Рішення обласної ради 7 скликання
Оприлюднено 14-03-2020
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме скликання
(Тридцять перша сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 13 березня 2020 року №1619
Про план на 2021-2023 роки із реалізації Стратегії розвитку Рівненської області
на період до 2027 року
Відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про засади державної регіональної політики», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 932 (зі змінами) «Про затвердження Порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів», враховуючи цілі та завдання Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року, схваленої розпорядженням голови облдержадміністрації від 28 грудня 2019 року № 1098, за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Затвердити план на 2021-2023 роки із реалізації Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року, схвалений розпорядженням голови облдержадміністрації від 14 лютого 2020 року №77 (додається).
2. Обласній державній адміністрації:
забезпечити організацію виконання плану на 2021-2023 роки із реалізації Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року;
подавати обласній раді звіт про результати моніторингу та оцінки результативності виконання плану на 2021-2023 роки із реалізації Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року до 25 лютого щороку.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію обласної ради з економічних питань та комунальної власності.
Голова ради Олександр ДАНИЛЬЧУК
Перелік технічних завдань на проєкти регіонального розвитку
Схвалено Розпорядження голови облдержадміністрації від14.02.2020 № 77 |
Затверджено Рішення Рівненської обласної ради від 13.03.2020 №1619 |
ПЛАН
на 2021 – 2023 роки з реалізації Стратегії розвитку
Рівненської області на період до 2027 року
Вступ
Стратегія розвитку Рівненської області на період до 2027 року,
схвалена розпорядженням голови облдержадміністрації від 28 грудня 2019 року № 1098 (далі – Стратегія), визначає пріоритетні напрями соціально-економічного розвитку області на довгостроковий період, комплексне і ефективне використання ресурсного потенціалу регіону.
При розробленні Стратегії враховано принципи смарт-спеціалізації, що дозволить сконцентрувати спільні зусилля представників бізнесу, науково-освітнього середовища та органів влади у розвиток інноваційних сфер економічної діяльності.
Рівненська облдержадміністрація отримала експертну підтримку Єврокомісії «Спільний дослідницький центр» щодо впровадження підходу смарт-спеціалізації.
Методика реалізації Стратегії передбачає здійснення її заходів у рамках двох послідовних та взаємопов’язаних програмних циклів (етапів), включених у два плани реалізації:
перший – 2021 - 2023 роки;
другий – 2024 - 2027 роки.
План на 2021 - 2023 роки із реалізації Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року (далі – План на 2021 - 2023 роки) розроблено облдержадміністрацією із залученням місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, спеціалізованих установ, науковців, представників бізнесу та громадських організацій за підтримки Програми «U-Lead з Європою».
Законодавчою та методичною основою розроблення Плану на 2021 – 2023 роки є Закони України «Про місцеві державні адміністрації»,
«Про засади державної регіональної політики», «Про стимулювання розвитку регіонів», постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 932 «Про затвердження Порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів».
Технічні завдання цього Плану в повному обсязі відповідають визначеним Стратегією стратегічним та операційним цілям.
СТРАТЕГІЧНІ ЦІЛІ |
||
1. Розвиток конкурентної економіки |
2. Збалансований розвиток територій області |
3. Розвиток людського капіталу
|
ОПЕРАЦІЙНІ ЦІЛІ |
||
1.1. Підтримка високотехнологічних виробництв та наукових досліджень |
2.1. Забезпечення розвитку інфраструктури територій |
3.1. Підвищення обізнаності та соціальної активності жителів |
1.2. Створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу |
2.2. Стимулювання економічної активності в громадах |
3.2. Забезпечення рівних можливостей для самореалізації та належних умов для проживання населення |
1.3. Стимулювання залучення інвестицій |
|
|
У серпні 2019 року на засіданні керівного комітету та обласної робочої групи з розроблення проєкту Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року було прийнято рішення стосовно початку роботи із розроблення плану
на 2021 - 2023 роки щодо реалізації Стратегії регіонального розвитку на період до 2023 року.
Оголошення про збір пропозицій щодо ідей проєктів регіонального розвитку, реалізація яких здійснюватиметься в рамках Плану на 2021 – 2023 роки, було розміщено на офіційному вебсайті Рівненської обласної державної адміністрації, у місцевих засобах масової інформації, у соціальній мережі Facebook групі «Стратегія розвитку області до 2027 року».
Надіслані протягом вересня - листопада 2019 року проєктні ідеї були розглянуті на засіданнях трьох фокус-груп за стратегічними цілями «Розвиток конкурентної економіки», «Збалансований розвиток територій області», «Розвиток людського капіталу».
До складу фокус-груп увійшли керівники та фахівці причетних структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій, виконкомів рад міст обласного значення, об’єднаних територіальних громад, депутати рад різних рівнів, науковці, представники громадських організацій, фахівці Центру розвитку місцевого самоврядування, підприємці.
За результатами засідань відібрано проєктні ідеї та визначено їх відповідність стратегічним, операційним цілям та завданням Стратегії.
На основі проєктних ідей регіонального розвитку сформовані технічні завдання, які розподілено за трьома тематичними програмами: «Розвиток конкурентної економіки» (враховано принципи смарт-спеціалізації), «Збалансований розвиток територій області», «Розвиток людського капіталу».
Головним розробником документа – департаментом економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації, враховано всі зауваження та пропозиції експертів та сформовано План на 2021 – 2023 роки із реалізації Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року.
Фінансування проєктів регіонального розвитку планується за рахунок коштів:
державного фонду регіонального розвитку;
галузевих державних цільових програм та бюджетних програм центральних органів виконавчої влади;
субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам;
місцевих бюджетів;
міжнародної технічної допомоги та міжнародних фінансових організацій;
інвесторів, власних коштів суб’єктів господарювання та громадян;
інших джерел, не заборонених законодавством.
Моніторинг та оцінка результативності реалізації Плану на 2021 – 2023 роки здійснюватимуться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України
від 11 листопада 2015 року № 932 «Про затвердження Порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів» (зі змінами).
Програми Плану на 2021 – 2023 роки
Програма 1. Розвиток конкурентної економіки
Операційні цілі |
Завдання |
1.1. Підтримка високотехнологічних виробництв та наукових досліджень |
1.1.1. Розвиток експортоорієнтованих галузей економіки з високою доданою вартістю (ІТ-сектор, деревообробна та меблева промисловість, виробництво продуктів харчування та поглиблена переробка сільськогосподарської продукції, логістика). 1.1.2. Розвиток високотехнологічного органічного сільського господарства, ягідництва та садівництва. 1.1.3. Підтримка впровадження технологічних, організаційних, комерційних інновацій, сприяння розвитку галузі креативних індустрій. |
1.2. Створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу |
1.2.1. Розвиток інфраструктури підтримки підприємництва. 1.2.2. Впровадження інструментів мікрофінансової та навчально-консультативної підтримки бізнесу. 1.2.3. Сприяння місцевим виробникам в розширенні ринків збуту. |
1.3. Стимулювання залучення інвестицій |
1.3.1. Підготовка інвестиційних продуктів. 1.3.2. Покращення інвестиційної промоції регіону. 1.3.3. Створення індустріальних парків, розвиток науково-дослідницьких і технологічних інституцій, промислових зон та кластерів. |
Серед стратегічних цілей розвитку Рівненщини на період до 2027 року ціль «Розвиток конкурентної економіки» передбачає застосування смарт-спеціалізації. Це дозволить впроваджувати інновації, використовувати сучасні наукові розробки, створювати нові конкурентні види діяльності.
Визначено п’ять пріоритетних сфер смарт-спеціалізації області:
деревообробна та меблева промисловість;
виробництво продуктів харчування та поглиблена переробка сільськогосподарської продукції;
високотехнологічне органічне сільське господарство, ягідництво та садівництво;
логістика;
ІТ- сектор.
Досягненню стратегічної цілі «Розвиток конкурентної економіки» створить фінансові та ресурсні передумови для розвитку на Рівненщині конкурентоспроможної на зовнішньому та внутрішньому ринках економіки, створенню нових високотехнологічних виробництв та інноваційних підприємств, реалізації політики стимулювання залучення інвестиційних ресурсів та розвитку малого та середнього бізнесу.
Програма охоплює 24 технічних завдання, які відповідають завданням Стратегії.
Територія, на яку матиме вплив проєктів є Рівненська область.
Серед основних завдань технічних завдань: створення деревообробного та меблевого кластеру; сприяння залученню інвестицій у виробництва з високою доданою вартістю та експортоорієнтовані підприємства; розвиток ІТ-кластеру, молочного кластеру, органічного сільськогосподарського виробництва; підтримка малого та середнього підприємництва; розбудова мережі підтримки підприємництва; створення індустріальних парків та промислових зон на території області.
Реалізація проєктів регіонального розвитку сприятиме:
концентрації фінансових ресурсів з різних джерел на розв'язанні пріоритетних завдань економічного розвитку;
розвитку інноваційно-активних сфер економічної діяльності; модернізації діючих та формуванню нових виробничих високотехнологічних, експортоорієнтованих та наукомістких підприємств;
підвищенню якості й конкурентоспроможності продукції місцевих виробників, просуванню продуктів регіону на внутрішні та зовнішні ринки збуту;
зміцненню ІТ-сектору;
розвитку об’єктів інфраструктури підтримки бізнесу та зростанню кількості суб’єктів підприємництва в області;
впровадженню сучасних форм виробничої кооперації виробників сировини та кінцевої продукції, зокрема кластерів;
розбудові мережі індустріальних парків;
розвитку дослідницької бази та інфраструктури передачі технологій при наукових установах та вищих навчальних закладах;
розвитку креативних (творчих) індустрій;
створенню нових робочих місць;
підвищенню доходів населення.
Програма 2. Збалансований розвиток територій області
Операційні цілі |
Завдання |
2.1. Забезпечення розвитку інфраструктури територій
|
2.1.1. Розвиток транзитного потенціалу і транспортної інфраструктури. 2.1.2. Підвищення якості та доступності медичних послуг населенню на первинному, вторинному та третинному рівнях. 2.1.3. Розвиток спортивної інфраструктури області. 2.1.4 Забезпечення функціонування та розвитку мережі центрів надання адміністративних послуг. 2.1.5. Впровадження електронних і ІТ - сервісів в систему управління та інфраструктуру життєдіяльності територій.
|
2.2. Стимулювання економічної активності в громадах |
2.2.1. Створення дієвих механізмів мобілізації жителів до вирішення місцевих проблем. 2.2.2. Розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та підприємництва у сільських територіях, сприяння зайнятості населення. 2.2.3. Формування позитивного туристичного іміджу Рівненщини. 2.2.4. Розвиток туристично-рекреаційної інфраструктури; підтримка галузі культури та збереження пам’яток культурної спадщини. 2.2.5. Розвиток співробітництва громад.
|
Метою збалансованого розвитку територій регіону стануть кроки до вирівнювання дисбалансу в розвитку економічного потенціалу територій області, поліпшення розвитку інфраструктури їх територій, покращення якості життя жителів сільських, селищних, міських об’єднаних територіальних громад.
Програма охоплює 22 технічних завдання, які відповідають завданням Стратегії.
Територія, на яку матиме вплив проєктів є Рівненська область.
Серед основних технічних завдань: створення транспортно-логістичного ХАБу; розвиток транспортної інфраструктури, туристичних об’єктів, мережі закладів, які надають первинну, вторинну та третинну допомогу, мережі центрів надання адміністративних послуг; покриття мобільним зв’язком та Інтернетом території регіону, проведення щорічного обласного конкурсу проєктів розвитку громад.
Реалізація проєктів регіонального розвитку сприятиме:
підвищенню якості автомобільних доріг загального користування;
підвищенню якості та доступності медичної допомоги на первинному, вторинному та третинному рівнях;
збільшенню частки населення, охопленого кваліфікованою лікарською допомогою;
зниженню рівня захворюваності та смертності населення;
покращенню доступності та якості надання адміністративних послуг з додержанням європейських стандартів для населення громад; впровадженню електронних сервісів у роботу ЦНАПів;
залученню фінансових ресурсів та міжнародної технічної допомоги для розв’язання пріоритетних завдань економічного і соціального розвитку області;
збільшенню реалізованих проєктів регіонального розвитку за участю жителів громад;
забезпеченню якісним зв'язком найвіддаленіших територій регіону;
професійному навчанню та перепідготовки робітничих кадрів для економіки регіону, проведенню інформаційних заходів для удосконалення рівня обізнаності громадян у провадженні підприємницької діяльності, виявленню зацікавлених осіб та їх консультаційна підтримка на етапі відкриття власної справи, підвищення потенціалу самозайнятості у сільській місцевості;
збільшенню частки населення, яке займається фізичною культурою та спортом;
формуванню позитивного туристичного іміджу області та розвитку відповідної інфраструктури.
Програма 3. Розвиток людського капіталу
Операційні цілі |
Завдання |
3.1. Підвищення обізнаності та соціальної активності мешканців
|
3.1.1. Підвищення освітнього рівня молоді, забезпечення громадянам рівних умов доступу до якісної освіти. 3.1.2. Сприяння соціальному становленню молоді, волонтерству та всебічному захисту і розвитку дітей, дотримання прав людини та гендерної рівності. 3.1.3. Покращення підготовки кадрів для потреб регіональної економіки та соціальної сфери, підтримка розвитку лідерства. |
3.2. Забезпечення рівних можливостей для самореалізації та належних умов для проживання населення |
3.2.1. Створення умов для включення до активного суспільного життя вразливих верств населення, внутрішньо переміщених осіб та ветеранів АТО/ООС. 3.2.2. Покращення стану довкілля, формування екологічної культури населення. 3.2.3. Підвищення ефективності управління енергетичними ресурсами, а також у галузі водопостачання та водовідведення. |
Серед пріоритетів розвитку Рівненської області одним з найважливіших є розвиток людського капіталу як підґрунтя для росту економіки та добробуту населення. Інвестиції в людський капітал дають значний за обсягом, тривалий за часом та інтегральний за характером економічний і соціальний результат.
Зокрема, це дасть змогу зберегти існуючу тенденцію до підвищення якості життя населення, можливість для комфортного та безпечного проживання населення, активного включення його у соціально-економічні відносини в області, збереження і відновлення природних ресурсів.
Програма охоплює 24 технічних завдання, які відповідають завданням Стратегії.
Територіальна спрямованість – Рівненська область.
Серед основних технічних завдань: реалізація плану розвитку мережі дошкільних навчальних закладів та середніх навчальних закладів; участь у державних програмах із забезпечення житлом дітей-сиріт та учасників АТО/ООС; вдосконалення системи моніторингу довкілля на регіональному рівні; створення нових та розширення існуючих територій та об'єктів природно-заповідного фонду; реалізація заходів з енергозбереження та енергоефективності.
Реалізація проєктів регіонального розвитку сприятиме:
будівництву та реконструкції дошкільних навчальних закладів та середніх навчальних закладів області, оновленню їх матеріально-технічної бази;
підвищенню рівня профорієнтаційної роботи в середніх навчальних закладах області;
реалізації прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, зокрема на упорядкування житла;
покращенню житлових умов для внутрішньо переміщених осіб та ветеранів АТО/ООС;
реконструкції та модернізації установ соціального обслуговування населення, наданню якісних соціальних послуг населенню;
підвищенню рівня екологічної культури населення та усвідомлення власної відповідальності жителів за стан довкілля;
модернізації водопровідно-каналізаційного господарства, підвищенню ефективності та надійності його функціонування;
впровадженню енергозберігаючих заходів, зменшенню рівня енергоємності виробництва, а також розширенню використання нетрадиційних і відновлюваних джерел енергії;
фінансовій підтримці населення та ОСББ щодо впровадження енергозберігаючих заходів шляхом часткового відшкодування з обласного бюджету відсоткової ставки за кредитами.