28-03-2024

Працівників тергромад Рівненщини навчають вести облік об’єктів культурної спадщини

За ініціативи Рівненської обласної ради спільно з управлінням культури і туризму облдержадміністрації відбулося навчання для працівників територіальних громад з питань охорони культурної спадщини.

Захід організували на базі Державного історико-культурного заповідника м. Дубно у змішаному форматі. До тренінгу долучилися представники 43 громад Рівненщини.

Нагадаємо, що в січні цього року за доручення голови облради Андрія Карауша були надіслані листи всім 64 громадам області із переліком об’єктів культурної спадщини. У ньому - 163 пам'ятки місцевого значення та 44 – національного. У відповідь громади мали надати актуальну інформацію про тих, хто користується цими спорудами та землею під ними. У підсумку, 26 громад взагалі не відповіли, 38 інформацію надали, однак неповну.

На лютневій сесії депутати облради одним із рішень офіційно звернулися до громад з проханням до 15 березня надати інформацію про те, хто і на яких правах користується пам’ятками. Наразі відповіді ТГ в облраді опрацьовують та узагальнюють.

Щоб допомогти громадам розібратися у цьому питанні, на початку березня обласна рада провела зустріч-навчання для відповідальних працівників ТГ. Тоді фахівці наголосили на важливості мати історико-архітектурні опорні плани, які захищають об’єкти культурної спадщини від самовільної реконструкції чи будівництва.

(Фото з навчання у березні)

Тренінг, який відбувся напередодні, - продовження цієї ініціативи. Фахівці профільного управління ОДА розповіли громадам про порядок обліку об’єктів культурної спадщини та їх інвентаризацію, про норми міжнародного права та захист культурної спадщини під час збройного конфлікту.

Науковці акцентували увагу на проблемах охорони пам’яток архітектури Рівненщини, розповіли про порядок укладання акту візуального обстеження та нормативно-правову базу у сфері охорони культурної спадщини.

Як свого часу зауважив голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш, такими рішеннями та ініціативами обласна рада прагне підштовхнути громади навести лад в питанні обліку та охорони об’єктів культурної спадщини, зокрема, провести інвентаризацію землі та майна, користувачів, наявності дозволів на невід’ємні поліпшення та права власності на культові споруди. І це не стосується конфесійної приналежності – це питання збереження історичного надбання нашого краю.