Рішення обласної ради 8 скликання
Оприлюднено 30-12-2020У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме скликання
(Перша сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 24 грудня 2020 року № 43
Про Програму підтримки фермерських господарств Рівненської області на 2021 - 2023 роки
Враховуючи подання Рівненської обласної державної адміністрації, відповідно до Закону України «Про фермерське господарство», на виконання Державної стратегії регіонального розвитку на 2021 - 2027 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 року № 695, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з метою забезпечення розвитку агропромислового комплексу області, за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада:
в и р і ш и л а :
1. Затвердити схвалену розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 16 грудня 2020 року № 772 Програму підтримки фермерських господарств Рівненської області на 2021 - 2023 роки (далі – Програма), що додається.
2. Обласній державній адміністрації:
- забезпечити організацію виконання Програми;
- передбачити в межах наявних фінансових ресурсів кошти на реалізацію Програми;
- інформувати обласну раду про хід виконання Програми щороку до 30 січня.
3. Доручити профільним постійним комісіям обласної ради у місячний термін проаналізувати Програму та надати рекомендації щодо необхідності та доцільності внесення до неї змін.
Доручити обласній державній адміністрації розробити відповідний проєкт рішення та винести його на розгляд сесії обласної ради у першому кварталі 2021 року в установленому порядку.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та податків, з питань аграрної політики, земельних відносин та розвитку села.
Голова ради Сергій КОНДРАЧУК
С х в а л е н о Розпорядження голови Рівненської облдержадміністрації від 16 грудня 2020 № 772 |
З а т в е р д ж е н о Рішення Рівненської обласної ради від 24 грудня 2020 року № 43 |
Програма
підтримки фермерських господарств Рівненської області на 2021 - 2023 роки
Програма підтримки фермерських господарств Рівненської області на
2021 - 2023 роки (далі - Програма) розроблена відповідно до Закону України «Про фермерське господарство», на виконання Державної стратегії регіонального розвитку на 2021 - 2027 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 року № 695, Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року, схваленої розпорядженням голови облдержадміністрації від 28 грудня 2019 року № 1098, затвердженої рішенням обласної ради від 13 березня 2020 року № 1618, плану на 2021 - 2023 роки із реалізації Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року, схваленого розпорядженням голови облдержадміністрації від 14 лютого
2020 року № 77, затвердженого рішенням обласної ради від 13 березня
2020 року № 1619 та з метою розвитку фермерських господарств області.
В області створено понад 600 фермерських господарств, які здійснюють виробництво сільськогосподарської продукції, зокрема овочів, картоплі, зерна, молока, м’яса.
Однак, нестабільна цінова політика щодо виробленої продукції, існуючий диспаритет цін та інші фактори стримують розвиток фермерства, негативно впливають на рентабельність виробництва.
Мета Програми
Метою Програми є поліпшення економічної ефективності роботи фермерських господарств, застосування сучасних технологій виробництва сільськогосподарської продукції, зниження її собівартості та підвищення рентабельності, збільшення кількості фермерських господарств, збільшення поголів’я худоби та підвищення її продуктивності.
Фінансове забезпечення Програми
Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок:
- коштів обласного бюджету;
- інших не заборонених чинним законодавством джерел.
Кошти із обласного бюджету надаються фермерським господарствам, зареєстрованим на території області, які здійснюють виробничу діяльність, шляхом надання кредитів голові (засновнику) фермерського господарства на виробничі потреби з терміном його погашення до п'яти років.
Паспорт Програми підтримки фермерських господарств Рівненської області на 2021 - 2023 додається (додаток 1).
Фінансування Програми спрямовується на заходи для:
- придбання причіпного інвентарю, обладнання, пально-мастильних матеріалів, насіння, мінеральних добрив, засобів захисту рослин в сумі що не перевищує 100 тисяч гривень;
- придбання сільськогосподарської техніки, підтримки розвитку тваринницької галузі – витрати, пов'язані з будівництвом та реконструкцією тваринницьких приміщень, закупівлею поголів’я сільськогосподарських тварин та обладнання для тваринницьких приміщень в сумі що не перевищує 200 тисяч гривень.
Прогнозні обсяги фінансування заходів на виконання Програми
на 2021 - 2023 роки складають 2390 тисяч гривень (додаток 2).
Виділення коштів з обласного бюджету на Програму здійснюватиметься на підставі розрахунків департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, які подаються щороку департаменту фінансів облдержадміністрації.
Порядок надання та використання кредитів для підтримки фермерських господарств
Головним розпорядником коштів Програми є департамент агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації.
Надання кредитів здійснюється фермерським господарствам через Рівненський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі (далі – Фонд).
Терміни, що вживаються в цьому Порядку, мають такі значення:
кредит – грошові кошти, що передаються у тимчасове користування позичальнику на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру;
позичальник – особа, яка є головою (засновником) фермерського господарства, та якому наданий кредит за кредитною угодою за рахунок коштів обласного бюджету;
кредитна угода – угода, укладена відповідно до цього Порядку між Фондом та позичальником, яка визначає умови надання кредиту позичальнику, погашення позичальником заборгованості за кредит і внесення плати за користування ним, та інші умови.
Кредитування фермерських господарств є прямим, адресним (цільовим), поворотним і здійснюється у межах наявних кредитних ресурсів Фонду на виробничі потреби, передбачені Програмою підтримки фермерських господарств області на 2021 - 2023 роки.
Кредитними ресурсами Фонду є кошти загального фонду обласного бюджету, виділені на виконання Програми підтримки фермерських господарств Рівненської області на 2021 - 2023 роки, а також кошти з інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Кошти від повернення кредитів, які надаються фермерським господарствам, відповідно до Бюджетного кодексу України зараховуються до бюджету розвитку обласного бюджету.
Позичальниками можуть бути голови (засновники) фермерських господарств, створених та зареєстрованих в Рівненській області.
Першочергово надавати кредити головам новостворених фермерських господарств у період становлення (перші три роки після їх державної реєстрації).
Кредит не надається фермерським господарствам, які мають заборгованість перед Фондом, яких визнано банкрутами, щодо яких порушено справу про банкрутство, які перебувають у стадії ліквідації, мають заборгованість з платежів контроль за справлянням яких покладено на територіальні органи ДПС у Рівненській області.
У разі встановлення органами, уповноваженими здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, факту незаконного отримання коштів, фермерське господарство у місячний строк повертає їх до обласного бюджету та Фондом припиняється надання позичальнику кредиту протягом поточного та наступних бюджетних років.
Умови надання кредиту позичальникам
Основними критеріями при визначенні позичальників Фонду є:
- забезпечення гарантій повернення коштів, одержаних на поворотній основі;
- ефективність та окупність напрямів кредитування.
Кредит надається позичальникам із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів в сумі, що не перевищує:
100 тисяч гривень - для придбання причіпного інвентарю, обладнання, пально-мастильних матеріалів, насіння, мінеральних добрив, засобів захисту рослин;
200 тисяч гривень - для придбання сільськогосподарської техніки, підтримки розвитку тваринницької галузі – витрати, пов'язані з будівництвом та реконструкцією тваринницьких приміщень, закупівлею поголів’я сільськогосподарських тварин та обладнання для тваринницьких приміщень.
Кредит надається на строк до п’яти років.
Плата за користування кредитом становить 2 відсотки річних, які спрямовуються на витрати з обслуговування кредиту.
Порядок оформлення і видачі кредиту
Надання кредиту здійснюється на підставі кредитної угоди між Фондом та позичальником, що укладається після підтвердження позичальником права на його одержання та визначення суми кредиту.
Рішення про надання кредиту або відмову у наданні кредиту приймає правління Фонду за участю представників:
- департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації;
- департаменту економічного розвитку і торгівлі обласної державної адміністрації;
- голови громадської організації «Рівненська обласна асоціація фермерів та приватних землевласників» (за згодою).
Кредит надається на підставі поданих позичальником документів та копій документів, засвідчених в установленому порядку:
- заяви на ім’я голови правління Фонду про надання кредиту;
- копії 1, 2, 11 сторінок паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- копії статуту фермерського господарства (для юридичної особи) або копії договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи;
- довідки (витягу, виписки) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
- копій документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою;
- бізнес-плану;- довідки про банківські реквізити позичальника - фізичної особи;
- копії проєктно-кошторисної документації (для будівництва або реконструкції);
- довідки, чинної на дату подання заяви, про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи;
- копії балансу та звіту про фінансові результати господарської діяльності фермерського господарства за останній звітний період (для юридичної особи) або податкової декларації платника податку за останній звітний період для фермерського господарства без статусу юридичної особи;
- довідки про доходи позичальника за попередні 12 місяців (для підтвердження рівня платоспроможності);
- копії договору про придбання сільськогосподарської техніки (у разі придбання техніки).
Зобов’язання позичальника за кредитним договором мають забезпечуватися договором застави майна (рухомого, нерухомого) та майнових прав, що належать позичальнику на праві власності, майно повинно бути ліквідним та достатнім для забезпечення виконання зобов'язань позичальника.
Дієздатність і достатність форм забезпечення кредиту визначаються Фондом.
Умови погашення кредиту
Погашення кредиту розпочинається через рік після надання кредиту та відбувається рівними частинами щороку.
Одночасно із внесенням платежів з погашення суми основного боргу позичальник сплачує відсотки за користування кредитом згідно з графіком повернення отриманих кредитних коштів, який складається одночасно з підписанням кредитного договору та є невід’ємною його частиною.
Позичальник має право на дострокове погашення кредиту.
Зміни та доповнення до кредитної угоди оформляються додатковою угодою, набирають чинності після підписання їх сторонами кредитної угоди і є її невід’ємною частиною.
Факт повного виконання позичальником фінансових зобов'язань за кредитною угодою оформляється відповідним актом сторін кредитної угоди.
У разі невиконання позичальником умов кредитної угоди Фонд відповідно до законодавства здійснює заходи щодо стягнення заборгованості та інші дії, передбачені умовами кредитної угоди.
Позичальник несе особисту відповідальність за достовірність документів, наданих для отримання пільгового кредиту. У разі подання позичальником недостовірних даних у документах для отримання кредиту, передбачених цим Порядком, до нього застосовуються санкції згідно з чинним законодавством.
За прострочення платежу нараховується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє на день виникнення боргу.
Відповідальність, звітність і контроль
Голова (засновник) фермерського господарства несе відповідальність згідно із законодавством за достовірність документів, наданих для отримання поворотної фінансової допомоги, нецільове використання одержаних коштів та своєчасне і в повному обсязі повернення коштів, отриманих на поворотній основі.
Фінансова звітність про використання коштів обласного бюджету подається у встановленому законодавством порядку.
Очікувані результати Програми
Реалізація Програми сприятиме збільшенню обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, поліпшенню її якості, шляхом:
- підвищення врожайності сільськогосподарських культур за рахунок використання високопродуктивного насіннєвого матеріалу та дотримання технологічних вимог вирощування та збирання сільськогосподарських культур;
- поліпшення матеріально-технічної бази, поповнення фермерських господарств сільськогосподарською технікою, обладнанням, інвентарем;
- нарощування поголів'я сільськогосподарських тварин, підвищення їх продуктивності, зміцнення кормової бази для тваринництва.