Рішення обласної ради 8 скликання
Оприлюднено 06-06-2021У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме скликання
(Четверта сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 02 червня 2021 року № 222
Про звернення Рівненської обласної ради до Президента України та Верховної Ради України щодо посилення кримінальної відповідальності за виготовлення та збут фальсифікованих ліків в Україні
Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а
1. Звернутися до Президента України та Верховної Ради України щодо посилення кримінальної відповідальності за виготовлення та збут фальсифікованих ліків в Україні (текст звернення додається).
2. Голові обласної ради забезпечити направлення цього рішення до Президента України та Верховної Ради України.
Голова ради Сергій КОНДРАЧУК
Звернення
Рівненської обласної ради
до Президента України та Верховної Ради України щодо посилення кримінальної відповідальності за виготовлення та збут фальсифікованих ліків в Україні
В період пандемії особливо актуальною є проблема якості ліків. На жаль, фармацевтичний ринок в Україні не можна назвати цивілізованим, адже за оцінками деяких експертів ми маємо понад 30 відсотків підроблених ліків.
Усі неякісні ліки умовно поділяються на три категорії: виготовлені на сертифікованих фармацевтичних підприємствах, але з порушенням технологій, перепаковані ліки, термін зберігання яких минув, або ж ті, вміст і упаковка яких умисно фальсифікувалися в підпільних цехах. Останні дві групи медичних препаратів становлять найбільшу загрозу здоров’ю та життю людей, які їх вживають.
Якщо препарат має високу ціну або є дуже популярним сильнодіючим знеболювальним чи сезонним жарознижуючим, то його підробляти найвигідніше.
Аби вберегтися від таких небезпечних медичних препаратів, експерти радять надавати перевагу мережевим аптечним закладам, або тим, що давно існують на ринку, уникати сумнівних кур’єрів і онлайн-магазинів.
Однак часто довірливі українці, доходи яких є найнижчими в Європі, виснажені боротьбою з хворобою, хапаючись за соломинку, шукають найдешевші ліки через сумнівні сайти.
Держава активно намагається боротися із неякісними або підробленими ліками. За останні роки в Україні посилено кримінальну відповідальність за підробку ліків, всі фармацевтичні компанії вдосконалюють способи захисту своїх виробів, ведеться роз'яснювальна робота серед населення, регулярно затримуються учасники злочинних схем розповсюдження підробок.
Однак цього замало. Корупція в медицині на найвищому рівні в частині закупівлі дороговартісних ліків, непрозорі схеми розмитнення та сертифікації імпортних ліків, відсутність ліків від низки важких хвороб в Україні породжує тіньовий ринок нелегальних, неякісних, підроблених ліків.
Онкохворі люди не мають змоги офіційно купити ліки за 10 тис. доларів, а купують на чорному ринку «підробку» за 2-3 тис. доларів, яка їм не тільки не допомагає, а просто вбиває.
Нам потрібно використовувати досвід інших держав, зробити прозорими тендери, які проводить Міністерство охорони здоров'я України на закупівлю ліків, посилити відповідальність на законодавчому рівні за виробництво підроблених ліків, контрабанду ліків з-за кордону.
З огляду на зазначене Рівненська обласна рада просить:
– посилити відповідальність працівників Міністерства охорони здоров'я України за затягування та непрозорість закупівлі ліків на державному рівні для тяжких хворих, які через бездіяльність чиновників змушені йти на фармацевтичний чорний ринок;
– посилити кримінальну відповідальність за організацію виготовлення та реалізацію підробних ліків до максимальних термінів ув’язнення, аж до довічного;
– розробити механізм закупівлі ліків, які відсутні в Україні для хворих, котрі їх потребують.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 02 червня 2021 року
№ 222