Рішення обласної ради 8 скликання
Оприлюднено 02-07-2026У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме скликання
(Тридцять шоста сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 26 червня 2026 року № 1398
Про звернення Рівненської обласної ради до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України у період воєнного стану
Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з президією обласної ради, Рівненська обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Звернутися до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України у період воєнного стану (текст звернення додається).
2. Голові Рівненської обласної ради забезпечити направлення цього рішення до Кабінету Міністрів України.
Голова ради Андрій КАРАУШ
ЗВЕРНЕННЯ
до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України у період воєнного стану
Питання виїзду з території України громадян України, в тому числі військовозобов’язаних, регулюється Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (зі змінами) (далі – Правила).
Зокрема, пунктом 214 обмежено виїзд певним категоріям державних службовців та надано таке право на підставі відповідних рішень про службові відрядження. Однак протягом 11 років війни в Україні утворився прошарок державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, депутатів місцевих рад, які були мобілізовані в різні періоди війни, брали безпосередню участь у бойових діях, отримали поранення та інвалідність і повернулися на державну службу. З метою реабілітації, відпочинку, покращення стану здоров’я вони мають мати підтримку держави у формі можливості безперешкодного перетину кордону.
Зазначена ситуація потребує врегулювання для забезпечення прав службовців - ветеранів/ветеранок війни на лікування, санаторно-курортне оздоровлення, покращення морально-психологічного стану, адаптації після поранень до суспільного життя як ветерана/ветеранки, а також членів його/її родин без очікування завершення воєнного стану та без звільнення з державної служби, з органу місцевого самоврядування або без складання мандата депутата ради.
Водночас статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” визначено категорії військовозобов’язаних громадян України, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Правилами визначено категорії громадян України, в тому числі військовозобов’язаних, стосовно яких не застосовуються обмеження у праві на перетин державного кордону.
Так, відповідно до пункту 26 Правил визначено, що у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 21 та 22, мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Однак ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому – восьмому частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а саме обмежено право на перетинання державного кордону військовозобов’язаних громадян, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Поряд із цим пунктом не врегульовано право перетину кордону невійськовозобов’язаних громадян, а саме осіб віком від 18 до 25 років, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Зважаючи на зазначене, ми як представники територіальних громад, орган місцевого самоврядування пропонуємо:
1. Доповнити пункт 214 третім абзацом, який дозволить перетин кордону тим державним службовцям, а також депутатам місцевих рад і посадовим особам органів місцевого самоврядування, які отримали поранення та/або інвалідність під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, а також під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України.
2. Доповнити Правила пунктом 223, який дозволить зняти обмеження на перетинання державного кордону невійськовозобов’язаним членам сімей осіб, які загинули (зникли безвісти) під час проведення антитерористичної операції.
Переконані, що такі зміни позитивно вплинуть на забезпечення належного ставлення до ветеранів та родин загиблих, а також сприятимуть зміцненню довіри до держави.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 26 червня 2026 року № 1398

