Рішення обласної ради 8 скликання
Оприлюднено 17-03-2021У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме скликання
(Третя сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 11 березня 2021 року № 130
Про звернення Рівненської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення закриття та забезпечення можливості подальшого функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів)
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Звернутись до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення закриття та забезпечення можливості подальшого функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) (текст звернення додається).
2. Голові обласної ради забезпечити направлення цього рішення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
Голова ради Сергій КОНДРАЧУК
Звернення
Рівненської обласної ради до Президента України,
Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України
щодо недопущення закриття та забезпечення можливості
подальшого функціонування санаторних шкіл
(санаторних шкіл-інтернатів)
16 січня 2020 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні новий законопроєкт України «Про повну загальну середню освіту». У підпункті 8 пункту 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» цього законопроєкту зазначено: «з 2020 року санаторні школи (санаторні школи-інтернати) припиняють набір учнів до 1-9 класів. Засновники санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом мають змінити тип таких закладів освіти на ліцеї з обов’язковим збереженням у їх складі пансіонів. З 1 вересня 2024 року такі ліцеї забезпечують здобуття виключно профільної середньої освіти».
13 липня 2020 року вказаний підпункт було викладено в новій редакції: «до 1 липня 2021 року засновники санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) зобов’язані змінити тип таких закладів освіти на один з типів закладів загальної середньої освіти, що передбачені цим Законом, або припинити такі заклади освіти шляхом їх реорганізації чи ліквідації. Майно реорганізованих чи ліквідованих санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) використовується виключно для забезпечення здобуття дітьми та/або молоддю освіти, надання їм послуг у сфері соціального захисту, культури, спорту та/або охорони здоров’я, у тому числі на засадах державно-приватного партнерства з дотриманням положень статті 61 цього Закону та статей 80 і 81 Закону України «Про освіту».
Реформа освіти мала на меті забезпечення законодавчого підґрунтя задля підвищення якості освіти та освітньої діяльності, істотне зростання інтелектуального, культурного, духовно-морального потенціалу суспільства та особистості. Однак норма, передбачена підпунктом 8 пункту 3 розділу X «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту», суперечить як зазначеній меті, так і Конституції України. Її впровадження і реалізація викликала занепокоєння та обурення серед педагогічних працівників, батьків та вихованців санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів), створивши значний суспільний резонанс. Так, до депутатів Рівненської обласної ради спостерігається інтенсивний потік звернень громадян, їх об’єднань, керівників закладів, депутатів місцевих рад з вимогою подальшого функціонування в Україні санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів).
Головним завданням санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) є відновлення і зміцнення здоров'я дітей у поєднанні із загальноосвітньою підготовкою, надання їм кваліфікованої медико-психолого-педагогічної допомоги, їх самовизначення. Режим роботи санаторної школи забезпечує оптимальний розподіл інтелектуального та фізичного навантаження, навчальних занять і відпочинку, заходів з фізичного виховання та загартування, раціонального харчування, профілактики травматизму, дотримання протиепідемічних заходів, вимог техніки безпеки. Освітній процес у санаторній школі здійснюється з урахуванням особливостей психічного та фізичного розвитку вихованців.
Припинення таких закладів шляхом реорганізації чи ліквідації, тобто закриття санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів), без встановлених аналогів або альтернатив, призведе до порушення прав тисяч дітей, неотримання ними передбаченої та необхідної допомоги. Діти за станом здоров’я, зокрема через психоневрологічні захворювання, хворі на сколіоз і цукровий діабет, із захворюваннями серцево-судинної системи, хронічними неспецифічними захворюваннями органів дихання та травлення, малими й неактивними формами туберкульозу, будуть позбавлені права здобувати одночасно загальну середню освіту та отримувати належне лікування. Зупинення функціонування санаторних шкіл перекреслить багаторічну працю колективів, батьків, місцевого самоврядування щодо розвитку матеріальної бази санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів), сотні лікарів та педагогів стануть безробітними.
Подальше функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) забезпечить підтримку існуючої системи навчально-виховної роботи, яка дозволяє розвивати здібності і таланти учнів, допомагає кожному вихованцю стати здоровою фізично і багатою духовно особистістю, вдячною державі за турботу і готовою в майбутньому віддати свої сили і знання для її розбудови.
У зв’язку з викладеним, просимо виключити і вважати незаконним підпункт 8, пункту 3 в розділі Х «Прикінцеві та перехідні положення» законопроєкту України «Про повну загальну середню освіту», який знищує можливість здобути освіту з відповідним медичним супроводом.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 11 березня 2021 року
№ 130