Рішення обласної ради 7 скликання
Оприлюднено 21-03-2018У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме скликання
(Сімнадцята сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 16 березня 2018 року № 859
Про Програму розвитку культури Рівненської області на період до 2022 року
З метою забезпечення реалізації стратегічних цілей державної політики у сфері культури області, враховуючи подання облдержадміністрації, керуючись пунктом 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а:
1. Звіт про виконання Програми розвитку культури Рівненської області на період до 2017 року, затвердженої рішенням обласної ради від 05.04.2013 року № 869 зі змінами, затвердженими рішенням обласної ради від 25.12.2015 року № 24 взяти до відома (звіт додається).
2. Затвердити схвалену розпорядженням голови облдержадміністрації від 20.12.2017 року №777 Програму розвитку культури Рівненської області на період до 2022 року (далі-Програма), що додається.
3. Обласній державній адміністрації:
- забезпечити організацію та виконання заходів Програми;
- при формуванні обласного бюджету на 2018-2022 роки передбачити кошти на реалізацію заходів Програми в межах наявних фінансових ресурсів;
- про хід виконання Програми щорічно інформувати обласну раду за підсумками року до 1 лютого.
4. Рішення обласної ради «Про Програму розвитку культури Рівненської області на період до 2017 роки» від 05.04.2013 № 869 та «Про внесення змін до Програми розвитку культури Рівненської області на період до 2017 року» від 25.12.2015 № 24 зняти з контролю.
5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та податків, з питань гуманітарної політики.
Голова ради О.Ю. Данильчук
Звіт
про виконання Програму розвитку культури Рівненської області на період до 2017 року», затвердженої рішенням обласної ради від 05.04.2013 № 869 зі змінами затвердженими рішенням обласної ради від 25.12.2015 № 24
З метою забезпечення організаційних та економічних умов для подальшого розвитку культурно-мистецької сфери області в Рівненській області була розроблена програма розвитку культури Рівненської області на період до 2017 року, яка схвалена розпорядженням голови облдержадміністрації від 28.01.2013 № 52 та затверджена рішенням обласної ради від 05.04.2013 № 869, зі змінами схваленими розпорядженням голови облдержадміністрації від 10.12.2015 № 718 та затвердженими рішенням обласної ради від 25.12.2017 № 24.
Впродовж 2013-2017 років управлінням культури і тризму облдержадміністрації, обласними комунальними закладами культури і мистецтва реалізовувались заходи, передбачені Програмою розвитку культури Рівненської області на період до 2017 року. Це забезпечило збереження і розвиток базової мережі закладів культури, зміцнення їх кадрової та матеріальної бази, а відтак створення належних умов для забезпечення культурних потреб населення Рівненщини.
Реалізація програми забезпечила створення сприятливих умов для здійснення комплексу організаційних та економічних заходів, спрямованих на підвищення ролі народної культури і професійного мистецтва, історико-культурної спадщини та забезпечення населення культурними послугами на сучасному рівні.
Фінансування Програми здійснювалося через управління культури і туризму облдержадміністрації у межах коштів, передбачених а обласному бюджеті на кожен бюджетний рік.
Здійснювались роботи з модернізації матеріально-технічної бази закладів культури і мистецтва. Проведений капремонт теплотраси та поточні ремонти окремих приміщень комунального закладу «Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр» Рівненської обласної ради, комунального закладу «Рівненський обласний краєзнавчий музей» Рівненської обласної ради, комунального закладу «Державний історико-культурний заповідник м. Острога» Рівненської обласної ради. Зроблено внутрішній ремонт комунального закладу «Рівненська обласна бібліотека для молоді» Рівненської обласної ради.
Виготовлена технічна документація на реконструкцію вітражів залу органної та камерної музики комунального закладу «Рівненська обласна філармонія» Рівненської обласної ради, на опалення надбрамного корпусу історико-культурного заповідника м. Дубно, на капітальний ремонт приміщення комунального закладу « Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека» Рівненської обласної ради. Затверджено призначення в сумі 110,0 тис. грн. на поновлення проектно-кошторисної документації на реставраційні роботи пам’ятки архітектури « Башта Луцька» комунального закладу « Державний історико-культурний заповідник м. Острога» Рівненської обласної ради.
Придбано дві одиниці транспорту для обласних театрів на суму 3677 тисяч гривень.
За час дії програми здійснено часткову заміну вікон і дверей на енергозберігаючі в обласних бібліотеках та музейних закладах.
Встановлені індивідуальні лічильники обліку теплової енергії в комунальному закладі «Рівненська обласна бібліотека для молоді» Рівненської обласної ради, залі камерної та органної музики комунального закладу «Рівненська обласна філармонія» Рівненської обласної ради, комунальному закладі «Рівненський академічний обласний театр ляльок» Рівненської обласної ради.
Щороку мистецькими установами здійснюється показ біля 1260 вистав і концертних програм, які відвідують до 180 тис. глядачів.
Активною була творча діяльність обласних мистецьких закладів. Вони брали участь у різноманітних фестивалях та гастролях. Так, обласний академічний театр ляльок побував у м. Бресті, Гродно, Вітебську (Республіка Білорусь), Вільнюсі (Республіка Литва), Вінниці, Житомирі, Дніпропетровську, Черкасах, Запоріжжі.
Творчий колектив обласного академічного музично-драматичного театру гастролював у Львівській, Житомирській, Івано-Франківській, Волинській, Черкаській областях і Білорусії.
Камерний академічний оркестр обласної філармонії проводив гастролі у Житомирській області, був учасником Рок-опери «Орфей і Евридіка» в Національному театрі опери та балету.
Слід зауважити, що митці Рівненщини скрізь демонстрували високий рівень виконавства і повертались із творчих поїздок із престижними нагородами.
Щомісяця здійснювалася виплата 10 стипендій голови облдержадміністрації та голови обласної ради ветеранам та працівникам галузі. Впродовж дії програми розмір стипендії збільшено з 200 до 500 грн. на місяць, розмір премії до 5 тис. грн.
Щороку надавалось 4 гранти голови облдержадміністрації та голови обласної ради для втілення творчих проектів на суму 30,0 тис. грн., присуджувалися 5 обласних премій в галузі охорони культурної спадщини, літератури та мистецтва.
В області традиційно відбуваються культурно-мистецькі заходи міжнародного, всеукраїнського та місцевого значення. Зокрема, це: Міжнародний фестиваль дитячого фольклору «Котилася торба…»; Всеукраїнський фестиваль – конкурс козацької пісні «Встань, козацька славо! Засвіти знамена!»; Регіональний фестиваль духової музики «Дзвенить оркестрів мідь»; Всеукраїнський дитячий фестиваль патріотичної пісні «Наша слава козацька не вмре, не загине!»; відбірковий конкурс Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута»; Регіональний відкритий Етно-тур-фест «Бурштиновий шлях». Двом фестивалям у 2017 році надано статус «всеукраїнський
Спільно з обласною організацією Національної спілки письменників України проведено перший міжнародний поетичний фестиваль у форматі Євробачення «Terra poetica», у 2016 започатковано щорічний міжнародний арт-семінар «Куст». Спільно обласною організацією Національної спілки художників України організовується міжнародний живописний пленер. Для популяризації творчості фотохудожників здійснюється підтримка щорічного міжнародного Салону художньої фотографії «Фотовернісаж на Покрову».
Щороку відбувається регіональний етап Всеукраїнського фестивалю творчості осіб з обмеженими фізичними можливостями «Барви життя» та організовується участь переможців у заключному етапі фестивалю у м. Києві.
Спільно з райдержадміністраціями та виконкомами рад міст обласного значення, творчими спілками, громадськими організаціями, щороку провадиться понад 80 культурно-мистецьки заходів обласного та місцевого рівня. З метою стимулювання мистецького аматорства, підтримки традиційного народного мистецтва управління культури і туризму продовжує тенденцію проведення у кожному районі, місті обласних фестивалів, свят народного мистецтва.
Також управління культури і туризму облдержадміністрації сприяє участі народних аматорських колективів у всеукраїнських та міжнародних заходах за межами області. За час дії програми народні колективи побували в Чехії, Польщі, Франції, Болгарії, Грузії, Молдові, Іспанії та інших країнах. Вони є неодмінними учасниками фестивалів та конкурсів, що відбуваються в Україні.
Оновлені форми роботи та креативні заходи пропонують бібліотеки області. Популярними стали обласний конкурс «Краща книга Рівненщини»; обласний фестиваль-конкурс інноваційного бібліотечного досвіду «Бібліофест»; Всеукраїнський тиждень дитячого читання, літературні вечори, презентації краєзнавчої літератури, тощо.
Протягом звітного періоду видавалися науково-допоміжні бібліографічні покажчики, зокрема: «Ігор Свєшніков – археолог, історик, краєзнавець», «Молоді літератори Рівненщини», «Пам’ятники, пам’ятні знаки, меморіальні дошки рівненської області», «Педагогічні панорами», «З історії бібліотек краю», «Дубровиччина: історія і сьогодення», «лауреати регіональної краєзнавчої премії «За відродження Волині», інші, випускається щорічний анотований каталог видань «Книга Рівненщини», для людей з вадами здоров’я готується інформаційний бюлетень «Інва.net».
Обласним центром народної творчості започатковано проект «Живи й твори, моя бабусю», спрямований на вивчення фольклорно-етнографічних та пісенних особливостей районів. Проведено фольклорно-етнографічні експедиції у Дубровицькому, Корецькому та Здолбунівському районах. Здійснено записи виконавців старовинних українських народних пісень. Видавався раз у квартал культурно-просвітницький збірник «Народна творчість Рівненщини».
Складовою частиною усіх свят та фестивалів є виставки традиційного народного мистецтва. Збережена і продовжується обласна мистецька акція «Мистецтво одного села».
Щорічно на подвір’ї обласного краєзнавчого музею відбувається обласне фольклорне свято «Музейні гостини», приурочене Міжнародному дню музеїв, яке за кількістю його учасників і відвідувачів набуває статус всеукраїнського.
Впродовж дії програми двічі проведено фестиваль національних культур «У родинному колі». У фестивалі брали участь колективи та окремі виконавці з усіх національно-культурних товариств Рівненщини. Традиційно проводяться Дні польської культури. Відбувся День культури Грузії на Рівненщині «Україна-Грузія. Два серця-одна душа».
У закладах культури традиційно організовуються наукові конференції, тематичні вечори, презентації книг для підтримки етнічної, культурної та релігійної самобутності національних меншин. Зокрема, відбувались наступні заходи: мітинг-реквієм з нагоди Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту; круглий стіл «Польське військове осадництво на Волині в 1921-1940 рр»; «Міжнародна наукова історико-краєзнавча конференція «Чехи на теренах Волині»; «круглий стіл» з нагоди Міжнародного дня ромів щодо соціалізації ромського населення; реквієм «Поєднання через важку пам’ять» до річниці масового вбивства польських громадян співробітниками НКВС в Катеринському лісі поблизу Смоленська; фотовиставка «Караїмські шляхи» та презентація книги В. Шабаровського «Караїми на Волині: штрихи до портрета загадкового народу» та багато інших.
Відбулась конференція «Віхи історії римо-католицької церкви в Україні»: Розвінчання міфів», заходи до 500 річниці Реформації.
Щороку в області проводиться обласний тур Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої». Переможці є учасниками Шевченківського свята в м. Канів.
Підвищенню мистецького рівня навчання сприяє обласний огляд-конкурс учнівських, вчительських, творчих колективів та окремих виконавців шкіл естетичного виховання, у ході якого проводяться учнівські олімпіади, майстер-класи, відкриті уроки. Традиційно фінальним заходом огляду є Гала-концерт переможців.
Закладами культури-обласними методичними центрами організовано ряд наукових конференцій, семінарів, навчань, що забезпечило безперервну систему підвищення фахової майстерності різних категорій культпрацівників. Велику допомогу галузі надає співпраця з Рівненським факультетом Національної академії керівних кадрів культури і мистецтва. Щорічно перепідготовку проходять біля 350 культпрацівників.
Продовжується робота щодо підготовки обласного тому «Зводу пам’яток історії та культури Рівненської області», а саме: проводиться моніторинг пам’яток культурної спадщини, готуються статті, ілюстрації, схеми, фотоматеріали. Опрацьовуються матеріали проведених моніторингів.
Виготовлено 52 паспорти на пам’ятки культурної спадщини національного та місцевого значення. Щороку організовується біля 20 обмінних тимчасових виставок музейних колекцій Рівненщини з музейними закладами України.
Виготовлено та встановлено 36 охоронних дощок на пам’ятки архітектури національного та місцевого значення Острозького, Дубенського, Рівненського районів та м. Рівне. Впродовж дії програми проводились ряд науково-рятівних археологічних досліджень на пам’ятках археології.
Випущено книгу «Переправа незабутня (історія однієї експедиції)», присвячена археологічній експедиції Рівненського краєзнавчого музею (1970-1997) під керівництвом Ігоря Свєшнікова на місці Берестецької битви.
Бібліотечні фонди області налічують 8862,70 тис. примірників творів друку. При надбанні літератури перевага надається продукції вітчизняних видавництв, виданих державною мовою. На виконання Указу Президента України від 19.06.2013 № 336/2013 «По деякі заходи щодо державної підтримки книговидавничої справи і популяризації читання в Україні».
Обласними бібліотеками підтримується 6 Інтернет-сайтів та 2 блоги.
На сайті обласної універсальної наукової бібліотеки розміщені звукові файли (аудіоподкасти) для незрячих та слабозорих. Діє Інтернет-центр «Окуляр» для слабозорих. Організовується навчання роботі за спеціальними програмами в освоєнні ПК та мережі Інтернет. Щороку центр відвідує біля 350 осіб.
Проте вдалося виконати не всі, заплановані Програмою заходи. Переважно це завдання, які передбачали вкладення значних бюджетних коштів.
Так, не вдалось здійснити капітальний ремонт приміщень КЗ «Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр» Рівненської обласної ради та КЗ «Рівненський обласний краєзнавчий музей» Рівненської обласної ради.
Не виконані роботи з підсилення фундаменту будівлі КЗ «Рівненський академічний обласний театр ляльок» Рівненської обласної ради.
Не закінчені ремонтно-реставраційні роботи на комплексах пам’яток історико-культурних заповідників м. Дубно і Острога.
Зважаючи, що впродовж 20 років обласні заклади культури і мистецтва капітально не ремонтувались, на виконання першочергових ремонтних робіт у приміщеннях закладів культури і мистецтва обласної комунальної власності необхідно понад 32,0 мил. грн.
Не вистачає коштів на придбання експонатів для поповнення музейних фондів, проведення ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках національного і місцевого значення.
Обласні заклади культури потребують заміни меблів, обладнання, оновлення комп’ютерної техніки і програмного забезпечення.
Начальник управління Я. Мельник
ПРОГРАМА
розвитку культури Рівненської області на період до 2022 року
І. Загальна частина
Реалізація Програми розвитку культури Рівненської області на період до 2017 року, схваленої розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 28 січня 2013 року № 52 та затвердженої рішенням обласної ради від 05 квітня 2013 року № 869, забезпечила створення сприятливих умов для здійснення комплексу організаційних та економічних заходів, спрямованих на підвищення ролі народної культури і професійного мистецтва, історико-культурної спадщини та забезпечення населення культурними послугами на сучасному рівні.
Проведено ремонт теплотраси і приміщень комунального закладу ,,Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр” Рівненської обласної ради, комунального закладу ,,Рівненський обласний краєзнавчий музей” Рівненської обласної ради, комунального закладу ,,Рівненська обласна бібліотека для молоді” Рівненської обласної ради. Розпочато капітальний ремонт приміщення комунального закладу ,,Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека” Рівненської обласної ради.
Придбано дві одиниці транспорту для обласних театрів на суму 3677 тисяч гривень.
Налагоджено дієву співпрацю з творчими об'єднаннями, науковцями, Міжнародними фондами і організаціями.
Проте вдалося виконати не всі, заплановані Програмою заходи. Переважно це завдання , які передбачали вкладення значних бюджетних коштів.
Обласні заклади культури потребують модернізації матеріально-технічної бази, впровадження найсучасніших інформаційних технологій, оновлення інтер'єрів, наповнення фондів бібліотек соціально значущою літературою та періодикою.
Значних масштабів набуло руйнування пам’яток історії та культури, чималі проблеми існують із збереженням та поповненням музейних фондів.
Необхідна підтримка книговидавничої сфери в області, популяризації краєзнавчих видань, наукових досліджень з питань національної історії.
Все це зумовлює необхідність прийняття Програми розвитку культури на період до 2022 року.
Зазначена Програма є комплексною та об’єднує всі напрями діяльності у сфері культури.
ІІ. Мета і основні завдання
Метою Програми є:
створення умов для збагачення та розвитку культури і мистецтва;
збереження, популяризація, актуалізація національної культурної спадщини;
поліпшення матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладів культури і мистецтва;
підтримка видавничої справи, історичних досліджень, формування привабливого іміджу Рівненщини.
Основними завданнями Програми є:
створення умов для належного функціонування базової мережі закладів культури і мистецтва;
забезпечення розвитку творчого потенціалу та культурного простору області, збереження нематеріальної спадщини;
збереження культурної спадщини;
інформатизація культурної сфери;
здійснення технічного переоснащення закладів культури і мистецтва;
здійснення підтримки професійного мистецтва;
забезпечення збереження Державного музейного фонду України;
актуалізація історичної спадщини;
підтримка видавничої сфери;
сприяння роботі регіональних відділень національних творчих спілок України.
ІІІ. Заходи з реалізації Програми
Заходи з виконання Програми наведені в додатку.
ІV. Очікувані результати, ефективність Програми
Виконання Програми дасть змогу:
поліпшити умови для розвитку культури, задоволення духовних потреб та забезпечення прав громадян у сфері культури;
підвищити роль культурної спадщини у духовному розвитку громадян, формуванні національної свідомості;
забезпечити відродження і розвиток народного мистецтва та мистецького аматорства, культур етносів через розвиток базової мережі закладів культури;
розширити напрями і форми бібліотечного обслуговування з використанням інноваційних технологій;
проводити на теренах області історичні дослідження, забезпечити відновлення історичної правди і справедливості;
забезпечити стимулювання місцевих видавничо-поліграфічних підприємств області до випуску краєзнавчої соціально значущої літератури;
поповнити бібліотечні фонди соціально значущою літературою, у тому числі краєзнавчого характеру;
забезпечити ефективне використання бюджетних коштів та залучення додаткових коштів з інших джерел;
сприяти інтеграції культури Рівненщини у національний та світовий культурний простір.
Соціальний ефект реалізації Програми полягатиме у створенні, використанні, розповсюдженні, збереженні культурної спадщини та культурних цінностей, і спрямований на забезпечення підвищення якості і доступу до них.
V. Фінансове забезпечення Програми
Фінансове забезпечення заходів Програми здійснюється в межах коштів, передбачених в обласному бюджеті, та за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Головний розпорядник коштів Програми - управління культури і туризму облдержадміністрації, передбачає видатки для реалізації заходів Програми під час складання бюджету на відповідний рік у межах наявних фінансових ресурсів.
За попередніми розрахунками для виконання передбачених Програмою заходів з обласного бюджету необхідно 99 млн. 56 тис. гривень. У тому числі за роками: 2018 рік – 25 млн. 209 тис. гривень; 2019 рік – 27 млн. 895 тис. гривень; 2020 рік – 18 млн. 683 тис. гривень; 2021 рік – 13 млн. 674 тис. гривень; 2022 рік – 13 млн. 595 тис. гривень.
Обсяги видатків уточнюються щороку з урахуванням можливостей обласного та відповідних місцевих бюджетів, конкретизації завдань за підсумками виконання у попередні роки.
Книги, придбані згідно з пунктом 10 розділу VII заходів з реалізації цієї Програми, розподіляються управлінням культури і туризму облдержадміністрації та передаються до бюджетних установ області безкоштовно.