Рішення обласної ради 7 скликання
Оприлюднено 28-12-2016
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме скликання
(Дев’ята сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 23 грудня 2016 року № 453
Про звернення Рівненської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення скасування тимчасової заборони експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді
Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Звернутися до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення скасування тимчасової заборони експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді встановленої Законом України від 09 квітня 2015 року №325-VIII (текст звернення додається).
2. Голові обласної ради забезпечити направлення даного рішення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
Голова ради М.М. Драганчук
Звернення
Рівненської обласної ради до Президента України,
Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення скасування тимчасової заборони експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді
Рівненська обласна рада висловлює глибоке занепокоєння тим, що під час останнього саміту Україна-ЄС в Брюсселі, який відбувся 24 листопада 2016 року, було озвучено намір ініціювати скасування мораторію на експорт необробленої деревини.
Наголошуємо, що тільки з часу посткризового відновлення економіки у 2010 році Україна щороку експортувала 4,5–5,5 млн. т. (або 5,4–6,6 млн. кубометрів) лісоматеріалів у необробленому стані. І це, не враховуючи незаконної заготівлі та вивезення лісу.
У 2015 році такий експорт приніс українській економіці лише 345 млн. валютних надходжень, або 0,9% загальної виручки від експорту. Ця цифра абсолютно непорівнянна із масштабом втрат: за оцінками експертів безконтрольна вирубка лісів на Заході України призвела до зменшення показника лісистості з 16% у 1996 році до 11% у 2015 році.
Для досягнення оптимального рівня лісистості у 20% в Україні сьогодні потрібно висадити нових дерев на території площею близько 2,5 млн га. Більш того, стрімко погіршується і якість лісових ресурсів. Сьогодні найбільшу площу в лісових насадженнях займають молодняки (45,4%) і середньовікові насадження (37,7%), а достигаючі та стиглі деревостани становлять лише 10,1% і 6,8% відповідно. При існуючих темпах вирубки Україна в недалекому майбутньому зможе експортувати хіба що пні.
У зв’язку з цим Верховна Рада України Законом України від 9 квітня 2015 року №325-VIII на 10 років ввела заборону на експорт лісо- та пиломатеріалів у необробленому вигляді.
Документ передбачає, що тимчасово (на 10 років) забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту необроблених лісоматеріалів: деревних порід (крім сосни) - з 1 листопада 2015 року, деревних порід сосни - з 1 січня 2017 року.
До переліку цінних і рідкісних порід дерев також внесено дуб.
Вказаний Закон України покликаний забезпечити раціональне використання, збереження та примноження лісових ресурсів, врегулювання правових відносин з метою забезпечення створення нових робочих місць на підприємствах деревообробної, меблевої та інших галузей, а також забезпечити вітчизняні деревообробні та меблеві підприємства сировиною.
Однак нещодавні заяви на останньому саміті Україна-ЄС дуже стурбували депутатів Рівненської обласної ради, оскільки скасування вказаної тимчасової заборони на експорт необробленої деревини поставить під загрозу зникнення одного з багатств нашої держави – лісу, на чому також наголошують ряд експертів, громадських активістів та політиків у засобах масової інформації.
Беручи міжнародні кредити, наші керманичі погоджуються на умови, які в перспективі закріплять за Україною статус сировинного придатку Європи та призведуть до скорочення робочих місць. Йдеться не тільки про запровадження ринку землі, а й про скасування закону щодо заборони експорту необробленої деревини в обмін на кредит 600 млн. євро.
Як наслідок такої практики – перетворення України в найбільшого експортера деревини в Європі. Ще 25 років тому ми задовольняли потреби промисловості власною сировиною не більше, ніж на 40 відсотків. Сьогодні Польща, Румунія, Туреччина і навіть Китай за рахунок української сировини створили десятки тисяч робочих місць та підняли власну економіку.
Рішення про відміну мораторію знищить українську деревообробну промисловість, яка тільки починає ставати на ноги, і завдяки мораторію у І півріччі 2016 року збільшила випуск продукції на 15%. Ініціатива є абсурдною з огляду хоча б на те, що ціна умовного кубічного метра обробленої деревини майже в десять разів вища, ніж середня ціна 1 кубічного метра лісу-кругляку. Очевидно, що можновладці не зацікавлені в розвитку вітчизняної деревообробної промисловості, яка наповнюватиме державний бюджет. Така позиція влади – ганебна стосовно громадян та непатріотична щодо держави.
Скасування мораторію буде несправедливим стосовно інвесторів, які за час його дії інвестували в деревообробне обладнання десятки мільйонів доларів США та створили нові робочі місця.
Безперешкодний експорт кругляку обернеться екологічною катастрофою та подальшим вирубування лісів Карпат, Полісся, які вже і без того «голі». Разом з тим, навіть частковий мораторій на експорт круглого лісу дав змогу знизити його продаж за кордон на 4% та вберегти від вирубування лише за два місяці близько 232 тис. куб. м. лісу.
Ми, депутати Рівненської обласної ради, вважаємо, що наміри щодо відміни мораторію спровоковані лобіюванням владою інтересів міжнародних корпорацій, які розглядають Україну, як сировинну базу. Твердження, що це є вимогою Євросоюзу, є безпідставним.
Шанс змінити ситуацію з’явився після ухвалення мораторію на експорт деревини. За останній рік розпочалося відродження деревообробної галузі: будуються деревообробні підприємства, відбувається технічне переоснащення виробництва та розвиток альтернативної енергетики.
Такий мораторій має стати першим кроком до стрімкого розвитку лісопромислового комплексу України.
Закликаємо владу не обмінювати національне багатство України, яке має задовольняти потреби всього суспільства, на кредит, який осяде в кишенях монополістів та наближених до влади ділків.
У зв’язку з викладеним вимагаємо:
1. Не допустити скасування мораторію на експорт необробленої деревини.
2. Посилити кримінальну відповідальність за незаконне вирубування лісів.
3. Створити додаткові стимули, запровадити державні цільові програми та доступні кредити для технічного переоснащення деревообробної промисловості, що забезпечить нові робочі місця та податкові надходження від експорту продукції переробки деревини.
4. Забезпечити належне і достатнє збереження та відновлення лісового фонду держави.
Надіємось на Ваше розуміння та підтримку.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 23 грудня 2016 року
№ 453