Рішення обласної ради 7 скликання
Оприлюднено 28-12-2016
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме скликання
(Дев'ята сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 23 грудня 2016 року № 450
Про звернення Рівненської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Держрибагентства України щодо запровадження обмежень на здійснення підводного полювання
Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Звернутися до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Держрибагентства України щодо запровадження обмежень на здійснення підводного полювання (текст звернення додається).
2. Голові обласної ради забезпечити направлення даного рішення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Держрибагентства України та народних депутатів України, обраних від Рівненської області.
Голова ради М.М. Драганчук
Звернення
Рівненської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Держрибагентства України щодо запровадження обмежень на здійснення підводного полювання
Серед громадськості Рівненщини зростає стурбованість, викликана поширенням в Україні підводного мисливства на рибогосподарських водних об’єктах, яке набуває загрозливих масштабів. До обласної ради неодноразово надходять звернення представників громади Дубенського району щодо вжиття заходів зі збереження та відтворення живих водних ресурсів у Хрінницькому водосховищі та контролю за ними. Зловити велику рибу на водосховищі, за словами місцевих рибалок, останніми роками стало практично неможливо – під видом спортивного рибальства браконьєри-підводники вибивають маточне поголів’я риб, яке протягом двох десятків років відтворювалося у Хрінницькому водосховищі.
Останніми роками невпинно погіршується ситуація зі станом рибних ресурсів в Україні, перш за все в прісноводних водоймах. Внаслідок погіршення екологічного стану водойм, спричиненого техногенним впливом, господарською діяльністю, неконтрольованим промисловим рибальством та браконьєрством, яке набуло масового характеру, стрімко зменшуються рибні запаси водойм. Віднедавна до цього процесу приєдналося ще й підводне мисливство, яке в Україні – як це не парадоксально – вважається одним з дозволених видів любительського і спортивного рибальства.
В країнах Європейського Союзу підводне полювання у внутрішніх прісноводних водоймах заборонене, враховуючи жорстокість такого способу вилову риби, а також її потенційну небезпеку для інших людей, які перебувають на водоймі. В деяких країнах за підводне полювання в прісних внутрішніх водоймах передбачено кримінальну відповідальність. Зокрема, в Німеччині – це покарання у вигляді 10 років позбавлення волі, у Австрії та Чехії – до 8 років позбавлення волі. Однією з головних причин заборони даного способу вилову риби є нерівність умов, в яких знаходиться підводний мисливець і риба, в тому числі пов’язаних з циклами життєвої активності риби.
З кожним роком популярність підводного полювання в Україні зростає на тлі катастрофічного зменшення рибних запасів в прісноводних водоймах. Враховуючи відсутність чіткого правового регулювання, контроль за підводними мисливцями є недостатнім. Органи, які повинні контролювати вилов риби не в змозі належно його здійснювати, а місцеві громади відповідних повноважень не мають. В той же час шкода, яка завдається підводними мисливцями нашим водоймам, колосальна: розстрілюються місця масового скупчення риби – природні нерестовища, зимувальні ями; жертвами мисливців, як правило, стають найбільші особини – маточне поголів’я, що має найбільшу репродуктивну цінність. Одним з улюблених об’єктів полювання в річках став сом. Це вже негативно позначилося на чисельності популяції цієї великої річкової риби, яка стає дедалі рідкіснішою. Така ж невтішна ситуація й з іншими видами прісноводних риб.
З метою мінімізації шкідливих наслідків для рибних ресурсів прісноводних водойм, просимо ввести обмеження на здійснення підводного полювання у внутрішніх водоймах (річках, озерах, ставках) до врегулювання зазначеного питання Кабінетом Міністрів України інакше подальша безконтрольність цього виду «хобі» може призвести до негативних, а часом і непоправних наслідків для навколишнього середовища.
Вважаємо, що введення обмежень на підводне полювання і запровадження Правил його здійснення дозволить зняти соціальну напругу серед мільйонів рибалок-любителів в Україні, сприятиме цивілізованому й раціональному використанню природних ресурсів і вихованню у громадян бережного відношення до природи. А також в цілому наблизить природоохоронне законодавство в Україні до європейського.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 23 грудня 2016 року
№ 450