Рішення обласної ради 7 скликання
Оприлюднено 27-12-2016У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме скликання
(Дев'ята сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 23 грудня 2016 року № 403
Про Обласну програму “Ліси Рівненщини” на 2016 – 2020 роки
З метою поліпшення екологічної та природної ситуації в області, забезпечення відтворення лісів, проведення лісогосподарських заходів і утримання лісів в належному санітарному стані відповідно до статті 31 Лісового кодексу України, статті 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, керуючись Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а:
1. Затвердити схвалену розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 11.11.2016 № 686 Обласну програму “Ліси Рівненщини” на 2016-2020 роки (далі - Програма), що додається.
2. Обласній державній адміністрації:
- забезпечити виконання заходів Програми;
- про хід виконання Програми щорічно інформувати обласну раду до 1 березня .
3. Взяти до уваги, що фінансування Програми буде здійснюватися за рахунок коштів місцевих бюджетів, власних коштів лісокористувачів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань екології, природокористування, охорони навколишнього середовища та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (Валявка В.Я.) та з питань бюджету, фінансів та податків (Благодир Ю.А.).
Голова ради М.М. Драганчук
СХВАЛЕНО Розпорядження голови облдержадміністрації від 11 листопада 2016 року № 681 |
|
ЗАТВЕРДЖЕНО Рішення обласної ради від 23 грудня 2016 року № 403 |
Обласна програма
“Ліси Рівненщини” на 2016 – 2020 роки
Загальна площа лісів Рівненської області становить 849,6 тис. га. З них у користуванні Державного агентства лісових ресурсів України – 797,3 тис. га, Міністерства оборони України - 11,4 тис. га, землі спеціалізованих кооперативів – 40,3 тис. га.
За останні 5 років значно поліпшився якісний склад деревостанів області. Значні зміни відбулися в лісах Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства, а саме: збільшилась загальна площа земель державного лісового фонду на 226 га, зросла площа, вкрита лісовою рослинністю земель з перевагою дуба, на 339 га. Загальний запас деревини за цей період зріс з 115391,45 до 121658,73 тис. куб. метрів, зокрема соснових з 83493,09 до 87466,7 тис. куб. метрів.
Лісовідновні заходи передбачається здійснювати в обсягах, які забезпечать повне заліснення площ зрубів від рубок головного користування в межах розрахункової лісосіки, суцільних санітарних рубок, тощо.
Роботи з лісовідновлення будуть спрямовані на підвищення біологічної стійкості та продуктивності насаджень шляхом введення до їх складу високопродуктивних швидкоростучих порід – інтродуцентів (модрини, бука, ялини, дуба червоного та інших), створення плантаційних лісових культур та шляхом переведення лісового насінництва на генетико-селекційну основу, що передбачає створення нових об'єктів постійної лісонасіннєвої бази, збільшення обсягів заготівлі насіння з покращеними властивостями з об’єктів постійної лісонасіннєвої бази, вирощування садивного матеріалу та створення лісових культур з його використанням, що дасть можливість, як твердять науковці, підвищити продуктивність лісів на 15 - 20 відсотків.
Для виконання робіт з лісовідновлення на лісових розсадниках державних лісогосподарських підприємств в середньому щороку буде вирощуватись понад 40 млн. стандартного садивного матеріалу сіянців та понад 150 тисяч саджанців.
Упродовж 2010 – 2015 років забезпечено виконання основних планових завдань із лісокультурної та лісогосподарської діяльності. Зокрема, здійснено роботи із лісовідтворення на землях державного лісового фонду на площі 34,5 тис. га (105,3 відсотка плану), в тому числі проведено посів і посадку лісу на площі 21,9 тис. га (106,1 відсотка плану). З метою покращення породного, якісного складу лісів було заготовлено більше 94 тонн насіння з покращеними властивостями (158 відсотків плану), вирощено більше 60 млн. садивного матеріалу із зазначеного насіння та створено 5344 га лісових культур з його використанням.
Враховуючи велике природоохоронне значення лісів Рівненщини, в держлісфонді області відведено 188 об'єктів природно-заповідного фонду площею 120,8 тис. га, до складу яких входять: один національний природний парк, один природний заповідник, 2 регіональні ландшафтні парки, 74 заказники, 29 пам'яток природи, один парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва, 80 заповідних урочищ.
Особлива увага приділяється здійсненню охоронних заходів щодо виникнення лісових пожеж, самовільних рубок та боротьби з шкідниками лісу.
Мета Програми
Метою цієї Програми є виконання основних напрямів ведення лісового господарства, спрямованих на посилення екологічних, соціальних та економічних функцій лісів.
Шляхи і способи розв’язання проблеми
Розв’язати проблему можливо шляхом:
удосконалення системи ведення лісового господарства з використанням позитивного вітчизняного та міжнародного досвіду;
запровадження:
принципу сталого розвитку лісового господарства та невиснажливого лісокористування;
природозберігаючого комплексного використання лісових ресурсів з урахуванням їх ландшафтного і водорегулюючого значення;
збереження біорізноманіття лісів;
забезпечення:
розвитку лісової інфраструктури (будівництво, ремонт та реконструкція доріг лісогосподарського та протипожежного призначення);
комплексного та ефективного використання лісосировинних ресурсів;
екологічного виховання населення, провадження еколого-просвітницької діяльності, інформування громадськості про стан лісового господарства;
розвитку рекреаційної та туристичної інфраструктури;
розширення регіональної співпраці з метою координації дій щодо боротьби із шкідниками лісу, ліквідації наслідків стихійного лиха і лісових пожеж.
Завдання і заходи виконання Програми
Завдання і заходи з виконання Програми спрямовані на розв’язання проблем та досягнення мети Програми, наведені у додатку.
Фінансове забезпечення виконання Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, власних коштів лісокористувачів та інших джерел.
Прогнозні обсяги і фінансування Програми наведено у додатку.
Очікувані результати, ефективність Програми
Виконання Програми дасть змогу:
поліпшити стан та якісний склад лісів, посилити їх екологічні функції та підвищити продуктивність;
створити умови для досягнення оптимальних показників рівня лісистості;
забезпечити соціальний захист працівників галузі лісового господарства;
забезпечити ведення лісового господарства на засадах сталого розвитку;
зменшити загрозу деградації земель.