Рішення обласної ради 7 скликання
Оприлюднено 10-06-2020У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме скликання
(Тридцять друга сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 05 червня 2020 року №1728
Про звернення Рівненської обласної ради до Кабінету Міністрів України стосовно прийняття Постанови Кабінету Міністрів України про Заходи щодо реалізації Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»
З метою встановлення історичної справедливості, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з президією обласної ради обласна рада
в и р і ш и л а
1. Звернутися до Кабінету Міністрів України стосовно прийняття Постанови Кабінету Міністрів України про Заходи щодо реалізації Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» (текст звернення додається).
2. Голові обласної ради забезпечити направлення цього рішення до Кабінету Міністрів України.
Голова ради Олександр ДАНИЛЬЧУК
Звернення
Рівненської обласної ради до Кабінету Міністрів України стосовно прийняття Постанови Кабінету Міністрів України про Заходи щодо реалізації Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»
У 1991 році Верховною Радою Української РСР було прийнято Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», яким засуджено політичні репресії, що здійснювалися впродовж 1917-1991 років на території України, визначено категорії осіб, які підлягають реабілітації, порядок надання зазначеним особам статусу реабілітованих та надання компенсацій, пільг та інших соціальних гарантій з боку держави.
Однак цей нормативно-правовий акт не в повній мірі охоплював усі категорії осіб, які були протиправно засуджені у роки існування комуністичного тоталітарного режиму за діяння, що не вважаються злочинами у цивілізованому суспільстві.
Зокрема, не надавалось право на реабілітацію усім особам, яких було засуджено у позасудовому порядку, хоча такі особи мають на це право з огляду на порушення під час такого засудження їхнього права на справедливий суд та принципу презумпції невинуватості.
З огляду на це, з метою відновлення прав осіб, які були порушені у роки комуністичного тоталітарного режиму, 13 березня 2018 році було прийнято Закон України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» (№ 2325-VIII).
Зазначеним законодавчим актом затверджено оновлену процедуру реабілітації, що має максимально враховувати всі обставини здійснення репресій проти особи. Закон покладає повноваження на Національну комісію з реабілітації, утворену при Українському інституті національної пам’яті, за прийняття рішення про визнання осіб реабілітованими або потерпілими від репресій за поданням регіональних комісій, утворених при обласних державних адміністраціях.
Даний документ суттєво розширює коло осіб, які підпадають під реабілітацію. Зокрема, громадяни, які були заслані і вислані з постійного місця проживання та реабілітовані згідно зі статтею 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій», матимуть пільги, передбачені статтею 6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Законом вводиться категорія потерпілих від репресій родичів особи, яка була репресована комуністичним режимом.
При цьому для громадян, потерпілих від репресій, пільги Законом не передбачені.
Вирішувати питання, які пов’язані із прийняттям рішення про визнання осіб реабілітованими або потерпілими від репресій, уповноважена Національна комісія з реабілітації, утворена при Українському інституті національної пам’яті за поданням регіональної комісії.
Зокрема змінився і порядок видачі посвідчень реабілітованим особам, які згідно з цим Законом мають право на отримання пільг.
Відтепер видача «посвідчення реабілітованого» проводиться за місцем проживання виконавчими органами відповідних сільських, селищних, міських рад, у тому числі обраними об’єднаними територіальними громадами (стаття 6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»).
У зв’язку з цим виникла проблема, що районні органи влади припинили видавати посвідчення, а сільські, селищні та міські ради не розпочали їх видавати. Як наслідок – проблема стала системною: людина звертається до органів влади і нічого не може добитися: районні ради зазначають, що вже посвідчення не видають, а сільські, селищні, міські ради, об’єднані територіальні громади не знають, як це робити.
Депутати Рівненської обласної ради просять Кабінет Міністрів України
терміново прийняти Постанову Кабінету Міністрів України
про Заходи щодо реалізації Закону України
«Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Ця Постанова має затвердити нове Положення про порядок виплати
компенсацій, повернення майна або відшкодування його вартості новим
категоріям реабілітованих;
зразок посвідчення про право на пільги реабілітованих;
зразок посвідчення реабілітованої особи;
зразок посвідчення особи, потерпілої від репресій;
передбачити для виконавчих органів відповідних сільських, селищних, міських рад,
об’єднаних територіальних громад чіткий механізм видачі посвідчень зазначених
категорій громадян тощо.
Встановлення історичної справедливості та соціальний захист реабілітованих – це обов’язок усіх органів влади на всіх рівнях.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 05 червня 2020 року
№1728