Рішення обласної ради 7 скликання
Оприлюднено 04-09-2019У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме скликання
(Двадцять сьома сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 30 серпня 2019 року № 1500
Про звернення Рівненської обласної ради до Кабінету Міністрів України та Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №221
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії обласної ради з питань гуманітарної політики від 30.08.2019 №2, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Звернутися до Кабінету Міністрів України та Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №221 (текст звернення додається).
2. Голові обласної ради забезпечити направлення цього рішення до Кабінету Міністрів України та Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України.
Голова ради О.Ю. Данильчук
Звернення
Рівненської обласної ради до Кабінету Міністрів України та Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №221
У Рівненській області функціонує комунальний заклад «Острозька спеціальна школа №1 І-ІІІ ступенів» Рівненської обласної ради (далі – Спеціальна школа), який забезпечує навчання для дітей з порушеннями слуху.
27 березня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 221 «Про затвердження Положення про спеціальну школу та Положення про навчально-реабілітаційний центр» (далі – Положення).
Cтатут Спеціальної школи приведено у відповідність до Положення, яким вперше встановлено граничну наповнюваність у класах.
Зокрема, у класах для глухих дітей, гранична наповнюваність становить 8 осіб, для дітей зі зниженим слухом ‒ 10 осіб.
Також зазначено, що клас відкривається за умови наявності більш як 50 відсотків граничної наповнюваності класів.
Це становить 5 осіб у класах, де навчаються глухі діти та 6 осіб – у класах, де навчаються діти з порушенням слуху.
У зв’язку з приведенням наповнюваності класів у відповідність до Положення, виникла проблема щодо відрахування/переведення учнів зі Спеціальної школи. Зокрема, до набрання чинності Положення, функціонував клас, в якому навчалося 4 дитини (5 клас), що на сьогодні не відповідає мінімальній наповнюваності класу для дітей зі зниженим слухом.
Враховуючи зазначене, батькам було запропоновано перевести цих дітей на інклюзивну або індивідуальну форму навчання.
Проте на теперішній час жоден із батьків не подав заяви про переведення дитини та підтвердження закладу освіти про можливість зарахування до нього відповідного учня. Оскільки Спеціальна школа забезпечує навчання, виховання та соціалізацію дітей з порушеннями слуху.
На сьогодні в області зареєстровано 25 інклюзивно-ресурсних центрів, відповідно до штатних нормативів затверджено 196 ставок педпрацівників, з них, фактично зайняті 123. У всіх ІРЦ області працює лише три вчителі-сурдопедагоги, які б могли забезпечити навчання для такої категорії дітей.
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 1 серпня 2018 року №831 «Про затвердження Порядку зарахування осіб з особливими освітніми потребами до спеціальних закладів освіти, їх відрахування, переведення до іншого закладу освіти» для переведення учня із спеціального закладу освіти до іншого учень чи один з його батьків (для учнів, які не досягли повноліття) має звернутися до обраного ним закладу освіти щодо можливості зарахування з відповідним письмовим зверненням (запитом) в довільній формі, у тому числі шляхом надсилання його сканованої копії електронною поштою.
До спеціального закладу освіти, з якого переводиться учень, особисто подаються:
заява учня чи одного з його батьків (для учнів, які не досягли повноліття);
письмове підтвердження або його сканована копія з іншого закладу освіти про можливість зарахування до нього відповідного учня.
Протягом 5 робочих днів з дня отримання відповідних документів керівник закладу освіти зобов’язаний видати наказ про відрахування учня для переведення до іншого закладу освіти та видати особову справу учня.
Статтею 3 Закону України «Про освіту» кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.
В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти.
Держава створює умови для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів, а також забезпечує виявлення та усунення факторів, що перешкоджають реалізації прав і задоволенню потреб таких осіб у сфері освіти.
Право на освіту не може бути обмежене законом. Закон може встановлювати особливі умови доступу до певного рівня освіти, спеціальності (професії).
Разом з тим, згідно з статтею 55 Закону України «Про освіту» батьки здобувачів освіти мають право: обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти.
На підставі зазначеного, з метою недопущення порушень прав дітей на освіту, просимо внести зміни до пункту 15 Положення про спеціальну школу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року №221, шляхом скасування граничної наповнюваності у класах для дітей з особливими освітніми потребами (глухих, сліпих дітей, дітей із зниженим слухом, порушеннями опорно-рухового апарату, дітей із зниженим зором, тяжкими порушеннями мовлення та легкими порушеннями інтелектуального розвитку, дітей із складними порушеннями розвитку, помірними порушеннями інтелектуального розвитку).
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 30 серпня 2019 року
№1500