eyeВерсія для людей з вадами зору
search
facebook youtube
Адреса та контакти contact caret
Поштова адреса майдан Просвіти, 1, м. Рівне, 33013
E-mail oblrada@ror.gov.ua
Телефон (0362) 69–52–02
Факс (0362) 62–00–64
Тимчасовий графік роботи
ПН - ЧТ: 08.00 - 17.00
ПТ: 08.00 - 15.45
СБ, НД: Вихідні дні
Обідня перерва: 13.00 - 13.45
user-icon Вхід/Реєстрація
Рівненська обласна рада. Офіційний сайт
award
  • Головна
  • Склад і структура обласної ради
    • Керівництво обласної ради
    • Депутати та їх діяльність
    • Депутатські фракції та групи
    • Постійні комісії
    • Президія Рівненської обласної ради
    • Виконавчий апарат
      • Структура
      • Штатний розпис
      • Правила внутрішнього трудового розпорядку
      • Фінансові документи
      • Вакансії
    • Участь депутатів у засіданнях
    • Хронологія та склад обласної ради попередніх скликань
      • Хронологія та склад обласної ради попередніх скликань
      • Обласна рада п'ятого скликання
      • Обласна рада шостого скликання
      • Обласна рада сьомого скликання
    • Прийом громадян
    • Відкриті дані
    • Очищення влади
    • Інтернет приймальня
  • Офіційні документи
    • Розробникам проєктів рішень
    • Правова база діяльності обласної ради
    • Положення обласної ради
    • Рішення обласної ради
      • Рішення обласної ради 8 скликання
      • Рішення обласної ради 7 скликання
      • Рішення обласної ради 6 скликання
      • Рішення обласної ради 5 скликання
    • Результати поіменного голосування
    • Проєкти рішень обласної ради
    • Протоколи сесій
      • Протоколи сесій восьмого скликання
      • Протоколи сесій сьомого скликання
      • Протоколи сесій шостого скликання
    • Розпорядження голови обласної ради
    • Протоколи засідань президії обласної ради
    • Документи постійних комісій обласної ради
      • Документи постійних комісій 8 скликання
      • Документи постійних комісій 7 скликання
    • Доступ до публічної інформації
      • Нормативно-правові акти
      • Порядок оскарження рішень розпорядника інформації або бездіяльності
      • Звіт про роботу із запитами на публічну інформацію
      • Подання запиту на інформацію
    • Громадське обговорення
    • Хід виконання депутатських запитів
    • Обласний бюджет
    • Інформації про хід виконання рішень обласної ради
    • Регуляторна політика
    • Обласні програми
      • Діючі обласні програми
      • Звіти про виконання обласних програм
    • Закупівлі та використання бюджетних коштів
    • Порядок доступу громадян на пленарні засідання сесій та постійних комісій обласної ради
  • Місцеве самоврядування
    • Рада громад при голові обласної ради
    • Документи територіальної виборчої комісії
    • Конкурси і проекти
    • Асоціації органів місцевого самоврядування
    • Обласні ради України
    • Паспорт Рівненської області
      • Загальні відомості
      • Символіка області
      • Історична довідка про область
      • Видатні діячі
      • Визначні події
      • Соціально-економічне становище області
    • Районні ради Рівненської області
    • Довідник органів місцевого самоврядування та адміністративно-територіальний устрій області (довідники)
    • Історія місцевого самоврядування Рівненщини
  • Комунальна власність
    • Обласні комунальні підприємства, заклади, установи
    • Рекомендації щодо здійснення господарської діяльності, в т.ч. в умовах воєнного стану
    • Оренда майна
    • Контракти з керівниками обласних комунальних закладів, підприємств, установ
    • Конкурсний відбір (галузь медицини)
      • Склад конкурсних комісій
      • Відеозаписи засідань конкурсних комісій
      • Рішення конкурсних комісій
    • Конкурсний відбір (галузь освіти)
      • Склад конкурсних комісій
      • Відеозаписи засідань конкурсних комісій
      • Рішення конкурсних комісій
    • Конкурсний відбір (галузь культури)
    • Фінансова звітність закладів освіти
    • Інформація про відчуження майна
    • Перелік об'єктів спільної власності територіальних громад області
  • Кабінет депутата
  • Головна
  • separator
  • Офіційні документи
  • separator
  • Рішення обласної ради
  • separator
  • Рішення обласної ради 7 скликання
  • separator
  • №1352 Про звернення Рівненської обласної ради до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо реалізації права на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження АЕС

Рішення обласної ради 7 скликання

Оприлюднено 20-03-2019

У  К  Р  А  Ї  Н  А

РІВНЕНСЬКА    ОБЛАСНА   РАДА

Сьоме скликання

(Двадцять п’ята сесія)

Р І Ш Е Н Н Я

від 15 березня 2019 року                                                                    № 1352

 

 

Про звернення Рівненської обласної ради до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо реалізації права на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження АЕС

 

Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії обласної ради з питань екології, природокористування, охорони навколишнього середовища та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 23.01.2019 №3, за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада

в и р і ш и л а :

1. Звернутися до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо реалізації права на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження АЕС (текст звернення додається).

2. Голові обласної ради забезпечити направлення цього рішення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та народних депутатів України, обраних від Рівненської області.

 

Голова ради                                                                        О.Ю. Данильчук

 

Звернення

Рівненської обласної ради до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо реалізації права на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території

зони спостереження АЕС

Ми, депутати Рівненської обласної ради, не вперше звертаємося до вас, відстоюючи права та законні інтереси територіальних громад на отримання соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, у повному обсязі відповідно до статті 12 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку».

Ці кошти спрямовуються на належне фінансування робіт щодо створення та підтримання у належному стані спеціальної соціальної інфраструктури, забезпечення засобами індивідуального захисту населення, його регулярне навчання правил користування спеціальною соціальною інфраструктурою, уміння користування засобами індивідуального захисту. Якщо врахувати екологічні та економічні аспекти для населених пунктів, розміщених в межах 30-кілометрової зони спостереження (потенційні ризики для життя і здоров'я мешканців поблизу АЕС, погіршення інвестиційного клімату, неможливість гарантування сприятливого розвитку бізнесу та розширення кількості робочих місць тощо), то значення такої компенсації на розвиток соціальної інфраструктури є безумовно важливим.

Однак упродовж багатьох років, при вирішенні питання визначення в державному бюджеті розміру субвенції на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає в зоні спостереження, Кабінетом Міністрів України ігноруються приписи статті 3, статті 22 Конституції України, відповідно до яких права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є обов'язком держави; при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Так, після внесення змін до Бюджетного кодексу України в частині віднесення вказаного збору до загального фонду Державного бюджету України (на підставі Закону України №79-VIII від 28.12.2014), під час розробки та схвалення законопроектів про державний бюджет на відповідний бюджетний період, Кабінетом Міністрів України на вказану субвенцію закладається в середньому лише 32,5% від отриманого однойменного збору.

При цьому уряд не обґрунтовує причини та критерії такого розподілу, підстави неврахування бюджетних запитів Мінрегіону України як головного розпорядника у напрямку збільшення розміру цієї субвенції до розміру фактичних надходжень в державний бюджет збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає в зоні спостереження, із врахуванням несплачених коштів за попередні роки.

За результатами проведеного Рахунковою палатою України аудиту ефективності використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, затвердженого рішенням від 28.03.2017 №8-7, Комітетом Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на засіданні 16.11.2017 надано рекомендації Кабінету Міністрів України щодо: збільшення обсягів субвенції до рівня планових надходжень цільового збору; внесення змін до статті 29 Бюджетного кодексу України стосовно зарахування збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає в зоні спостереження, до спеціального фонду державного бюджету. Самі ж дії зі звуження обсягів фінансування видатків субвенції на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає в зоні спостереження, визнані порушенням гарантованого статтею 3 Закону України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання» права кожної людини, яка проживає або тимчасово перебуває на території України, на захист від впливу іонізуючого випромінювання. Така позиція відображена у рішенні Рахункової палати України від 08.08.2017 №16-4 «Про результати аудиту ефективності використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження».

Однак вказане не змінило підхід уряду до вирішення зазначеного питання, і у 2019 році обсяг субвенції становить лише 32,3% від очікуваного обсягу надходжень цільового збору.

Представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області, ми не можемо залишити без уваги факт нехтування законодавчо встановленими правами громадян. Тому з метою реалізації права на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає в зоні спостереження АЕС, просимо:

- розглянути та підтримати законопроект від 02.07.2015 №2249а, відповідно до якого збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення запропоновано повернути до доходів спеціального фонду державного бюджету;

- збільшити у 2019 році розмір субвенції на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає в зоні спостереження АЕС;

- вжити належних заходів щодо повернення населенню, яке проживає на території зони спостереження, недоотриманих за попередні роки коштів, сплачених платником збору на соціально-економічну компенсацію ризиків населення, яке проживає на території зони спостереження АЕС.

 

Схвалено

Рішення Рівненської обласної ради

від 15 березня 2019 року

№ 1352

Print

Роздрукувати

ОNLINE трансляції
Якщо людина зникла безвісти
Куди звернутися Що робити

Інформація для населення
Керівництво обласної ради Депутати та їх діяльність Проєкти рішень обласної ради Обласні комунальні підприємства, заклади, установи Оренда майна Прийом громадян Інтернет приймальня Петиції Відкриті дані Очищення влади Запобігання корупції Документи територіальної виборчої комісії
Рівненська область
Мапа Рівненської області
Погода у Рівному
Погода
Рівне

вологість:

тиск:

вітер:

Погода на 10 днів від sinoptik.ua
small_logo

Офіційний сайт.
©2025 «Рівненська обласна рада»

Наші контакти

Тел: (0362) 69–52–02
Факс: (0362) 62–00–64
Е-mail: oblrada@ror.gov.ua
Адреса: Майдан Просвіти, 1, м. Рівне, 33013

Інформація
Мапа сайту
Інтернет приймальня
Петиції
Проєкти рішень обласної ради
Прийом громадян
Запобігання корупції
Соціальні мережі
facebook youtube
beta

Якщо ви маєте зауваження або пропозиції, будь ласка, напишіть нам: oblrada@ror.gov.ua

Розроблено в

Авторизація

show password
Забули пароль?

або

Відновлення паролю

Реєстрація

Кожен користувач, який має бажання на сайті Рівненської обласної ради подати/підтримати петицію, подати електронний запит чи звернення, звернутися до депутата обласної ради повинен зареєструватися

show password
show password

Вже зареєстровані?Увійти

* Для того, щоб своїм підписом підтримувати електронні петиції та створювати нові, Ви повинні підтвердити реєстрацію. Інструкція з підтвердження надіслана на вказану Вами під час реєстрації адресу електронної пошти.