Рішення обласної ради 7 скликання
Оприлюднено 12-12-2018У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме скликання
(Двадцять третя сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 07 грудня 2018 року № 1244
Про звернення Рівненської обласної ради до Державної екологічної інспекції Поліського округу, Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Головного управління Національної поліції в Рівненській області, сільськогосподарських підприємств та органів місцевого самоврядування області щодо заходів з метою зменшення негативного впливу на довкілля пестицидів та збереження здоров'я населення
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Звернутися до Державної екологічної інспекції Поліського округу, Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Головного управління Національної поліції в Рівненській області, сільськогосподарських підприємств та органів місцевого самоврядування області щодо заходів з метою зменшення негативного впливу на довкілля пестицидів та збереження здоров'я населення (текст звернення додається).
2. Голові обласної ради забезпечити направлення рішення до Державної екологічної інспекції Поліського округу, Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Головного управління Національної поліції в Рівненській області, сільськогосподарських підприємств та органів місцевого самоврядування області.
Голова ради О.Ю. Данильчук
Звернення
Рівненської обласної ради Рівненської обласної ради до Державної екологічної інспекції Поліського округу, Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Головного управління Національної поліції в Рівненській області, сільськогосподарських підприємств та органів місцевого самоврядування області щодо заходів з метою зменшення негативного впливу на довкілля пестицидів та збереження здоров'я населення
Впродовж 2015-2018 років до Рівненської обласної ради, органів виконавчої влади неодноразово надходили звернення від спілки пасічників м. Рівне та Рівненського району, жителів області з приводу порушення правил застосування пестицидів окремими агроформуваннями. Особливу стурбованість у населення викликає питання обробки посівів авіаційним способом. Селяни скаржаться, що в період застосування пестицидів відбувається загибель бджіл, погіршується стан здоров’я дорослих та дітей.
Люди звинувачують окремих аграріїв в тому, що вони не дотримуються законодавства при застосуванні агрохімікатів чим завдають великої шкоди довкіллю. Найчастішими порушеннями при наземному обприскуванні посівів є недотримання санітарно-захисної зони.
Зважаючи на те, що в сільському господарстві без хімічних обробок обійтися неможливо, в ряді країн широко застосовуються біологічні методи захисту рослин.
Використання біопрепаратів в сільському господарстві дозволить зменшити екологічне навантаження на навколишнє середовище, надасть потенціал визнання продукції конкурентоздатною на європейських ринках.
Проблемою є надмірне використання пестицидів, зокрема тих, які заборонені в Європі, що завдає нищівної шкоди довкіллю та здоров’ю людей. Державні органи не здійснюють належного контролю за внесенням пестицидів та за рівнями забруднення. Відсутні атестовані лабораторії, які могли б контролювати вміст пестицидів у воді, ґрунтах, повітрі.
Система державного контролю за використанням пестицидів потребує удосконалення та запровадження такого контролю, який попереджатиме заподіяння шкоди при застосуванні пестицидів здоров'ю людей та довкіллю, а не фіксуватиме факти порушення законодавства.
Осторонь також знаходяться органи місцевого самоврядування не приділяючи достатньої уваги цьому питанню. В значній частині населених пунктів області відсутні санітарні зони відповідно до вимог «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» стосовно відстані розташування від полів пасік (5 км), віддаленості населених пунктів (1 км), разом з тим, органи місцевого самоврядування не повідомляють правоохоронні органи про порушення на їх території законодавства під час застосування авіації для обробки полів.
З метою зменшення негативного впливу на довкілля пестицидів, збереження здоров’я людей, пропонуємо:
Державній екологічній інспекції Поліського округу:
- посилити контроль за здійсненням заходів із запобігання забрудненню земель хімічними речовинами, додержання екологічних нормативів з питань використання земель, провести перевірки у найбільших сільськогосподарських підприємствах щодо дотримання ними законодавства та санітарних норм.
Головному управлінню Держпродспоживслужби в Рівненській області:
- посилити державний нагляд за дотриманням законодавства із транспортування, застосування, зберігання пестицидів і агрохімікатів агроформуваннями області шляхом внесення агропідприємств до плану заходів державного нагляду (контролю) на 2019-2020 роки;
- надавати товаровиробникам вичерпну інформацію щодо вимог санітарних норм при проведенні обробітку сільськогосподарських культур, рекомендації щодо транспортування, зберігання та застосування отрутохімікатів;
- взаємодіяти з органами місцевого самоврядування з питань безпечного застосування на їх територіях суб’єктами господарювання пестицидів та агрохімікатів.
Головному управлінню Національної поліції в Рівненській області:
- оперативно реагувати на звернення громадян щодо застосування пестицидів та агрохімікатів без дозвільних документів.
Органам місцевого самоврядування:
- укласти із землекористувачами Меморандуми про співпрацю щодо дотримання ними законодавства при застосуванні пестицидів та агрохімікатів;
- враховуючи відсутність у переважній більшості населених пунктів санітарних зон, передбачених законодавством, прийняти рішення щодо заборони внесення агрохімікатів авіаційним способом;
- у разі виявлення порушень законодавства, повідомляти правоохоронні органи.
Сільськогосподарським товаровиробникам усіх форм власності:
- дотримуватись санітарних норм та правил при застосуванні пестицидів та агрохімікатів;
- виконувати комплекс організаційних, санітарно-гігієнічних та інших заходів, спрямованих на попередження шкідливої дії пестицидів та отрутохімікатів;
звернути увагу на біологічний метод захисту рослин, який має великі перспективи розвитку і не має альтернатив в організації екологічного землеробства.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 07 грудня 2018 року
№ 1244