Рішення обласної ради 7 скликання
Оприлюднено 31-07-2018У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме скликання
(Дев’ятнадцята сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 27 липня 2018 року № 1035
Про перейменування та зміну типу
Рівненського державного базового
медичного коледжу
Враховуючи подання Рівненської обласної державної адміністрації, Закон України "Про вищу освіту", відповідно до рішення Рівненської обласної ради від 04.03.2014 № 1142 "Про управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області", зі змінами, керуючись статтями 43, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Перейменувати та змінити тип Рівненського державного базового медичного коледжу на комунальний заклад вищої освіти "Рівненська медична академія" Рівненської обласної ради.
2. Затвердити статут комунального закладу вищої освіти "Рівненська медична академія" Рівненської обласної ради в новій редакції, що додається.
3. Директору комунального закладу вищої освіти "Рівненська медична академія" Рівненської обласної ради:
подати статут закладу, викладений в новій редакції, на державну реєстрацію в порядку, встановленому чинним законодавством;
здійснити інші дії, передбачені законодавством, необхідні для забезпечення діяльності комунального закладу та поінформувати обласну раду.
4. Рівненській обласній державній адміністрації в зв’язку з прийняттям цього рішення забезпечити направлення відповідної інформації до Міністерства освіти і науки України для внесення змін до мережі вищих навчальних закладів в Рівненській області.
5. Рішення набирає чинності з 1 вересня 2018 року.
6. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань охорони здоров`я, материнства та дитинства і з економічних питань та комунальної власності.
Голова ради О.Ю. Данильчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення Рівненської обласної ради
від 27 липня 2018 року
№ 1035
Голова обласної ради
_____________ О.Ю. Данильчук
КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ "РІВНЕНСЬКА МЕДИЧНА АКАДЕМІЯ"
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
(нова редакція)
УХВАЛЕНО
рішенням загальних зборів
трудового колективу
Рівненського державного
базового медичного коледжу
від 27.06.2018 № 1
Рівне – 2018
1. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
1.1 Цей Статут визначає правові та економічні основи організації та діяльності комунального закладу вищої освіти “Рівненська медична академія” Рівненської обласної ради (далі - Академія).
Академія є об’єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області.
Академія є правонаступником усіх прав та обов'язків Рівненського державного базового медичного коледжу, утвореного відповідно до наказу управління охорони здоров’я Рівненської обласної державної адміністрації від 23.06.1999 № 108-н шляхом надання Рівненському базовому медичному училищу статусу медичного коледжу.
1.2. Власником Академії є територіальні громади сіл, селищ, міст Рівненської області в особі Рівненської обласної ради (далі - Власник).
1.3. Академія керується у своїй діяльності чинним законодавством України, актами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України, іншими нормативно-правовими документами, рішеннями Рівненської обласної ради, розпорядженнями голови Рівненської обласної ради та голови Рівненської обласної державної адміністрації, цим Статутом і погодженими планами роботи.
1.4. Академія є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах казначейства, банків, печатку зі своєю назвою, бланки організаційно-розпорядчої документації і штампи, необхідні для організації своєї роботи, кутовий штамп, власну символіку, інші необхідні реквізити. Академія набуває права юридичної особи з моменту її державної реєстрації в установленому законом порядку.
1.5. Контроль за забезпеченням збереження та ефективністю використання майна Академії здійснює Власник.
1.6. За своїм правовим статусом Академія є неприбутковим комунальним закладом вищої освіти.
1.7. Академія самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями відповідно до чинного законодавства України.
1.8. Академія не відповідає за зобов'язаннями Власника, а Власник не відповідає за зобов'язаннями Академії.
1.9. Держава, її органи не несуть відповідальності за зобов'язаннями Академії. Академія не відповідає за зобов'язаннями держави, її органів, а також інших підприємств, установ, організацій.
1.10. У межах своєї статутної діяльності та положень даного Статуту Академія має право укладати від свого імені угоди, виступати позивачем та відповідачем у судах, господарських, адміністративних та третейських судах.
1.11. Найменування Академії:
- повне: КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ «РІВНЕНСЬКА МЕДИЧНА АКАДЕМІЯ» РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ.
Скорочена назва: КЗВО «Рівненська медична академія».
1.12. Юридична адреса Академії: 33018, м. Рівне, вул. Карнаухова, 53.
1.13. Структура Академії затверджується її Вченою радою.
1.14. Структура Академії, статус і функції його структурних підрозділів визначаються цим Статутом та положеннями про відповідні структурні підрозділи.
1.16. Основними структурними підрозділами Академії є факультети, кафедри, бібліотеки, інститути, коледжі, філії та інші підрозділи для забезпечення статутної діяльності.
Відповідно до Статуту за рішенням ректора (директора) структурні підрозділи набувають статусу окремої юридичної особи, підпорядкованій Академії, або без права створення юридичної особи.
1.17. Академія може мати у своєму складі:
навчально-наукові інститути (далі – інститут) - структурні підрозділи, що об’єднують відповідні кафедри, лабораторії, науково-дослідні центри та експериментальні лабораторії, які провадять освітню діяльність і проводять наукові дослідження;
наукові, науково-дослідні, науково-виробничі, навчально-науково-виробничі центри (сектори, частини, комплекси тощо), відділ аспірантури і докторантури, експериментальні підприємства, клінічні бази закладів медичної освіти, клініки, лікарні, науковий парк, інші підрозділи, що забезпечують практичну підготовку фахівців певних спеціальностей та/або проводять наукові дослідження;
підготовчі відділення (підрозділи), підрозділи перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів, інститути післядипломної освіти, лабораторії, навчально-методичні кабінети, комп'ютерні та інформаційні центри, навчальні, навчально-наукові, навчально-консультаційні центри;
адміністративно-фінансові та господарські підрозділи, підрозділи методичної та технічної підтримки навчального та виробничого процесу, видавництва;
заклади культурно-побутового призначення, спортивні комплекси, центри студентського спорту;
інші підрозділи, діяльність яких не заборонена законом.
Академія спільно з центральними органами виконавчої влади, Національною академією наук України, національними галузевими академіями наук чи органами місцевого самоврядування може утворювати клініки, лікарні на базі наукових установ, закладів охорони здоров`я, у тому числі тих, що належать територіальним громадам та/або передані їм клінічні бази закладів медичної освіти.
Клінічні бази створюються з метою забезпечення освітнього процесу особам, які навчаються у вищому навчальному закладі, підвищення кваліфікації медичних працівників, проведення наукових досліджень, а також надання спеціалізованої медичної допомоги.
1.18. Структурні підрозділи Академії діють на підставі положень та отриманих ліцензій на провадження освітньої та іншої діяльності.
Положення про факультет (інститут) затверджується Вченою радою Академії. Положення про інші структурні підрозділи затверджує керівник Академії.
1.19. Обсяг повноважень керівників інститутів, коледжів, філій визначається керівником Академії.
2. МЕТА, ЗАВДАННЯ ТА ПРЕДМЕТ ДІЯЛЬНОСТІ АКАДЕМІЇ
2.1. Метою діяльності Академії є проведення освітньої діяльності, здійснення організації освітнього процесу і забезпечення здобуття особами вищої та післядипломної освіти з урахуванням їхніх покликань, інтересів і здібностей, підготовка докторів філософії, проведення наукової, науково-технічної, інноваційної, методичної, культурно-виховної, видавничої, фінансово-господарської, виробничої та міжнародної діяльності.
2.2. Основними завданнями Академії є:
1) провадження на високому рівні освітньої діяльності, яка забезпечує здобуття особами вищої освіти відповідного ступеня за обраними ними спеціальностями;
2) провадження наукової діяльності шляхом проведення наукових досліджень і забезпечення творчої діяльності учасників освітнього процесу, підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації і використання отриманих результатів в освітньому процесі;
3) участь у забезпеченні суспільного та економічного розвитку держави через формування людського капіталу;
4) формування особистості шляхом патріотичного, правового, екологічного виховання, утвердження в учасників освітнього процесу моральних цінностей, соціальної активності, громадянської позиції та відповідальності, здорового способу життя, вміння вільно мислити та самоорганізовуватися в сучасних умовах;
5) забезпечення органічного поєднання в освітньому процесі освітньої, наукової та інноваційної діяльності;
6) створення необхідних умов для реалізації учасниками освітнього процесу їхніх здібностей і талантів;
7) збереження та примноження моральних, культурних, наукових цінностей і досягнень суспільства;
8) поширення знань серед населення, підвищення освітнього і культурного рівня громадян;
9) налагодження міжнародних зв’язків та провадження міжнародної діяльності в галузі освіти, науки;
10) вивчення попиту на окремі спеціальності на ринку праці і сприяння працевлаштуванню випускників;
11) проведення науково-виробничої діяльності.
2.3. Академія може здійснювати за дорученням Власника інші функції для виконання її основної Статутної діяльності.
2.4. Академія може надавати платні послуги в порядку і межах, встановлених чинним законодавством України.
2.5. Академія формує свою господарську, фінансову та іншу діяльність з виконання планів роботи (кошторису), погоджених з органом, що здійснює відомче управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області, виключно на підставі законодавства України, з дотриманням положень, встановлених цим Статутом.
2.6. Академія має право в межах погоджених планів роботи та кошторисів направляти спеціалістів за кордон та використовувати іноземних спеціалістів у своїй роботі згідно з чинним законодавством України.
2.7. Для забезпечення виконання покладених на Академію завдань, зобов’язань Академія має право звертатися до органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади області усіх рівнів, інших суб`єктів господарювання за відповідною інформацією.
3. КОНЦЕПЦІЯ ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ АКАДЕМІЇ
3.1. Цілі, принципи та цільові програми освітньої діяльності Академії відповідають концептуальним ідеям національної доктрини розвитку освіти, Закону.
3.2. Цілі освітньої діяльності:
підготовка конкурентоспроможних фахівців за всіма спеціальностями, акредитованими в Академії;
підвищення міжнародного авторитету Академії, забезпечення міжнародних стандартів якості освітніх послуг;
забезпечення гармонійного розвитку особистості на основі поєднання кращих міжнародних, національних і корпоративних традицій.
3.3. Освітня діяльність базується на принципах:
якості освітніх послуг, якості змісту освіти, якості результатів освіти, якості технологій навчання;
інтеграції до європейського та світового освітніх просторів;
відповідності рівня підготовки вимогам сучасного ринку праці.
3.4. Цільові програми діяльності та засоби реалізації.
Кадрове забезпечення галузі охорони здоров’я здійснюється через формування якісного контингенту студентів, номенклатури спеціальностей адекватно змінам ринкових умов, розробку і впровадження ефективних освітніх технологій.
Національне виховання здійснюється через забезпечення культурного і духовного розвитку особистості, виховання в дусі патріотизму і поваги до Конституції України, формування національних світоглядних позицій, ідей, поглядів і переконань на основі цінностей вітчизняної та світової культури, формування у молоді потреби і уміння жити в громадянському суспільстві, духовності та фізичної досконалості, моральної, художньо - естетичної, трудової, екологічної культури.
Створення системи безперервної освіти здійснюється через оптимізацію системи післядипломної освіти на основі відповідних державних стандартів, створення інтегрованих навчальних планів і програм післядипломної освіти, запровадження та розвиток дистанційної освіти.
Підготовка студентства до життєдіяльності в інформаційному суспільстві здійснюється через інформатизацію системи освіти, спрямованої на задоволення освітніх інформаційних і комунікаційних потреб учасників освітнього процесу, створення електронних підручників і мультимедійних засобів навчання, використання комунікаційно-інформаційних засобів та інформаційних ресурсів глобальних інформаційно-освітніх мереж.
Поєднання освіти і науки здійснюється через розвиток освіти на основі новітніх наукових і технологічних досягнень, залучення до навчально-виховного процесу провідних вчених і фахівців в галузі освіти та охорони здоров`я, фундаменталізацію освіти, інтенсифікацію наукових досліджень.
Моніторинг і використання зарубіжного досвіду здійснюється через проведення спільних наукових досліджень, співробітництво з міжнародними фондами, проведення міжнародних наукових конференцій, семінарів, симпозіумів, освітні та наукові обміни, стажування і навчання за кордоном студентів, педагогічних і науково-педагогічних працівників, впровадження програм подвійних дипломів з провідними навчальними закладами Світу.
Якісне кадрове забезпечення освітнього процесу здійснюється через відповідність кадрового забезпечення вимогам атестації та акредитації спеціальностей, стажування і підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників, створення умов для ефективної професійної діяльності педагогічних та науково-педагогічних працівників.
4. ОСОБЛИВОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ АКАДЕМІЇ
4.1. Діяльність Академії провадиться на принципах:
- автономії та самоврядування;
- розмежування прав, повноважень і відповідальності засновника, державних органів та органів місцевого самоврядування, до сфери управління яких належить Академія, органів управління Академією та його структурних підрозділів;
- поєднання колегіальних та єдиноначальних засад;
- незалежності від політичних партій, громадських і релігійних організацій.
4.2. Освітня діяльність Академії у сфері вищої освіти здійснюється на підставі ліцензій, які видаються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
4.3. Академія має право:
· розробляти та реалізовувати освітні (наукові) програми в межах ліцензованої спеціальності;
· самостійно визначати форми навчання та форми організації освітнього процесу;
· обирати типи програм підготовки бакалаврів і магістрів, що передбачені Міжнародною стандартною класифікацією освіти;
· самостійно розробляти та запроваджувати власні освітні програми освітньої, наукової, інноваційної діяльності;
· готувати фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів за державним та/або регіональним замовленням, міжурядовими угодами, замовленнями галузевих міністерств, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, у тому числі іноземних, місцевих органів виконавчої влади, громадських організацій та за договорами (контрактами) з громадянами України та іноземними громадянами;
· здійснювати підготовку громадян України та іноземних громадян до вступу у вищі навчальні заклади, а також перепідготовку та підвищення кваліфікації фахівців за акредитованими спеціальностями.
· приймати на роботу педагогічних, наукових, науково-педагогічних та інших працівників;
· формувати та затверджувати штатний розпис Академії;
· запрошувати провідних викладачів, науковців, досвідчених фахівців із закладів, установ та організацій на договірній основі для проведення навчальних занять та наукових консультацій;
· запроваджувати з метою забезпечення максимального використання інтелектуального потенціалу працівників Академії нові форми організації і стимулювання праці відповідно до законодавства;
· установлювати та присвоювати почесні звання Академії;
· приймати остаточне рішення щодо визнання, у тому числі встановлення еквівалентності, здобутих в іноземних вищих навчальних закладах ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії, доктора наук і вчених звань доцента, професора під час зарахування на навчання та/або на посаду наукового чи науково-педагогічного працівника;
· запроваджувати рейтингове оцінювання освітніх, науково-дослідницьких та інноваційних досягнень учасників освітнього процесу;
· надавати додаткові освітні та інші послуги відповідно до законодавства;
· самостійно запроваджувати спеціалізації, визначати їх зміст і програми навчальних дисциплін;
· присуджувати ступені вищої освіти здобувачам вищої освіти, які відповідно до законодавства успішно пройшли процедуру атестації після завершення навчання на відповідному рівні вищої освіти;
· приймати остаточне рішення щодо присудження наукових ступенів акредитованими спеціалізованими вченими радами;
· провадити видавничу діяльність, зокрема видавати підручники, посібники і наукові праці, а також розвивати власну поліграфічну базу;
· утворювати, реорганізовувати і ліквідовувати свої структурні підрозділи, представництва на території України та за кордоном, створювати за погодженням з Власником Академії юридичні особи;
· виступати засновником або співзасновником засобів масової інформації;
· провадити на підставі відповідних договорів спільну діяльність з навчальними закладами, науковими установами й іншими юридичними особами;
· розміщувати свої навчальні, науково-дослідні та навчально-науково- виробничі підрозділи на підприємствах, в установах та організаціях;
· брати удасть у роботі міжнародних організацій;
· запроваджувати власну символіку та атрибутику;
· здійснювати моральне та матеріальне заохочення учасників освітнього процесу;
· звертатися з ініціативою до органів, що здійснюють управління у сфері вищої освіти, про внесення змін до чинних або розроблення нових нормативно - правових актів у сфері вищої освіти, а також брати участь у роботі над проектами;
· розпоряджатися власними надходженнями, в тому числі від надання платних послуг;
· володіти, розпоряджатися об’єктами права інтелектуальної власності, створеними за власні кошти або кошти державного чи місцевих бюджетів (крім випадків, визначених законодавством України);
· отримувати майно, кошти і матеріальні цінності, зокрема будинки, споруди, обладнання, транспортні засоби, від державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб, у тому числі як благодійну допомогу;
· провадити фінансово-господарську діяльність в Україні та за кордоном відповідно до законодавства та цього Статуту;
· використовувати майно, закріплене за Академією на праві господарського відання, у тому числі для провадження господарської діяльності;
· створювати власні або використовувати за договором інші матеріально - технічні бази для провадження освітньої, наукової, інноваційної і господарської діяльності;
· у встановленому законодавством України порядку, за згодою Власника, здавати в оренду, але без права викупу, площі, які не використовуються в навчальному процесі чи для інших потреб Академії;
· купувати, орендувати, замовляти у відповідності із законодавством України необхідне обладнання та інші матеріальні ресурси, житло, земельні ділянки для працівників Академії;
· за погодженням із Власником засновувати юридичні особи: навчальні заклади і наукові установи, підприємства для проведення інноваційної (виробничої) діяльності, утворювати загальноосвітні навчальні заклади;
· здійснювати перекази в іноземній валюті внесків за членство у міжнародних освітніх і наукових асоціаціях (за погодженням з профільними комісіями Рівненської обласної ради);
· проводити передплату на іноземні наукові видання та доступ до світових інформаційних мереж та баз даних;
· набувати від свого імені майнових і особистих немайнових прав і мати обов’язки, бути позивачем і відповідачем у суді;
· відкривати поточні, депозитні, інші рахунки в органах казначейства та банках;
· здійснювати інші права, що не суперечать законодавству України;
4.4. Академія зобов’язана:
виконувати завдання Власника, а також враховувати їх при здійсненні своєї статутної діяльності, визначенні перспектив свого економічного і соціального розвитку;
не передавати безоплатно належне їй майно іншим юридичним чи фізичним особам;
відчужувати, віддавати в заставу, позику, найм майнові об'єкти, що належать до основних фондів, здавати в оренду цілісні майнові комплекси структурних одиниць та підрозділів Академії лише за попередньою згодою Рівненської обласної ради;
проводити списання з балансу матеріальних цінностей у порядку, визначеному законодавством України;
погоджувати з профільними постійними комісіями Рівненської обласної ради вступ до об’єднань суб’єктів господарювання, якщо умови вступу передбачають сплату внесків;
виконувати завдання Власника, а також враховувати їх при здійсненні своєї статутної діяльності, визначенні перспектив свого економічного і соціального розвитку;
затверджувати в органі, що здійснює галузеве управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області, кошторис закладу на відповідний рік;
до 1 березня року після звітного періоду надавати Власнику та органу, що здійснює галузеве управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області, звіт про результати фінансової діяльності за звітний рік;
вживати заходів, у тому числі шляхом запровадження відповідних новітніх технологій, щодо запобігання та виявлення академічного плагіату в наукових роботах наукових, науково-педагогічних, педагогічних, інших працівників і здобувачів вищої освіти та притягнення їх до дисциплінарної відповідальності;
мати внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості вищої освіти;
створювати необхідні умови для здобуття вищої освіти особами з особливими освітніми потребами;
здійснювати соціальний захист учасників навчально-виховного процесу;
здійснювати підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів за освітньо-кваліфікаційними рівнями згідно зі стандартами вищої освіти;
виконувати державне (регіональне) замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів;
розробляти науково-методичне забезпечення навчального процесу;
забезпечувати професійний розвиток та підвищення кваліфікації педагогічних та науково - педагогічних працівників;
здійснювати наукову і науково-технічну діяльність відповідно до законів України, забезпечувати проведення наукової роботи як невід’ємної складової освітнього процесу;
планувати проведення і виконання науково-педагогічними працівниками наукових досліджень у межах основного робочого часу;
забезпечувати органічну єдність змісту освіти і програм наукової діяльності;
спрямовувати фундаментальні, прикладні дослідження й розробки на створення і впровадження нових конкурентоспроможних технологій і матеріалів;
створювати безпечні та нешкідливі умови для трудової та освітньої діяльності;
вести первинний бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну звітність, надавати фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї діяльності, інші дані згідно із законодавством України;
дотримуватись фінансової дисципліни та збереження державного майна;
забезпечувати сплату податків та інших відрахувань згідно з законодавством України;
оприлюднювати на офіційному веб-сайті Академії , на інформаційних стендах та в будь-який інший спосіб інформацію про реалізацію своїх прав і виконання зобов’язань;
займатись діяльністю, що підлягає ліцензуванню та акредитації на підставі спеціального дозволу (ліцензії), отриманого у встановленому законом порядку.
5. ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС В АКАДЕМІЇ
5.1. Організація освітнього процесу
5.1.1. Підготовка фахівців в Академії здійснюється за відповідними освітньо-професійними, освітньо-науковими, науковими програмами на рівнях вищої освіти: початковий (короткий цикл), перший (бакалаврський), другий (магістерській), третій (освітньо-науковий), науковий рівні.
Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою відповідної освітньої (освітньо-професійної чи освітньо - наукової) або наукової програми, що є підставою для присудження ступеня вищої освіти молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії, доктора наук.
Компоненти освітньо-професійних програм спеціальностей і спеціалізації, навчальні плани підготовки і перепідготовки, молодших спеціалістів (молодших бакалаврів), бакалаврів, спеціалістів, магістрів ухвалюються рішенням Вченої ради і затверджуються ректором (директором) Академії
5.1.2. Освітній процес в Академії провадиться через систему науково - методичних та педагогічних заходів та спрямований на передачу, засвоєння, примноження і використання знань, умінь та інших компетентностей у осіб, які навчаються, а також на формування гармонійно розвиненої особистості.
5.1.3. Навчання в Академії здійснюється за такими формами: очна (денна, вечірня), заочна (дистанційна). Ці форми навчання можуть бути поєднані. Терміни навчання за відповідними формами визначаються Академією із врахуванням можливостей виконання освітніх (освітньо-професійних, освітньо-наукових) або наукових програм, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти.
5.1.4. Форми та порядок організації освітнього процесу в Академії та види навчальних занять визначаються відповідно до Закону та Положенням про організацію освітнього процесу в Академії, яке затверджується Вченою радою Академії.
5.1.5. Мовою викладання в Академії є державна мова.
5.1.6.З метою створення умов для міжнародної академічної мобільності Академії має право прийняти рішення про викладення однієї чи кількох дисциплін іноземною мовою, забезпечивши при цьому знання здобувачам вищої освіти відповідної дисципліни державною мовою.
Для викладання навчальних дисциплін іноземною мовою Академії утворює окремі групи або розробляє індивідуальні програми. При цьому державна мова такими особами вивчається як окрема навчальна дисципліна. Перелік іноземних мов, якими здійснюється викладання навчальних дисциплін, визначається Вченою радою Академії .
5.1.7. За бажанням здобувачів вищої освіти Академії створює можливості для вивчення ними мови національної меншини в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням цієї мови.
5.1.8. Академія забезпечує науково-педагогічних, наукових і педагогічних працівників, учнів, студентів, аспірантів, докторантів та інших учасників освітнього процесу літературою, аудиторним фондом, технічними, аудіо візуальними та іншими засобами навчання.
5.1.9. Практична підготовка студентів здійснюється шляхом проходження ними практики на підприємствах, в установах та організаціях, в тому числі лікувально-профілактичних закладах на території України та за кордоном, згідно з укладеними Академією договорами або у структурних підрозділах Академії , які забезпечують практичну підготовку.
5.1.10. Студенти, аспіранти, докторанти денної форми навчання одержують стипендію у встановлених розмірах та порядку, визначеному чинним законодавством України.
5.1.11. Іногородні студенти, аспіранти, докторанти можуть забезпечуватися гуртожитком. Студенти з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, забезпечуються гуртожитком в першочерговому порядку.
5.1.12. Відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів вищої освіти Академії проводиться згідно із Законом, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти і науки України, внутрішніми розпорядчими документами Академії.
5.2. Учасники освітнього процесу
5.2.1. Учасниками освітнього процесу в Академії є:
· наукові, науково-педагогічні та педагогічні працівники;
· здобувачі вищої освіти та інші особи, які навчаються в Академії ;
· фахівці-практики, які залучаються до освітнього процесу на освітньо- професійних програмах;
· інші працівники Академії, фахівці, залучені для проведення окремих занять на умовах погодинної оплати праці.
5.2.2. До освітнього процесу можуть залучатися роботодавці.
5.2.3. Права та обов’язки учасників освітнього процесу визначаються відповідно до законодавчих та нормативних актів з питань вищої освіти і науки, а також колективним договором, правилами внутрішнього розпорядку Академії, положеннями про структурні підрозділи, посадовими інструкціями, іншими внутрішніми розпорядчими документами Академії.
5.2.4. Наукові, науково-педагогічні та педагогічні працівники Академії мають право на:
· академічну свободу, що реалізується в інтересах особи, суспільства та людства загалом;
· академічну мобільність для провадження професійної діяльності;
· захист професійної честі та гідності;
· обрання методів та засобів навчання, що забезпечують високу якість навчального процесу;
· забезпечення створення відповідних умов праці, підвищення свого професійного рівня, організацію відпочинку і побуту, встановлених законодавством, нормативними актами Академії, умовами колективного договору та індивідуального трудового договору;
· захист права інтелектуальної власності;
· підвищення кваліфікації та стажування не рідше одного разу на 5 років;
· вільний вибір змісту, програм, форм навчання, організацій та установ, які здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку;
· проведення наукової роботи;
· працю за сумісництвом, а також на умовах погодинної оплати в Академії або інших навчальних закладах, підприємствах, організаціях;
· безоплатне користування бібліотечними, інформаційними ресурсами, послугами навчальних, наукових, спортивних, культурно-освітніх підрозділів Академії ;
· соціальне та пенсійне забезпечення відповідно до законодавства України.
5.2.5. Наукові, науково-педагогічні та педагогічні працівники Академії зобов’язані:
забезпечувати викладання на високому науково-теоретичному і методичному рівні навчальних дисциплін відповідної освітньої програми за спеціальністю, провадити наукову діяльність (для науково-педагогічних працівників);
підвищувати професійний рівень, педагогічну майстерність, наукову кваліфікацію (для науково-педагогічних працівників);
не рідше одного разу на п’ять років проходити підвищення кваліфікації;
дотримуватися норм педагогічної етики, моралі, поважати гідність осіб, які навчаються в Академії, прищеплювати їм любов до України, виховувати їх у дусі українського патріотизму і поваги до Конституції України та державних символів України;
створювати умови для засвоєння особами, які навчаються, навчальних програм на рівні обов’язкових державних вимог, сприяти розвитку здібностей цих осіб;
вивчати причини неуспішності осіб, які навчаються, надавати їм практичну допомогу в навчанні;
дотримуватись цього Статуту, законів, інших нормативно-правових актів, внутрішніх розпорядчих документів Академії.
5.2.6. Гарантії педагогічним, науково-педагогічним, науковим та іншим працівникам Академії:
створюються належні умови для праці, підвищення кваліфікації, організації побуту, відпочинку та медичного обслуговування, у тому числі викладачам з інвалідністю;
виплачуються у разі втрати роботи компенсації відповідно до законодавства.
Науково-педагогічним, науковим працівникам Академії встановлюються доплати за наукові ступені та вчені звання згідно з чинним законодавством та в межах затверджених фондом заробітної плати.
Керівник Академії, відповідно до законодавства, цього Статуту та колективного договору, визначає порядок, встановлює розміри доплат, надбавок, премій, матеріальної допомоги та заохочення педагогічних, науково-педагогічних, наукових та інших працівників Академії в межах фонду оплати праці.
5.2.7. Здобувачі вищої освіти та інші особи, які навчаються в Академії, мають право на:
· вибір форми навчання під час вступу до Академії;
· безпечні та нешкідливі умови навчання та побуту;
· трудову діяльність у позанавчальний час;
· безоплатне користування бібліотеками та інформаційними фондами Академії;
· безоплатне забезпечення інформацією для навчання у доступних формах з використанням технологій, що враховують обмеження життєдіяльності, зумовлене станом здоров’я для осіб з особливими потребами;
· участь у науково-дослідних, роботах, конференціях, симпозіумах, виставках, конкурсах;
· участь у заходах з освітньої, наукової, науково-дослідної, спортивної, мистецької, громадської діяльності, що проводиться в Україні та за кордоном, у встановленому законодавством порядку;
· участь в обговоренні та вирішенні питань удосконалення навчального процесу, науково-дослідної роботи, призначення стипендій, організації дозвілля, побуту, оздоровлення;
· участь у діяльності органів громадського самоврядування Академії;
· при наявності в гуртожитках Академії забезпечення гуртожитком на весь термін навчання вільних місць в порядку, визначеному законом,
· внесення пропозиції щодо умов і розміру плати за навчання;
· вибір навчальних дисциплін у межах, передбачених відповідною освітньою програмою та робочим навчальним планом, в обсязі, що становить не менш як 25 відсотків загальної кількості кредитів ЄКТС, передбачених для даного рівня вищого освіти. Здобувачі певного рівня вищої освіти мають право вибирати навчальні дисципліни, що пропонуються для інших рівнів вищої освіти, за погодженням з керівником відповідного факультету чи підрозділу;
· навчання одночасно за декількома освітніми програмами, а також у декількох вищих навчальних закладах за умови отримання тільки однієї вищої освіти за кожним ступеням за кошти державного (місцевого) бюджету;
· зарахування до страхового стажу періодів навчання на денній формі навчання в Академії за умови добровільної сплати страхових внесків;
· отримання соціальної допомоги у випадках, встановлених законодавством;
· моральне та матеріальне заохочення за успіхи в навчанні, науково-дослідній і громадській роботі, мистецькі та спортивні досягнення тощо;
· захист від будь-яких форм експлуатації, фізичного та психологічного насильства;
· канікулярну відпустку тривалістю не менше вісім календарних тижнів на навчальний рік;
· академічну відпустку або перерву в навчанні із збереженням окремих прав здобувача вищої освіти, а також на поновлення навчання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки України та Академією;
· участь у формуванні індивідуального навчального плану;
· складання екзаменів та заліків достроково при виконанні всіх вимог, передбачених навчальними програмами та у порядку, встановленому в Академії;
· відвідування за дозволом декана факультету занять на інших факультетах, відділеннях за умови виконання графіка навчального процесу, складеного відповідно до індивідуального навчального плану;
· безоплатне проходження практики на підприємствах, в установах, закладах та організаціях, в тому числі лікувально-профілактичних закладах, а також на оплату праці під час виконання виробничих функцій згідно із законодавством;
· оскарження дій посадових осіб, науково-педагогічних працівників Академії;
· спеціальний навчально-реабілітаційний супровід та вільний доступ до інфраструктури Академії відповідно до медико-соціальних показань за наявності обмежень життєдіяльності, зумовлених станом здоров’я.
5.2.8. Студенти, які навчаються в Академії за денною формою навчання за рахунок коштів державного (місцевого) бюджетів, мають право на отримання стипендій у розмірах та порядку, встановлених законодавством України.
5.2.9. Здобувачі вищої освіти та інші особи, які навчаються в Академії, зобов’язані:
◦ дотримуватись вимог законодавства, Статуту Академії та правил внутрішнього розпорядку Академії;
◦ знати й виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці, техніки безпеки, цивільної оборони, виробничої санітарії, протипожежної безпеки, передбачених відповідними інструкціями;
◦ виконувати вимоги освітньої (наукової) програми;
◦ відвідувати заняття згідно з розкладом та графіком навчального процесу, вчасно інформувати деканат (відділення) у разі неможливості відвідувати заняття, складати (перескладати) заліки і екзамени, виконувати лабораторні, контрольні роботи та інші завдання;
◦ систематично та глибоко оволодівати теоретичними та практичним уміннями й навичками за обраною спеціальністю;
◦ підвищувати свій освітній та культурний рівень, дотримуватись норм навчальної етики, етики наукового співтовариства;
◦ набувати навичок організаційної, наукової та виховної роботи;
◦ брати участь у громадському та культурному житті Академії ;
◦ дбати про підвищення авторитету Академії;
◦ гідно нести звання студента, поважати людську гідність інших здобувачів освіти, викладачів та всіх членів трудового колективу Академії;
◦ дбайливо і бережливо ставитися до аудиторного обладнання, приладів, техніки, бібліотечного фонду та іншого майна Академії.
5.2.10. За успіхи у навчанні, активну участь у науково-дослідній та суспільно-культурній роботі студентам, аспірантам та докторантам встановлюються різні форми морального та матеріального заохочення.
5.2.11. За завдану матеріальну шкоду внаслідок навмисного шкідливого вчинку або халатного ставлення до майна Академії відповідно до чинного законодавства України з винної особи може бути стягнуто відшкодування збитків.
5.2.12. За порушення вимог цього Статуту, правил внутрішнього розпорядку Академії, правил проживання в гуртожитку, невиконання або порушення інших вимог нормативно-правових і локальних актів Академії, до особи, яка навчається в Академії, можуть бути застосовані стягнення у порядку, встановленому правилами внутрішнього розпорядку Академії відповідно до чинного законодавства України.
6. УПРАВЛІННЯ АКАДЕМІЄЮ
6.1. Орган управління Академією - Рівненська обласна рада.
6.1.1. Повноваження Рівненської обласної ради щодо управління Академією визначаються чинним законодавством України, а також цим Статутом.
6.1.2. До компетенції Рівненської обласної ради, в межах повноважень, належить:
- призначення та звільнення керівника Академії у порядку, передбаченому законодавством України;
- укладання контракту з керівником Академії, обраним за конкурсом, у порядку, визначеному Законом, Статутом;
- за поданням вищого колегіального органу громадського самоврядування Академії дострокове розірвання контракту з підстав, визначених законодавством про працю, чи за порушення Статуту закладу та умов контракту;
- затвердження Статуту Академії та за поданням вищого колегіального органу громадського самоврядування Академії внесення до нього змін або затвердження нової редакції;
- розпорядження основними засобами, переданими для Академії на праві господарського відання, прийняття рішення про відчуження такого майна, надання його в позику, заставу, оренду із врахуванням Закону;
- прийняття рішення про припинення діяльності, ліквідацію, затвердження ліквідаційного балансу Академії;
- затвердження звітів про результати фінансової діяльності;
- погодження кошторису, штатного розпису Академії (за рахунок фінансування з державного і місцевих бюджетів) в установленому порядку;
- здійснення контролю за дотриманням Статуту Академії;
- надання в господарське відання Академії приміщень, іншого майна, сприяння покращенню матеріально-технічної бази Академії;
- сприяння працевлаштуванню і соціальному захисту випускників Академії в межах повноважень;
- здійснення інших повноваження, передбачених Законом і Статутом Академії.
6.1.3. Обласна рада може делегувати окремі свої повноваження щодо управління Академією керівнику Академії або особі, що виконує обов`язки керівника, іншому органу управління Академії;
6.2. Керівник Академії
6.2.1. Безпосереднє управління діяльністю Академії здійснює його керівник (ректор, директор згідно із штатним розписом), який призначається Власником або органом, що здійснює галузеве управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області.
6.2.2. Керівник є представником Академії у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без довіреності в межах повноважень, передбачених Законом і цим Статутом.
6.2.3. В контракті визначається строк найму, права, обов'язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови за погодженням сторін.
6.2.4. Керівник може бути звільнений з посади раніше закінчення терміну дії контракту з підстав та в порядку визначеному контрактом, Законом, іншими нормативно-правовими документами України, Положенням про порядок управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області.
Керівник підзвітний Власнику з усіх питань статутної, фінансової, соціально-побутової, організаційно-господарської діяльності Академії, несе перед ними відповідальність за забезпечення діяльності Академії відповідно до покладених на неї завдань і функцій згідно чинного законодавства України.
6.2.5. Керівник вирішує усі питання діяльності Академії, з урахуванням обмежень, передбачених даним Статутом.
6.2.6. Керівник Академії в межах наданих йому повноважень:
забезпечує статутну діяльність Академії;
вирішує поточні питання роботи Академії, в тому числі фінансово - господарської діяльності, матеріально-технічного забезпечення, кадрові питання Академії, затверджує його структуру, штатний розпис, тарифікаційні списки;
видає накази і розпорядження, дає обов'язкові для виконання всіма учасниками освітнього процесу і структурними підрозділами Академії доручення;
укладає договори та угоди, які пов’язані з діяльністю Академії;
видає довіреності на представництво та захист інтересів в суді та інші довіреності, які необхідні для забезпечення діяльності Академії;
має право першого підпису на фінансових документах;
затверджує посадові інструкції працівників та інші необхідні документи;
затверджує установчі документи юридичних осіб, створених Академією;
веде переговори щодо укладення колективного договору, укладає колективний договір, звітує та несе відповідальність за його виконання;
накладає дисциплінарні стягнення на працівників Академії;
організовує проведення попередніх та періодичних медичних оглядів працівників Академії згідно вимог Кодексу законів про працю України;
створює належні умови працівникам для високопродуктивної праці, забезпечує додержання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування;
є розпорядником майна і коштів;
забезпечує виконання плану роботи, кошторису;
призначає на посаду та звільняє з посади працівників, керівників структурних підрозділів, створених Академією юридичних осіб, визначає їх функціональні обов’язки;
формує контингент осіб, які навчаються в Академії;
відраховує з Академії та поновлює на навчання в ньому здобувачів вищої освіти за погодженням з органами студентського самоврядування та первинними профспілковими організаціями осіб, які навчаються (якщо дана особа є членом профспілки), з підстав, установлених законодавством України;
забезпечує організацію і здійснення контролю за виконанням навчальних планів та програм навчальних дисциплін;
контролює дотримання підрозділами штатно-фінансової дисципліни;
організовує ведення обліку, звітності, внутрішнього контролю;
визначає порядок оплати праці працівників Академії відповідно до законодавства України;
забезпечує створення умов для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю Академії;
сприяє та створює умови для діяльності органів студентського самоврядування, організацій профспілок працівників Академії і студентів, громадських організацій, які діють в Академії;
сприяє формуванню здорового способу життя у здобувачів вищої освіти, зміцненню спортивно-оздоровчої бази Академії, створює належні умови для занять масовим спортом;
спільно з виборними органами первинних організацій профспілок працівників і студентів Академії подає для затвердження Конференції Академії правила внутрішнього розпорядку та колективний договір і після затвердження підписує їх;
здійснює інші передбачені цим Статутом повноваження.
6.2.7. Керівник Академії відповідає за провадження освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності в Академії, за результати фінансово-господарської діяльності, стан і збереження нерухомого та іншого майна Академії.
Керівник та головний бухгалтер Академії несуть персональну відповідальність за додержанням порядку ведення і достовірності обліку та звітності.
6.2.8. Керівник Академії щороку надає звіт Власнику або уповноваженому ним органу, вищому колегіальному органу громадського самоврядування Академії про виконання планів роботи. Керівник зобов'язаний оприлюднювати звіт про діяльність на офіційному веб-сайті Академії.
Керівник подає на вимогу Власника, органу управління інформацію, що стосується діяльності Академії.
6.2.9. Керівник Академії може делегувати частину своїх повноважень проректорам (заступникам директора) і керівникам структурних підрозділів Академії. У разі відсутності керівника його обов’язки виконує проректор (заступник директора) згідно із розподілом функціональних обов’язків.
6.2.10. Після виходу на пенсію з посади керівника особа, яка працювала на цій посаді не менш як 10 років підряд, може бути призначена радником керівника на громадських засадах або за рахунок власних надходжень Академії.
6.3. Керівник факультету, інституту, кафедри.
6.3.1. Керівництво факультетом здійснює декан, керівництво інститутом - начальник.
6.3.2. Керівник факультету (інституту) повинен мати науковий ступінь та/або вчене (почесне) звання відповідно до профілю факультету (інституту).
6.3.3. Декан факультету, начальник інституту можуть делегувати частину своїх повноважень своїм заступникам. Повноваження керівника факультету (інституту) визначаються положенням про факультет (інститут), яке затверджується Вченою радою Академії.
6.3.4. Декан факультету, начальник інституту видають розпорядження щодо діяльності відповідного факультету ( інституту), які є обов'язковими для виконання всіма учасниками освітнього процесу факультету (інституту) і можуть бути скасовані керівником Академії, якщо вони суперечать законодавству, цьому Статуту чи завдають шкоди інтересам Академії.
6.3.5. Керівництво кафедрою здійснює завідувач кафедри.
Завідувач кафедри повинен мати науковий ступінь та/або вчене (почесне) звання відповідно до профілю кафедри. Завідувач кафедри обирається за конкурсом таємним голосуванням Вченою радою Академії строком на п'ять років з урахуванням пропозицій трудового колективу факультету (інституту) та кафедри. Керівник Академії укладає із завідувачем кафедри контракт.
6.3.6. Завідувач кафедри забезпечує організацію освітнього процесу, виконання навчальних планів і програм навчальних дисциплін, здійснює контроль за якістю викладання навчальних дисциплін, навчально-методичною, науковою діяльністю викладачів, виконує інші функції, що стосуються діяльності кафедри, Академії.
6.4. Вчена рада Академії, факультету (інституту)
6.4.1. Вчена рада Академії (далі - Вчена рада) є колегіальним органом управління Академії, який утворюється строком на п'ять років, склад якого затверджується наказом керівника Академії протягом п'яти робочих днів з дня закінчення повноважень попереднього складу Вченої ради.
6.4.2. Вчена рада діє відповідно до положення про Вчену раду Академії, яке погоджується Вченою радою та затверджується наказом керівника Академії.
6.4.3. Вчена рада:
◦ визначає стратегію і перспективні напрями розвитку освітньої, наукової та інноваційної діяльності Академії;
◦ розробляє і подає вищому колегіальному органу громадського самоврядування Академії проект Статуту Академії, а також рішення про внесення змін і доповнень до нього;
◦ ухвалює план роботи Академії і річний звіт про його виконання;
◦ визначає систему та затверджує процедури внутрішнього забезпечення якості вищої освіти;
◦ ухвалює рішення про розміщення власних надходжень у територіальних органах центрального органу виконавчої влади у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, або в банківських установах;
◦ ухвалює за поданням керівника Академії рішення про утворення, реорганізацію та ліквідацію структурних підрозділів;
◦ обирає за конкурсом таємним голосуванням та виносить на розгляд керівника Академії кандидатури на посади завідувачів кафедр, професорів, доцентів, директора бібліотеки, керівників філій, керівників закладів освіти, що входять до структури Академії;
◦ затверджує освітні програми та навчальні плани для кожного рівня вищої освіти та спеціальності;
◦ ухвалює рішення з питань організації освітнього процесу, визначає строки навчання на відповідних рівнях;
◦ затверджує зразок та порядок виготовлення власного документа про вищу освіту, положення про процедуру і підстави для його видачі випускникам, а також зразки, порядок виготовлення, процедуру і підстави для видачі випускникам спільних і подвійних дипломів;
◦ ухвалює основні напрями проведення наукових досліджень та інноваційної діяльності;
◦ оцінює науково-педагогічну діяльність структурних підрозділів;
◦ присвоює вчені звання професора, доцента та старшого дослідника і подає відповідні рішення на затвердження до атестаційної колегії центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки;
◦ приймає остаточні рішення про визнання іноземних документів про вищу освіту, наукові ступені та вчені звання під час прийняття на роботу педагогічних, наукових, науково-педагогічних та інших працівників, а також під час зарахування вступників на навчання;
◦ має право вносити подання про відкликання керівника Академії з підстав, передбачених законодавством, цим Статутом, яке розглядається вищим колегіальним органом громадського самоврядування Академії;
◦ розглядає інші питання діяльності Академії відповідно до її Статуту.
6.4.4. Вчену раду очолює її голова, який обирається таємним голосуванням з числа членів Вченої ради, які мають науковий ступінь та/або вчене (почесне) звання, на строк діяльності Вченої ради.
6.4.5. До складу Вченої ради входять:
а) за посадами: керівник Академії, проректори (заступники директора), декани факультетів, директори навчально-наукової академії, керівники відокремлених структурних підрозділів, учений секретар, директор бібліотеки, головний бухгалтер, керівники органів самоврядування та виборних органів первинних профспілкових організацій працівників Академії ;
· б) за квотами (у відсотках від загальної кількості членів Вченої ради):
· виборні представники, які представляють наукових, науково - педагогічних працівників і обираються з числа завідувачів кафедр, професорів, докторів філософії, докторів наук (43 %);
· виборні представники, які представляють інших працівників Академії і які працюють у ньому на постійній основі (4 %);
· виборні представники аспірантів, докторантів (4 %);
· керівники виборних органів первинних профспілкових організацій студентів та аспірантів (не менше 2 %);
· керівники органів студентського самоврядування Академії (не менше 4 %).
6.4.6. За рішенням Вченої ради до її складу можуть входити також представники організацій роботодавців. При цьому не менш як 75 відсотків складу Вченої ради повинні становити наукові, науково-педагогічні працівники вищого навчального закладу і не менш як 10 відсотків - виборні представники з числа студентів.
6.4.7. Вибори до складу Вченої ради починаються за 30 календарних днів до закінчення повноважень попереднього складу Вченої ради. Виборні представники з числа працівників Академії обираються вищим колегіальним органом громадського самоврядування Академії за поданням структурних підрозділів, у яких вони працюють, а виборні представники з числа студентів обираються студентами шляхом прямих таємних виборів.
6.4.8. Засідання Вченої ради проводяться за планом роботи, але не менше одного разу у два місяці. Порядок денний засідань Вченої ради формується її секретаріатом з урахуванням пропозицій вчених рад факультетів (інститутів), ректорату, адмінради, а також за пропозиціями членів Вченої ради.
6.4.9. Рішення Вченої ради вважаються прийнятими, якщо на її засіданні присутні не менше двох третин персонального складу членів Вченої ради, і за них проголосувало більше 50 відсотків присутніх членів Вченої ради. Рішення, як правило, приймаються відкритим голосуванням. Таємне голосування проводиться при обранні голови Вченої ради, при обранні на посади деканів факультетів, директорів академії, завідувачів кафедр, професорів і доцентів, директора науково-технічної бібліотеки, а також при поданні робіт на здобуття національних та міжнародних премій. Рішення Вченої ради вводяться в дію наказами керівника Академії.
6.4.10. При Вченій раді створюються постійні та тимчасові комісії, перелік та склад яких визначається Вченою радою.
6.4.11. В Академії можуть бути утворені вчені ради структурних підрозділів, повноваження яких визначаються Вченою радою. Вчена рада може делегувати частину своїх повноважень вченим радам структурних підрозділів. Склад відповідних вчених рад формується на засадах, визначених Законом.
6.5. Наглядова рада Академії
6.5.1. За рішенням Власника для здійснення нагляду за управлінням майном Академії, додержанням мети її створення утворюється Наглядова рада Академії.
Наглядова рада у своїй діяльності керується Законом, іншими нормативно-правовими документами та положенням про Наглядову раду Академії.
6.5.2. Наглядова рада Академії сприяє розв'язанню перспективних завдань його розвитку, залученню фінансових ресурсів для забезпечення його діяльності з основних напрямів розвитку і здійснення контролю за їх використанням, ефективній взаємодії Академії з державними органами та органами місцевого самоврядування, науковою громадськістю, суспільно-політичними організаціями та суб'єктами господарської діяльності в інтересах розвитку та підвищення якості освітньої діяльності і конкурентоспроможності Академії, здійснює громадський контроль за його діяльністю тощо.
6.5.3. Порядок формування Наглядової ради:
Кількісний склад наглядової ради Академії затверджується Власником. До складу Наглядової ради входять голова Наглядової ради, заступник голови Наглядової ради, члени Наглядової ради.
Термін повноважень наглядової ради становить три роки. Порядок формування наглядової ради, її компетенція і порядок діяльності визначаються положенням про Наглядову раду Академії, яке затверджує голова Наглядової ради та погоджує Власник.
6.5.4. Основними завданнями Наглядової ради є:
1) визначення шляхів перспективного розвитку Академії та сприяння керівництву Академії в реалізації державної політики з підготовки та підвищення кваліфікації фахівців;
2) визначення відповідності рівня навчання в Академії сучасним вимогам до підготовки та перепідготовки фахівців;
3) пошук шляхів розширення і вдосконалення міжнародного співробітництва Академії;
4) налагодження і вдосконалення взаємодії з органами державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами та організаціями;
5) вжиття заходів щодо зміцнення матеріально-технічної бази Академії;
6) пошук додаткових джерел фінансування Академії;
7) та інші завдання, визначені положенням про Наглядову раду Академії
6.5.5. Наглядова рада має право:
1) надавати рекомендації керівництву Академії з питань забезпечення ефективності діяльності Академії;
2) брати участь у засіданнях Конференції трудового колективу Академії з правом дорадчого голосу;
3) розглядати пропозиції замовників щодо удосконалення навчального процесу і розширення переліку спеціальностей;
4) сприяти поширенню європейського досвіду підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців в Академії;
5) вносити на конференцію трудового колективу Академії подання про відкликання ректора Академії з підстав, передбачених законодавством, статутом Академії, контрактом;
6) та інші права визначені положенням про Наглядову раду Академії.
6.5.6. Організаційною формою роботи Наглядової ради є засідання, які проводяться в міру потреби, але не рідше одного разу на рік. Засідання Наглядової ради вважається правомочним, якщо на ньому присутні більшість її членів. Рішення Наглядової ради Академії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше 50% членів, присутніх на її засіданні, та оформляється протоколом, який підписується головуючим на засіданні.
Ухвалені Наглядовою радою рішення в 10-ти денний строк доводяться офіційно до керівника Академії і є обов'язковими для розгляду та прийняття відповідного рішення.
6.5.7. Організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Наглядової ради здійснює Академія.
6.6. Робочі та дорадчі органи Академії
Для вирішення поточних питань діяльності в Академії за окремими положеннями діють робочі органи — ректорат, деканати, адміністративна рада, приймальна комісія тощо.
3 метою вироблення стратегії та напрямів провадження освітньої та/або наукової діяльності в Академії та її структурних підрозділах діють дорадчі органи – методична, наукова, науково-методична рада, науково-технічна рада, рада молодих вчених, рада ветеранів Академії тощо.
Можуть бути утворені на громадських засадах дорадчо- консультативні органи (рада роботодавців, рада інвесторів, рада бізнесу, студентська рада тощо).
Положення про робочі та дорадчі органи, їх склад затверджується Вченою радою Академії.
6.7. Конференція трудового колективу Академії.
6.7.1. Вищим колегіальним органом громадського самоврядування Академії є конференція трудового колективу, включаючи виборних представників з числа студентів (далі — Конференція).
6.7.2. Порядок обрання та формування складу делегатів Конференції:
Кількісний склад делегатів Конференції становить не менш 75 осіб;
На Конференції повинні бути представлені всі категорії учасників освітнього процесу Академії: не менш як 75 відсотків складу делегатів Конференції становлять наукові, науково-педагогічні та педагогічні працівники Академії , які працюють в Академії на постійній основі, не менш як 15 відсотків - виборні представники з числа студентів, до 10 відсотків - інші категорії учасників освітнього процесу.
Делегати з числа наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників, а також з числа навчально-допоміжного персоналу обираються органом громадського самоврядування відповідного факультету (інституту). З числа студентів делегати обираються студентами шляхом прямих таємних виборів, з числа аспірантів та докторантів - аспірантами та докторантами шляхом прямих таємних виборів, інших категорій - на зборах трудових колективів відповідних підрозділів.
Делегати обираються простою більшістю голосів при присутності не менш двох третин складу відповідного органу або підрозділу.
Строк повноважень делегатів Конференції становить п’ять років, поновлення делегатів замість тих, що склали свої повноваження, відбувається наприкінці кожного навчального року в установленому порядку.
Вибори делегатів Конференції починаються за 30 календарних днів до закінчення повноважень попереднього складу Конференції.
6.7.3. Керівництво роботою Конференції здійснюють обрані нею президія та секретаріат.
6.7.4. Конференція скликається не рідше одного разу на рік за ініціативою президії Конференції, Вченої ради, Наглядової ради, керівництва Академії.
Конференція вважається правочинною, якщо на ній присутні дві третини від загальної кількості делегатів.
Конференція затверджує порядок денний, що виноситься на розгляд делегатів президією Конференції з урахуванням пропозицій ініціатора скликання Конференції.
Рішення Конференції приймаються простою більшістю голосів від числа присутніх делегатів, як правило, відкритим голосуванням.
6.7.5. Конференція:
погоджує за поданням Вченої ради Статут Академії чи зміни (доповнення) до нього;
заслуховує щороку звіт керівника Академії та оцінює його діяльність;
обирає комісію з трудових спорів відповідно до законодавства про працю;
розглядає за обґрунтованим поданням Наглядової або Вченої ради питання про дострокове припинення повноважень керівника Академії;
затверджує правила внутрішнього розпорядку Академії і колективний договір;
розглядає інші питання діяльності Академії.
6.8. Збори трудового колективу факультету (інституту)
6.8.1. Органом громадського самоврядування факультету (інституту) є збори трудового колективу факультету (інституту), включаючи виборних представників з числа осіб, які навчаються на факультеті (інституту), (далі - Збори) .
6.8.2. На Зборах повинні бути представлені всі категорії працівників факультету (інституту) та виборні представники з числа осіб, які навчаються на факультеті (в інституті). При цьому не менш як 75 відсотків складу делегатів виборного органу повинні становити наукові та науково-педагогічні працівники факультету (інституту) і не менш як 15 відсотків - виборні представники з числа студентів, які обираються студентами шляхом прямих таємних виборів.
Термін повноважень виборних делегатів становить один рік.
Кількісний склад делегатів зборів становить не менш 25 осіб.
6.8.3. Керівництво роботою Зборів здійснюють голова та секретар, обрані з числа присутніх.
6.8.4. Порядок скликання та діяльності Зборів:
Збори скликається не рідше одного разу на рік за ініціативою декана факультету (директора інституту), вченої ради факультету (інституту) або двох третин колективу факультету (інституту). Збори вважаються правочинними, якщо на них присутні дві третини трудового колективу.
Збори затверджують порядок денний, що виноситься на розгляд головою з урахуванням пропозицій вченої ради факультету (інституту) та учасників Зборів.
Рішення Зборів приймаються простою більшістю голосів від числа присутніх, як правило, відкритим голосуванням.
6.8.5. Збори:
1) оцінюють діяльність декана факультету (директора інституту);
2) затверджує річний звіт про діяльність факультету (інституту);
3) подають керівнику Академії пропозиції щодо відкликання з посади декана факультету (начальника інституту) з підстав, передбачених законодавством України, цим Статутом, укладеним з ним контрактом;
4) обирає виборних представників до вченої ради факультету (інституту);
5) обирає делегатів до Конференції Академії.
6.9. Студентське самоврядування в Академії
6.9.1. В Академії та його структурних підрозділах діє студентське самоврядування.
Усі студенти, які навчаються в Академії, мають рівні права та можуть обиратися та бути обраними в робочі, дорадчі, виборні та інші органи студентського самоврядування.
Студентське самоврядування здійснюється студентами безпосередньо і через органи студентського самоврядування, які обираються шляхом прямого таємного голосування студентів.
6.9.2. У своїй діяльності органи студентського самоврядування керуються законодавством, цим статутом та Положенням про студентське самоврядування Академії.
6.9.3. Студентське самоврядування здійснюється на рівні студентської групи, факультету (інституту), гуртожитку, Академії. Представницькі, виконавчі та контрольно-ревізійні органи студентського самоврядування обираються строком на один рік. Студенти, обрані до складу органів студентського самоврядування, можуть бути усунені із своїх посад за результатами загального таємного голосування студентів. Для ініціювання такого голосування потрібно зібрати підписи не менш як 10 відсотків студентів Академії.
Керівник студентського самоврядування та його заступники можуть перебувати на посаді не більш як два строки.
Орган студентського самоврядування може бути зареєстрований як громадська організація відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, встановлених Законом.
6.9.4. Органи студентського самоврядування:
1) беруть участь в управлінні Академії у порядку, встановленому Законом та Статутом;
2) беруть участь в обговоренні та вирішенні питань удосконалення освітнього процесу, науково-дослідної роботи, призначення стипендій, організації дозвілля, оздоровлення, побуту та харчування;
3) проводять організаційні, просвітницькі, наукові, спортивні, оздоровчі та інші заходи;
4) беруть участь у заходах щодо забезпечення якості вищої освіти;
5) захищають права та інтереси студентів Академії;
6) делегують своїх представників до робочих, консультативно-дорадчих органів Академії;
7) приймають акти, що регламентують їх організацію та діяльність;
8) беруть участь у вирішенні питань забезпечення належних побутових умов проживання студентів у гуртожитках та організації харчування студентів;
9) розпоряджаються коштами та іншим майном, що перебувають на балансі та банківських рахунках органів студентського самоврядування;
10) вносять пропозиції щодо змісту навчальних планів і програм;
11) вносять пропозиції щодо розвитку матеріальної бази Академії, у тому числі з питань, що стосуються побуту та відпочинку студентів;
11) мають право оголошувати акції протесту;
12) виконують інші функції, передбачені Законом та Положенням про студентське самоврядування Академії.
6.9.5. За погодженням з органом студентського самоврядування Академії приймаються рішення про:
відрахування студентів з Академії та їх поновлення на навчання;
переведення осіб, які навчаються в Академії за державним замовленням, на навчання за контрактом за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб;
переведення осіб, які навчаються в Академії за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб, на навчання за державним замовленням;
призначення заступника декана факультету, заступника директора Академії, проректора Академії;
поселення осіб, які навчаються в Академії, у гуртожиток і виселення їх із гуртожитку;
затвердження правил внутрішнього розпорядку Академії в частині, що стосується осіб, які навчаються;
діяльність студентського містечка та гуртожитків для проживання осіб, які навчаються в Академії.
6.9.6. Вищим органом студентського самоврядування є Конференції здобувачів вищої освіти Академії, яка:
ухвалює положення про студентське самоврядування Академії, визначає структуру, повноваження та порядок проведення прямих таємних виборів представницьких і виконавчих органів студентського самоврядування;
заслуховує звіти представницьких, виконавчих і контрольно-ревізійних органів студентського самоврядування та дає їм відповідну оцінку;
затверджує процедуру використання майна та коштів органів студентського самоврядування, підтримки студентських ініціатив на конкурсних засадах;
затверджує річний кошторис витрат (бюджет) органів студентського самоврядування, вносить до нього зміни та доповнення, заслуховує звіт про його виконання;
обирає контрольно-ревізійну комісію з числа студентів для здійснення поточного контролю за станом використання майна та виконання бюджету органів студентського самоврядування.
6.9.7. Адміністрація Академії не має права втручатися в діяльність органів студентського самоврядування.
6.9.8. Керівник Академії забезпечує належні умови для діяльності органів студентського самоврядування (надає приміщення, меблі, оргтехніку, забезпечує телефонним зв'язком, постійним доступом до Академії, відводить місця для встановлення інформаційних стендів тощо), про що укладається відповідна угода.
6.9.9. Фінансовою основою студентського самоврядування є:
кошти, визначені Вченою радою Академії в розмірі не менш як 0,5 відсотка власних надходжень, отриманих Академією від основної діяльності;
членські внески студентів, розмір яких встановлюється вищим органом студентського самоврядування. Розмір місячного членського внеску однієї особи не може перевищувати 1 відсотка прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Кошти органів студентського самоврядування спрямовуються на виконання їхніх завдань і здійснення повноважень відповідно до затверджених ними кошторисів. Органи студентського самоврядування публічно звітують про використання коштів та виконання кошторисів не рідше одного разу на рік.
6.10. Наукові товариства студентів, аспірантів, докторантів, молодих вчених.
6.10.1 В Академії та його структурних підрозділах може бути створене наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених (далі - Наукове товариство), які є частиною системи громадського самоврядування Академії.
6.10.2. У роботі Наукового товариства беруть участь особи віком до 35 років (для докторантів - 40 років), які навчаються або працюють в Академії.
6.10.3. Наукове товариство забезпечує захист прав та інтересів осіб, які навчаються або працюють в Академії, зокрема щодо питань наукової діяльності, підтримки наукоємних ідей, інновацій та обміну знаннями.
6.10.4. У своїй діяльності Наукове товариство керується законодавством, цим Статутом та власним положенням.
6.10.5. Наукове товариство діє на принципах:
свободи наукової творчості;
добровільності, колегіальності, відкритості;
рівності права осіб, які навчаються, на участь у діяльності наукових товариств студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених.
6.10.6. Наукове товариство:
приймає акти, що регламентують його організацію та діяльність;
проводить організаційні, наукові та освітні заходи;
популяризує наукову діяльність серед студентської молоді, сприяє залученню осіб, які навчаються, до наукової роботи та інноваційної діяльності;
представляє інтереси студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених перед адміністрацією Академії та іншими організаціями з питань наукової роботи та розвитку академічної кар'єри;
сприяє підвищенню якості наукових досліджень;
сприяє обміну інформацією між молодими вченими та дослідниками;
сприяє розвитку міжвузівського та міжнародного співробітництва;
взаємодіє з Національною академією наук України та національними галузевими академіями наук, науковими та науково-дослідними установами;
виконує інші функції, передбачені положенням про Наукове товариство, Законом та іншими законами України.
6.10.7. За погодженням з Науковим товариством керівництво Академії приймає рішення про відрахування осіб, які здобувають ступінь доктора філософії, з Академії та їх поновлення на навчання.
6.10.8. Органи управління Наукового товариства формуються на демократичних засадах шляхом виборів. Структура Наукового товариства та організаційний механізм його діяльності визначаються положенням, яке затверджується Конференцією.
6.10.9. Адміністрація Академії не має права втручатися в діяльність Наукового товариства, крім випадків, коли така діяльність суперечить законодавству, цьому Статуту чи завдає шкоди інтересам Академії.
6.10.10. Ректор (директор) всебічно сприяє створенню належних умов для діяльності Наукового товариства (надає приміщення, меблі, оргтехніку, забезпечує телефонним зв'язком, постійним доступом до Інтернету, відводить місця для встановлення інформаційних стендів тощо).
7. ОБРАННЯ, ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ЗВІЛЬНЕННЯ РЕКТОРА (ДИРЕКТОРА) АКАДЕМІЇ, КЕРІВНИКІВ СТРУКТУРНИХ ПІДРОЗДІЛІВ
7.1. Обрання та призначення на посаду керівника Академії.
7.1.1. Керівник Академії обирається шляхом таємного голосування строком на п’ять років у порядку, передбаченому Законом і цим Статутом. Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний оголосити конкурс на заміщення посади керівника Академії не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку контракту особи, яка займає цю посаду, або впродовж тижня з дня утворення вакансії у разі дострокового припинення повноважень керівника.
7.1.2. Власник або уповноважений ним орган протягом двох місяців з дня оголошення конкурсу на посаду керівника Академії приймає пропозиції щодо претендентів на цю посаду і протягом 10 днів з дня завершення терміну подання відповідних пропозицій вносить кандидатури претендентів, які відповідають вимогам Закону, до Академії для голосування.
7.1.3. Для підготовки та проведення виборів керівника наказом керівника Академії створюється організаційний комітет з проведення виборів (далі - Організаційний комітет) та виборча комісія, які діють відповідно до цього Статуту, положень про них. Склад оргкомітету та виборчої комісії затверджуються Вченою радою за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації Академії.
7.1.4. У відокремлених структурних підрозділах Організаційним комітетом можуть утворюватися виборчі дільниці та дільничні виборчі комісії. Їх склад затверджується наказом керівника. При цьому виборча комісія, утворена наказом про організацію виборів керівника, має статус головної виборчої комісії.
Рішення про утворення виборчих дільниць та дільничних виборчих комісій підлягає оприлюдненню в одноденний строк Організаційним комітетом з використанням інформаційних ресурсів Академії (дошки оголошень, офіційного веб-сайту тощо).
7.1.5. Претенденти можуть бути висунуті трудовим колективом Академії чи її структурного підрозділу, первинною профспілковою організацією працівників та студентів Академії, а також шляхом самовисування.
7.1.6. Кандидат на посаду керівника Академії має бути громадянином України, повинен вільно володіти державною мовою, мати вчене звання та науковий ступінь, стаж роботи на посадах науково-педагогічних працівників не менш як 10 років. Не може бути обраною та призначеною керівником Академії особа, щодо якої діють обмеження, визначені ч. 2 ст. 42 Закону.
7.1.7. Кандидат має право:
1) проводити зустрічі з працівниками та студентами Академії;
2) визначати не більше двох спостерігачів за ходом голосування;
3) бути присутнім під час голосування за місцем його проведення;
4) бути присутнім під час проведення підрахунку голосів та складення протоколу про результати голосування.
5) кандидат може мати інші права, які випливають з його участі у виборах і передбачені цим Статутом.
7.1.8. Усі кандидати мають рівні права.
7.1.9. Оприлюднення кандидатами виборчих програм та їх обговорення здійснюється на зустрічах та зборах трудового колективу Академії без будь - яких обмежень.
7.1.10. Виборчі програми кандидатів розміщуються на офіційному веб- сайті Академії не пізніше ніж за десять календарних днів до дати проведення виборів.
7.1.11. Брати участь у виборах керівника Академії мають право:
кожен науковий, науково-педагогічний та педагогічний штатний працівник Академії;
представники з числа інших штатних працівників, які обираються відповідними працівниками шляхом прямих таємних виборів;
виборні представники з числа студентів, які обираються студентами шляхом прямих таємних виборів.
При цьому загальна кількість (повний склад) наукових, науково - педагогічних і педагогічних працівників Академії повинна становити не менше 75 відсотків загальної кількості осіб, які мають право брати участь у виборах; кількість виборних представників з числа інших працівників Академії - до 10 відсотків, а кількість виборних представників з числа студентів - не менше 15 відсотків осіб, які мають право брати участь у виборах. Критерієм віднесення штатного працівника вищого навчального закладу до певної категорії є посада за основним місцем роботи, яку займає такий працівник у закладі вищої освіти.
Порядок обрання представників для участі у виборах з числа штатних працівників, які не є науковими, науково-педагогічними та педагогічними працівниками Академії, визначається положенням, яке затверджується Вченою радою. Порядок обрання представників для участі у виборах з числа студентів Академії визначається положенням про студентське самоврядування, яке ухвалюється відповідно до Закону.
Штатний працівник Академії, який на момент проведення виборів перебуває у відпустці, має право брати участь у виборах. Якщо на посаді, яку займає такий штатний працівник, у період його відпустки (у випадках, передбачених законом) перебуває інша особа, вона також має право брати участь у виборах.
Студенти очної (денної) форми навчання, які на момент проведення виборів є одночасно штатними працівниками Академії, беруть участь у виборах за квотою представництва студентів.
Вибори проводяться шляхом таємного голосування, яке здійснюється з 9 до 15 години у приміщенні Академії та його відокремлених структурних підрозділах.
Інформація про дату, час і місце проведення виборів підлягає оприлюдненню виборчою комісією не пізніше ніж за сім календарних днів до дати проведення виборів з використанням інформаційних ресурсів Академії (дошки оголошень, офіційного веб-сайту тощо).
7.1.12. Під час голосування та підрахунку голосів має право бути присутнім представник засновника. У разі утворення головної та дільничних виборчих комісій засновник може делегувати до таких комісій своїх представників.
7.1.13. Під час голосування та підрахунку голосів мають право бути присутніми не більше двох спостерігачів від кожного кандидата, а також не більше трьох громадських спостерігачів, акредитованих Організаційним комітетом, а в разі утворення виборчих дільниць - не більше двох спостерігачів від кожного кандидата і трьох громадських спостерігачів на кожній виборчій дільниці.
7.1.14. Порядок акредитації громадських спостерігачів визначається Організаційним комітетом.
7.1.15. Процес голосування і підрахунку голосів підлягає фіксуванню за допомогою відеозасобів. При цьому таке фіксування не може порушувати таємницю голосування.
7.1.16. Вибори вважаються такими, що відбулися, якщо участь у них взяли більше 50 відсотків загальної кількості осіб, які мають право брати участь у виборах, кожен з яких має один голос і голосує особисто. Результати виборів оприлюднюються протягом 24 годин після складення протоколу про результати голосування шляхом розміщення у друкованому вигляді відповідної інформації на інформаційних стендах та офіційному сайті Академії.
7.1.17. З особою, яка набрала більше 50 відсотків голосів осіб, які мають право брати участь у виборах, засновник або уповноважений ним орган укладає контракт строком на 5 років не пізніше одного місяця з дня її обрання.
7.1.18. Керівник Академії може бути звільнений з посади Власником або уповноваженим ним органом за порушення Статуту Академії та умов контракту в порядку, визначеному законодавством України та цим Статутом.
7.2. Обрання, призначення на посаду та звільнення керівника факультету (інституту)
7.2.1. Керівник факультету (інституту) обирається вченою радою факультету (інституту) більшістю голосів від її складу з урахуванням пропозицій трудового колективу факультету (інституту).
7.2.2. За поданням вченої ради факультету (інституту) керівник Академії призначає керівника факультету (інституту) строком на п’ять років та укладає з ним контракт. Керівник Академії має право обґрунтовано відмовити у призначенні на посаду та укладенні контракту. Вчена рада Академії має право двома третинами голосів від свого складу підтвердити попереднє рішення, після чого керівник Академії зобов’язаний протягом 10 робочих днів призначити відповідну особу на посаду та укласти з нею відповідний контракт.
Керівник факультету (інституту) здійснює свої повноваження на постійній основі.
7.2.3. Керівник факультету (інституту) може бути звільнений з посади керівником Академії за поданням Вченої ради Академії або органу громадського самоврядування факультету з підстав, визначених законодавством про працю, за порушення Статуту, умов контракту. Пропозиція про звільнення керівника факультету (інституту) вноситься до органу громадського самоврядування факультету (інституту) не менш як половиною голосів статутного складу вченої ради факультету (інституту). Пропозиція про звільнення керівника факультету (інституту) приймається не менш як двома третинами голосів статутного складу органу громадського самоврядування факультету (інституту).
7.2.4. Керівник Академії, в якому утворено новий факультет (інститут), призначає виконувача обов’язків керівника цього факультету (інституту) на строк до проведення виборів керівника факультету (інституту), але не більш як на три місяці.
7.2.5. Призначення та звільнення з посади керівників філій, закладів освіти Академії, здійснюються керівником Академії із врахуванням рішення Вченої ради у встановленому Законом порядку.
8. НАУКОВА ТА ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ АКАДЕМІЇ
8.1. Наукова, науково-технічна та інноваційна діяльність є невід’ємним складником діяльності Академії і провадиться відповідно до законодавства України про освітню, наукову, науково-технічну та інноваційну діяльність.
8.2. Основною метою наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності Академії є здобуття нових наукових знань шляхом проведення наукових досліджень і розробок та їх спрямування на створення і впровадження нових конкурентоспроможних технологій для забезпечення інноваційного розвитку суспільства, підготовки фахівців інноваційного типу.
8.3. Основними завданнями наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності Академії є:
1) застосування нових наукових, науково-технічних знань під час підготовки фахівців з вищою освітою;
2) формування сучасного наукового кадрового потенціалу, здатного забезпечити розроблення та впровадження інноваційних наукових проектів;
3) провадження наукової діяльності шляхом проведення наукових досліджень і забезпечення творчої діяльності учасників освітнього процесу, підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації і використання отриманих результатів в освітньому процесі;
4) проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень, розробок, що відповідають пріоритетним напрямам розвитку науки;
5) підтримка та розвиток наукових шкіл для підготовки фахівців інноваційного типу;
6) забезпечення інтеграції у світовий освітньо-науковий простір, зокрема участь у міжнародних проектах, створенні об’єктів права інтелектуальної власності, спільних наукових проектах, грантах тощо при збереженні і розвитку сласних наукових досягнень та традицій української вищої школи;
7) реалізація повного циклу науково-технічної діяльності - від фундаментальних, пошукових досліджень до впровадження розробок у практику;
8) розвиток наукової та науково-технічної творчості студентів та інших осіб, які навчаються в Академії.
8.4. Наукові роботи виконують кафедри, науково-дослідні лабораторії та інші підрозділи Академії, наукові колективи, окремі вчені за договорами, державним замовленням, галузевими, міжгалузевими та іншими програмами і проектами.
8.5. Для забезпечення ефективності наукових досліджень, їх гармонійного поєднання з навчальним процесом та впровадження у діяльність професорсько- викладацький склад Академії проводить моніторинг виконання науково-дослідницької діяльності відповідно до планів, положень, затверджених Вченою радою Академії.
8.6. З метою оприлюднення результатів наукових досліджень в Академії створюється інформаційний науковий ресурс (збірники наукових праць, серія вісників Академії, наукові журнали, монографії та інші видання, електронні навчальні комплекси), проводяться наукові та науково-практичні конференції, семінари, засідання «круглого столу», конкурси наукових робіт, виставки наукової літератури та інші заходи.
8.7. Наукову, науково-технічну та інноваційну діяльність можуть провадити у тому числі створені Академією юридичні особи, предметом діяльності яких є доведення результатів наукової діяльності Академії до стану інноваційного продукту та його подальша комерціалізація.
8.8. Академія може проводити спільні наукові дослідження, проекти тощо, за умови, що Академія є засновником інноваційних, науково-дослідних структур різних типів.
8.9. Академія розпоряджається майновими правами інтелектуальної власності на об’єкти права інтелектуальної власності, здійснює заходи з впровадження, включаючи трансфер технологій, об’єктів права інтелектуальної власності, майнові права на які він набув.
8.10. Наукові дослідження в Академії проводяться згідно з положенням про організацію науково-дослідницької роботи в Академії та планами науково - дослідницьких робіт, затверджених Вченою радою Академії.
8.11. Наукові і науково-технічні дослідження фінансуються за рахунок коштів державного, місцевого бюджетів, власних надходжень академії та інших джерел, не заборонених законодавством України.
9. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО
9.1. Академія здійснює міжнародне співробітництво на засадах інтеграції системи вищої освіти та науки України у світовий та європейський простір, запровадження новітніх технологій освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, взаємообміну науковими ідеями, розробками, знаннями, досвідом тощо, підготовки висококваліфікованих, конкурентоспроможних фахівців та їх виховання на загальносвітових та європейських цінностях за умови збереження та розвитку досягнень і прогресивних традицій національної вищої школи.
9.2. Правосуб’єктність Академії як учасника міжнародного співробітництва базується на законодавстві України та реалізується через укладання угод з іноземними партнерами про міжнародну академічну мобільність, зовнішньоекономічну діяльність тощо з дотриманням норм і загальновизнаних принципів міжнародного права.
9.3. Завданнями Академії в сфері міжнародного співробітництва є:
встановлення, збереження та розвиток дружніх взаємовигідних стосунків із вищими навчальними закладами, фондами, науковими установами іноземних держав, міжнародними організаціями, іншими юридичними особами, фізичними особами - підприємцями та фізичними особами; поглиблення міжнародної співпраці в галузі освіти, науки, спорту, мистецтва і культури;
підвищення рівня інтеграції у світовий освітньо-науковий простір;
залучення коштів міжнародних фондів, установ, громадських організацій тощо для виконання наукових, освітніх та інших програм;
поширення на міжнародному рівні результатів наукових розробок Академії.
9.4. З метою інтеграції до європейського простору вищої освіти та світової освітньої системи Академія:
установлює прямі зв’язки з навчальними закладами, науковими установами,
підприємствами та організаціями іноземних держав, укладає договори про співробітництво, реалізує спільні міжнародні проекти, набуває членства в асоціаціях та інших міждержавних об’єднаннях вищих навчальних закладів;
бере участь у конкурсах на отримання грантів іноземних і міжнародних фондів, неурядових організацій з метою реалізації спільних освітніх і дослідницьких програм;
сприяє академічній мобільності студентів, аспірантів, докторантів і науково - педагогічних працівників у рамках міжнародних договорів України, міжнародних проектів, заснованих на договірній основі, і договорів, укладених Академії із навчальними та науковими установами іноземних держав;
здійснює обмін інформацією з питань освіти, якщо це не суперечить законодавству України, обмін науковими публікаціями, навчально-методичними матеріалами, бібліографічною та довідковою літературою;
організовує та бере участь у проведенні міжнародних конференцій, симпозіумів та інших заходів;
запрошує іноземних викладачів і фахівців для участі в освітньому процесі та науковій роботі;
створює спільні освітні і наукові програми з іноземними вищими навчальними закладами, науковими установами, організаціями.
9.5. Зовнішньоекономічна діяльність Академії провадиться відповідно до законодавства шляхом укладення договорів з іноземними юридичними та фізичними особами і здійснюється в таких формах:
провадження освітньої діяльності, пов’язаної з навчанням іноземних студентів, підвищенням кваліфікації, а також підготовка наукових кадрів для іноземних держав в Україні та закордоном;
створення за участю іноземних партнерів структурних підрозділів (філій, центрів, лабораторій та інших підрозділів) в Україні та закордоном;
виконання наукових досліджень і науково-технічних розробок;
надання консультаційних послуг іноземним організаціям; залучення у встановленому законодавством порядку іноземних інвестицій, благодійних внесків і пожертвувань та інших видів зовнішньоекономічної діяльності, передбачених законодавством України.
9.6. Академія в установленому порядку проводить роботу, пов’язану із ідентифікацією (визнанням) здобутих в іноземних вищих навчальних закладах ступенів вищої освіти, пройдених періодів навчання тощо.
10. ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
10.1. Обсяг основних заходів (статутного капіталу), наданих Власником.
10.1.1. Матеріально-технічна база Академії включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, гуртожитки та інші матеріальні цінності.
10.1.2. Рівненська обласна рада закріплює на праві господарського відання чи власності за Академією будівлі, споруди, майнові комплекси, комунікації, обладнання, транспортні засоби та інше майно, вартість яких відображається у фінансовій звітності. Вказане майно не може бути предметом застави, а також не підлягає вилученню або передачі у власність юридичним і фізичним особам без згоди Власника та Конференції трудового колективу Академії, крім випадків, передбачених законодавством.
10.1.3. Передача в оренду закріплених за Академією на праві господарського відання об'єктів власності здійснюється за погодженням з Рівненською обласною радою без права їх викупу відповідно до законодавства.
10.1.4. Будівлі, споруди і приміщення Академії повинні відповідати вимогам доступності згідно з державними будівельними нормами і стандартами.
Якщо відповідні об'єкти неможливо повністю пристосувати для потреб осіб з особливими освітніми потребами, здійснюється їх розумне пристосування з урахуванням універсального дизайну.
Проектування, будівництво та реконструкція будівель, споруд і приміщень Академії здійснюються з урахуванням потреб осіб з особливими освітніми потребами.
10.1.5. Землекористування та реалізація прав власника земельних ділянок, у тому числі набуття відповідних прав на землю, здійснюються Академією відповідно до Земельного кодексу України.
10.1.6. Власні надходження Академії отримані від плати за послуги, що надаються згідно з освітньою, науковою та навчально-виробничою діяльністю, благодійні внески та гранти відповідно до рішення, прийнятого Вченою радою Академії, зараховуються на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті в органах казначейства, або на поточні та/або вкладні (депозитні) рахунки установ банків. Зазначені доходи, а також відсотки, отримані від розміщення коштів Академії, на вкладних (депозитних) рахунках включаються до кошторису Академії і можуть використовуватися на придбання майна і його використання, капітальне будівництво та ремонт приміщень, поліпшення матеріально-технічного, навчально-лабораторного, навчально-методичного забезпечення освітнього процесу тощо в межах статутної діяльності Академії.
10.2. Академія у порядку, визначеному Законом, та відповідно до Статуту має право:
- власності на об'єкти права інтелектуальної власності, створених у ході виконання наукових досліджень за власні кошти, на інші активи, передані спонсорами, благодійними організаціями тощо, або придбаними, за кошти спеціального фонду Академії чи благодійні внески;
- засновувати сталий фонд (ендавмент) Академії та розпоряджатися доходами від його використання відповідно до умов функціонування сталого фонду, а також отримувати майно, кошти і матеріальні цінності, зокрема будинки, споруди, обладнання, транспортні засоби, від державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб, у тому числі як благодійну допомогу;
- використовувати майно, закріплене за нею на праві господарського відання, у тому числі для провадження господарської діяльності, передавати його в оренду та в користування відповідно до законодавства;
- створювати власні або використовувати за договором інші матеріально-технічні бази для провадження освітньої, наукової, інноваційної або господарської діяльності;
- створювати та розвивати власну базу соціально-побутових об'єктів, мережу спортивно-оздоровчих, лікувально-профілактичних і культурно-мистецьких структурних підрозділів;
- здійснювати капітальне будівництво, реконструкцію, проводити капітальний і поточний ремонт основних фондів;
- у встановленому законодавством України порядку спрямовувати кошти на соціальну підтримку науково-педагогічних, наукових, педагогічних та інших працівників Академії та осіб, які навчаються в Академії;
- відкривати депозитні рахунки у національній та іноземній валютах відповідно до законодавства, користуватися банківськими кредитами без урахування обмежень на право здійснення запозичень, установлених Бюджетним кодексом України;
- брати участь у формуванні статутного капіталу інноваційних структур і утворених за участю Академії малих підприємств, що розробляють і впроваджують інноваційну продукцію, шляхом внесення до них нематеріальних активів (майнових прав на об'єкти права інтелектуальної власності);
- здійснювати перекази в іноземній валюті внесків за колективне членство у міжнародних освітніх і наукових асоціаціях, а також за передплату на іноземні наукові видання та доступ до світових інформаційних мереж та баз даних;
- шляхом внесення нематеріальних активів (майнових прав на об'єкти права інтелектуальної власності) брати участь у формуванні статутного капіталу інноваційних структур різних типів (наукових, технологічних парків, бізнес-інкубаторів тощо).
10.3. Фінансування Академії
10.3.1. Фінансування Академії здійснюється за рахунок коштів державного, обласного бюджетів та за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, з дотриманням принципів цільового та ефективного використання коштів, публічності та прозорості у прийнятті рішень.
10.3.2. Надходження Академії складаються із коштів загального та спеціального фондів.
10.3.3. Власні надходження Академії отримуються додатково до коштів загального фонду і включаються до спеціального фонду.
Власні надходження Академії формуються за рахунок:
- плати за послуги, що надаються Академією згідно з її основною діяльністю;
- надходжень Академії від додаткової (господарської) діяльності;
- плату за оренду майна Академії;
- надходжень Академії від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна);
- благодійні внески, гранти та дарунки;
- коштів, що отримує Академія від підприємств, організацій, фізичних осіб, в тому числі бюджетних установ, для виконання цільових заходів;
- коштів, що отримує Академія від розміщення на депозитах тимчасово вільних коштів, отриманих за надання платних послуг, у встановленому законодавством порядку;
- інших надходжень, не заборонених чинним законодавством України.
10.3.4. Розміри бюджетних призначень на підготовку фахівців з вищою освітою, а також на підготовку наукових і науково-педагогічних кадрів, підвищення кваліфікації встановлюються у відповідному бюджеті на умовах державного та\або регіонального замовлення.
10.3.5. Залучені кошти спрямовуються на провадження статутної діяльності Академії в порядку і на умовах, визначених законодавством та цим Статутом.
10.3.6. Кошти, отримані Академією як плата за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації кадрів або за надання освітніх послуг, не можуть бути вилучені в дохід державного або місцевих бюджетів.
Академія не має права розподіляти отримані від надання платних послуг (прибутків) кошти або їх частину серед засновників (учасників), працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Доходи (прибутки) або їх частина, отримані Академією, не підлягають розподілу серед засновників (учасників), членів Академії, працівників (крім оплати їхньої праці,нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
10.3.7. До кошторису Академії обов'язково включаються витрати, пов'язані з розвитком матеріально-технічної і лабораторної бази, із забезпеченням ліцензованими програмними продуктами для провадження освітньої діяльності, а також з проходженням виробничих і переддипломних практик здобувачами вищої освіти.
10.3.8. Академія зобов'язана здійснювати виплату заробітної плати працівникам Академії в установленому законодавством порядку.
11. ПЛАТНІ ПОСЛУГИ АКАДЕМІЇ
11.1. Академія відповідно до законодавства та цього Статуту може надавати фізичним та юридичним особам платні послуги за умови забезпечення надання належного рівня освітніх послуг як основного статутного виду діяльності.
11.2. Академія має право надавати додатково платні освітні, наукові, медичні та інші послуги виключно понад обсяги, встановлені державним стандартом, та поза діяльністю, що фінансується за рахунок коштів відповідних бюджетів.
11.3. Платні освітні послуги можуть надаватися тими самими структурними підрозділами, що здійснюють освітній процес за державним та\або регіональним замовленням, або утвореними для надання платних послуг окремими структурними підрозділами Академії, що діють на підставі Положення, затвердженого відповідно до законодавства та цього Статуту.
Платні освітні та інші послуги надаються Академією за умови відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства, а у разі встановлення законодавством вимог щодо необхідності ліцензування або отримання дозволів для надання платної послуги - після отримання таких дозвільних документів.
11.4. Розмір плати за весь строк навчання для здобуття відповідного ступеня вищої освіти, підвищення кваліфікації, а також порядок оплати освітньої послуги (разова, щороку, щосеместрово, щомісяця) встановлюються у договорі (контракті), що укладається між Академією та фізичною (юридичною) особою, яка замовляє платну освітню послугу для себе або для іншої особи, беручи на себе фінансові зобов'язання щодо її оплати.
Академія має право змінювати плату за навчання в порядку, визначеному законодавством України.
Розмір плати за весь строк навчання або за надання додаткових освітніх послуг підлягає оприлюдненню у засобах масової інформації, на офіційних веб-сайтах, на інформаційних стендах та в будь-який інший спосіб.
12. ВІДКРИТІСТЬ ІНФОРМАЦІЇ
12.1. Рішення та діяльність у сфері вищої освіти, крім інформації з обмеженим доступом, є відкритими. Інформація про процедури та результати прийняття рішень і провадження діяльності у сфері вищої освіти підлягає обов'язковому оприлюдненню на офіційних веб-сайтах та у засобах масової інформації, на інформаційних стендах та в будь-який інший спосіб.
12.2. Обов'язковому громадському обговоренню у трудовому колективі та колективі осіб, які навчаються, підлягають бюджет Академії, його видатки та доходи, стан майна Академії та порядок його використання.
12.3. Статут та інші документи Академії, якими регулюється порядок здійснення освітнього процесу, інформація про склад його керівних органів, а також бюджет Академії та річний, у тому числі фінансовий, звіт повинні бути оприлюднені на офіційному веб-сайті Академії.
12.4. Академія зобов'язана публікувати на своєму офіційному веб-сайті:
- кошторис Академії на поточний рік та всі зміни до нього;
- звіт про використання та надходження коштів;
- інформацію щодо проведення тендерних процедур;
- штатний розпис на поточний рік.
13. ПОРЯДОК РЕОРГАНІЗАЦІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЇ АКАДЕМІЇ
13.1. Діяльність Академії припиняється після передачі всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам-правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділ) або ліквідації.
13.2. Злиття, приєднання, поділ, перетворення та виділ здійснюються за рішенням Рівненської обласної ради, або у випадках, передбачених законом, за рішенням суду чи відповідних органів державної влади.
13.3. Рівненська обласна рада або суд призначають комісію з припинення діяльності Академії (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення діяльності Академії відповідно до чинного законодавства України.
13.4. Виконання функцій комісії з припинення діяльності Академії може бути покладено на орган, що здійснює галузеве управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області.
13.5. У разі злиття Академії з іншою юридичною особою усі майнові, права та обов'язки кожного з них переходять до юридичної особи, що утворена внаслідок злиття.
13.6. У разі приєднання Академії до іншої юридичної особи, до останньої переходять усі її майнові права та обов'язки, а в разі приєднання одного або кількох юридичних осіб до Академії - до неї переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних юридичних осіб.
13.7. У разі поділу Академії, усі її майнові права і обов'язки переходять за розподільним актом (балансом) у відповідних частках до кожної з нових юридичних осіб.
13.8. У разі виділення однієї або кількох нових юридичних осіб, до кожної з них переходять за розподільним актом (балансом) у відповідних частках майнові права та обов'язки Академії.
13.9. У разі перетворення Академії в іншу юридичну особу усі її майнові права і обов'язки переходять до новоутвореної юридичної особи.
13.10. Академії може бути ліквідована:
- за рішенням Рівненської обласної ради;
- за рішенням суду про визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
13.11. Академія є такою, діяльність якої припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення її діяльності.
14. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
14.1. Зміни та доповнення до цього Статуту погоджуються Конференцією трудового колективу Академії та затверджуються рішенням Рівненської обласної ради.
14.2. Зміни та доповнення до цього Статуту підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому чинним законодавством України.