Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 04-04-2012
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Десята сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 30 березня2012 року № 634
Про звернення Рівненської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та громадськості щодо неприпустимості введення в Україні другої державної мови
Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за ініціативою депутата обласної ради Осуховського О.І., за погодженням з президією обласної ради, обласна рада
вирішила:
1. Схвалити звернення Рівненської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та громадськості щодо неприпустимості введення в Україні другої державної мови та наступу на статус української мови як єдиної державної (текст звернення додається).
2. Закликати всі обласні ради підтримати це звернення.
3. Голові Рівненської обласної ради забезпечити направлення рішення Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, головам усіх обласних рад.
4. Текст звернення оприлюднити на Інтернет-сторінці Рівненської обласної ради та в газеті «Вісті Рівненщини».
Голова ради Ю.С.Кічатий
ЗВЕРНЕННЯ
Рівненської обласної ради
до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та громадськості щодо неприпустимості введення в Україні другої державної мови
На сьогодні в Україні не існує перешкод чи заборон для вільного розвитку мов національних меншин, зокрема й російської. Натомість у багатьох регіонах спостерігаємо процеси нівелювання статусу української мови, витіснення її з культурної, освітньої та інформаційної сфери, закриття українських шкіл і т.д. В національній державі це – неприпустимі речі. Держава має стати насамперед на захист української мови, укріплюючи її статус у сфері офіційного та ділового спілкування, інформаційного та культурного простору, інакше Україна ризикує втратити свої національні мову та ідентичність. Зважаючи на такі процеси, виклики й ризики, з цим пов'язані, введення в Україні другої державної мови є неприпустимим.
Про двомовність в Україні говорять насамперед ті, хто української мови не знає взагалі або ж показово зневажає її та робить усе задля її знищення. Живучи в Україні, вони піддають сумніву повноцінність державної мови, яка є однією з найбагатших і наймилозвучніших у світі, цим самим демонструючи неповагу до українського народу та його держави.
Нагадуємо, що Конституція України офіційно закріплює статус української мови як єдиної державної. В рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року у справі про застосування української мови чітко вказано: «Конституцією України статус державної мови надано українській мові (частина перша статті 10). Це повністю відповідає державотворчій ролі української нації, що зазначено у преамбулі Конституції України, нації, яка історично проживає на території України, складає абсолютну більшість її населення і дала офіційну назву державі».
В тому ж офіційному тлумаченні Конституційного Суду України йдеться: «Поняття державної мови є складовою більш широкого за змістом та обсягом конституційного поняття «конституційний лад»... Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові (частина третя статті 5 Конституції України). Положення статті 10 Конституції України, як і інших статей розділу І «Загальні засади», можуть бути змінені тільки у порядку, передбаченому її статтею 156, шляхом прийняття закону, який затверджується всеукраїнським референдумом».
З огляду на вище сказане, Рівненська обласна рада вимагає від найвищих керівників держави, як гарантів дотримання Конституції та існуючих законів України, припинити політичні спекуляції з мовного питання. Маємо раз і назавжди припинити дискусії з цього питання і дати зрозуміти всім: у нас – єдина українська нація, єдина Українська держава, єдина українська державна мова.
СХВАЛЕНО
Рішення Рівненської обласної ради
30 березня 2012 року № 634