Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 04-04-2012
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Десята сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 30 березня 2012 року № 583
Про Обласну програму щодо запобігання і протидії корупції на 2012-2015 роки
З метою визначення заходів щодо запобігання і протидії корупції, відповідно до Указу Президента України від 21.10.2011 №1001/2011 «Про Національну антикорупційну стратегію на 2011-2015 роки», керуючись Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а:
1. Затвердити схвалену розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 28.02.2012 №86 Обласну програму щодо запобігання і протидії корупції на 2012-2015 роки (далі – Програма), що додається.
2. Обласній державній адміністрації:
- забезпечити організацію та виконання заходів Програми;
- в межах наявних фінансових ресурсів передбачати кошти на реалізацію Програми;
- інформувати обласну раду про хід виконання Програми щороку до 15 січня.
3. Рекомендувати районним, міським радам спільно з райдержадміністраціями, виконкомами міст обласного значення розробити районні (міські) програми щодо запобігання і протидії корупції на 2012-2015 роки.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та податків (Кособуцький О.М.), з правових питань, гласності, депутатської діяльності, етики та Регламенту (Молчан С.П.).
Голова ради Ю.С.Кічатий
ОБЛАСНА ПРОГРАМА ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ І ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ НА 2012 - 2015 РОКИ
Мета Програми
Метою Програми є забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері запобігання і протидії корупції, розроблення та здійснення комплексу заходів, спрямованих на усунення причин та умов учинення протиправних діянь, а також налагодження дієвої співпраці правоохоронних органів та місцевих органів виконавчої влади в зазначеній сфері.
Шляхи і способи розв'язання проблеми
Проблему передбачається розв'язати шляхом об'єднання зусиль центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, науково-дослідних установ та громадських організацій, спрямованих на реалізацію пріоритетних напрямів антикорупційної політики, що визначені Національною антикорупційною стратегією на 2011 - 2015 роки, схваленою Указом Президента України від 21.11.2011 № 1001/2011, через:
ефективне застосування антикорупційного законодавства органами державної влади і органами місцевого самоврядування;
створення ефективної системи протидії корупції в усіх сферах діяльності органів державної влади і органів місцевого самоврядування на всіх рівнях;
забезпечення відкритості та поінформованості громадськості про здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції;
формування у суспільстві нетерпимого, негативного ставлення до корупції як суспільно-небезпечного явища;
посилення взаємодії об'єднань громадян з органами державної влади і органами місцевого самоврядування у сфері формування та реалізації державної антикорупційної політики, забезпечення підтримки громадянським суспільством антикорупційних заходів.
Очікувані результати, ефективність Програми
Виконання Програми дасть змогу:
підвищити ефективність системи запобігання і протидії корупції;
знизити рівень корупції в органах державної влади, органах місцевого самоврядування і системі правоохоронних органів;
зменшити обсяги тіньової економіки;
формувати у громадськості активну позицію із запобігання і протидії корупції.
Завдання та заходи
1. Реформування системи державного управління та адміністративних процедур.
2. Забезпечення доброчесності на публічній службі та службі в органах місцевого самоврядування.
3. Поліпшення умов доступу фізичних, юридичних осіб та об'єднань громадян без статусу юридичної особи до інформації про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
4. Удосконалення системи використання державного майна та бюджетних коштів.
5. Удосконалення антикорупційної експертизи.
6. Формування громадської підтримки дій влади у запобіганні і протидії корупції.
7. Зниження рівня корупції у приватному секторі.
Обсяги та джерела фінансування
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного, обласного та місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ
З ВИКОНАННЯ ОБЛАСНОЇ ПРОГРАМИ ШОДО ЗАПОБІГАННЯ І ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ НА 2012 – 2015 РОКИ
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ
З ВИКОНАННЯ ОБЛАСНОЇ ПРОГРАМИ ШОДО ЗАПОБІГАННЯ І ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ НА 2012 – 2015 РОКИ
Найменування завдання |
Найменування заходу |
Відповідальні виконавці |
Джерела фінансу- вання |
Прогнозний обсяг фінансових ресурсів, тис. гривень |
У тому числі за роками |
|||||||||||||||
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
|||||||||||||||||
I. Реформування системи державного управління та адміністративних процедур |
||||||||||||||||||||
1. Завершення процесу розмежування функцій органів державної влади з надання адміністративних послуг та контрольно-наглядових (інспекційних) функцій |
1. Проведення функціонального огляду органів державної влади області з метою усунення поєднання в одному органі інспекційних функцій та функцій з надання адміністративних послуг |
Облдержадміністрація, райдержадміністрації, управління державної служби Головного управління державної служби України в області |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
2. Застосування інноваційних технологій, що забезпечують підвищення рівня об'єктивності та прозорість прийняття органами державної влади рішень, у тому числі прискорення впровадження системи електронного документообігу та електронного цифрового підпису на загальнодержавному і місцевому рівнях |
1. Запровадження системи електронного документообігу, в тому числі електронного обігу медичних форм та електронного цифрового підпису |
Відділ інформаційно - комп'ютерного забезпечення апарату облдержадміністрації, управління охорони здоров'я облдержадміністрації, головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, райдержадміністрації |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
3. Відмова від територіального монополізму під час надання адміністративних послуг та створення альтернативних можливостей щодо вибору органу для отримання адміністративної послуги |
1. Створення багатофункціональних центрів для надання фізичним і юридичним особам адміністративних послуг |
Облдержадміністрація, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення
|
місцевий бюджет |
|
|
|
|
|
||||||||||||
2. Забезпечення функціонування, ведення та своєчасного оновлення діючих веб-сторінок, інших електронних ресурсів органів (інституцій), залучених до надання адміністративних послуг, що містять інформацію, необхідну для отримання адміністративних послуг |
Відділ інформаційно - комп'ютерного забезпечення, відділ забезпечення діяльності керівництва облдержадміністрації апарату облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
II. Забезпечення доброчесності на публічній службі та службі в органах місцевого самоврядування |
||||||||||||||||||||
1. Системне вдосконалення державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, зокрема в частині процедури конкурсного відбору кандидатів на зайняття посади (механізму визначення переможця), розстановки кадрів, проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування
|
1. Забезпечення розроблення внутрішніх планів щодо запобігання і протидії корупції в органах державної влади та органах місцевого самоврядування |
Консультант з питань запобігання та виявлення корупції апарату облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення, структурні підрозділи облдержадміністрації |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
2. Організація в установленому порядку перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування з питань запобігання і протидії корупції, етичної поведінки та врегулювання конфлікту інтересів |
Рівненський обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій, консультант з питань запобігання та виявлення корупції апарату облдержадміністрації, управління державної служби Головного управління державної служби України в області |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
3. Проведення спеціальної перевірки щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування |
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
|
4. Забезпечення у межах повноважень виконання вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" щодо своєчасного подання відповідними суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та своєчасного оприлюднення в установленому порядку відомостей, зазначених у таких деклараціях за минулий рік осіб, визначених у частині другій статті 12 цього Закону |
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
2. Визначення на законодавчому рівні засад етичної поведінки осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та механізму врегулювання конфлікту інтересів у їх діяльності, що повинні базуватися на положеннях Модельного кодексу поведінки державних службовців країн Ради Європи та враховувати інші міжнародно-правові стандарти в цій сфері |
1. Внесення пропозицій до проекту кодексу поведінки осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та забезпечення його виконання після набрання чинності в установленому порядку
|
Управління державної служби Головного управління державної служби України в області, консультант з питань запобігання та виявлення корупції апарату облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
3. Визначення порядку періодичного звітування державних органів, відповідальних за реалізацію державної антикорупційної політики, про ситуацію у сфері запобігання і протидії корупції |
1. Оприлюднення інформації про заходи протидії корупції та осіб, притягнутих до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень |
Консультант з питань запобігання та виявлення корупції апарату облдержадміністрації, УМВС України в області, УСБУ в області (за згодою) |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
2. Розгляд на засіданнях колегій, нарадах, круглих столах питання про стан ефективності реалізації заходів, спрямованих на протидію корупції в основних сферах суспільного життя |
Облдержадміністрація, райдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
ІІІ. Поліпшення умов доступу фізичних, юридичних осіб та об'єднань громадян без статусу юридичної особи до інформації про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування |
||||||||||||||||||||
1. Продовження формування ефективного механізму доступу фізичних, юридичних осіб та об'єднань громадян без статусу юридичної особи до інформації про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб |
1. Проведення аналізу практичної реалізації положень Закону України "Про доступ до публічної інформації"
|
Відділ роботи із зверненнями громадян апарату облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
2. Активізація інформаційного обміну між об'єднаннями громадян, засобами масової інформації та органами державної влади і органами місцевого самоврядування |
1. Запровадження дієвого механізму зворотного зв’язку з громадськістю щодо повідомлень про факти корупційних правопорушень в області
|
Консультант з питань запобігання та виявлення корупції апарату облдержадміністрації, УМВС України в області, УСБУ в області (за згодою), державна податкова служба у області, державна судова адміністрація в області (за згодою), райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
ІV. Удосконалення системи використання державного майна та бюджетних коштів |
||||||||||||||||||||
1. Завершення проведення інвентаризації державних підприємств і організацій та формування Єдиного реєстру об'єктів державної власності |
1. Завершення проведення інвентаризації об’єктів державної власності
|
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, головне управління економіки та інвестиційної політики облдержадміністрації, райдержадміністрації |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
2. Удосконалення системи контролю за використанням державного майна з метою недопущення фактів одержання прихованих прибутків державними службовцями або за їх сприяння іншими особами чи угрупованнями |
1. Здійснення дієвого контролю за витратами осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також членів їх сімей в установленому законодавством порядку |
Державна податкова служба у області, інші органи виконавчої влади відповідно до повноважень
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
V. Удосконалення антикорупційної експертизи |
||||||||||||||||||||
1. Запровадження багатоступеневої методики оцінки корупційних ризиків у законодавстві: на рівні розробників проектів нормативно-правових актів (як формалізована самооцінка); на рівні Мін'юсту (як офіційна антикорупційна експертиза проекту нормативно-правового акта); на рівні громадської експертизи, проведення якої забезпечується завдяки прозорій процедурі нормо-проектування та доступності інформації для громадськості |
1. Забезпечення доступу громадськості для ознайомлення до проектів нормативно-правових актів
|
Структурні підрозділи облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
VI. Формування громадської підтримки дій влади у запобіганні і протидії корупції |
||||||||||||||||||||
1. Сприяння діяльності засобів масової інформації стосовно широкого висвітлення заходів щодо протидії корупції, що вживаються державними органами та органами місцевого самоврядування |
1. Висвітлення на конкурсних засадах у засобах масової інформації (публікації, телепередачі, радіовиступи, спеціальні регулярні інтерв'ю, прес-конференції, рекламні кампанії на радіо, по телебаченні, в газетах тощо) антикорупційних заходів, що вживаються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з метою формування негативного ставлення громадян до проявів корупції і залучення громадськості до участі в антикорупційній діяльності |
Облдержадміністрація, головне управління з питань внутрішньої політики та інформації облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення, державна податкова служба у області |
обласний бюджет, місцевий бюджет |
360 |
90 |
90 |
90 |
90 |
||||||||||||
2. Виготовлення реклами та випуск друкованої продукції (брошур, буклетів, пам'яток, листівок тощо) на антикорупційну тематику
|
Облдержадміністрація, головне управління з питань внутрішньої політики та інформації облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення, державна податкова служба у області |
обласний бюджет, місцевий бюджет |
200 |
50 |
50 |
50 |
50 |
|||||||||||||
VIІ. Зниження рівня корупції у приватному секторі |
||||||||||||||||||||
1. Формування антикорупційної правосвідомості громадян шляхом запровадження соціально-просвітницьких програм, створення системи антикорупційної освіти в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах незалежно від форми власності |
1. Організація поширення знань про антикорупційне законодавство серед представників громадськості із залученням громадських організацій
|
Управління освіти і науки облдержадміністрації, головне управління з питань внутрішньої політики та інформації облдержадміністрації, головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, консультант з питань запобігання та виявлення корупції апарату облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення |
обласний бюджет, місцевий бюджет |
|
|
|
|
|
||||||||||||
2. Розроблення та здійснення комплексу заходів, спрямованих на підвищення рівня знань різних верств населення з питань розвитку інститутів громадянського суспільства та їх ролі у формуванні негативного ставлення до проявів корупції, протидії чинникам, що її зумовлюють, про особисту участь громадян у запобіганні та викритті фактів корупційних діянь |
Консультант з питань запобігання та виявлення корупції апарату облдержадміністрації, головне управління з питань внутрішньої політики та інформації облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення, управління державної служби Головного управління державної служби України в області |
обласний бюджет, місцевий бюджет |
|
|
|
|
|
|||||||||||||
3. Проведення із залученням громадських організацій науково-методичних і науково-практичних конференцій, семінарів, засідань за круглим столом, прес-конференцій, зустрічей із представниками органів державної влади та засобів масової інформації з метою формування негативного ставлення молоді до корупції
|
Апарат облдержадміністрації, відділ у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації, управління освіти і науки облдержадміністрації, головне управління з питань внутрішньої політики та інформації облдержадміністрації, управління державної служби Головного управління державної служби України в області, відділ забезпечення діяльності керівництва облдержадміністрації апарату облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення, державна податкова служба у області |
обласний бюджет, місцевий бюджет |
140 |
35 |
35 |
35 |
35 |
|||||||||||||
|
|
|
|
700 |
175 |
175 |
175 |
175 |
||||||||||||