Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 04-01-2011
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Третя сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від «30» грудня 2010 року № 57
Про звіт щодо виконання обласної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006–2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 11.08.2006 № 71
Заслухавши звіт облдержадміністрації про хід виконання обласної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006–2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 11.08.2006 № 71, враховуючи інформацію про хід реалізації обласної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006–2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 29.02.2008 № 697, обласна рада зазначає, що заходи програми виконані. Зокрема, в області постійно проводиться робота щодо подолання дитячої безпритульності і бездоглядності, запобігання сирітству, створення належних умов для всебічного розвитку та виховання дітей.
Службами у справах дітей області спільно з органами внутрішніх справ, освіти і науки, сім’ї та молоді, представниками органів місцевого самоврядування організовуються та проводяться профілактичні заходи (рейди) щодо виявлення та вилучення дітей з небезпечного оточення, вчасного їх влаштування та захисту.
Протягом 9 місяців 2010 року проведено 2195 рейдів, під час яких вилучено 559 дітей: 208 з вулиці, 93 з сім’ї, 103 з комп’ютерних клубів, 153 з розважальних закладів, 2 дітей було покинуто в пологовому будинку. Вилучених під час проведення рейдів 379 дітей повернено в сім’ю, 66 дітей – повернено до навчальних закладів, 58 дітей – влаштовано до притулку для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації, 56 дітей – влаштовано до закладів охорони здоров’я.
Також систематично здійснюються перевірки умов утримання та виховання дітей, які проживають в складних та надзвичайних умовах.
Протягом 9 місяців 2010 року обстежено умови проживання 1883 неблагополучних сімей. Ініційовано притягнення до відповідальності 574 батьків, попереджено 904 батьків, які не виконують належним чином обов’язків з виховання дітей.
Здійснюється контроль за відвідуванням дітьми комп’ютерних клубів, розважальних закладів. Протягом 9 місяців 2010 року вилучено 256 дітей з комп’ютерних клубів та розважальних закладів, виявлено 165 випадків порушень правил торгівлі спиртними напоями та тютюновими виробами. Попереджено 54 та ініційовано притягнення до відповідальності 70 посадових осіб.
Службами у справах дітей області ініційовано 184 позови до суду про позбавлення батьків батьківських прав, з них 149 позовів задоволено.
Реалізуються заходи обласної програми, спрямовані на розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Суттєво зросла кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування охоплених сімейними формами виховання, що становить 89% від загальної кількості дітей вищезазначеної категорії. Даний показник є найвищим в Україні із охоплення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування сімейними формами виховання.
В області на сьогоднішній день створено 18 дитячих будинків сімейного типу та 47 прийомних сімей, в яких виховується 232 дитини, функціонує притулок для дітей служби у справах дітей обласної державної адміністрації. За 9 місяців 2010 року створено 4 прийомних сім’ї (влаштовано 12 дітей) та 17 дітей влаштовано в діючі дитячі будинки сімейного типу, що становить 161,1% від перспективного плану влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу на 2010 рік.
Станом на 01 жовтня 2010 року в області зареєстровано 1838 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них перебувають під опікою та піклуванням – 1384 дитини, без опіки – 226. Діти, над якими не встановлено опіку, підлягають влаштуванню до сімейних форм виховання. У регіональному банку даних дітей, які підлягають усиновленню, зареєстровано 404 дитини. Станом на грудень 2010 року громадянами України усиновлено 50 дітей.
Керуючись пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а:
Звіт про виконання обласної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006–2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 11.08.2006 № 71, взяти до відома (звіт додається).
Голова ради Ю.С.Кічатий
Звіт
про хід виконання рішення Рівненської обласної ради від 29.02.2008 № 697 «Про хід реалізації обласної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006-2010 роки»
На виконання обласної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006-2010 роки та з метою запобігання негативним проявам у дитячому середовищі в області проводиться наступна робота.
Для реалізації заходів програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності у 2010 році із обласного та районних бюджетів було передбачено 283600 грн., виділена на виконання даних заходів 230138,5 грн., станом на грудень використано 204138,5 грн.
Обласний, райміськцентри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (СССДМ) постійно проводять роботу, яка направлена на соціальну підтримку та допомогу сім'ям, які опинилися в складних життєвих обставинах. З цією метою в області створено та функціонує 21 Служба соціальної підтримки сімей, яка здійснює соціальне інспектування та супровід. За 9 місяців 2010 року під соціальним супроводом центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді перебувало 918 сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, в них виховується 2336 дітей; знято з соціального супроводу 402 сім'ї з досягненням позитивного результату, без досягнення позитивного результату - 28 сімей, у зв'язку зі зміною проживання - 6 сімей. Загальна кількість здійснених соціальних інспектувань 3466 сімей.
Станом на 01.07.10 в Регіональному банку даних знаходиться 2135 сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. В них виховується 4850 дітей. Найбільша кількість сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, внесена до банку даних через алкогольну або наркотичну залежність батьків, інвалідність дитини або батьків, зневажливе ставлення і складні стосунки в сім'ї, безробіття одного або двох батьків.
Станом на 01.10.2010 року на обліку в службах у справах дітей області перебувало 1838 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них під опікою та піклуванням – 1384 дитини. За 9 місяців 2010 року до служби у справах дітей облдержадміністрації з метою усиновлення звернулося 23 сім’ї громадян України. За 9 місяців 2010 року усиновлено 35 дітей, з них іноземними громадянами – 3. Протягом даного періоду 2009 року усиновлено громадянами України 34 дитини, з них усиновлено 2 дитини іноземними громадянами.
Згідно листа Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини від 29.05.2009 № 2.4/6-49/1897 «Про підготовку та запуск в експлуатацію комплексної системи захисту інформації ЄІАС «Діти», в даний час ведеться підготовка щодо відновлення роботи з Єдиним електронним банком даних дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, i громадян, які бажають взяти їх на виховання, та Єдиним електронним банком даних дітей, які опинились у складних життєвих обставинах. Проведено облаштування приміщення де буде функціонувати ЄІАС «Діти», придбано потрібне ліцензійне програмне забезпечення.
Створено й щоквартально поновлюється банк даних кандидатів у батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки. Ведуться журнали первинного обліку звернень кандидатів у прийомні батьки та батьки-вихователі.
За 9 місяців 2010 року обласним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді проведено 3 навчання для кандидатів у прийомні батьки та батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, опікуни/піклувальники за результатами яких видано 22 рекомендації щодо включення у банк даних потенційних прийомних батьків, батьків-вихователів та опікунів/піклувальників.
Одним з пріоритетних напрямів діяльності центрів СССДМ, визначених Державною соціальною службою для сім’ї, дітей та молоді, є профілактика раннього соціального сирітства. Щороку директором обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та начальником управління охорони здоров’я облдержадміністрації затверджується План спільних дій щодо запобігання ранньому соціальному сирітству, відповідно до якого завершено створення мережі консультаційних пунктів при пологових будинках та відділеннях. В області працює 23 консультаційні пункти при пологових будинках та відділеннях, які надають молодим парам, жіночій молоді інформаційно-консультативні послуги з питань планування сім'ї, збереження репродуктивного здоров'я, жінкам, які народили і потребували соціально-психологічної допомоги та жінкам, які народили та мали намір залишити своїх дітей у пологовому будинку. Протягом 9 місяців 2010 року центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді було надано 84 послуги 7 жінкам, які народили та мали намір залишити своїх дітей у пологовому будинку. В результаті наданих послуг 5 жінок змінили своє рішення та залишили дітей в сім'ї, з них під соціальним супроводом перебувало 2 жінки, які зняті з супроводу з досягненням позитивного результату.
Обстеження та лікування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в лікувально-профілактичних закладах області проводиться безоплатно.
За 9 місяців поточного року за путівками в спеціалізованих санаторіях Міністерства охорони здоров’я України оздоровлено 469 дітей пільгових категорій, що складає 78% від загальної кількості оздоровлених у вищезгаданих закладах дітей області, з них: 59 - діти-сироти та напівсироти.
Управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації постійно тримається на контролі питання про стан медичного забезпечення, харчування і дотримання санітарно-гігієнічних вимог в Рівненському міському будинку дитини, де утримуються діти-сироти, та діти, позбавлені батьківського піклування. Спеціалістами Рівненської обласної дитячої лікарні двічі на рік проводяться поглиблені огляди всіх дітей, які перебувають в Будинку дитини, формується диспансерна група і забезпечується оздоровлення дітей даної категорії в Рівненській обласній дитячій лікарні, а також в науково-дослідних інститутах м. Києва.
Наказом по управлінню охорони здоров’я від 17 вересня 2009 № 203 з метою впровадження наказу МОЗ України від 28.05.2009 № 366 «Про створення спеціальних експертних медичних комісій для огляду дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та затвердження порядку їх діяльності» була створена експертна комісія штатних та позаштатних спеціалістів управління охорони здоров’я. Даною комісією здійснюються перевірки діяльності Рівненського будинку дитини щодо додержання законодавства, спрямованого на захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, стану готовності Рівненського будинку дитини до осінньо-зимового періоду. В ході перевірок порушення чинного законодавства у забезпеченні прав дітей-сиріт не виявлено.
Станом на 1 грудня 2010 року в області створено 18 дитячих будинків сімейного типу та 47 прийомних сімей, в яких виховується 232 дитини. Зокрема, протягом першого півріччя 2010 року створено 4 прийомні сім’ї (загальна кількість влаштованих дітей - 29).
З метою попередження безпритульності та бездоглядності серед дітей в області проводиться організаційна та практична робота. На засіданнях районних і міських координаційних рад у справах дітей регулярно проводиться детальний аналіз стану злочинності та правопорушень серед дітей, заслуховуються звіти про проведену роботу органів внутрішніх справ, освіти і науки, служб у справах дітей. Службами у справах дітей області спільно з органами внутрішніх справ, освіти, сім’ї та молоді, представниками органів місцевого самоврядування організовуються та проводяться профілактичні заходи (рейди) щодо виявлення та вилучення дітей з небезпечного оточення, вчасного їх влаштування та захисту. Протягом 9 місяців 2010 року проведено 2195 рейдів, під час яких виявлено 946 дітей, з яких вилучено 559 дітей: 208 з вулиці, 93 з сім’ї, 103 з комп’ютерних клубів, 153 з розважальних закладів, 2 підкинуті. Вилучених під час проведення рейдів 379 дітей повернено в сім’ю, 66 дітей – повернено до навчальних закладів, 58 дітей – влаштовано до притулку для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації, 56 дітей – влаштовано до закладів охорони здоров’я.
Також систематично здійснюються перевірки умов утримання та виховання дітей, які проживають в складних та надзвичайних умовах. Протягом 9 місяців 2010 року обстежено умови проживання 1883 неблагополучних сімей. Ініційовано притягнення до відповідальності 574 батьків, попереджено 904 батьків, які не виконують належним чином обов’язків з виховання дітей.
Здійснюється контроль за відвідуванням дітьми комп’ютерних клубів, розважальних закладів. Протягом 9 місяців 2010 року вилучено 256 дітей з комп’ютерних клубів та розважальних закладів, виявлено 165 випадків порушень правил торгівлі спиртними напоями та тютюновими виробами. Попереджено 54 та ініційовано притягнення до відповідальності 70 посадових осіб.
На виконання заходів Державної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006-2010 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2006 № 623 та наказу Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту від 06.08.2010 № 2954 та з метою виявлення дітей, які не приступили до навчання та подальшого їх влаштування протягом серпня-вересня 2010 року службами у справах дітей області проводиться Всеукраїнський рейд «Урок». В результаті проведеної роботи виявлено 94 дитини, які не приступили до занять в загальноосвітніх навчальних закладах, профтехучилищах, вищих навчальних закладах. Із загальної кількості виявлених, влаштовано: до ЗНЗ, ПТУ, ВНЗ – 13 осіб, до інтернатних закладів – 6 осіб, поміщено до притулку для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації – 2 осіб, поміщено до санаторних закладів – 1 особа. Загальна кількість дітей, які залишились невлаштованими на навчання станом на 01.09.2010 склала 72 особи. Основними причинами є: перебування на санаторно-курортному оздоровленні – 30 дітей; стан здоров’я, що потребує перебування в лікувальному закладі - 12 дітей; невиконання батьками своїх обов’язків – 8 дітей; відмовляються продовжувати навчання – 7 дітей; самовільне залишення дитиною навчального закладу – 6 дітей; утримання в СІЗО – 6 дітей; знаходяться в розшуку – 3 дитини. За результатами проведеного рейду притягнуто до відповідальності 36 батьків. 1772 дитини отримали допомогу (матеріальну, фінансову, гуманітарну) на суму 181334 грн.
Станом на 20.10.2010 року неохопленими навчанням залишилося 16 дітей. Основні причинами з яких діти не навчаються є: невиконання батьками своїх обов’язків – 5 дітей; утримання в СІЗО – 3 дитини; самовільне залишення дитиною навчального закладу – 2 дитини; вирішується питання про повернення із ліцею до загальноосвітнього навчального закладу за місцем проживання – 2 дітей; відмовляються продовжувати навчання – 2 дітей; виїхала працювати за кордон по контракту - 1 дитина; стан здоров’я, що потребує перебування в лікувальному закладі - 1 дитина.
Щорічно в області проводиться огляд-конкурс на кращу організацію правової освіти і виховання в загальноосвітніх навчальних закладах, яким відзначено, що в загальноосвітніх навчальних закладах збільшилась кількість факультативних курсів, а саме: «Права людини», «Практичне право», «Громадянська освіта», «Людина і світ», «Пізнай себе»; створено і функціонують правничі клуби «Азбука права», «Феміда», «Надія», гуртки «Юні правознавці», «Підліток і закон», правові лекторії і відеолекторії «Діти і молодь проти наркоманії», проводяться тижні, місячники правових знань, лекторії правових знань для батьків в системі родинної просвіти.
В органах учнівського самоврядування діють центри і комісії правопорядку, профілактики та попередження правопорушень, захисту прав дитини; активізовано діяльність кімнати захисту прав дитини, ради профілактики, інституту громадських вихователів. У 2009-2010 навчальному році в обласному огляді-конкурсі на кращу організацію правової освіти і виховання взяло участь 19 загальноосвітніх навчальних закладів.
Під час виїздів мобільного консультаційного пункту обласного, райміськцентрів СССДМ дітям, підліткам та молоді надається інформація щодо діяльності Всеукраїнської дитячої лінії «Телефон довіри».
Через мережу консультаційних пунктів центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, «Телефонів Довіри» надаються інформаційно-консультативні, соціально-психологічні, юридичні послуги підліткам, молодим людям та членам їх сімей.
Обласний, райміськцентри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді області постійно проводять роботу, яка направлена на соціальну підтримку, допомогу, профілактику щодо запобігання рецидивних злочинів. Рівненським обласним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді надаються соціальні послуги під час роботи у Дубенській виховній та виправних колоніях, Рівненському слідчому ізоляторі управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Рівненській області. Протягом 9 місяців 2010 року проведена психодіагностика 19 неповнолітніх, які перебувають у СІЗО, щодо схильності їх до суїциду.
З метою пропаганди здорового способу життя, профілактики тютюнопаління, алкоголізму та ризикованої поведінки, попередження проблем зайнятості після звільнення неповнолітніх протягом 9 місяців 2010 року було проведено чотири Дні обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді в Дубенській виховній колонії. 11 груповими заходами охоплено 251 особу. Вихованцям закладу було надано 19 індивідуальних консультацій і розповсюджено рекламно-інформаційні матеріали.
31 липня 2010 року була надана організаційна та методична допомога Дубенській виховній колонії щодо проведення фестивалю самодіяльної художньої творчості засуджених «Червона калина», який спрямований на реалізацію державної молодіжної політики, соціальне, духовне, моральне благополуччя, всебічний здоровий розвиток неповнолітніх осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Загони-переможці фестивалю були нагороджені цінними подарунками. Всього заходом охоплено 155 осіб.
Для вивчення соціальних та медико-психологічних проблем дітей з сімей, які перебувають у надзвичайно скрутних умовах та з функціонально неспроможних сімей і з метою надання необхідної медичної допомоги дільничними лікарями-педіатрами, сімейними лікарями та патронажними медсестрами проводяться систематичні патронажі дітей 1 та 2 років життя.
Організація та проведення оздоровлення і відпочинку дітей області здійснюється відповідно до Закону України від 04.09.2008 № 375-VI “Про оздоровлення та відпочинок дітей” із внесеними змінами від 21.05.2009 №1401-VI, Програми відпочинку та оздоровлення дітей області на 2009-2013 роки, схваленої розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 09.01.2009 року № 5 та затвердженої рішенням обласної ради від 23.01.2009 року №1084.
Для забезпечення оздоровлення та повноцінного відпочинку дітей у літній період 2010 року, створення належних умов для освітньої, культурно-виховної, фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи, організації якісного медичного обслуговування і харчування прийнято розпорядження голови обласної державної адміністрації від 21.05.2010 року № 197 ”Про організацію літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2010 році”.
Загалом у 2010 році заплановано оздоровити 87000 дітей області. Станом на 25 жовтня 2010 року у Рівненській області літнім оздоровленням та відпочинком охоплено 86173 дитини шкільного віку або 58,4% від загальної кількості дітей шкільного віку (дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 1035, дітей-інвалідів – 1428, дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей – 24196, дітей, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС – 28077, дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків – 19, дітей, які перебувають на диспансерному обліку – 6120, безпритульних та бездоглядних дітей – 70, талановитих та обдарованих дітей – 5733, дітей працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села - 1045), в тому числі в таборах відпочинку на базі загальноосвітніх шкіл – 60529 дітей, в стаціонарних дитячих закладах оздоровлення та відпочинку – 25644 дітей.
Охоплено 19465 дітей дошкільного віку літнім відпочинком та оздоровленням в дошкільних навчальних закладах за рахунок переведення їх на оздоровчий режим роботи.
Протягом літнього періоду в Рівненській області функціонували 558 таборів відпочинку дітей на базі загальноосвітніх шкіл області, 6 позаміських закладів, 12 дитячих закладів санаторного типу.
Рівненським обласним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за 9 місяців 2010 року підбиті підсумки проведення обласного конкурсу творчих робіт дітей-сиріт, дітей та молодих людей з функціональними обмеженнями «Як живемо і вчимося - наші мрії» на кращу вітальну листівку, виготовлену власними руками, «Зустрічаємо весну», на кращий виріб з бісеру «Святкове дерево» та на кращу аплікацію з тканини «Золота осінь», на які надіслано роботи від 121 дитини-сироти, 193 дітей та молодих людей з вадами здоров'я із Березнівського, Володимирецького, Гощанського, Демидівського, Лубенського, Дубровицького, Зарічненського, Здолбунівського, Корецького, Костопільського, Млинівського, Радивилівського, Рівненського, Сарненського районів, мм. Кузнецовська, Острога та Рівне. 45 учасників конкурсів стали переможцями та були нагороджені грамотами і цінними подарунками від обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
Рівненський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щорічно організовує та проводить благодійну акцію «Що приніс нам Святий Миколай», в якій беруть участь дітей-сиріт та діти позбавлені батьківського піклування, дітей з вадами здоров’я, дітей з сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, дітей, батьки яких загинули під час виконання службових обов’язків.
Для забезпечення зайнятості дітей та молоді у вільний від навчання час, підвищення їх культурного та духовного рівня, при структурах з питань сім’ї, молоді і спорту станом на 1 січня 2010 року діє 64 підліткових клуби, в яких працює 120 гуртків і секцій та займається більше 5 тис. дітей і молоді. Загальна площа приміщень, яку займають підліткові клуби, становить 9226,1 кв.м.
До занять в гуртках залучаються діти з неблагополучних, багатодітних, неповних сімей, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з девіантною поведінкою. Учасниками підліткових клубів є також молодь і діти з особливими потребами.
Рівненська облдержтелерадіокомпанія оперативно і широко висвітлює на всіх каналах телерадіомовлення питання щодо подолання дитячої безпритульності і бездоглядності, привернення уваги суспільства до цієї соціальної проблеми, а також якнайширшого залучення громадськості до її розв’язання.
Це знаходить відображення як в інформаційних випусках, так і тематичних програмах: «Молодіжний паркан», «Рубрика нюансів», «Під кутом закону», «У родинному колі», «Правове поле: простір і межі», «Тема дня», «З перших уст», «Громадська приймальня» та інших.
Начальник служби у справах дітей облдержадміністрації неодноразово брав участь у прямих ефірах та тематичних програмах де обговорювались питання популяризації сімейних форм виховання та усиновлення, як одного з ефективних методів попередження бездоглядності дітей.
Із травня 2008 року започатковано періодичну телевізійну програму для дітей та молоді області «СвітОсвіт», завданням якої є: висвітлення кращих сторінок iз життя школи, зразків сімейного виховання; презентування творчих здобутків учнів, студентів та педагогів області; пiдняття проблем, пов'язаних з навчанням та вихованням; інформування громадськість області щодо організації дозвілля неповнолітніх, зайнятості їх в позаурочний час, дотримання законодавства з питань охорони дитинства, сприяння формуванню суспільної активності молоді.
Упродовж 2006-2010 років в обласних, міських і районних газетах, в тому числі заснованих за участю органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, під рубриками «Спосіб життя і здоров'я», «Будні міліції», «Від прав людини - до прав дитини», «На часі», «Батьківський клуб», «Телефон довіри», «Нічне місто», «Дитяча безпритульність», «Профілактика», «Кримінал», «Соціальні проблеми», «Діти - наше майбутнє», «Молодь і сьогодення», «Думки з приводу», «Правопорядок», «Актуальна тема», «Добра справа», «Милосердя», «Між добрими людьми», «Соціальне дно», «Благодійність», «Моральний обов'язок», «Святкові мрії», «Влада: словом і ділом», «Акції», «Свято дітвори», «Люди і влада», «На теми дня», «Новорічні подарунки», «15 травня -Міжнародний день сім'ї», «1 червня - Міжнародний день захисту дітей», «Дитина і суспільство», «З турботою про дітей», «Турбота», «Благодійний марафон», «Підстав плече дитині», «Соціальна реклама», «Благодійництво», «Допоможемо разом».
Під рубриками «Права дитини», «Конвенція ООН про права дитини», «Наш консультпункт», «Права багатодітної сім'ї», «Закон гарантує», «Від прав людини -до прав дитини», «Консультує спеціаліст», «Юридичні консультації», «Етика сімейних відносин», «Юридична консультація», «Запитуєте – відповідаємо», «Радить спеціаліст», «Педагогічні роздуми», «Правовий всеобуч» систематично друкувалися консультації спеціалістів з правових, морально-етичних, медичних, психологічних, сімейних, педагогічних та інших проблем.
Крім того, упродовж звітного періоду на Рівненщині проведено низку тематичних загальнообласних Днів інформування населення: «Організація відпочинку та оздоровлення дітей Рівненської області під час літніх канікул», «Реалізація державної політики з питань сім'ї, дітей та молоді» (2006 рік); «Законодавство України щодо врегулювання порядку придбання, відчуження, оформлення та державної реєстрації власності на нерухоме майно, прав і обов'язків учасників», «Реалізація державної політики з питань усиновлення та соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (2007 рік); «Сімейні форми виховання як пріоритетна форма влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (2010 рік).
Ведеться капітальний ремонт комунального закладу «Рівненський обласний соціальний гуртожиток» Рівненської обласної ради. Відкриття гуртожитку планується на кінець 2010 початок 2011 року.
В області працює 23 консультаційні пункти при пологових будинках та відділеннях, які надають молодим парам, жіночій молоді інформаційно-консультативні послуги з питань планування сім'ї, збереження репродуктивного здоров'я, жінкам, які народили і потребували соціально-психологічної допомоги та жінкам, які народили та мали намір залишити своїх дітей у пологовому будинку. Протягом 9 місяців 2010 року центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді було надано 84 послуги 7 жінкам, які народили та мали намір залишити своїх дітей у пологовому будинку. В результаті наданих послуг 5 жінок змінили своє рішення та залишили дітей в сім'ї, з них під соціальним супроводом перебувало 2 жінки, які зняті з супроводу з досягненням позитивного результату.
В області налагоджена співпраця служб у справах дітей з органами внутрішніх справ, освіти і науки, навчальними закладами щодо взаємообміну інформацією та проведенням індивідуально-профілактичної роботи з учнями, які перебувають на внутрішньошкільному обліку як правопорушники. В школах діють ради профілактики, на засіданнях яких розглядається поведінка таких учнів, проводиться профілактична робота з дітьми та їх батьками.
Упродовж останніх років, перед початком нового навчального року проводиться закріплення особового складу кожного міськрайоргану внутрішніх справ області за навчальними закладами, розміщеними на території обслуговування. Закріплені працівники систематично відвідують навчальні заклади, здійснюючи виступи на правову тематику в учнівських колективах.
В ході зустрічей педагогічним колективам, учнівській молоді надається інформація про проблеми, що існують у молодіжному середовищі, стан криміногенної ситуації, наслідки порушення норм чинного законодавства.
З метою соціальної підтримки сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах створено та функціонує 21 Служба соціальної підтримки сімей. Протягом 9 місяців 2010 року під соціальним супроводом центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді області перебувало 918 сімей, яким надано 16587 послуг, 402 сім’ї знято з соціального супроводу з позитивним результатом, без досягнення позитивного результату – 28 сімей, у зв’язку зі зміною проживання – 6 сімей. За 9 місяців 2010 року виявлено 752 сім’ї, що опинилась в складних життєвих обставинах, з них проінспектовано 728 сім’ї.
Службами у справах дітей райдержадміністрацій та виконкомів рад міст обласного значення проаналізовано стан збереження житла, в якому проживали діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, до влаштування їх у відповідні заклади, наявність необхідних документів, які підтверджують право дітей на житло
Управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації спільно з директорами та педагогічними працівниками інтернатних закладів щорічно проводить значну роботу щодо залучення дітей до подальшого навчання.
Особлива увага приділяється дітям-сиротам та дітям з вадами у фізичному та розумовому розвитку.
17 випускників спецшкіл-інтернатів з вадами розумового розвитку продовжують навчання у спецгрупі Радивилівського професійного ліцею.
Питання працевлаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, випускників інтернатних закладів проаналізовано на нараді директорів 22.10.2010.
З метою надання адресної допомоги закладам соціального захисту дітей, малозабезпеченим, неблагополучним, багатодітним сім'ям та дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування проводиться робота по залученню підприємств та організацій різних форм власності.
В 2010 році за сприянням служби у справах дітей Рівненського міськвиконкому надано одноразову безповоротну матеріальну допомогу батькам вихователям та прийомним батькам м. Рівного для вирішення питань матеріального і фінансового забезпечення дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей в сумі 50 тис. грн.
За сприянням служби у справах дітей Рівненського району було надано допомогу одягом бувшим у вжитку для 19 малозабезпечених сімей з дітьми.
14 вересня 2010 року службою у справах дітей облдержадміністрації проведено акцію «Даруймо радість дітям» для дітей, що опинились в складних життєвих обставинах, яка відбулася у Рівненському обласному театрі ляльок. Дітям надано матеріальну допомогу у вигляді канцтоварів на загальну суму 10 тис. грн.
Служби у справах дітей області активно співпрацюють з обласним відділенням Дитячого фонду України, Християнським Дитячим Фондом, Рівненським обласним комітетом молодіжних організацій та іншими об’єднаннями громадян, які працюють в інтересах дітей.
27 травня 2010 року на засіданні колегії відділу освіти Радивилівської райдержадміністрації розглянуто питання «Про стан правовиховної роботи у закладах освіти району», де обговорювались проблеми профілактики злочинності серед дітей та шкільної молоді, недопущення насильства в навчальних закладах.
На колегіях відділу освіти Острозької райдержадміністрації слухалися такі питання: «Про роботу загальноосвітніх навчальних закладів з профілактики правопорушень та злочинів серед неповнолітніх» від 22.12.2009;
«Про затвердження заходів відділу освіти щодо програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року» (від 23.02.2010 року);
«Про стан роботи у закладах освіти з додержання педагогічними працівниками вимог законодавства щодо забезпечення захисту дітей від будь - яких форм фізичного або психічного насильства» (від 23.02.2010 року.
Впродовж лютого-березня 2010 року вивчався стан правовиховної роботи у загальноосвітніх навчальних закладах Здолбунівського району, довідку за результатами перевірки заслухано на нараді керівників та видано підсумковий наказ від 12.03.2010 №65. Питання стану злочинності та правопорушень серед неповнолітніх, насильства в навчальних закладах Рокитнівського району слухалося 19 січня 2010 року на колегії відділу освіти, 20 квітня 2010 року - на нараді керівників навчальних закладів району (питання слухається щоквартально).
На колегії відділу освіти Дубровицької райдержадміністрації у травні 2010 року розглянуто питання стану превентивного виховання учнівської молоді в закладах освіти району та питання додержання педагогічними працівниками вимог законодавства щодо забезпечення захисту дітей від будь-яких форм фізичного та психічного насильства.
Стан злочинності та правопорушень серед неповнолітніх розглядався на нараді директорів загальноосвітніх шкіл Сарненського району 31 березня 2010 року.
29 червня 2010 на колегії відділу освіти Гощанської райдержадміністрації розглядалося питання «Про стан громадянського виховання та рівень вихованості школярів загальноосвітніх навчальних закладів району, в контексті програми національного виховання учнівської молоді Гощанщини на 2008-2020 роки» за участю заступника голови Гощанської райдержадміністрації Подмоки О.В.
На нараді керівників загальноосвітніх, позашкільних, дошкільних навчальних закладів Березнівського району 12 травня 2010 року обговорювалось питання «Про стан профілактики злочинності та інших негативних проявів в учнівському середовищі». У м. Острозі з 1 вересня 2009 року діє «Схема взаємоінформування зацікавлених організацій і відомств з питань попередження бездоглядності та правопорушень серед неповнолітніх», підписана керівниками суміжних управлінь та відділів, а також директором міськрайонного центру зайнятості (п. В.Савчуком) та головним лікарем Дубенського МТ МО.
Контроль за додержанням законодавства щодо виховання дітей здійснюється у ході вивчення стану дотримання діючого законодавства у галузі освіти у відділах (управліннях) освіти та під час тематичних перевірок. Впродовж 2010 року такі перевірки управлінням освіти і науки облдержадміністрації було здійснено у Володимирецькому, Зарічненському, Березнівському районах.
У вересні 2008 року проведено обласну науково-практичну конференцію «Соціально-правовий захист підлітків в умовах функціонування сучасної школи».
Впродовж звітного періоду в області реалізовано комплекс заходів для реалізації державної політики в галузі культури і мистецтва. Збережено діючу мережу та кадровий потенціал закладів культури. Не допущено заборгованості із заробітної плати та інших платіжних зобов'язань.
Відновлено діяльність культурно-дозвіллевих комплексів. З цією метою прийнято розпорядження голови облдержадміністрації від 15 липня 2010 року за №305. В області діє 350 культурно - дозвіллєві комплекси.
Базовими закладами організації роботи культурно - дозвіллєвих комплексів є заклади культури. Всього в сільській місцевості працює 500 бібліотек та 633 клубних закладів. Збережено мережу публічно-шкільних бібліотек, що дозволяє економно використовувати фінансові, матеріальні та кадрові ресурси. Фонди сільських бібліотек налічують 7591,5 тис. примірників творів друку. Комп'ютеризовано 56 сільських книгозбірень, ще 106 використовує комп'ютерну техніку загальноосвітніх навчальних закладів згідно укладених угод.
Традиційно в населених пунктах області установи різних систем і відомств беруть участь у проведенні урочистих та мистецьких заходів до державних та традиційних свят, свят села. Систематично проводяться творчі звіти сільських рад, районні фестивалі та огляди за жанрами, виставки декоративно-ужиткового мистецтва, тематичні вечори, вечори відпочинку для дітей та молоді.
Сталим залишається число клубних формувань, що діють при закладах культури клубного типу і на сьогоднішній день їх кількість становить 3086 формувань в яких зайнято понад 35 тисяч учасників. 299 колективів носять звання "народний", "зразковий". У 2010 році 4 колективів отримали звання "народний" і "зразковий". В школах естетичного виховання навчається 8432 учні, що на 101 учень більше ніж у порівнянні з минулим навчальним роком.
Новими формами і методами запобігання дитячій бездоглядності в області є розвиток сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Серед видів діяльності, якими керуватиметься класний керівник, передбачено зустрічі з працівниками правоохоронних органів, юристами, лікарями, психологами, представниками державних та громадських установ, що свідчить про розширення кола учасників виховного процесу, якi братимуть участь у впровадженні у педагогічну практику рішень, якi позитивно впливатимуть на підвищення якості виховання.
28 квітня 2010 року проведено засідання колегії управління освіти і науки облдержадміністрації з теми «Про стан реалізації програми національного виховання учнівської молоді Рівненщини на 2008 - 2020 роки». У роботі колегії брав участь заступник голови облдержадміністрації О. Губанов.
Рівненським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти розроблено у 2009 році методичні вісники №№ 3, 4 «Методичне забезпечення реалізації програми національного виховання учнівської молоді Рівненщини на 2008-2020 роки», «Технології формування ціннісного ставлення особистості до суспільства та держави», куди вміщено такі теми:
усний журнал «Конвенція ООН про права дитини» (7 клас);
година правової грамотності «Мої права, мої обов'язки» (7 клас), «Законів слід дотримуватися» (11 клас);
філософська бесіда «Держава. Суспільство. Особистість» (10 клас) година запитань і відповідей «Вивчаємо Конституцію України» (10 клас).
В області функціонує притулок для дітей служби у справах дітей облдержадміністрацій на 50 місць, основними завданнями якого є: соціальний захист позбавлених сімейного виховання дітей, які опинилися в складних житлово-побутових умовах, залишили навчальні заклади; створення належних житлово-побутових і психолого-педагогічних умов для забезпечення нормальної життєдіяльності дітей, надання їм можливості для навчання, праці та змістовного дозвілля. Для забезпечення повноцінного функціонування вищезазначеного притулку постійно вживаються заходи щодо зміцнення його матеріально-технічної бази, забезпечення вихованців належним харчуванням, одягом, взуттям, засобами особистої гігієни, створення умов для виховної роботи з дітьми та організації їх змістовного дозвілля.
В 2009 році проводився ремонт спальних кімнат за рахунок спонсорських коштів.
У системі освіти області забезпечено функціонування 58 позашкільних навчальних закладів, в тому числі 24 Будинки школяра і дитячої творчості, 5 станцій юних техніків і центрів технічної творчості, 3 станції юних туристів, 2 станції юних натуралістів та 22 дитячо-юнацькі спортивні школи, 1 підлітковий клуб.
З метою забезпечення організованого дозвілля дітей та учнівської молоді у 2010-2011 навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах області функціонує 4627 гуртків, що оплачуються за рахунок місцевих бюджетів. У цих гуртках займається близько 72 368 школярів, що становить 50% від загальної кількості дітей шкільного віку.
З метою запобігання бездоглядності і безпритульності дітей відділом у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації у січні-грудні 2010 року проведено понад 100 молодіжних культурно-мистецьких, оздоровчих, освітньо-виховних, інформаційно-просвітницьких заходів за участю громадських організацій, дітей та молоді.
В період з 30 вересня по 01 жовтня 2010 року спеціаліст служби у справах дітей облдержадміністрації прийняв участь у навчальному семінарі «Посилення імплементації в Україні Гаазької конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року», який було організовано Головним управління юстиції в Івано-Франківській області спільно із Українсько-Європейським дорадчим центром з питань законодавства (UEPLAC), що відбувся у м. Івано-Франківськ.
Начальник служби у справах дітей
облдержадміністрації В.Марчук