Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 26-07-2011
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Шоста сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 22 липня 2011 року № 347
Про звіт щодо виконання обласної програми збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року, затвердженої рішенням обласної ради від 17 серпня 2007 року №395
Реалізація заходів обласної програми збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року, яка схвалена розпорядженням голови облдержадміністрації від 20 липня 2007 року №351 та затверджена рішенням обласної ради від 17 серпня 2007 року №395, забезпечила сприятливі умови для організаційної діяльності студій та гуртків декоративно-ужиткового мистецтва, популяризації досягнень та творчих здобутків народних умільців і колективів аматорської творчості.
Проведено низку культурно-мистецьких заходів, засновано обласну премію імені Ганни Леончук, налагоджено дієву співпрацю обласного центру народної творчості з майстрами декоративно-ужиткового мистецтва області. Активізовано виставкову діяльність, створено належні організаційні умови для збереження, відродження і розвитку народних ремесел.
Згідно із статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та за погодженням з постійними комісіями обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Звіт щодо виконання обласної програми збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року, затвердженої рішенням обласної ради від 17 серпня 2007 року № 395, взяти до відома (звіт додається).
2. Рішення обласної ради від 17 серпня 2007 року № 395 «Про обласну програму збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року» зняти з контролю у зв'язку із закінченням терміну дії.
Голова ради Ю.С.Кічатий
Звіт
про виконання обласної програми збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року,
затвердженої рішенням обласної ради
від 17 серпня 2007 року №395
Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року №768 «Про затвердження Державної програми збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року», в Рівненській області була розроблена обласна програма збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року, яка схвалена розпорядженням голови облдержадміністрації від 20 липня 2007 року № 351 та затверджена рішенням обласної ради від 17 серпня 2007 року №395.
Для виконання заходів Програми з обласного бюджету було профінансовано 149 тис. грн., що становить 36 % від загального обсягу фінансування, передбаченого програмою. У 2008 році ця сума становила 120,0 тис. грн. (71 % від запланованого), у 2009 році - 26,5 тис. грн. (14 %), у 2010 році - 2 тис. грн. (4 %), у 2007 році кошти не виділялись.
Відповідно до програми в області проведено низку заходів для створення належних правових, економічних та організаційних умов збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів, уповільнення процесу занепаду народної творчості.
п.1. Здійснено перепис збирачів фольклору (270 чол.). Реєстр не складено із-за відсутності методики складання такого реєстру, яку мав розробити у 2004 році Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т.Рильського Національної академії наук України.
п.2. Здійснено заходи з вивчення наявності осередків традиційних художніх промислів. Фахівцями Рівненського гуманітарного університету, Міністерства культури і туризму України обстежено ряд сіл області, де розвивається виготовлення майстрами виробів декоративно-ужиткового призначення, зберігається самобутність традицій. Визначено, що в області відсутня територія, у межах якої історично склався і розвивається відповідно до самобутніх традицій народних художніх промислів і визначається, як осередок традиційного народного мистецтва, відсутня. Розглядалось с. Крупове Дубровицького району як осередок ткацтва, але позитивного рішення Міністерством культури і туризму України не було прийнято.
п.3. При призначенні грантів голови облдержадміністрації та голови обласної ради надаються пріоритети молодим майстрам народного мистецтва для створення і реалізації творчих проектів. Щороку підтримуються 2-3 проекти в даному напрямку. Так у 2008 році підтримано проекти: «Оновлення експозиції районного історичного музею «Традиції будівництва та інтер'єру хат початку ХХ століття на Радивилівщині» та «Дослідження і фіксація народних декоративно-розписних скринь в селах Зарічненського району». У 2009 році - видання мультимедійного диску «Іван. Співак і музикант з Перебродів», макету фотоальбому про історико-культурну спадщину Степаня «Старий Степань». У 2010 році - видання книги «Народна музика Рівненського Полісся. Звичайні пісні», видання і тиражування компакт-диску традиційної скрипкової музики Західного Полісся «Ой, ти полька «Рухля».
п.4. Премія присуджується і виплачується щорічно у жовтні місяці. Лауреатом обласної премії імені Ганни Леончук у 2009 році став гончар з м. Березне Віктор Андрощук. У 2010 році - майстер соломоплетіння Віктор Огородник з м. Здолбунів.
п.5. При обласному центрі народної творчості та районних будинках культури створено постійно діючі консультаційні пункти з питань народної творчості для керівників гуртків декоративно-ужиткового мистецтва. Центри оснащені комп'ютерною технікою та підключені до мережі Інтернет. В Березнівському районі інформаційно-методичний центр створений на базі районного краєзнавчого музею, обладнаний технічними засобами з підключенням до мережі Інтернет.
п.6. Обласна художньо - експертна рада з питань народного мистецтва створена при обласному центрі народної творчості. В раду входять представники основних напрямків народного мистецтва, відомі фахівці в галузі культури, історії і мистецтва.
п.7. Проведено установчі збори майстрів декоративно-ужиткового мистецтва області, на яких прийнято рішення не створювати дану громадську організацію. Координацію діяльності в цьому напрямку здійснює відділ фольклору та етнографії обласного центру народної творчості, де створено інформаційну базу культурно-мистецьких заходів з традиційної культури. За допомогою методистів обласного центру народної творчості керівники аматорських колективі та народні умільці отримують інформацію про фестивалі, конкурси, виставки декоративно-ужиткового мистецтва що проходять в Україні і за її межами.
п.п.8.,11.,13. Через обмеженість бюджетного фінансування не вдалось здійснити створення центру історії ткацтва у с. Крупове Дубровицького району, творчу лабораторію з соломоплетіння на базі туристичного комплексу «Хутір Плугаки» у с. Дермань Здолбунівського району, творчої лабораторії Полісся на базі Сарненського історико-етнографічного музею. Разом з тим було проведено низку заходів в цьому напрямку: спільно з Рівненським факультетом Державної академії керівних кадрів культури і мистецтва на базі згаданих туристичних об'єктів проведено семінари для керівників фольклорно-етнографічних колективів, директорів сільських закладів культури за темами: «Дозвілля» та «Відродження і популяризація художніх промислів». В Крупівській загально-освітній школі І-ІІІ ст. облаштовано кімнату мистецтв, встановлено ткацький верстат. Учні здобувають перші навики ткацтва під керівництвом відомих ткаль Уляни Кот, Ніни Рабчевської. На базі Сарненського музею проведено творчі лабораторії для народних умільців Рівненського Полісся. В роботі лабораторій брали участь гончарі з Березнівського, ткалі з Дубровицького, вишивальниці з Сарненського, бондарі з Костопільського районів.
п.9. В області діє мережа магазинів з продажу українських сувенірів, виробів традиційного народного мистецтва. Користується попитом серед населення магазин «Творчість» та мистецький салон «Зу-За» в обласному центрі, відповідні відділення діють у торгових центрах районів області. В м. Рівному створена постійно діюча «Алея творчості». При готельно-ресторанному комплексі «Скольмо» Рівненського району, в історико-культурному заповіднику м.Дубно функціонують сувенірні магазини, де реалізовуються вироби декоративно-ужиткового мистецтва.
п.10. При проведенні культурно-мистецьких заходів діють розгорнуті виставки-продажі виробів народних умільців. Наймаштабніші виставки - продажі відбулись під час проведення обласного свята «Музейні гостини», творчого звіту Рівненщини в м. Києві в рамках Фестивалю мистецтв України, Міжнародного фестивалю дитячого фольклору «Котилася торба...» в м. Дубно, Міжнародного молодіжного фестивалю традиційної народної культури «Древлянські джерела» в м. Рівне, обласного фестивалю народного мистецтва, історії та побуту «Красносільські вітряки» в с. Красносілля Гощанського району, регіонального етно-тур-фесту «Бурштиновий шлях» в с. Антонівка Володимирецького району та інш.
Майстри народної творчості неодноразово представляли область на виставках, серед яких загальнодержавні виставкові акції «Барвиста Україна», «Українське село запрошує», Національний Сорочинський ярмарок в с. Великі Сорочинці Полтавської області, літературно-митецьке свято «Лесині джерела» у м. Новоград-Волинському Житомирської області, «Дні різьбяра» та «Дні вишивальниці і ткалі» у Національному музеї народної архітектури та побуту України, у фестивалі народної творчості «Барви України» в Польщі, «Український сувенір» в м. Київ та інш.
п.12. При обласному центрі народної творчості створено обласний фонд народного мистецтва. Щорічно закупляються вироби майстрів декоративно-ужиткового мистецтва Рівненщини. Це роботи з художньої обробки дерева В.Позніка з м.Сарни, М.Щедріна з м. Радивилів, О.Баранової з м. Рівне, вишивка О.Рябунець з м. Рівне, чорно-димна кераміка В.Андрощука з м. Березне та інші. На сьогоднішній день фонд налічує 72 вироби.
п.14. При районних будинках культури створені методичні центри з метою сприяння розвитку художніх промислів. На базі центрів проводяться семінари, творчі лабораторії, видаються методичні розробки. Для керівників гуртків декоративно-вжиткового мистецтва, директорів сільських закладів культури за окремим планом проводяться творчі лабораторії, семінари, курси підвищення кваліфікації за темами: «Вишивальне мистецтво», «Дозвілля», «Відродження та популяризація художніх промислів».
У Крупівській загально-освітній школі І-ІІІ ст. облаштовано кімнату мистецтв, встановлено ткацький верстат. Учні здобувають перші навики ткацтва під керівництвом відомих ткаль Уляни Кот і Ніни Рабчевської.
У м. Кузнецовськ учнів навчає відомий різьбяр Іван Коваленас, в м. Сарни - Василь Познік, м. Дубно - Микола Бондарчук.
У м. Острог діє підприємство по виготовленню художньої кераміки.
Проводяться майстер-класи для бажаючих навчитися виготовляти вироби із соломи та виготовляти писанок під керівництвом М.Огородника у м. Здолбунів.
При Рівненському міському будинку культури діє народна аматорська студія декоративно-ужиткового мистецтва, яка має звання «народна».
п.15. Культурно-мистецьке життя області постійно висвітлюється на сторінках районних і обласних газет під рубриками «Культура нашого краю», «Духовність», «Сторінками сімейних альбомів», «Духовне відродження», «Джерела духовності». Двічі на місяць виходить телепередача «Азбука ремесел». У передачі були розповіді про майстрів: В.Андрощука з м. Березне (кераміка), В.Кисіленко з м. Рівне (народна іграшка з льону) та майстрів Сарненського району.
п.16. З метою створення єдиного інформаційного простору, орієнтованого на розв'язання проблем відродження народних традицій на веб - сайтах обласних та районних бібліотек у мережі Інтернет створено розділ «Народне мистецтво краю», «Народні таланти». В мережі Інтернет на регіональному інформаційному порталі «Рівненщина» та «Рівненщина туристична» розміщується інформація про майстрів та народних умільців Рівненщини. В 10 музейних закладах створені експозиційні розділи, присвячені видатним народним умільцям краю, традиційному мистецтву відповідного регіону.
п.17. Щорічно у травні на подвір’ї обласного краєзнавчого музею відбувається традиційне обласне фольклорно-етнографічне свято «Музейні гостини», приурочене Міжнародному дню музеїв. На святі відбувається розгорнута виставка - продаж виробів народних умільців Рівненщини, Волині, Івано-Франківщини, Львівщини, Тернопільщини, Хмельниччини, проводяться майстер класи з виготовлення вишивки, макраме, виробів з глини.
п.18. У 2008 році започаткована обласна культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села». В обласному краєзнавчому музеї було представлено мистецтво с. Лісопіль Костопільського району, с. Балашівка Березнівського району, с. Городець Володимирецького району, смт. Степань Сарненського району.
п.19. Майстри народної творчості представляли область на міжнародних фестивалях та конкурсах, серед яких загальнодержавні виставкові акції «Барвиста Україна», «Українське село запрошує», Національний Сорочинський ярмарок в с. Великі Сорочинці Полтавської області, а також на «Дні різьбяра» та «Дні вишивальниці і ткалі» у Національному музеї народної архітектури та побуту України м. Київ, фестивалі народної творчості «Барви України» в Польщі та інш.
п.20. Фестиваль «Древлянські джерела» відбувався у 2007, 2008, 2010 роках за участю колективів з України, Великобританії, Польщі, Литви, Вірменії, Франції, Португалії, Мексики, Туреччини, Грузії, Росії Іспанії.
Фестиваль-конкурс «Котилася торба» відбувався у 2008, 2010 роках за участю колективів з України, Польщі, Чехії, Німеччини, Сербії, Естонії.
Свято народного мистецтва «Творче жниво» відбувається щорічно у грудні за участю колективів народної творчості, окремих виконавців і майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.
Фестиваль «Пісні рідного краю» був приурочений 500 річчю від дня заснування смт. Млинів, 70-річчю утворення Рівненської області, 125-річчю від дня заснування м. Сарни.
п.21. У Млинівській дитячій художній школі запроваджено уроки з вивчення сучасного ткацтва, в Рівненській дитячій художній школі запроваджено писанкарство та створено клас з виготовлення кераміки.
п.22. Працівниками Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т.Рильського Національної академії наук України було здійснено дослідження пісенної народної творчості жителів Костопільського, Саренського, Рокитнівського, Дубровицького районів. Матеріали експедицій були розміщені на сторінках всеукраїнських спеціалізованих журналів «Українська культура», «Народна творчість», «Народна творчість та етнографія». Видано диски з записами виконавців пісенної і музичної творчості області «Живи й твори, моя бабусю».
Серед учнівських об'єднань проведено обласний конкурс кращих досліджень багатопрофільної краєзнавчої експедиції «Краса і біль України». На конкурс було представлено 90 досліджень творчих учнівських об'єднань. Кращою визнана пошуково-дослідницька діяльність членів творчого об'єднання «Дебют» Костопільського районного будинку школяра та юнацтва за напрямом «Свята спадщина».Темою дослідження цього об'єднання є вивчення давнього ткацтва на Поліссі, збереження пам'яток ткацького ремесла в сучасних умовах.
п.23. Надана допомога для видання книги про заслуженого майстра народної творчості України Марії Шевчук «Червоними і чорними нитками...», збірки Тетяни Пархоменко «Календарні звичаї та обряди Рівненщини» у двох частинах. Вийшли з друку збірки: Андрія Зданюка «Знову наснилося рідне село» та «Гей, там на Поліссі», В. Ковальчука «Народна музика Рівненського Полісся. Обрядові пісні».
Здійснено випуск вісника обласного центру народної творчості «Народна творчість». Для бібліотек області придбано книгу «Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся».
У зв'язку із закінченням терміну дії пропонуємо обласну програму збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року зняти з контролю.
Начальник управління культури і туризму
облдержадміністрації Я.Мельник