Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 27-04-2011
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(П’ята сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 22 квітня 2011 року № 279
Про звернення депутатів Рівненської обласної ради до Верховної Ради України щодо ініціювання внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення»
З метою вирішення проблем зайнятості населення, на виконання доручення голови обласної державної адміністрації, дане на засіданні колегії облдержадміністрації 29.03.2011, керуючись статтею 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
вирішила:
1. Схвалити звернення депутатів Рівненської обласної ради до Верховної Ради України щодо ініціювання внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення» щодо членів особистого селянського господарства (текст звернення додається).
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань соціальної політики та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (Ольховик В.Г.), з питань аграрної політики, земельних відносин та розвитку села (Брошук І.С.)
Голова ради Ю.С.Кічатий
ЗВЕРНЕННЯ
Рівненської обласної ради до Верховної Ради України
щодо ініціювання внесення змін до Закону України
«Про зайнятість населення» щодо членів
особистого селянського господарства
Чисельність населення Рівненської області становить 1,15 млн. осіб, в тому числі сільське населення – 606,6 тис. осіб або 52,8 відсотка. Економічно активне сільське населення у віці 15-70 років становить 258,9 тис.осіб.
Рівненська область завжди була аграрною та трудонадлишковою. Тут формувалися цілі ешелони переселенців для багатьох регіонів України. Немало сільського населення виїжджало на сезонні роботи до східних областей нашої держави та за її межі. До цього слід додати негативний вплив на соціально-економічний розвиток області, особливо її північних районів, наслідків Чорнобильської катастрофи.
На даний час в області діють 416 селянських (фермерських) господарств, 132 приватних підприємства, 117 господарських товариств та 117 інших формувань.
Високі процентні ставки при отриманні банківських кредитів, наявність проблем зі збутом сільськогосподарської продукції власного виробництва через обмеженість внутрішнього продовольчого ринку – саме ці умови змусили селян до передачі в оренду земельних і майнових паїв, незважаючи на низький рівень орендної плати. В області укладено 93,7 тис. договорів оренди на земельні частки (паї).
Жителі сільської місцевості звертаються за допомогою до обласної служби зайнятості. Основними причинами таких звернень є відсутність роботи, за яку виплачується винагорода у вигляді заробітної плати у грошовому еквіваленті.
Проте необхідно зазначити, що 13.01.2009 набув чинності Закон України від 25.12.2008 №799-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення». Цей Закон суттєво змінив умови одержання статусу безробітного і надання допомоги по безробіттю.
Так, у ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» розширено перелік осіб, що належать до зайнятого населення, зокрема, до них віднесено членів особистого селянського господарства.
Зазначені зміни погіршують статус (становище) сільського населення порівняно з міськими жителями, оскільки автоматично переводять членів особистого селянського господарства у категорію зайнятого населення без врахування якості землі, розміру земельної площі, факту участі членів особистого селянського господарства у його господарській діяльності та фактичного доходу, отриманого в результаті діяльності такого господарства.
Крім того, господарська діяльність членів особистого селянського господарства передбачає, в першу чергу, фінансові витрати, без гарантій отримання в подальшому будь-якого доходу.
З огляду на сказане, з метою недопущення соціальної напруги серед населення сільської місцевості, пропонуємо:
1. Для застосування підпункту б) пункту 3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» пропонуємо визначити поняття роботи членів особистого селянського господарства у вказаному господарстві, а саме: робота в особистому селянському господарстві може вважатися як такою, якщо розмір доходу на одного члена особистого селянського господарства упродовж 12 місяців, які передували дню звернення до державної служби зайнятості, становить не менше прожиткового мінімуму (чи мінімальної заробітної плати) на місяць. Це буде відповідати ч. 3 ст. 46 Конституції України. У разі, коли зазначені особи отримують дохід, менший від прожиткового мінімуму, вони не відносяться до зайнятого населення і мають право на матеріальне забезпечення та соціальний захист, у т.ч. і право на отримання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю у розмірі різниці між розміром допомоги по безробіттю, яка має бути призначена цій особі, та доходом від ведення особистого селянського господарства. Це буде відповідати ч.1 ст. 46 Конституції України.
2. Необхідно законодавчо прописати чіткий механізм та умови віднесення осіб до членів особистих селянських господарств.
У Погосподарській книзі у графі «члени домогосподарств» зазначається і власник землі, і всі члени домогосподарства, які не є власниками землі. Тому вважаємо, що для того, щоб члени сім’ї відносились до членів особистих селянських господарств, власник земельної ділянки має подати заяву про виділ частини земельної ділянки членам сім’ї; сесія сільської ради повинна розглянути заяву та винести рішення щодо розподілу землі (з подальшим оформленням членам сім’ї державного акту на землю).
3. Внести зміни до ст.11 Закону України «Про особисте селянське господарство», передбачивши у ній можливість виходу одного із членів особистого селянського господарства без припинення діяльності особистого селянського господарства, оскільки пунктом 2.18.10 Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах передбачено, що в Погосподарській книзі в рядку 13 «Відмітка про припинення ведення особистого селянського господарства» проставляються дата та причина припинення ведення особистого селянського господарства відповідно до статті 11 вищевказаного Закону. У цьому ж рядку, для окремих осіб, ставиться відмітка «Вийшов/Вийшла» про вихід із членів особистого селянського господарства».
Сподіваємося на Ваше розуміння і підтримку висловлених у зверненні вимог.
СХВАЛЕНО
Рішення п’ятої сесії
Рівненської обласної ради
шостого скликання
22 квітня 2011 року № 279