Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 15-12-2010
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Позачергова друга сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 09 грудня 2010 року № 21
Про звіт щодо виконання обласної програми утримання, вдосконалення та розвитку територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення цивільної оборони Рівненської області “Сигнал-ВО” на 2006-2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 4 жовтня 2005 року № 645
Відповідно до пунктів 16, 28 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", за погодженням з постійними комісіями обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а:
Звіт про виконання обласної програми утримання, вдосконалення та розвитку територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення цивільної оборони Рівненської області “Сигнал-ВО” на 2006-2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 4 жовтня 2005 року № 645, взяти до відома (звіт додається).
Голова ради Ю.С.Кічатий
ЗВІТ
Про виконання обласної програми утримання, вдосконалення
та розвитку територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення населення Рівненської області “Сигнал-ВО”
на 2006-2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради
від 4 жовтня 2005 року № 645
Законами України "Про Цивільну оборону України" та "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" визначено, що одними з основних завдань цивільного захисту України є оповіщення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій у мирний час і в особливий період, а також постійне інформування керівного складу і населення про наявну обстановку.
На території області виконання цих завдань може бути забезпечене тільки при постійній готовності автоматизованої системи централізованого оповіщення цивільного захисту "Сигнал – ВО".
На цей час система оповіщення області "Сигнал-ВО" дозволяє впродовж двох хвилин провести оповіщення всього керівного складу цивільного захисту області через стійки циркулярного виклику (3 тис. 600 абонентів), здійснити інформування населення через систему проводового та ефірного радіомовлення області, централізовано запустити всі 102 електросирени з подачею сигналу "Увага всім!" в містах та районних центрах області (в т. ч. в м. Рівне 28 електросирен) та на окремих потенційно небезпечних об'єктах області (ВП "Рівненська АЕС, ВАТ "Рівнеазот").
Ці завдання технічно можна виконати як з міського так і позаміського пунктів управління начальника цивільного захисту області,
Експлуатаційно-технічне обслуговування обласної системи оповіщення "Сигнал - ВО" проводиться підприємствами Рівненської філії ВАТ "Укртелеком" на договірних засадах. Спеціалістами групи по обслуговуванню засобів оповіщення Центру телекомунікаційних послуг РФ ВАТ "Укртелеком" проводяться річні та місячні регламентні роботи на апаратурі оповіщення та перевірки параметрів каналів зв’язку та з’єднувальних ліній, які закріплені за апаратурою оповіщення. Всього за п’ять років виконано 175 річних та 2100 місячних регламентних робіт. Окрім того, виконано понад 1000 робіт по відновленню працездатності апаратури, в тому числі усунено 62 несправності кінцевих пристроїв запуску електросирен.
Працівниками управління та спеціалістами групи технічного обслуговування засобів оповіщення Центру телекомунікаційних послуг філії ВАТ "Укртелеком" спільно виконані роботи з вдосконалення окремих елементів системи.
В 2008 році застаріла диктофонна стійка (із комплекту пульта управління системою оповіщення) на міському пункті управління начальника ЦЗ області, яка була призначена для мовної передачі сигналів оповіщення та текстів звернень до населення, була замінена на сучасний DVD-програвач, що дозволяє здійснювати трансляції сигналів, завчасно записаних на сучасних магнітних носіях.
З метою підтримання системи оповіщення області в постійній готовності до використання за призначенням спеціалістами управління з питань НС та ЦЗН ОДА проводяться щоденні та щомісячні технічні перевірки працездатності даної системи за графіком, який затверджується першим заступником голови облдержадміністрації.
Всього за період з січня 2006 по грудень 2010 року:
1. Проведено 4325 щоденних технічних перевірок з передаванням тестових команд з міського та позаміського пунктів управління НЦЗ області –.
2. Через засоби апаратури оповіщення передано 675 штормових попереджень та повідомлень про можливі ускладнення погодних умов.
3. Здійснено 105 практичних перевірок системи оповіщення керівного складу області, районів та міст обласного значення через стійки циркулярного виклику - в тому числі 37 під час проведення навчань з питань цивільного захисту в районах та містах області.
4. Проведено 98 перевірок пристроїв системи для відбору радіотрансляційних вузлів обласної системи проводового та ефірного радіомовлення з подачею навчальної інформації для населення області.
5. Проведено 70 тестових запусків електросирен П-164-Е з короткочасною подачею сигналу “Увага всім" з міського та позаміського пунктів управління начальника ЦЗ області.
6. Щорічно проводяться комплексні річні перевірки технічного стану обласної автоматизованої системи централізованого оповіщення та комплексні перевірки готовності всіх систем оповіщення, в тому числі об'єктових та локальних систем оповіщення потенційно небезпечних об'єктів.
7. З МНС України проведено 2357 перевірок системи оповіщення, в тому числі отримано 257 штормових попереджень та сигналів в системі бойового управління цивільного захисту.
Апаратура, на якій побудована система оповіщення (типу П-157, П-160, П-164) введена в експлуатацію в період з 1976 по 1986 роки, на сьогодні вичерпала встановлений ресурс експлуатації та загалом морально і фізично застаріла.
Щорічно збільшується кількість відмов у роботі окремих елементів. Комплекти запчастин повністю використані. Разом з тим, запасні частини та комплектуючі елементи до апаратури не виготовляються, що створює труднощі в експлуатаційно-технічному обслуговуванні системи оповіщення та підтриманні її в постійній готовності до застосування.
Так, впродовж останніх п'яти років в журналі контролю несправностей апаратури оповіщення зафіксовано 1038 значних неполадок, що призвели до відмови роботи окремих елементів апаратури оповіщення, відповідно до тимчасового відключення системи оповіщення на термін від 30 хвилин до 3 годин, а її частин до 15 діб.
Практичні перевірки системи централізованого виклику зі стійок циркулярного виклику (СЦВ) до абонентів, відбір радіотрансляційних вузлів (з подачею учбової інформації ЦЗ) та запуск електросирен, які включені в АСЦО свідчать, що існуюча апаратура на цей час працездатна і готова до використання за призначенням. Однак утримання її в працездатному стані з кожним роком ускладнюється через вищезазначені обставини та технічні особливості.
На підставі Законів України, відповідних постанов Кабінету Міністрів та інших нормативно-правових актів, з метою забезпечення оповіщення та інформування про обстановку в зоні можливого ураження, постійної технічної готовності апаратури і технічних засобів оповіщення та зв’язку АСЦО “Сигнал-ВО” була розроблена, схвалена розпорядженням голови облдержадміністрації від 27 липня 2005 року № 323 і рішенням обласної ради від 4 жовтня 2005 року № 645 затверджена обласна програма утримання, вдосконалення та розвитку територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення населення Рівненської області “Сигнал-ВО” на 2006 - 2010 роки.
Відповідно до фінансово-кошторисного розрахунку, на виконання заходів зазначеної програми щорічно необхідні кошти в сумі 302,5 тис. грн.
Протягом дії програми з обласного бюджету було виділено 160 тис. грн. при потребі 1 млн. 574,5 тис. грн.
Ці кошти були виділені у 2009 та 2010 роках (по 80 тис. грн.) і були використані на фінансування технічного обслуговування існуючої апаратури.
Недостатнє фінансування заходів програми по утриманню та реконструкції існуючої апаратури обласної системи оповіщення "Сигнал-ВО" може привести до виходу з ладу, а в подальшому до втрати її, та неспроможності виконання одного із основних завдань цивільного захисту по забезпеченню оповіщення керівного складу всіх рівнів та населення при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій, тим більше що область знаходиться в зоні дії Рівненської та Хмельницької атомних станцій.
Своєчасне оповіщення керівного складу цивільного захисту забезпечить оперативне реагування при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій і дає змогу значно зменшити обсяги збитків та витрат на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій.
З метою забезпечення проведення реконструкції, удосконалення та збереження в працездатному стані існуючої автоматизованої системи оповіщення області, управлінням розроблена нова програма на 2011 - 2017 роки, в якій враховані крім заходів, що були не виконані через недостатнє фінансування попередньої програми, ще і нагальні питання заміни аналогових частин системи оповіщення на цифрові елементи.
Також необхідно врахувати, що 248,5 тис. га (12,5%) території області, 143 населених пункти, в яких проживає 159514 чоловік, знаходяться в зоні спостереження двох атомних станцій, крім того на території області розміщено 428 потенційно небезпечних об’єктів, аварії на яких також можуть негативно вплинути на життєдіяльність населення.
Реконструкції територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення населення Рівненської області "Сигнал–ВО" вкрай необхідна, і забезпечить 100 % оповіщення населення та керівного складу області у випадку загрози або виникнення надзвичайної ситуації мирного часу та особливий період.
Начальник управління В. Симонюк