Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 15-09-2015
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Тридцять третя сесія)
від 11 вересня 2015 року № 1592
Про звернення Рівненської обласної ради до Міністерства інформаційної політики України, Міністерства закордонних справ України щодо протидії пропагандистській політиці російських засобів масової інформації на міжнародному рівні
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
вирішила:
1. Звернутися до Міністерства інформаційної політики України, Міністерства закордонних справ України щодо протидії пропагандистській політиці російських засобів масової інформації на міжнародному рівні (текст звернення додається).
2. Голові обласної ради забезпечити направлення рішення до Міністерства інформаційної політики України, Міністерства закордонних справ України.
Голова ради М.М. Кириллов
Звернення
Рівненської обласної ради до Міністерства інформаційної політики України, Міністерства закордонних справ України щодо протидії пропагандистській політиці російських засобів масової інформації на міжнародному рівні
Понад рік триває антитерористична операція на сході України, яка фактично переросла у виснажливу затяжну війну. Вважаємо, що, крім матеріально-технічного забезпечення Збройних сил України, з метою збільшення обороноздатності варто також приділяти особливу увагу і війні на іншому фронті – інформаційному. Адже до чого призводить відсутність належних комунікацій та концептуальної державної інформаційної політики яскраво видно на прикладі Луганської та Донецької областей.
Незважаючи на те, що цивілізований світ не сприймає кремлівських пропагандистів, Росія продовжує інвестувати у свої медійні проекти значні кошти, а відтак – нарощувати сили у інформаційному протиборстві. Сьогодні російські канали ефективно працюють в інформаційному полі Євросоюзу та світу. «Russia Today» – горезвісний рупор Кремля – має покриття по всій Європі, і транслюється на різних континентах. Завдяки цьому можна констатувати загрозу, що Європа і світ сприймають нас, українців, через викривлену призму російських каналів. Зокрема, російські пропагандистські канали, на відміну від українських, з легкістю можна знайти в усіх готелях Європи.
Зрозуміло, що Росія витратила значні кошти на те, щоб пропагандистські рупори транслювалися для якомога більшої аудиторії. У такому разі кожна подія – це стосується й конфліктів, в яких замішана Росія, – трактована саме у вигідному для агресора світлі.
За кордоном російські канали подають свою точку зору дуже оперативно, заглушаючи будь-які інші судження. І доволі часто та інформація, яку чують та читають європейці у своїх засобах масової інформації, є відтворенням російської пропаганди, що у свою чергу може мати значний вплив Москви на внутрішню політику низки іноземних держав.
Інформаційна війна з Україною з боку Росії стартувала не з початком військової агресії, а набагато раніше. Російські історики, урядові та неурядові організації почали системну активну діяльність, спрямовану на перекручування історичних фактів, зокрема пов’язаних з іменами Степана Бандери та Романа Шухевича, інших визначних діячів українського національно-визвольного руху, фактично перетворивши їх на інструмент маніпуляцій.
Вважаємо, що у важких умовах фактичної війни позиції Міністерства інформаційної політики та Міністерства закордонних справ повинні бути скоординовані з метою донесення правдивої позиції про Україну та події, які відбуваються у зв’язку з окупацією територій російським агресором.
Ми не повинні допустити так званої «втоми від України», з одного боку – впроваджуючи ефективні реформи, а з іншого – пропагуючи Україну в світі та доносячи правду про неї. В усьому світі повинні пам’ятати про жертви, які українці поклали за свободу і відстоювання європейських, демократичних цінностей. Прикро відмітити, що сьогодні, в умовах інформаційної війни з Росією, дипломатичні установи України у деяких країнах недостатньо комунікують зі ЗМІ та громадськістю країни перебування. Зокрема, чеські журналісти відзначають, що українська дипломатична місія відсутня в інформаційному просторі. Наслідком цього є інформаційний вакуум, який відразу заповнюється російською пропагандою.
На сьогодні в Україні існує кілька телеканалів, які мовлять англійською для західної аудиторії, зокрема, приватний «Ukraine Today» та державний канал «Всесвітня служба УТР». Питання, наскільки велика їхня цільова аудиторія, доволі суперечливе, адже продуктивність українських англомовних каналів на сьогодні залишається низькою.
Очевидним є те, що російська пропагандистська брехня оперує значними коштами. Тому, у нашому випадку, слід вигравати правдою – доносити європейцям об’єктивний стан речей в нашій державі; не тільки оперативно спростовувати неправдиву інформацію щодо подій в Україні, а й випереджати пропаганду агресора у трактуванні подій; забезпечувати світові засоби масової інформації неупередженим інформаційним продуктом на основних мовах світу для зміцнення геополітичних позицій нашої держави.
Крім того, вважаємо, що необхідно інтегрувати Україну в світові новини, зокрема, заохочуючи відкриття в Україні офісів, кореспондентських пунктів провідних електронних та друкованих ЗМІ, покращуючи інформаційне забезпечення з боку прес-служб, особливо – силового блоку держави. У той же час, звертаємо увагу на необхідність внесення законодавчих змін щодо збільшення частки україномовного продукту в електронних та друкованих засобах масової інформації.
Реальна війна на нашій землі – значною мірою наслідок того, що упродовж десятиліть ми неналежно ставилися до промоції України, до донесення українського бачення на процеси, які відбуваються не лише на вітчизняних, а й на світових теренах. Варто щоденно доносити до світу, що ця війна – проблема не тільки України, а й усього демократичного співтовариства.
Путінська Росія є ворогом європейських, демократичних цінностей, і вчасне усвідомлення цього факту світом убезпечить від повторення у ХХІ-му столітті помилок століття ХХ-го.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 11.09.2015№ 1592