Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 17-06-2015
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Тридцять друга сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 12 червня 2015 року № 1530
Про звернення Рівненської обласної ради до Президента України щодо забезпечення соціальних гарантій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рекомендацією постійної комісії обласної ради з питань соціальної політики та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 5 червня 2015 року №40, за погодженням з президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а:
1. Схвалити звернення Рівненської обласної ради до Президента України щодо забезпечення соціальних гарантій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (текст звернення додається).
2. Голові Рівненської обласної ради забезпечити направлення рішення до Президента України.
Голова ради М.М. Кириллов
Звернення
Рівненської обласної ради до Президента України щодо забезпечення соціальних гарантій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
У 2016 році відзначатимуться 30-ті роковини Чорнобильської трагедії. Чорнобильська катастрофа визнана катастрофою планетарного масштабу, внаслідок якої постраждали близько 5 мільйонів громадян України, Білорусі, Росії, Польщі, Скандинавських та інших країн Європи, радіаційного забруднення зазнали території площею близько 200 тисяч квадратних кілометрів.
Героїчними зусиллями, ціною свого здоров'я і життя, майже 600 тисяч ліквідаторів, з яких – близько 400 тисяч – громадяни України, запобігли ще більш згубним наслідкам Чорнобильської катастрофи. Особливо тяжка ноша випала на долю ліквідаторів, які в 1986 році закривали активну зону зруйнованого реактора – споруджували захисний «Саркофаг» над енергоблоком Чорнобильської АЕС.
В усьому світі ліквідаторів-чорнобильців називали героями, адже вони врятували нашу країну, Європу і взагалі людську цивілізацію.
Наш народ пам’ятає й шанує своїх рятівників. Місцеві органи влади області вшановують пам'ять загиблих та померлих ліквідаторів, надають посильну допомогу чорнобильцям та членам їх сімей. В населених пунктах споруджені пам’ятники, меморіальні знаки, біля яких щорічно проводяться відповідні заходи.
Разом з тим, починаючи з 2008 року до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» вносилися зміни понад 45 разів і щоразу вони стосувалися ліквідації або скорочення прав постраждалих осіб на належний соціальний захист.
Таким чином, Кабінет Міністрів України та Верховна Ради України порушили положення Конституції України, здійснивши звуження змісту прав громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, за ініціативою Кабінету Міністрів України Законом України від 28.12.2014 №76-VIIІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» скасовано низку важливих прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо належного пенсійного забезпечення та соціальних гарантій.
Згідно зі змінами до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», що набрали чинності 01.01.2015, пільги на санаторно-курортне лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи поширюються лише на громадян, віднесених до категорії 1 та дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи.
30.04.2015 до Верховної Ради України внесено законопроект за №2767 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій», в якому пропонується ліквідувати низку статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» - з 49 по 59¹ та 67.
У зв'язку з викладеним, та від імені громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, просимо оголосити наступний 2016 рік роком вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; заснувати відповідну Державну нагороду, доручити Кабінету Міністрів України внести на розгляд Верховної Ради України законодавчі пропозиції про відновлення дії статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», що діяли до внесення 28.12.2014 до нього змін, зокрема статті 54 в редакції, що діяла до 2008 року, а також повернути для дітей, потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС право на оздоровлення.
Окрім того, потребує якнайшвидше вирішення питання поліпшення пенсійного забезпечення евакуйованих, вдів і дітей чорнобильців, солдат строкової служби (ліквідаторів), забезпечення житлом найбільш нужденних чорнобильців, поліпшення медичного забезпечення постраждалих.
При цьому, також просимо звернутись до міжнародних організацій, зокрема до Організаії Обєднаних Націй – про визнання 2016 року роком вшанування подвигу ліквідаторів та памяті жертв Чорнобильської катастрофи, а також до Європарламенту – з проханням про надання цільової фінансової допомоги Україні для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та вирішення житлових та соціальних проблем українських чорнобильців.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від _________________ року №_____