Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 17-06-2015
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Тридцять друга сесія)
від 12 червня 2015 року № 1527
Про звернення Рівненської обласної ради до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо врегулювання питання виплати пільгових пенсій медичним працівникам
Враховуючи рекомендацію постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства від 13.05.2015 № 6, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями обласної ради, обласна рада
вирішила:
1. Звернутися до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо врегулювання питання виплати пільгових пенсій медичним працівникам (текст звернення додається).
2. Голові обласної ради забезпечити направлення даного рішення до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України.
Голова обласної ради М.М. Кириллов
Звернення Рівненської обласної ради до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо врегулювання питання виплати пільгових пенсій
медичним працівникам
Згідно з чинним законодавством України окремі категорії працівників медичних закладів мають право на відповідні пільги, зокрема, право на пенсію за віком на пільгових умовах. Це стосується насамперед тих працівників, які безпосередньо обслуговують хворих або ж працюють в небезпечних для здоров’я умовах.
Перелік категорій осіб, які мають право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».
Відповідно до Списку №2 цієї Постанови (Розділ XXIV. ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я ТА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА) таке право мають працівники, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних та інфекційних установах, відділеннях, кабінетах: молодший і середній медичний персонал, тобто молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, молодші спеціалісти з медичною освітою.
Даною постановою також визначається, що право на отримання пенсії на пільгових умовах має молодший і середній медичний персонал, який безпосередньо обслуговує хворих у лепрозоріях, у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних установах і відділеннях будинків дитини, у будинках-інтернатах для психічно хворих і розумово відсталих дітей. Аналогічне право мають лікарі, середній і молодший медперсонал, які працюють у підземних лікарнях (а також робітники, які підтримують належний технічний стан таких лікарень), в опікових і гнійних відділеннях, у відділеннях і кабінетах хіміотерапії онкологічних установ. Пенсію за віком на пільгових умовах можуть отримати медсестри, що працюють в патологоанатомічних відділеннях і моргах, а також в рентгенівських відділеннях.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до пункту б) частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Підпунктом 6.1 пункту 6 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України», що затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, встановлено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, відшкодуванню підлягають фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
Враховуючи норми розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» фінансування витрат на відшкодування пільгових пенсій мають здійснюватися за рахунок коштів відповідних підприємств та організацій. Оскільки на вказані цілі додаткових видатків в кошторисах закладів не передбачається, то виплати проводяться у разі наявної економії видатків закладів, обрахованих та затверджених підприємствам, організаціям на відповідний бюджетний період. Це зачасту тягне за собою виникнення заборгованості установ перед Пенсійним фондом України з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Водночас, з 1 січня 2015 року, заклади охорони здоров'я, в яких працюють або працювали такі працівники утримуються, функціонують і фінансуються за рахунок медичної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам, а отже і фінансування коштів на зазначені цілі здійснюється із зазначеного джерела.
На нашу думку, слід спростити механізм відшкодування коштів, передбачивши фінансування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які підлягають відшкодуванню медичними закладами, напряму Пенсійному фонду України за рахунок коштів Державного бюджету.
Асигнування коштів з Державного бюджету на виплату зазначених пенсій безпосередньо Пенсійному фонду поміж іншим також дозволить зменшити заборгованість та відповідно забезпечить цільове використання коштів.
Враховуючи вищевикладене, звертаємось до вас з проханням розглянути питання щодо можливості здійснення виплати та доставки пенсій, призначених на пільгових умовах медичним працівникам, безпосередньо Пенсійному фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України без відшкодування таких витрат закладами охорони здоров'я, в яких працюють або працювали такі працівники.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 12.06.2015 року № 1527