Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 09-03-2011
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Четверта сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 04 березня 2011 року № 147
Про обласну програму імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2011-2015 роки
З метою забезпечення епідемічного благополуччя населення, відповідно до Законів України "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з профільними постійними комісіями, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Затвердити обласну програму імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2011-2015 роки, схвалену розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 14 лютого 2011 року № 62, (додається).
2. Обласній державній адміністрації:
- забезпечити організацію та виконання заходів Програми;
- передбачати відповідні кошти в обласному бюджеті на виконання Програми в межах наявних фінансових ресурсів;
- щороку до 20 грудня надавати обласній раді узагальнену інформацію про хід виконання заходів Програми.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства (Семенюк Ю.С.), з питань бюджету, фінансів та податків (Кособуцький О.М.).
Голова ради Ю.С.Кічатий
ОБЛАСНА ПРОГРАМА
імунопрофілактики та захисту населення
від інфекційних хвороб на 2011 - 2015 роки
Загальна частина
Багаторічний світовий досвід імунопрофілактики свідчить, що вакцинація є найбільш ефективним засобом попередження інфекційних захворювань. У цій діяльності людство досягло значних успіхів: ліквідовано натуральну віспу, а також у більшості країн планети, у тому числі і в Україні - поліомієліт. Досягнуто значного зменшення інфекційної захворюваності.
Максимальне охоплення населення профілактичними щепленнями - пріоритетне завдання галузі охорони здоров'я щодо забезпечення епідемічного благополуччя населення. Істотну роль у зниженні рівня інфекційної захворюваності відіграли Програма імунопрофілактики населення на 2002 - 2006 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2002 № 1566, та відповідна обласна програма.
Виконання вищезазначених документів дало змогу знизити за період 2002 - 2006 років показники розповсюдженості інфекцій, що визначені пріоритетними Європейським регіональним бюро ВООЗ у програмному документі "Здоров’я - ХХІ". За останні два роки в області не реєструвались захворювання на дифтерію, правець, поліомієліт.
Проте, незважаючи на зниження рівня інфекційної захворюваності, епідемічна ситуація щодо найпоширеніших інфекцій залишається напруженою.
У 2010 році в області високими були показники захворюваності на епідемічний паротит, кашлюк. Нестійкою є ситуація із захворюваності на вірусний гепатит А. Відмічено також зростання захворюваності на вірусний гепатит В.
Висока захворюваність на епідемічний паротит та кашлюк є наслідком незадовільного охоплення щепленнями дітей.
Припинено із 2008 року централізоване постачання вакцини проти гепатиту В, закупленої за кошти державного бюджету. Закупівля здійснюється за рахунок місцевих бюджетів. Однак, за кошти місцевих бюджетів у 2010 році закуплено вакцину лише у Володимирецькому (105 доз), Острозькому (31 доза) та Гощанському (30 доз) районах. Тому щеплення проти гепатиту В медичних працівників та студентів медичних коледжів у необхідних обсягах не виконуються. Відсутність імунного захисту у медичних працівників підвищує ризик їх захворювання на вірусний гепатит В та може призводити до внутрішньолікарняних інфікувань пацієнтів лікувально-профілактичних закладів.
За останні роки активізувалась антивакцинальна пропаганда і зросла кількість відмов від профілактичних щеплень. Недостатньо впроваджений метод імуноферментного аналізу для сучасної лабораторної діагностики інфекційних захворювань.
Таким чином, подальший прогрес у справі захисту населення від інфекційних хвороб неможливий без затвердження в установленому порядку цієї Програми та відповідного фінансування.
Мета і основні завдання Програми
Метою Програми є комплексне вирішення проблем, пов'язаних із проведенням щеплень населенню, забезпечення епідемічного благополуччя шляхом зниження рівня захворюваності на інфекції, боротьба з якими проводиться засобами імунопрофілактики, зниження смертності та інвалідності внаслідок інфекційних хвороб.
Для досягнення зазначеної мети необхідно:
· здійснити комплекс організаційно-методичних заходів щодо зниження рівня захворюваності на інфекції, боротьба з якими проводиться засобами імунопрофілактики, та охоплення щепленнями на рівні не менш ніж 95 відсотків;
· організувати належне матеріально-технічне забезпечення закладів, що планують і здійснюють заходи з імунопрофілактики;
· забезпечити постійне підвищення професійного рівня осіб, які здійснюють заходи з імунопрофілактики;
· проводити моніторинг виконання завдань Програми та у разі необхідності корегування заходів з підвищення їх ефективності;
· використовувати усі форми санітарно-просвітницької роботи серед населення з метою поширення знань з питань імунопрофілактики.
Шляхи розв'язання проблеми
Для зменшення інтенсивності епідемічного процесу доцільно здійснити заходи за трьома напрямами:
блокування імовірних джерел збудників інфекційних хвороб;
порушення механізму передачі збудників інфекційних хвороб;
формування прошарку осіб, несприйнятливих до збудників інфекційних хвороб.
Здійснення зазначених заходів потребує фінансових витрат, використання значних людських і матеріальних ресурсів. Комплексний підхід до вирішення проблеми може забезпечити ефективні результати.
Створити прошарок осіб, несприйнятливих до збудників інфекційних хвороб, можна шляхом проведення активної специфічної імунопрофілактики, зокрема застосування високоефективних імунобіологічних препаратів.
Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми дасть змогу:
· підтримувати статус області як такої, в якій немає поліомієліту;
· довести показник захворюваності на кір до рівня менш ніж 1 на 100000 населення;
· припинити місцеву передачу вірусів кору та краснухи;
· не допустити збільшення захворюваності на дифтерію більш ніж 0,1 на 100000 населення;
· довести показник захворюваності на епідемічний паротит, кашлюк, гемофільну інфекцію до рівня менш ніж 1 на 100000 населення, а вродженої краснухи - менш ніж 1 на 100000 живих новонароджених;
· забезпечити показник захворюваності на гострий вірусний гепатит В серед населення менш ніж 5 на 100000 населення та кількості вірусоносіїв гепатиту В серед дитячого населення до одного відсотка;
· забезпечити проведення імунопрофілактики та захист населення від інфекційних захворювань шляхом здійснення комплексних заходів з часткової або остаточної ліквідації їх вогнищ.
Визнання перспектив розвитку імунопрофілактики, посилення епідеміологічного нагляду за інфекційними хворобами, виконання пріоритетних цільових програм з цього питання сприятиме підвищенню ефективності протиепідемічних та профілактичних заходів, зниженню рівня розповсюдженості захворювань, смертності та інвалідності, забезпеченню раннього виявлення та реагування на ускладнення епідемічної ситуації.
Фінансове забезпечення виконання Програми
Фінансування Програми здійснюється в межах видатків, передбачених у державному бюджеті органам, відповідальним за виконання Програми, в обласному бюджеті та місцевих бюджетах, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
1. Об╜рунтування необхідності прийняття розпорядження
Проект розпорядження розроблено на підставі Закону України від 21.10.2009 № 1658-VI «Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки». Багаторічний світовий досвід імунопрофілактики свідчить, що вакцинація є найбільш ефективним засобом попередження інфекційних захворювань. У цій діяльності людство досягло значних успіхів: ліквідовано натуральну віспу, а також у більшості країн планети, у тому числі і в Україні - поліомієліт. Досягнуто значного зменшення інфекційної захворюваності.
2. Мета і шляхи її досягнення
Максимальне охоплення населення профілактичними щепленнями - пріоритетне завдання галузі охорони здоров'я щодо забезпечення епідемічного благополуччя населення.
3. Правові аспекти
Відповідно до Законів України "Про місцеві державні адміністрації", "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та Закону України "Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009 - 2015 роки".
Обласна програма імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009 – 2015 роки, затверджена розпорядженням голови облдержадміністрації від 4 грудня 2009 року № 494 протягом 2010 року недостатньо фінансувалась.
Із 2008 року припинено централізоване постачання вакцини проти гепатиту В, закупленої за кошти державного бюджету. Закупівля здійснюється за рахунок місцевих бюджетів. Однак, за кошти місцевих бюджетів у 2010 році закуплено вакцину лише у Володимирецькому (105 доз), Острозькому (31 доза) та Гощанському (30 доз) районах. Тому щеплення проти гепатиту В медичних працівників та студентів медичних коледжів у необхідних обсягах не виконуються. Відсутність імунного захисту у медичних працівників підвищує ризик їх захворювання на вірусний гепатит В та може призводити до внутрішньолікарняних інфікувань пацієнтів лікувально-профілактичних закладів.
4. Фінансово-економічне об╜рунтування
Фінансування Програми здійснюється в межах видатків, передбачених у державному бюджеті органам, відповідальним за виконання Програми, в обласному бюджеті та місцевих бюджетах, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
5. Позиція заінтересованих органів
Проект даного розпорядження стосується управління охорони здоров’я, управління освіти і науки, головного фінансового управління облдержадміністрації, ДЗ «Обласна санепідемстанція», райдержадміністрацій, виконкомів рад міст обласного значення. Проект розпорядження узгоджено між основними його розробниками та головним фінансовим управлінням облдержадміністрації.
6. Регіональний аспект
Максимальне охоплення населення профілактичними щепленнями - пріоритетне завдання галузі охорони здоров'я щодо забезпечення епідемічного благополуччя населення.
7. Громадське обговорення
Проект розпорядження не потребує проведення громадського обговорення.
8. Прогноз результатів
Виконання Програми дасть змогу:
підтримувати статус області як такої, в якій немає поліомієліту;
довести показник захворюваності на кір до рівня менш ніж 1 на 100000 населення;
припинити місцеву передачу вірусів кору та краснухи;
не допустити збільшення захворюваності на дифтерію більш ніж 0,1 на 100000 населення;
довести показник захворюваності на епідемічний паротит, кашлюк, гемофільну інфекцію до рівня менш ніж 1 на 100000 населення, а вродженої краснухи - менш ніж 1 на 100000 живих новонароджених;
забезпечити показник захворюваності на гострий вірусний гепатит В серед населення менш ніж 5 на 100000 населення та кількості вірусоносіїв гепатиту В серед дитячого населення до одного відсотка;
забезпечити проведення імунопрофілактики та захист населення від інфекційних захворювань шляхом здійснення комплексних заходів з часткової або остаточної ліквідації їх вогнищ.
Визнання перспектив розвитку імунопрофілактики, посилення епідеміологічного нагляду за інфекційними хворобами, виконання пріоритетних цільових програм з цього питання сприятиме підвищенню ефективності протиепідемічних та профілактичних заходів, зниженню рівня розповсюдженості захворювань, смертності та інвалідності, забезпеченню раннього виявлення та реагування на ускладнення епідемічної ситуації.