Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 09-03-2011
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Четверта сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 04 березня 2011 року № 138
Про звіт щодо виконання обласної програми роботи з обдарованою молоддю на 2007-2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 25.10.2007 № 484
Заслухавши інформацію облдержадміністрації про виконання обласної програми роботи з обдарованою молоддю на 2007-2010 роки, обласна рада зазначає, що реалізація заходів даної програми сприяла формуванню інтелектуального потенціалу нації, зокрема, виявленню обдарованої молоді і наданню їй різнобічної підтримки, зміцненню стану матеріально-технічної бази навчальних закладів для здібних та обдарованих дітей, впровадженню сучасних інноваційних технологій і засобів навчання, підвищенню якості освіти у вихованні громадянина в дусі патріотизму та демократичних цінностей, підвищенню престижу науково-дослідницької праці та припиненню виїзду перспективної творчої молоді за межі України.
Керуючись Бюджетним кодексом України, пунктом 16 частини першої статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні“ та за погодженням з постійними комісіями обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
Звіт про виконання обласної програми роботи з обдарованою молоддю на 2007-2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 25.10.2007 № 484, взяти до відома (звіт додається).
Голова ради Ю.С.Кічатий
Про виконання Програми роботи
з обдарованою молоддю області
на 2007 – 2010 роки
На виконання завдань Державної цільової програми роботи з обдарованою молоддю на 2007 – 2010 роки, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2007 № 1016 щодо виконання Державної цільової програми роботи з обдарованою молоддю на 2007 – 2010 роки, управлінням освіти і науки облдержадміністрації забезпечено виконання Програми роботи з обдарованою молоддю області на 2007 – 2010 роки, яку схвалено розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 442 від 19.10.2007 та затверджено рішенням сесії обласної ради № 484 від 25.10.2007.
Із метою реалізації даної програми управлінням освіти і науки облдержадміністрації забезпечено контроль за виконанням відповідних заходів.
Відділами (управліннями) освіти райдержадміністрацій (виконкомів рад міст обласного значення) забезпечено реалізацію районних (міських) програм роботи з обдарованою молоддю на 2007 – 2010 роки та контроль за ними.
Управлінням освіти і науки здійснено вивчення стану роботи з обдарованими учнями у відділах освіти та навчальних закладах Березнівського, Володимирецького, Дубенського, Зарічненського районів, навчально- виховному комплексі “Рівненський обласний ліцей-інтернат”, Рівненським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти надано методичну допомогу з даного питання.
У загальноосвітніх та спеціальних навчальних закладах створюються відповідні умови для здобуття якісної освіти учнями з обмеженими фізичними можливостями.
Для навчання здібних та обдарованих дітей, які потребують соціального захисту, забезпечено належні умови у спеціальних та загальноосвітніх навчальних закладах: організовано гаряче харчування, надається матеріальна допомога, в т.ч. першочергове забезпечення навчальною літературою.
Відділи освіти райдержадміністрацій працюють над проблемою підвозу учнів до місць навчання і додому та/або забезпечення місцем проживання в гуртожитках.
Усі загальноосвітні навчальні заклади для здібних і обдарованих учнів під’єднано до глобальної мережі Інтернет.
У 2009 – 2010 навчальному році у ІV етапі Всеукраїнських олімпіад із базових дисциплін взяли участь 70 учнів області, 34 з них стали переможцями, що становить 48,5 % (минулого навчального року – 44 %) від кількості учасників. Вони вибороли 5 перших, 10 других, 19 третіх місць.
Найкраще виступили учнівські команди з трудового навчання, географії, основ правознавства, іспанської мови, економіки та історії.
Кращі результати порівняно з 2008 – 2009 навчальним роком показали учнівські команди з української мови і літератури, хімії, фізики.
Команди школярів із англійської мови та біології здобули по два ІІІ місця, з французької мови – одне ІІ місце.
Найкращі результати показали вихованці Рівненського економіко-правового ліцею (із п’яти учасників п’ять переможців).
Упродовж декількох років поспіль стають переможцями ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін учні навчально-виховного комплексу “Рівненський обласний ліцей-інтернат”, Рівненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 11, Рівненської української гімназії, Грушвицької загальносвітньої школи І – ІІІ ступенів Рівненського району, Рівненського економіко-правового ліцею; Рівненської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів № 15, Млинівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 1, Кузнецовської гімназії, Сарненської гімназії, Колківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Дубровицького району.
За два роки сім переможців ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів підготував Богдан Харів, директор Рівненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 27; шість переможців – Людмила Мала, вчитель навчально-виховного комплексу “Рівненський обласний ліцей-інтернат”; по три переможці – М. Чмух, учитель Рівненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 11, і Т. Літвінчук, учитель Кузнецовської гімназії.
Сім учнівських команд навчальних закладів області взяли участь у фінальних етапах всеукраїнських турнірів. Призові місця вибороли команди юних істориків та юних журналістів.
В області проводиться робота із залучення обдарованої молоді до науково-дослідницької, експериментальної, творчої діяльності.
Дослідницька робота в Малій академії наук учнівської молоді забезпечує формування інтересів, які в подальшому стають під╜рунтям для інноваційних розробок. У ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук у 2009 – 2010 навчальному році взяли участь 44 учні, 28 з них здобули призові місця (у 2009 – 2010 навчальному році відповідно 43 і 23).
Найбільше гуртківців-призерів із навчально-виховного комплексу “Рівненський обласний ліцей-інтернат”, загальноосвітніх навчальних закладів міста Рівного, зокрема, природничо-математичного ліцею “Елітар”, Рівненського навчально-виховного комплексу “Колегіум”, Рівненського навчально-виховного комплексу “Школа-ліцей” № 12, Рівненських загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів №№ 8, 13, 19, 25, 28.
Цього року школярі Рівненщини вибороли чотири призові місця у Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості “Об’єднаймося ж, брати мої!”, три – у Всеукраїнському конкурсі з українознавства. Щороку понад шістсот школярів беруть участь в обласному освітянсько-просвітянському конкурсі “Перло многоцінне”, інших літературно-мистецьких конкурсах.
Найкращі з учнів дитячо-юнацьких спортивних шкіл у складі збірних команд України захищають честь держави на Всеукраїнських змаганнях та Міжнародних змаганнях.
Міністерством освіти і науки України було проведено Першу Всеукраїнську Олімпіаду серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів. За результатами проведення заключного етапу змагань Олімпіади з баскетболу команда юнаків посіла ІІІ місце, команда дівчат – І місце.
Із метою популяризації здобутків здібних та обдарованих учнів області за результатами їх участі у Всеукраїнських олімпіадах з базових дисциплін, конкурсах-захистах Малої академії наук, всеукраїнських та міжнародних конкурсах туристично-краєзнавчого, технічного, натуралістичного, спортивного напрямів випущено третій випуск альманаху “До вершин досконалості”.
Забезпечено випуск періодичного журналу Рівненської Малої академії наук, у якому опубліковано тези науково-популярних робіт учнів.
Адміністрація Рівненської Малої академії наук учнівської молоді велику увагу приділяє розвитку матеріально-технічної бази позашкільного навчального закладу.
На даний час завершуються роботи з підготовки до відкриття фізико-технологічної та хіміко-біологічної лабораторій, проводяться роботи зі встановлення обладнання в астрофізичній обсерваторії.
У І семестрі 2010 – 2011 навчального року проведено обласні етапи всеукраїнських турнірів юних правознавців та юних фізиків, проведено ІІ етап Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін, визначено переможців, які будуть брати участь у наступних етапах.
Створено дієву систему стимулювання обдарованих учнів та їхніх наставників шляхом виплати грошових винагород. З цією метою у 2010 році використано 139 тис. 168 грн.
Переможців ІV етапу Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін, ІІІ етапу олімпіади “Юне обдарування”, ІІІ етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук, обласних етапів Всеукраїнських турнірів нагороджено грошовими преміями. Більше 20 переможців ІV етапу Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін щорічно отримують стипендію голови обласної державної адміністрації.
Для вчителів, які працюють з обдарованими дітьми та підготували переможців ІІ етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук, ІІІ етапу Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін здійснюється доплата до посадового окладу у розмірі 10 – 50 %.
Проведено урочистості з нагоди нагородження учнів, переможців обласних етапів олімпіад з базових дисциплін, конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт Малої академії наук, спортивних змагань 2008-2009 та 2009-2010 навчальних років.
На базі Рівненського інституту післядипломної педагогічної освіти функціонує науково-дослідна лабораторія “Творча обдарованість” та десять її філіалів. Організовано роботу методичних структур: обласного практичного семінару для методистів відділів (управлінь) освіти “Педагогічний супровід роботи з обдарованими учнями”, “Методичний супровід роботи з обдарованими учнями”, “Психолого-педагогічні аспекти дитячої обдарованості”.
На курсах підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, які працюють з обдарованою молоддю запроваджено цикл лекцій щодо педагогічного, методичного супроводу роботи з обдарованими учнями та психолого-педагогічних аспектів дитячої обдарованості.
Виконання завдань Програми роботи з обдарованою молоддю області на 2007 – 2010 роки завершено.
Разом з тим проблемними залишаються питання поповнення матеріально-технічної бази кабінетів природничо-математичних дисциплін та фондів бібліотек довідковою і науково-популярною літературою загальноосвітніх навчальних закладів для здібних та обдарованих учнів.
Начальник управління І. Вєтров