Рішення обласної ради 6 скликання
Оприлюднено 08-10-2014У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Шосте скликання
(Двадцять сьома сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 жовтня 2014 року № 1329
Про звернення депутатів Рівненської обласної ради до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо фінансової підтримки здійснення заходів, спрямованих на відновлення природно-екологічної рівноваги басейну річки Горинь та питання тарифоутворення
Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласна рада
вирішила:
1. Схвалити звернення депутатів Рівненської обласної ради до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо фінансової підтримки здійснення заходів, спрямованих на відновлення природно-екологічної рівноваги басейну річки Горинь та питання тарифоутворення (текст додається).
2. Голові Рівненської обласної ради забезпечити направлення рішення до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
Голова ради М. Кириллов
Звернення
депутатів Рівненської обласної ради до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо фінансової підтримки здійснення заходів, спрямованих на відновлення природно-екологічної рівноваги басейну річки Горинь та питання тарифоутворення
Понад 25-річна експлуатація водозабору Гощанського району для споживачів м.Рівне, а також нагромадження інших факторів, а саме: погіршення кліматичних умов, заповнення ставків – регуляторів Хмельницької АЕС, відсутності двостороннього регулювання меліоративних систем привели до погіршення ситуації у басейні р. Горинь.
Внаслідок цього на території району різко знизились рівні підземних вод, що привело до повного або часткового зникнення води в шахтних колодязях місцевих жителів населених пунктів, що потрапили в зону дії депресійної лійки. Крім того, обміліли або зовсім пропали малі річки, озера і ставки, також внаслідок порушення водного балансу обміліла повноводна річка Горинь.
Загальна площа зневоднених сільськогосподарських угідь складає понад 3 тис.га і з кожним роком вона збільшується. Виводяться з обороту сотні гектарів орної землі, виходять з ладу природні сінокоси й пасовища. Господарства зазнають втрат при виробництві сільськогосподарської продукції. На поверхні ґрунту створилась сітка глибоких тріщин, нерівностей, що перешкоджає використанню природних лук за прямим призначенням. Розломи поверхні землі в районі водозабору (села Чудниця, Воскодави, Мнишин, Горбаків) сягають 5-7 м глибини і до 1,5 м ширини. Тріщини землі за останні роки з’явилися й на відстані понад 15 км від зони водозабору.
Для попередження можливих негативних наслідків та з метою детального визначення конкретного виходу із наявного в районі становища було розроблено і затверджено рішенням обласної ради від 04.11.1992 №181 «Техніко-економічне обґрунтування поліпшення водогосподарської обстановки і використання земель басейну р. Горинь у зоні впливу водозаборів м. Рівне і робочого проекту на будівництво шлюзу регулятора на пікеті 291+50 на р. Горинь». Даним рішенням передбачалося здійснення ряду заходів, зокрема, реконструкція та введення нових осушувальних систем, будівництво 234 гідротехнічних споруд на каналах, в т.ч. 5 шлюзів-регуляторів, 12 насосних станцій, 40 ставків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 року №1275 «Про подолання надзвичайного екологічного стану в басейні р.Горинь та забезпечення якісною питною водою населення м. Рівне і сіл Гощанського району Рівненської області» стан визначено надзвичайним. Особливо загрозливим він є в частині екологічних наслідків для довкілля.
1 червня 1998 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №763 «Про поліпшення водогосподарського стану в басейні р. Горині та забезпечення водопостачання м. Рівного і населених пунктів Гощанського району Рівненської області», якою затверджено першочергові заходи по будівництву об’єктів на загальну суму 36,7 млн.грн.
Однак, зазначені заходи щодо поліпшення водогосподарської обстановки виконано частково, зокрема побудовано лише 1 шлюз-регулятор на р. Горинь в с. Воскодави, інші у зв’язку з відсутністю фінансування не виконувались. Експлуатація збудованого шлюзу продемонструвала позитивні тенденції у водному балансі в зоні впливу, частково призупинило руйнівні процеси, пов’язані зі зсувом ґрунту, утворення розломів та тріщин у ґрунтах.
Крім того, з метою захисту інтересів територіальних громад, які потрапили у зону дії депресійної лійки, та відповідно до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» до 2010 року Рівненською обласною радою затверджувалися пільгові тарифи на послуги з водопостачання для споживачів населених пунктів, які потрапили у зону дії депресійної лійки. Залежно від розташування населеного пункту розмір тарифу для споживачів депресійної лійки зменшувався від 46% до 100%. Витрати за надані послуги з водопостачання для споживачів зони депресійної лійки враховувались у тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення для інших споживачів.
Однак, у зв’язку з прийняттям Закону України №2479-VI 9 липня 2010 року «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» (назва в редакції Закону №3610-VI (3610-17) від 07.07.2011) повноваження з регулювання ринку комунальних послуг, у тому числі щодо встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, надано Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Таким чином, наразі обласна рада не повноважна затверджувати пільгові тарифи для цієї категорії споживачів.
Враховуючи наведене, та беручи до уваги попередні рішення Рівненської обласної ради «Про звернення Рівненської обласної ради до Президента України та Кабінету Міністрів України щодо фінансової підтримки здійснення заходів, спрямованих на відновлення природно-екологічної рівноваги басейну річки Горинь» від 05.04.2013 року №919 та «Про звернення до Верховної Ради України щодо внесення змін до чинного законодавства в частині повернення повноважень органам місцевого самоврядування з установлення тарифів на житлово-комунальні послуги» від 04.04.2014 №1146, пропонуємо розглянути можливість виділення з Державного бюджету України коштів на здійснення заходів з відновлення природно-екологічної рівноваги басейну річки Горинь та внести зміни до чинного законодавства щодо повернення органам місцевого самоврядування права самостійно вирішувати питання установлення тарифів на житлово-комунальні послуги або внесення змін до порядку формування тарифів на комунальні послуги, в частині врахування уповноваженим органом державної влади гарантій органів місцевого самоврядування з відшкодування втрат надавачу послуг, під час прийняття актів про затвердження тарифів на комунальні послуги.
Схвалено
Рішення Рівненської обласної ради
від 03.10.2014 року №1329