Рішення обласної ради 5 скликання
Оприлюднено 20-04-2020У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
(П’яте скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
від «14» грудня 2007 року № 582
Про звернення голови фракції
Блоку Юлії Тимошенко в обласній раді,
депутата обласної ради Кучерука М.Г.
щодо розгляду питання «Про Порядок
підготовки проектів рішень обласної ради»
Згідно із Законами України «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про місцеве самоврядування в Україні», обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Прийняти за основу проект Порядку підготовки проектів рішень обласної ради, поданий головою депутатської фракції Блоку Юлії Тимошенко в обласній раді Кучеруком М.Г. (проект Порядку додається).
2. Доручити постійним комісіям, виконавчому апарату обласної ради доопрацювати, враховуючи вимоги чинного законодавства, проект Порядку підготовки проектів рішень обласної ради, поданий головою депутатської фракції Блоку Юлії Тимошенко в обласній раді Кучеруком М.Г.
3. Виконавчому апарату обласної ради подати узгоджений проект Порядку підготовки проектів рішень обласної ради на затвердження сесії згідно з Регламентом обласної ради.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію обласної ради з правових питань, гласності, депутатської діяльності, етики та Регламенту (Вдовиченко В.В.).
Перший заступник
голови ради В.Королюк
Проект Порядку підготовки проектів рішень, поданий
Пропозиції БЮТ |
Пропозиції виконавчого апарату |
Законодавчо-нормативна база, що підтверджує запропоновану редакцію |
ПОРЯДОК підготовки проектів рішень обласної ради
|
ПОРЯДОК підготовки, оформлення та розсилання проектів рішень Рівненської обласної ради
|
|
І. Загальні положення
|
І. Загальні положення
|
|
1.1. Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. |
1.1. Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. |
|
1.2. Проекти рішень з питань, що вносяться на розгляд обласної ради, готують постійні комісії, депутати, відділи виконавчого апарату обласної ради, структурні підрозділи обласної державної адміністрації та особи, які мають відповідне право згідно законодавства України.
|
1.2. Проекти рішень з питань, що вносяться на розгляд обласної ради, готують постійні комісії, депутати, відділи виконавчого апарату обласної ради, структурні підрозділи обласної державної адміністрації та юридичні особи, які мають відповідне право згідно із чинним законодавством України.
|
|
II. Підготовка проектів рішень
|
II. Підготовка проектів рішень обласної ради
|
|
2.1. Складання проектів рішень обласної ради 2.1.1. Проекти рішень готуються відповідно до державних стандартів на організаційно-розпорядчу документацію та згідно з даним Порядком. |
2.1. Підготовка проектів рішень обласної ради 2.1.1. Проекти рішень готуються відповідно до Регламенту обласної ради, державних стандартів на організаційно-розпорядчу документацію, інших законодавчо-нормативних актів та згідно з цим Порядком. |
|
2.1.2. Проекти рішень ради повинні бути кваліфіковано підготовлені і містити: - об'єктивну оцінку стану справ на підставі перевірених і документально підтверджених фактів; - причини, із зазначенням посадових осіб, з вини яких незадовільно або не повною мірою виконуються законодавчі акти, рішення ради, тощо; - конкретні заходи, спрямовані на усунення виявлених недоліків, із зазначенням термінів їх виконання, виконавців, фінансового забезпечення (при необхідності) а також осіб, які здійснюватимуть контроль за виконанням рішень. |
2.1.2. Проекти рішень ради повинні відповідати вимогам чинного законодавства, бути кваліфіковано підготовлені і містити об'єктивну оцінку стану справ на підставі перевірених і документально підтверджених фактів. В проекті рішень щодо виконання рішень обласної ради, нормативно-законодавчих актів зазначається позитивний досвід з відзначенням посадових осіб, вказуються причини із зазначенням посадових осіб, з вини яких незадовільно або не повною мірою виконуються законодавчі акти, рішення ради, тощо; При необхідності визначаються конкретні заходи, спрямовані на усунення виявлених недоліків, із зазначенням термінів їх виконання, виконавців, фінансового забезпечення (при необхідності) а також осіб, які здійснюватимуть контроль за виконанням рішень. |
|
2.1.3. Обсяг проекту рішення з основних питань, як правило, не повинен перевищувати 5 аркушів. У разі необхідності разом з проектом рішення готуються додаткові матеріали: довідки, доповідні записки про стан справ, що підписуються керівником структурного підрозділу облдержадміністрації або керівником відділу виконавчого апарату обласної ради (в залежності від того, хто готує проект рішення). Кількість сторінок додатків, додаткових та інших матеріалів не обмежується. Рішення повинні мати заголовки, які відображають короткий виклад їх основного смислового аспекту. |
2.1.3. Обсяг проекту тексту рішення з основних питань, як правило, не повинен перевищувати 5 сторінок. У разі необхідності разом з проектом рішення готуються додаткові інформаційні матеріали: довідки, пояснювальні записки, що підписуються керівником структурного підрозділу облдержадміністрації або керівником відділу виконавчого апарату обласної ради (в залежності від того, хто готує проект рішення) тощо. Кількість сторінок додатків та інших матеріалів не обмежується. Рішення повинні мати заголовки, які відображають короткий виклад їх основного смислового аспекту. Абзац – з інструкції КМУ п.4.2.4 Назва рішення повинна відображати стислий виклад його змісту |
|
2.1.4. Проект складається з двох частин: у першій (констатуючій) вказується об╜рунтування або підстава для складання документа, а у другій (постановчій) – перелік заходів із за значенням термінів виконання, конкретний план дій, завдання, доручення, пропозиції. Постановча частина викладається у вигляді пунктів, що мають єдину нумерацію арабськими цифрами. Кожен пункт складається з кількох частин: дія, термін виконання і відповідальність за виконання. У разі потреби окремі пункти можуть поділятися на підпункти другого і третього порядків, що нумеруються відповідно: 2.1., 2.2.1. Констатуюча частина рішень, як правило, повинна бути значно меншою, ніж постановча. |
2.1.4. Проект складається з двох частин: у першій (констатуючій) вказується об╜рунтування або підстава для складання документа, а у другій (постановчій) – перелік заходів із за значенням термінів виконання, конкретний план дій, завдання, доручення, пропозиції. Постановча частина викладається у вигляді пунктів, що мають єдину нумерацію арабськими цифрами. Кожен пункт складається з кількох частин: дія, термін виконання і відповідальність за виконання. У разі потреби окремі пункти можуть поділятися на підпункти другого і третього порядків, що нумеруються відповідно: 2.1., 2.2.1. Констатуюча частина рішень, як правило, повинна бути значно меншою, ніж постановча. |
|
2.1.5. У випадках, коли рішення готуються на виконання розпорядчих документів, вони повинні мати посилання на їх дату, номер і найменування документа. |
2.1.5. У випадках, коли рішення готуються на виконання законодавчих та нормативних документів, вони повинні мати посилання на їх дату, номер і найменування відповідного документа. |
|
2.1.6. Виконавцями завдань повинні визначатися структурні підрозділі облдержадміністрації, органи місцевого самоврядування, а також підприємства, установи, організації. Пункти рішень адресуються не керівникам, а установам, підприємствам, організаціям, управлінням, органам місцевого самоврядування. Посадова особа вказується як виконавець тоді, коли виконання запропонованої дії покладається особисто на неї. |
2.1.6. Виконавцями рішень можуть визначатися облдержадміністрація, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, а також підприємства, установи, організації. Завдання адресуються не керівникам, а установам, підприємствам, організаціям, управлінням, органам місцевого самоврядування. Посадова особа вказується як виконавець тоді, коли виконання запропонованої дії покладається особисто на неї. |
|
2.1.7. У текстах рішень вживаються повні назви державних органів, установ, організацій, підприємств, повні географічні назви та загальноприйняті абревіатури. Посади мають повну або загальноскорочену назву. Прізвища у тексті пишуться разом з ініціалами. |
2.1.7. У текстах рішень вживаються повні назви державних органів, установ, організацій, підприємств, повні географічні назви та загальноприйняті абревіатури. Посади мають повну або загальноскорочену назву. Прізвища у тексті пишуться разом з ініціалами. |
|
2.1.8. Вказівка про контроль міститься в останньому пункті рішення. Його необхідність визначається з урахуванням змісту. |
2.1.8. Останнім пунктом рішення визначається контроль за його виконанням з урахуванням змісту. |
|
2.1.9. Рішення підписуються головою ради. Голова ради (Ініціали, прізвище) (Ініціали, прізвище) |
2.1.9. Рішення підписуються головою ради. Голова ради (Ініціали, прізвище) (Ініціали, прізвище) |
|
2.1.10. Нижче підпису голови ради зазначається: Наприклад: Проект підготовлений управлінням освіти облдержадміністрації Начальник управління (підпис) (Ініціали, прізвище) Аркуш погодження додається.
|
2.1.10. Нижче підпису голови ради в проекті рішення зазначається: Наприклад: Проект підготовлений управлінням освіти облдержадміністрації Начальник управління (підпис) (Ініціали, прізвище) Аркуш погодження додається.
|
|
|
У випадках, передбачених статтею ___ Регламенту обласної ради (Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), коли сесію веде перший заступник голови обласної ради або один із депутатів обласної ради, рішення підписуються головуючим на сесії. |
|
2.1.11. У разі порушення вимог щодо підготовки проектів рішень постійні комісії
|
2.1.11. У разі порушення вимог щодо підготовки проектів рішень голова обласної ради, постійні комісії та/або президія обласної ради повертають проект рішення на доопрацювання.
|
|
.2.2. Друкування проектів рішень обласної ради |
.2.2. Друкування проектів рішень обласної ради |
|
2.2.1. Проекти рішень друкуються на спеціальних бланках формату А4 (210x297). |
2.2.1. Проекти рішень друкуються на спеціальних бланках формату А4 (210x297). Складання документа на папері іншого формату не дозволяється. |
|
2.2.2. Текст проекту рішення розташовується на бланку і друкується відповідно до вимог уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації. |
2.2.2. Текст проекту рішення розташовується на бланку і друкується відповідно до вимог уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації. |
|
2.2.3. Бланки рішень видаються відділом із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради. Невикористані або зіпсовані бланки повертаються до зазначеного відділу і знищуються за актом. |
2.2.3. Бланки рішень видаються відділом із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради. Невикористані або зіпсовані бланки повертаються до зазначеного відділу і знищуються за актом. |
|
2.3. Погодження проектів рішень обласної ради
|
2.3. Погодження проектів рішень обласної ради
|
|
2.3.1. В усіх випадках, коли в проектах рішень містяться завдання чи доручення |
2.3.1. В усіх випадках, коли в проектах рішень містяться завдання чи доручення |
|
2.3.2. Термін розгляду та погодження проекту рішення не повинен перевищувати однієї доби. |
2.3.2. Термін розгляду та погодження проекту рішення не повинен перевищувати однієї доби. |
|
2.3.3. Погодження проектів рішень оформляється грифом погодження або окремим листом (актом, протоколом) погодження. Відповідальність за зміст проекту рішення в однаковій мірі несуть всі особи, які його погодили. |
2.3.3. Погодження проектів рішень оформляється грифом погодження або окремим листом (актом, протоколом) погодження. Відповідальність за зміст проекту рішення в однаковій мірі несуть всі особи, які його погодили. |
|
Гриф погодження складається зі слова ПОГОДЖЕНО (без лапок), назви посади особи, яка погоджує документ (разом з назвою організації), особистого підпису, ініціалів і прізвища, дати погодження. Наприклад ПОГОДЖЕНО Голова облдержадміністрації Підпис Ініціал(и), прізвище 26.11.2007
|
Гриф погодження складається зі слова ПОГОДЖЕНО (без лапок), назви посади особи, яка погоджує документ (разом з назвою організації), особистого підпису, ініціалів і прізвища, дати погодження. Наприклад: ПОГОДЖЕНО Голова облдержадміністрації Підпис Ініціал(и), прізвище 26.11.2007
|
|
Якщо рішення погоджується листом або актом, то гриф погодження оформлюють так: ПОГОДЖЕНО Акт погодження заступника голови облдержадміністрації 26.11.2007 №2
|
Якщо рішення погоджується листом або актом, то гриф погодження оформлюють так: ПОГОДЖЕНО Акт погодження заступника голови облдержадміністрації 26.11.2007 №2
|
|
Лист погодження виконується у формі листа, акта чи протокола за формою: Акт погодження проекту рішення обласної ради (найменування) Прізвище, ініціали | Посада [ Підпис [ Дата|
|
Лист погодження виконується у формі листа, акта чи протоколу за формою: Акт погодження проекту рішення обласної ради (найменування) Посада | Прізвище, ініціали [ Підпис[ Дата|
|
|
2.3.4. У разі наявності розбіжностей щодо проекту рішення, останній погоджується з зауваженнями. У такому разі в листі погодження робиться відмітка: Зауваження і доповнення додаються. (Підпис, дата) Письмове об╜рунтування зауваження, зміни чи доповнення стисло викладається на окремому аркуші, що додається до проекту рішення та доводиться до відома депутатів обласної ради.
|
2.3.4. У разі наявності розбіжностей щодо проекту рішення, останній погоджується з зауваженнями. У такому разі в листі погодження робиться відмітка: Зауваження і доповнення додаються. (Підпис, дата) Письмове об╜рунтування зауваження, зміни чи доповнення стисло викладається на окремому аркуші, що додається до проекту рішення та доводиться до відома депутатів обласної ради.
|
|
2.3.5. Проекти рішень, що готуються обласною державною адміністрацією та її структурними підрозділами, і вносяться на розгляд ради головою обласної державної адміністрації у першу чергу погоджуються з: - головою обласної державної адміністрації (у разі відсутності - першим заступником); - заступниками голови адміністрації обласної державної адміністрації (відповідно до розподілу обов'язків); - керівниками структурних підрозділів облдержадміністрації (які мають безпосереднє відношення до питання, що розглядається); - виконавцями завдань, визначених проектом; - юридичним відділом апарату обласної державної адміністрації. У обласній раді проекти візуються: - першим заступником голови ради; - заступниками голови ради; - керуючим справами виконавчого апарату обласної ради; - головою профільної постійної комісії обласної ради; - начальником юридичного відділу виконавчого апарату обласної ради; - начальником відділу із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради. |
2.3.5. Проекти рішень, що готуються обласною державною адміністрацією та її структурними підрозділами, і вносяться на розгляд ради головою обласної державної адміністрації у першу чергу погоджуються з: - головою обласної державної адміністрації (у разі відсутності - першим заступником); - заступниками голови адміністрації обласної державної адміністрації (відповідно до розподілу обов'язків); - керівниками структурних підрозділів облдержадміністрації (які мають безпосереднє відношення до питання, що розглядається); - виконавцями завдань, визначених проектом; - юридичним відділом апарату обласної державної адміністрації. У обласній раді проекти візуються: - першим заступником голови ради; - заступниками голови ради; - керуючим справами виконавчого апарату обласної ради; - головою профільної постійної комісії обласної ради; - начальником юридичного відділу виконавчого апарату обласної ради; - начальником відділу із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради. |
|
2.3.6. Проекти рішень з фінансових питань обов'язково візуються начальником головного фінансового управління облдержадміністрації, рішень з питань, пов'язаних з програмами соціально-економічного та культурного розвитку, - з начальником головного управління економіки, а рішень, пов'язаних з фінансуванням виконавчого апарату обласної ради, - з начальником відділу бухгалтерського обліку та звітності – головним бухгалтером виконавчого апарату обласної ради.
|
2.3.6. Проекти рішень з фінансових питань обов'язково візуються начальником головного фінансового управління облдержадміністрації, рішень з питань, пов'язаних з програмами соціально-економічного та культурного розвитку, - з начальником головного управління економіки, а рішень, пов'язаних з фінансуванням виконавчого апарату обласної ради, - з начальником відділу бухгалтерського обліку та звітності – головним бухгалтером виконавчого апарату обласної ради.
|
|
2.3.7. Погоджені проекти рішень разом з супровідним листом за підписом голови обласної державної адміністрації з об╜рунтуванням необхідності включення питань до порядку денного сесії, передаються виконавчого апарату обласної ради не пізніше ніж за 14 днів до сесії. Одночасно здається проект рішення на машинному носії інформації - дискеті розміром 3,5 дюйма. Інформація записується в текстовому редакторі Word 6.0, 7.0, 97 з вибором шрифту Times New Roman і формату запису RTF. Відповідальність за зміст проекту рішення на машинному носії несе начальник відділу виконавчого апарату обласної ради чи керівник структурного підрозділу обласної державної адміністрації, голова постійної комісії, депутат (хто готував проект рішення).
|
2.3.7. Погоджені проекти рішень разом з супровідним листом за підписом голови обласної державної адміністрації з об╜рунтуванням необхідності включення питань до порядку денного сесії, передаються виконавчого апарату обласної ради не пізніше ніж за 14 днів до сесії. Одночасно здається проект рішення на машинному носії інформації - дискеті розміром 3,5 дюйма. Інформація записується в текстовому редакторі Word 6.0, 7.0, 97 з вибором шрифту Times New Roman і формату запису RTF. (Arial і формату запису документ Word)!!! Відповідальність за зміст проекту рішення на машинному носії несе начальник відділу виконавчого апарату обласної ради чи керівник структурного підрозділу обласної державної адміністрації, голова постійної комісії, депутат (хто готував проект рішення).
|
|
2.3.8. Структурний підрозділ обласної державної адміністрації або відділ виконавчого апарату обласної ради, що готував проект рішення, одночасно здає покажчик розсилки за підписом службової особи, що його склала. |
2.3.8. Структурний підрозділ обласної державної адміністрації або відділ виконавчого апарату обласної ради, що готував проект рішення, одночасно здає покажчик розсилки за підписом службової особи, що його склала. |
|
2.3.9. Пропозиції до порядку денного, внесені пізніше строку встановленого ст. 2.16 Регламенту Рівненської обласної ради п'ятого скликання строку або внесені на засіданні ради, виносяться на розгляд наступної чергової сесії обласної ради.
|
2.3.9. Пропозиції до порядку денного, внесені пізніше строку, встановленого ст. 2.16 Регламенту Рівненської обласної ради п'ятого скликання, або внесені на засіданні ради, виносяться на розгляд наступної чергової сесії обласної ради.
|
|
2.3.10. Відділ організаційного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради визначає термін надсилання та кількість екземплярів проектів рішень, що необхідно розіслати депутатам та іншим зацікавленим особам, і повідомляє відділ із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради для подальшого тиражування і розсилки. |
2.3.10. Відділ організаційного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради визначає термін надсилання та кількість екземплярів проектів рішень, що необхідно розіслати депутатам та іншим зацікавленим особам, і повідомляє відділ із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради для подальшого тиражування і розсилки. |
|
2.4. Оформлення додатків до рішень обласної ради |
2.4. Оформлення додатків до рішень обласної ради |
|
2.4.1. У ряді випадків рішення ради можуть мати додатки, в яких конкретизується зміст окремих пунктів. Додатки можуть бути у вигляді цифрових таблиць, що уточнюють зміст рішення, або вживаються як документ, що носить самостійний характер (положення, правила, статути тощо). |
2.4.1. У ряді випадків рішення ради можуть мати додатки, в яких конкретизується зміст окремих пунктів. Додатки можуть бути у вигляді цифрових таблиць, що уточнюють зміст рішення, або вживаються як документ, що носить самостійний характер (положення, правила, статути тощо). |
|
2.4.2. Коли рішенням затверджуються додатки, вживаються такі форми: 1.4.2.1. Якщо один додаток: „Забезпечити виконання заходів .... згідно з додатком". „Затвердити заходи щодо підготовки .... (додаються)". |
2.4.2. Коли рішенням затверджуються додатки, вживаються такі форми: 1.4.2.1. Якщо один додаток: „Забезпечити виконання заходів .... згідно з додатком". „Затвердити заходи щодо підготовки .... (додаються)". |
|
2.4.2.2. Якщо декілька додатків: „Затвердити постійно діючу комісію згідно з додатком 1".
|
2.4.2.2. Якщо декілька додатків: „Затвердити постійно діючу комісію згідно з додатком 1".
|
|
2.4.2.3. Затвердити постійно діючу комісію (додаток 1)". |
2.4.2.3. Затвердити постійно діючу комісію (додаток 1)". |
|
2.4.3. Кожен додаток повинен мати відмітку з посиланням на розпорядчий документ, яким він затверджений, його дату та номер. Відмітку роблять в верхньому правому куті першого аркуша. |
2.4.3. Кожен додаток повинен мати відмітку з посиланням на розпорядчий??? документ, яким він затверджений, його дату та номер. Відмітку роблять в верхньому правому куті першого аркуша. |
|
Наприклад: Додаток 1 до рішення обласної ради 24.05.2007 №
|
Наприклад: Додаток 1 до рішення Рівненської обласної ради 24.05.2007 №
|
|
Якщо документ (положення, заходи, правила) затверджується рішенням, то використовується гриф затвердження. Гриф затвердження складається зі слова ЗАТВЕРДЖЕНО (без лапок), назви, дати та номера затверджуваного документа у називному відмінку. Наприклад: Затверджено рішення обласної ради 18.06.2007 №245 |
Якщо документ (положення, заходи, правила) затверджується рішенням, то використовується гриф затвердження. Гриф затвердження складається зі слова ЗАТВЕРДЖЕНО (без лапок), назви, дати та номера затверджуваного документа у називному відмінку. Наприклад: Затверджено рішення Рівненської обласної ради 18.06.2007 №245 |
|
Оформлений у вигляді додатків склад комісій, оргкомітетів, робочих груп тощо оформлюється за алфавітним порядком прізвищ, запропонованих до їх складу осіб, із зазначенням імен, по батькові, посад за основним місцем роботи. Керівництво таких органів перераховується на початку списку із зазначенням та у порядку важливості відведених їм функцій. Якщо до складу зазначених органів запропоновані особи, які не є працівниками органів місцевого самоврядування чи органів державної влади, то обов'язкове зазначення їх згоди брати участь у їх роботі. |
Оформлений у вигляді додатків склад комісій, оргкомітетів, робочих груп тощо оформлюється за алфавітним порядком прізвищ, запропонованих до їх складу осіб, із зазначенням імен, по батькові, посад за основним місцем роботи. Керівництво таких органів перераховується на початку списку із зазначенням та у порядку важливості відведених їм функцій. Якщо до складу зазначених органів запропоновані особи, які не є працівниками органів місцевого самоврядування чи органів державної влади, то обов'язкове зазначення їх згоди брати участь у їх роботі. |
|
2.4.4. Всі додатки підписуються керівником структурного підрозділу обласної державної адміністрації чи структурного підрозділу виконавчого апарату обласної ради, що готує проект. |
2.4.5. Всі додатки підписуються керівником структурного підрозділу обласної державної адміністрації чи структурного підрозділу виконавчого апарату обласної ради, що готує проект. ??? |
|
2.4.6. У додатках, як і в текстах рішень, вживаються лише загальноприйняті скорочення. |
2.4.7. У додатках, як і в текстах рішень, вживаються лише загальноприйняті скорочення. |
|
III. Особливості підготовки звітів обласної державної адміністрації, які виносяться на розгляд ради
|
III. Особливості підготовки звітів обласної державної адміністрації, які виносяться на розгляд ради
|
|
3.1. Звіти обласної державної адміністрації про виконання делегованих повноважень, цільових програм, бюджету та з інших питань розглядаються обласною радою, її постійними комісіями згідно з планами їх роботи, а також на виконання рішень ради. |
3.1. Звіти обласної державної адміністрації про виконання делегованих повноважень, цільових програм, бюджету та з інших питань розглядаються обласною радою, її постійними комісіями згідно з планами їх роботи, а також на виконання рішень ради або вимогу депутатів, сесії. |
|
3.2. Обласна державна адміністрація, її структурні підрозділи забезпечують подання звітів, необхідних інформаційних та допоміжних матеріалів до них до виконавчого апарату обласної ради не пізніше як за 20 днів до дня пленарного засідання ради, засідання постійної комісії, на якому розглядатиметься відповідний звіт. |
3.2. Обласна державна адміністрація, її структурні підрозділи забезпечують подання звітів, необхідних інформаційних та допоміжних матеріалів до них до виконавчого апарату обласної ради не пізніше як за 20 днів до дня пленарного засідання ради, засідання постійної комісії ?????, на якому розглядатиметься відповідний звіт. |
|
3.3. Подані звіти попередньо розглядаються головою обласної ради, першим заступником голови ради та направляються на розгляд профільних постійних комісій для попереднього розгляду та підготовки проектів рішень обласної ради щодо них. |
3.3. Подані звіти попередньо розглядаються головою обласної ради, першим заступником голови ради та направляються на розгляд профільних постійних комісій для попереднього розгляду та підготовки проектів рішень обласної ради щодо них. |
|
3.4. Профільні постійні комісії обласної ради попередньо розглядають на своїх |
3.4. Профільні постійні комісії обласної ради попередньо розглядають на своїх засіданнях звіти обласної державної адміністрації, готують та приймають відповідні висновки і рекомендації, розробляють проекти рішень щодо звітів облдержадміністрації. |
|
3.5. З метою розробки проектів рішень обласної ради з цих питань профільні постійні комісії можуть створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів, посадових осіб виконавчого апарату обласної ради, обласної державної адміністрації та її структурних підрозділів, інших органів виконавчого влади та органів місцевого самоврядування. |
3.5. З метою розробки проектів рішень обласної ради з цих питань профільні постійні комісії можуть створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів, посадових осіб виконавчого апарату обласної ради, обласної державної адміністрації та її структурних підрозділів, інших органів виконавчого влади та органів місцевого самоврядування. |
|
3.6. Проекти рішень щодо звітів обласної державної адміністрації візуються першим заступником, заступниками голови ради, головами профільних постійних комісій, керуючим справами виконавчого апарату ради, начальником юридичного відділу та |
3.6. Проекти рішень щодо звітів обласної державної адміністрації візуються першим заступником, заступниками голови ради, головами профільних постійних комісій, керуючим справами виконавчого апарату ради, начальником юридичного відділу та начальником відділу із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради, посадовими особами, що брали участь у їх підготовці. |
|
3.7. Разом з проектом готуються додаткові матеріали, які дають об'єктивну оцінку стану справ на підставі перевірених і документально підтверджених фактів, встановлюють причини, із зазначенням посадових осіб, з вини яких незадовільно або не повною мірою виконуються законодавчі акти, рішення ради, тощо. |
3.7. Разом з проектом готуються додаткові матеріали, які дають об'єктивну оцінку стану справ на підставі перевірених і документально підтверджених фактів, встановлюють причини, із зазначенням посадових осіб, з вини яких незадовільно або не повною мірою виконуються законодавчі акти, рішення ради, тощо. |
|
3.8. Проекти рішень ради щодо звітів облдержадміністрації надсилаються або |
3.8. Проекти рішень ради щодо звітів облдержадміністрації надсилаються або |
|
3.9. Проекти рішень щодо звітів обласної державної адміністрації попередньо розглядаються постійними комісіями ради, депутатськими фракціями, президією обласної ради та вносяться на розгляд сесії ради. |
3.9. Проекти рішень щодо звітів обласної державної адміністрації попередньо розглядаються постійними комісіями ради, депутатськими фракціями, президією обласної ради та вносяться на розгляд сесії ради. |
|
IV. Особливості підготовки проектів рішень постійними комісіями та депутатами обласної ради |
IV. Особливості підготовки проектів рішень постійними комісіями та депутатами обласної ради |
|
4.1. Постійні комісії та депутати обласної ради розробляють та готують проекти рішень ради з питань, що належать до відання ради. |
4.2. Постійні комісії та депутати обласної ради розробляють та готують проекти рішень ради з питань, що належать до відання ради. |
|
4.3. З питань розробки та підготовки проектів рішень ради постійні комісії, депутати обласної ради можуть залучати посадових осіб виконавчого апарату обласної ради, обласної державної адміністрації, її структурних підрозділів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. |
4.4. З питань розробки та підготовки проектів рішень ради постійні комісії, депутати обласної ради можуть залучати посадових осіб виконавчого апарату обласної ради, обласної державної адміністрації, її структурних підрозділів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. |
|
4.5. Проекти рішень обласної ради, що розробляються та готуються постійними комісіями, депутатами ради візуються першим заступником, заступниками голови ради, При наявності розбіжностей щодо проекту рішення виконавець повинен завізувати проект із зауваженнями та доповненнями, зміст яких доводиться до відома депутатів обласної ради. |
4.6. Проекти рішень обласної ради, що розробляються та готуються постійними комісіями, депутатами ради візуються першим заступником, заступниками голови ради, При наявності розбіжностей щодо проекту рішення виконавець повинен завізувати проект із зауваженнями та доповненнями, зміст яких доводиться до відома депутатів обласної ради. |
|
4.4. У разі необхідності разом з проектом готуються додаткові матеріали, які |
4.4. У разі необхідності разом з проектом готуються додаткові матеріали, які |
|
4.5. Відповідні проекти рішень обласної ради обов'язково попередньо розглядаються на засіданнях профільних комісій ради, які приймають висновки або рекомендації щодо доцільності внесення таких проектів рішень на розгляд ради. |
4.5. Відповідні проекти рішень обласної ради обов'язково попередньо розглядаються на засіданнях профільних комісій ради, які приймають висновки або рекомендації щодо доцільності внесення таких проектів рішень на розгляд ради. |
|
4.6. Проекти рішень обласної ради, що розробляються та готуються постійними |
4.6. Проекти рішень обласної ради, що розробляються та готуються постійними |
|
V. Доопрацювання рішень ради |
V. Доопрацювання рішень ради |
|
5.1. Рішення, після їх прийняття на пленарних засіданнях ради, не пізніше, як через |
5.2. Рішення, після їх прийняття на пленарних засіданнях ради, не пізніше, як через |
|
5.3. Рішення, що потребує доопрацювання, з супровідним листом, де вказується на |
5.4. Рішення, що потребує доопрацювання, з супровідним листом, де вказується на |
|
5.3. Після внесення всіх змін та доповнень доопрацьоване рішення ради з супровідним листом за підписом керівника структурного підрозділу обласної державної адміністрації, начальника відділу виконавчого апарату обласної ради, головою постійної комісії, депутатом обласної ради (в залежності від того, хто готував проект рішення), в якому зазначено про остаточне доопрацювання, здається до відділу із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради. Одночасно здається доопрацьований варіант рішення на машинному носії. |
5.3. Після внесення всіх змін та доповнень доопрацьоване рішення ради з супровідним листом за підписом керівника структурного підрозділу обласної державної адміністрації, начальника відділу виконавчого апарату обласної ради, головою постійної комісії, депутатом обласної ради (в залежності від того, хто готував проект рішення), в якому зазначено про остаточне доопрацювання, здається до відділу із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради. Одночасно здається доопрацьований варіант рішення на машинному носії. |
|
VI. Реєстрація рішень, тиражування, доведення до виконавців |
VI. Реєстрація рішень, тиражування, доведення до виконавців |
|
6.1. Після підписання, рішення разом з іншими допоміжними матеріалами реєструється у відділі із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради. |
6.1. Після підписання, рішення разом з іншими допоміжними матеріалами реєструється у відділі із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради. |
|
6.2. Датою рішення обласної ради є дата його прийняття сесією. Рішенням ради присвоюється номер відповідно до порядку денного сесії. |
6.2. Датою рішення обласної ради є дата його прийняття сесією. Рішенням ради присвоюється номер відповідно до порядку денного сесії. |
|
6.3. У триденний термін після підписання необхідна кількість примірників рішень ради направляється відділом із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавцям та зацікавленим особам.
Оригінали рішень ради, засвідчені гербовою печаткою, підшиваються до протоколу сесії і зберігаються у відділі із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради протягом 5 років, після чого передаються на зберігання до архіву. |
6.3. У триденний термін після підписання необхідна кількість примірників рішень ради направляється відділом із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавцям та зацікавленим особам. Оригінали рішень ради, засвідчені гербовою печаткою, підшиваються до протоколу сесії і зберігаються у відділі із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради протягом 5 років, після чого передаються на зберігання до архіву. |
|
6.4. Тиражування рішень здійснює відділ із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради. |
6.5. Тиражування рішень здійснює відділ із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради. |
|
6.6. Копії рішень на запит установ, організацій та приватних осіб видаються з дозволу керуючого справами або начальника відділу із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради. |
6.7. Копії рішень на запит установ, організацій та приватних осіб видаються з дозволу керуючого справами або начальника відділу із загальних питань та матеріально-технічного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради. |
|