Рішення обласної ради 5 скликання
Оприлюднено 24-12-2019У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
(П’яте скликання)
(Тридцять перша сесія)
РІШЕННЯ
від «18» грудня 2009 року № 1429
Про обласну програму розвитку
міжнародної співпраці на 2010-2012 роки
На підставі Указу Президента України від 5 березня 2002 року № 217/2002 “Про Порядок здійснення зовнішніх зносин Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями”, постанов Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 502 "Про затвердження Державної цільової програми інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2008-2011 роки", від 2 липня 2008 року № 594 "Про затвердження Державної цільової програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції України на 2008-2011 роки", від 28 грудня 2001 року № 1801 "Про затвердження Програми розвитку інвестиційної діяльності на 2002-2010 роки", керуючись Законом України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, за погодженням з постійними комісіями обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а:
1.Затвердити обласну програму розвитку міжнародної співпраці на 2010-2012 роки, схвалену розпорядженням голови облдержадміністрації від 4.12.2009 № 489 (додається).
2. Облдержадміністрації:
- при формуванні обласного бюджету на 2010-2012 роки передбачити кошти на реалізацію програми згідно з додатком;
- спільно з місцевими органами виконавчої влади, територіальними органами міністерств і відомств, обласними організаціями і установами, суб’єктами господарювання забезпечити організацію та виконання обласної програми розвитку міжнародної співпраці на 2010-2012 роки;
- при формуванні складу офіційних делегацій від Рівненської області для участі в заходах міжнародного характеру залучати депутатів обласної ради та представників інших органів місцевого самоврядування;
- інформувати обласну раду про хід виконання рішення щороку до 25 червня та 25 грудня.
3. Розпорядником коштів, передбачених на виконання обласної програми розвитку міжнародної співпраці на 2010-2012 роки, в межах кошторисних асигнувань вважати відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації, а п.21-22 даної програми управління культури і туризму облдержадміністрації.
4.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань місцевого самоврядування, розвитку територій та європейської інтеграції (Диновський Д.М.).
Голова ради О.Ю.Данильчук
Обласна програма
розвитку міжнародної співпраці на 2010-2012 роки
Обласна програма розвитку міжнародної співпраці на 2010-2012 роки (далі - Програма) розроблена на підставі Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», Указу Президента України від 5 березня 2002 року № 217/2002 «Про Порядок здійснення зовнішніх зносин Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями», постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 року № 1801 «Про затвердження Програми розвитку інвестиційної діяльності на 2002-2010 роки» та з метою підвищення рівня зайнятості населення, залучення додаткових інвестиційно-кредитних ресурсів в економіку області, промоції області як інвестиційно та туристично привабливого регіону, створення сприятливих умов для реалізації наявного експортного потенціалу, покращення товарної структури експорту, розширення ринків збуту продукції товаровиробників області та підвищення конкурентоспроможності місцевої продукції.
Розвиток зовнішньоекономічної діяльності є однією з основних складових соціально-економічного розвитку області, оскільки відіграє роль сполучної ланки між місцевою і світовою економіками, забезпечуючи динамічний розвиток виробничих та трудових ресурсів.
Реалізація Програми дасть змогу:
- створити нові робочі місця;
- покращити інвестиційний клімат області та підняти її рейтинг у загальнодержавному рейтингу інвестиційної привабливості регіонів України;
- зміцнити і покращити існуючу базу економіки Рівненщини;
- покращити інформаційне забезпечення суб’єктів господарювання Рівненщини щодо кон’юнктури світового ринку;
- сприяти реалізації в області державної політики європейської та євроатлантичної інтеграції України;
- реалізувати експортний потенціал області.
Розділ 1. Стан та тенденції розвитку міжнародної співпраці
в Рівненській області
Про позитивну динаміку розвитку міжнародної співпраці в області свідчить налагодження тісних зв’язків з рядом країн світу в інвестиційній, соціальній, економічній, культурній, освітній та інших сферах.
Завдяки партнерським відносинам з Республікою Польща Рівненська обласна дитяча лікарня отримала з м. Ольштин як гуманітарну допомогу апарат для тривалої штучної вентиляції легень, тест-системи для визначення вірусу грипу А і Б та одноразові маски.
Спільно з Вармінсько-Мазурським воєводством Республіки Польща реалізовано проект “Місцева група дії як засіб ефективного розвитку сільських територій – промоція успішного досвіду”, метою якого є вивчення успішного датського та польського досвіду щодо реалізації соціальних ініціатив у сфері розвитку сільських територій та зеленого туризму шляхом створення місцевих груп дії, які об’єднують представників трьох секторів: соціального, економічного та суспільного. Підсумком реалізації проекту є започаткування безпосередньої співпраці між громадськими організаціями Радивилівського району Рівненської області та місцевими групами дії Вармінсько-Мазурського воєводства, що забезпечить створення нових робочих місць та розвиток сільських територій. Реалізовано ряд інших проектів, спрямованих на вивчення досвіду в сфері охорони навколишнього середовища, підвищення рівня поінформованості населення з питань європейської інтеграції, здобуто сучасні знання та вміння у сфері використання сучасних інформаційних технологій. У 2009 році Рівненську область прийнято до Європейської мережі кулінарної спадщини, що сприятиме відродженню національних традицій, промоції в країнах Європейського Союзу.
У 2009 році Рівненщину відвідали делегації від Республіки Казахстан, Російської Федерації, Республіки Польща, Канади, Французької Республіки, Королівства Швеції та Республіки Білорусь, проведено українсько-польський бізнес-форум і міжнародну конференцію. Відбулися візити керівників області до Королівства Швеції, Республіки Польща, Федеративної Республіки Німеччини, Республіки Білорусь з метою здобуття досвіду у сфері альтернативної енергетики, будівництва спортивних споруд, впровадження новітніх технологій у медичному обслуговуванні, проведення презентації Рівненської області та інвестиційних проектів, зустрічі з потенційними інвесторами.
Зовнішню торгівлю товарами та послугами підприємства області здійснюють з партнерами більше ніж із 100 країн світу.
За 9 місяців 2009 року загальний зовнішньоторговельний оборот товарами становив 448,2 млн. дол., що на 42 відс. менше ніж за відповідний період 2008 року.
Обсяг експорту товарів становить 251,1 млн. дол., імпорту – 197,1 млн. дол. і порівняно з 2008 роком експорт скоротився на 28,6 відс., а імпорт – на 53,5 відс.
Серед традиційних торгових партнерів області - Російська Федерація, Республіка Польща, Федеративна Республіка Німеччина, Латвійська Республіка, Республіка Білорусь, Литовська Республіка, Королівство Нідерланди та інші. Найбільш активна співпраця з країнами Європи – 57 відс. загального обсягу зовнішньоторговельного обороту та країнами СНД – 27 відс.
Налагоджено торговельні зв’язки з такими країнами: Киргизька Республіка, Ліванська Республіка, Сирійська Арабська Республіка, Республіка Зімбабве, Республіка Мадагаскар, Республіка Намібія, Федеративна Республіка Нігерія, Республіка Судан, Республіка Гватемала, Республіка Колумбія та іншими.
Станом на 1 жовтня 2009 року загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку області, становив 276 млн. дол., що на 1,4 відс. більше відповідного минулорічного показника. У цілому приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці області за січень - вересень 2009 року становив 3,9 млн. дол. (з урахуванням його вилучення, утрат, курсової різниці).
Іноземні інвестиції надійшли із 35 країн світу. Основними країнами, що інвестують свій капітал в економіку Рівненської області, є Німеччина (87,3 млн. дол.), Сполучене Королівство Великобританiї i Північної Iрландiї (64 млн. дол.), Кіпр (47,3 млн. дол.), Російська Федерація (17,4 млн. дол.) та Сполучені Штати Америки (17,3 млн. дол.).
Кризові явища спричинили негативну динаміку розвитку зовнішньоекономічної діяльності в області. Зменшився обсяг зовнішньоторговельного обороту майже з усіма найбільшими країнами-партнерами.
Серед причин, що заважають швидкому та динамічному розвитку галузі:
- світова фінансова криза, що вплинула на експортно-імпортний потенціал області і призвела до погіршення конкурентоздатності продукції вітчизняного виробництва на зовнішніх ринках;
- низька поінформованість суб’єктів господарювання області про попит на продукцію на зовнішніх ринках;
- недосконала нормативно-правова база в частині створення важелів економічного впливу на зростання експорту;
- порушення конкурентних умов на внутрішньому ринку внаслідок масованого, демпінгового та субсидованого імпорту;
- невиважена цінова та маркетингова політика українських виробників і експортерів, що призводить до втрат зовнішніх ринків, у зв’язку із застосуванням захисних заходів проти української продукції;
- невизнання окремими країнами ринкового статусу економіки України в контексті проведення антидемпінгових розслідувань;
- недостатньо сприятливий інвестиційний клімат.
Розділ 2. Основні завдання розвитку міжнародної співпраці
З метою створення умов для розвитку міжнародної співпраці, збереження обсягів регіонального експорту та його подальшого стимулювання Програма передбачає виконання таких завдань:
створення нових робочих місць;
покращення інвестиційної привабливості області;
підвищення авторитету області за кордоном;
стимулювання участі підприємств області у виставках-ярмарках за кордоном;
наближення умов виробництва продукції до європейських (світових) стандартів;
активізація об’єктивного інформування суспільства з реалізації європейської та євроатлантичної інтеграції України, забезпечення суспільної підтримки інтеграційних процесів;
розвиток міжрегіонального інформаційного обміну щодо існуючої ринкової ситуації.
Розділ 3. Стратегія та перспективи розвитку міжнародної співпраці
Стратегія розвитку спрямовується на забезпечення соціальних гарантій населенню області, значне поліпшення інвестиційного клімату, технічне та технологічне оновлення підприємств за рахунок коштів, що надійдуть від іноземних інвестицій, залучення передових технологій, сучасного обладнання до виробництва, підвищення конкурентоспроможності та якості вітчизняних товарів на світовому ринку, освоєння нових ринків збуту, створення сучасної виробничої транспортної та ринкової інфраструктури, залучення іноземних капіталів для розбудови наукової, науково-технічної та інноваційної сфер, формування позитивного іміджу, зменшення кількості екологічно шкідливих і ресурсоємних виробництв, що зумовлюють залежність від поставок енергоносіїв, сировини та напівфабрикатів.
Стратегія регіону має базуватися на таких пріоритетах:
поліпшення добробуту населення області шляхом реалізації спільних проектів, залучення коштів міжнародних фондів та фінансових організацій;
сприяння розвиткові інвестиційної діяльності за кордоном (експорт капіталу) з метою створення спільних підприємств та нових робочих місць, реалізації інших форм міжнародного поділу праці;
орієнтація зовнішньоторговельних зв’язків на довгострокову перспективу з метою поступового формування галузевої спеціалізації на зовнішніх ринках відповідно до сучасних тенденцій еволюції структури міжнародної торгівлі на користь наукоємної і високотехнологічної продукції, розширення сектора торгівлі послугами;
створення рівних умов для всіх учасників зовнішньоекономічної діяльності;
запровадження ефективної системи експортного контролю;
захист інтересів іноземного інвестора;
забезпечення позитивної громадської думки щодо євроатлантичних та європейських інтеграційних процесів України;
активізація діяльності спілок підприємців області, спрямованої на розвиток багатосторонніх зв’язків із зарубіжними партнерами;
створення промислово-фінансових груп на пріоритетних експортних напрямах із залученням, за потреби, зарубіжних партнерів.
Важливе значення у стратегії економічного зростання має диверсифікація зовнішньоекономічної діяльності. Диверсифікація покликана стати механізмом стимулювання як подальших структурних перетворень в економіці, так і якісної перебудови всієї системи зовнішніх економічних зв’язків.
Реалізація стратегії диверсифікації дозволить здійснити якісні перетворення в економіці у напрямі впровадження ресурсозберігаючих, екологічно безпечних технологій, що повинно забезпечити значну економію паливно-енергетичних ресурсів.
Розділ 4. Порядок використання коштів
Виконання завдань Програми у порядку, визначеному законодавством, передбачається фінансувати за рахунок: коштів обласного бюджету; власних коштів виконавців проектів; коштів зацікавлених суб
Видатки обласного бюджету на Програму мають цільове призначення і затверджуються рішенням обласної ради.
Облік використання бюджетних коштів, що спрямовані на реалізацію заходів, здійснюється згідно з нормативними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік у відповідних структурних підрозділах обласної державної адміністрації, інших органах державної виконавчої влади.
Контроль за цільовим та своєчасним використанням бюджетних коштів, передбачених на реалізацію Програми, покладається на відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації.
Розділ 5. Організаційне та методичне забезпечення реалізації Програми
Організаційне і методичне забезпечення реалізації Програми має на меті створення передумов для розвитку зовнішньоекономічної діяльності, подальшого нарощування обсягів експорту та покращення його структури, підтримки товаровиробників області.
Основними державними структурами, що організаційно і методично забезпечуватимуть реалізацію Програми, є облдержадміністрація та її структурні підрозділи, Рівненська торгово-промислова палата, райдержадміністрації та виконкоми рад міст обласного значення.
Заходи щодо виконання обласної програми розвитку міжнародної співпраці на 2010-2012 роки
№ пор | Назва і зміст заходу | Виконавці | Термін виконання | Джерела фінансування | Обсяги фінансування (тис. грн.) | |||
2010 | 2011 | 2012 | ||||||
І. Розвиток зовнішньоекономічної діяльності | ||||||||
1 | Проводити навчання та підвищення кваліфікації стосовно методик та інструментів промоції регіону на прикладах країн-партнерів для працівників, діяльність яких безпосередньо із цим пов’язана | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації | Щороку | Обласний бюджет Залучення коштів міжнародних програм | 20 30 | 20 30 | 20 50 | |
2 | Передбачати в бюджетах на 2010 рік та наступні роки відповідні асигнування на розвиток зовнішньоекономічної діяльності області (організація навчання, створення інформаційно-рекламної бази, розповсюдження інформації тощо) | Райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення | Щороку | Районні та міські бюджети | - | - | - | |
Всього в тому числі обласний бюджет | 50 | 50 | 70 | |||||
20 | 20 | 20 | ||||||
ІІ. Реалізація державних програм з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України | ||||||||
3 | Проведення регіонального інформаційного семінару для обласних установ і організацій, представників місцевих органів влади з питань інтеграції України до Європейського Союзу (далі - ЄС), ролі регіональної політики в контексті процесу інтеграції, залучення міжнародної технічної допомоги для здійснення євроінтеграційних заходів | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації | Щороку | Обласний бюджет Кошти міжнародних програм та фондів | 5 10 | 7 10 | 10 10 | |
4 | Виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів про відносини України та ЄС, процес та перспективи інтеграції України до ЄС | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації | Щороку | Обласний бюджет | 15 | 15 | 20 | |
5 | Проведення регіонального семінару з представниками ділових кіл щодо змін умов торговельного та інвестиційного співробітництва між Україною та державами, що вступили до ЄС | Головне управління економіки та інвестиційної політики облдержадміністрації, відділ міжнародного співробітни-цтва та європейської інте-грації облдержадміністрації | Двічі на рік | Обласний бюджет Залучені кошти міжнародних програм | 10 10 | 10 10 | 10 10 | |
6 | Проведення в області Дня Європи та днів держав – членів ЄС | Відділ міжнародного спів-робітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації, управління освіти і науки облдержадміністрації, управління культури і туризму облдержадміністрації | Щороку | Обласний бюджет Залучені кошти підприємств та організацій | 40 30 | 50 30 | 50 30 | |
7 | Здійснення навчання спеціалістів з підготовки проектів у рамках Програми сусідства „Україна - Польща - Білорусь” та використання коштів європейських фондів | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації | Щороку | Обласний бюджет Кошти міжнародних організацій | 20 50 | 20 50 | 20 50 | |
Всього в тому числі обласний бюджет | 190 | 202 | 210 | |||||
90 | 102 | 110 | ||||||
ІІІ. Налагодження співробітництва і економічних відносин області з міжнародними організаціями та регіонами-партнерами іноземних країн | ||||||||
8 | Організаційне забезпечення та проведення візитів делегацій від Рівненської області в зарубіжні країни | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації, головне управління економіки та інвестиційної політики облдержадміністрації, головне управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації, Рівненська торгово-промислова палата | Щороку | Обласний бюджет | 100 | 100 | 100 | |
9 | Проведення презентації закордонного бізнесу в Рівненській області | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації, Рівненська торгово-промислова палата | Щороку | Обласний бюджет Залучені кошти підприємств | 25 25 | 25 25 | 25 25 | |
10 | Організація зустрічей з представниками іноземних країн | Відділ міжнародного спів-робітництва та європейської інтеграції облдержадмініст-рації, Рівненська торгово-промислова палата | Щороку | Обласний бюджет | 80 | 80 | 80 | |
11 | Проведення зустрічей керівників прикордонних областей України та Республіки Білорусь | Відділ міжнародного спів-робітництва та європейської інтеграції облдержадмініст-рації, Рівненська торгово-промислова палата | Щороку | Обласний бюджет | 15 | 15 | 15 | |
12 | Налагодження співпраці з окремими регіонами іноземних країн | Рівненська торгово-промислова палата, відділ міжнародного співробітни-цтва та європейської інтеграції облдержадміністрації, головне управління економіки та інвестиційної політики облдержадміністрації | Постійно | Обласний бюджет, кошти підприємств | 40 | 40 | 60 | |
Всього в тому числі обласний бюджет | 285 | 285 | 305 | |||||
260 | 260 | 280 | ||||||
IV. Забезпечення розвитку співробітництва з Республікою Польща | ||||||||
13 | Участь у міжнародних економічних форумах | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації; Рівненська торгово-промислова палата | Щороку | Обласний бюджет | 30 | 30 | 30 | |
14 | Торгово-економічна місія Рівненщини у Вармінсько-Мазурському воєводстві | Відділ міжнародного спів-робітництва та європейської інтеграції облдержадмініст-рації, Рівненська торгово-промислова палата | Щороку | Обласний бюджет | 30 | 30 | 30 | |
15 | Участь області у Європейській мережі регіональної кулінарної спадщини | Відділ міжнародного спів-робітництва та європейської інтеграції облдержадмініст-рації, Рівненська обласна спілка споживчих товариств | Щороку | Обласний бюджет | 30 | 30 | 30 | |
Всього в тому числі обласний бюджет: | 90 | 90 | 90 | |||||
90 | 90 | 90 | ||||||
V. Інформаційне забезпечення | ||||||||
16 | Видання презентаційних мультимедійних засобів з розміщенням інформації іноземною мовою | Відділ міжнародного спів-робітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації, Рівненська торгово-промислова палата | Щороку | Обласний бюджет | 20 | 20 | 20 | |
17 | Оновлення та підтримка Web-сайту відділу міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації, комунальний заклад “Регіональний інформаційно-комп’ютерний центр” Рівненської обласної ради | Постійно | Обласний бюджет | 10 | 5 | 5 | |
18 | Розроблення та регулярне оновлення промоційних матеріалів, економічних пропозицій щодо співпраці, паспортів районів, міст, підприємств, господарств агропромислового комплексу для їх презентації іноземним регіонам, суб’єктам господарювання з метою знаходження та започаткування співробітництва | Райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення | Постійно | Районні та міські бюджети, кошти підприємств | В межах видатків, передбачених у відповідних бюджетах | |||
19 | Інформування експортерів щодо змін кон’юнктури на світових товарних ринках про застосування окремими країнами антидемпінгових, компенсаційних та спеціальних заходів до товарів традиційного вітчизняного експорту | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації | Постійно | Кошти ЄС, фондів та підприємств | 10 | 4 | 4 | |
20 | Виготовлення та придбання презентаційних матеріалів про область, сувенірної продукції для вручення або передачі членам офіційних делегацій та представникам іноземних країн | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації | Постійно | Обласний бюджет | 40 | 40 | 40 | |
21 | Забезпечення інформаційно-рекламними матеріалами іноземними мовами (друкована продукція, фото-, відеоматеріали, диски для лазерних систем зчитування) представників України, які беруть участь у культурно-мистецьких і спортивних заходах рекламного характеру в зарубіжних місцевих засобах масової інформації, розміщення зовнішньої реклами | Управління культури і туризму облдержадміністрації, відділ з питань фізичної культури і спорту облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення | Щороку | Обласний бюджет | 30 | 30 | 30 | |
22 | Створення і розповсюдження інформаційних матеріалів іноземними мовами (друкована продукція, фото-, та відеоматеріали, диски для лазерних систем зчитування), що характеризують Україну як туристично привабливу державу | Управління культури і туризму облдержадміністрації | Щороку | Обласний бюджет | 30 | 30 | 30 | |
23 | Виготовлення і висвітлення інформації про Рівненську область у засобах масової інформації | Відділ міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації | Постійно | Обласний бюджет | 40 | 40 | 40 | |
Всього в тому числі обласний бюджет | 180 | 169 | 169 | |||||
170 | 165 | 165 | ||||||
VI. Участь у міжнародних та вітчизняних виставково-ярмаркових заходах | ||||||||
24 | Участь у міжнародних виставково-ярмаркових заходах, форумах, бізнес-зустрічах, конференціях, семінарах за кордоном | Відділ міжнародного спів-робітництва та європейської інтеграції облдержадмініст-рації, головне управління економіки та інвестиційної політики облдержадміністрації, Рівненська торгово-промислова палата | Щороку | Обласний бюджет, кошти підприємств | 100 | 100 | 100 | |
25 | Відкриття презентаційних куточків Рівненщини при посольствах України в країнах - партнерах області | Відділ міжнародного спів-робітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації, Рівненська торгово-промислова палата | 2010 – 2012 роки | Обласний бюджет, кошти підприємств | 15 | 15 | 15 | |
Всього в тому числі обласний бюджет | 115 | 115 | 115 | |||||
115 | 115 | 115 | ||||||
Всього в тому числі обласний бюджет | 910 | 911 | 959 | |||||
745 | 752 | 780 |