Рішення обласної ради 5 скликання
Оприлюднено 24-12-2019У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
П’яте скликання
(Тридцять перша сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від «18» грудня 2009 року № 1425
Про хід виконання Програми розвитку
книговидавничої справи, сприяння
збільшенню випуску книжкової продукції
місцевих авторів у Рівненській області
на 2006-2010 роки, затвердженої рішенням
обласної ради від 09.12.2005 № 699
Реалізація заходів Програми розвитку книговидавничої справи, сприяння збільшенню випуску книжкової продукції місцевих авторів у Рівненській області на 2006-2010 роки (схваленої розпорядженням голови облдержадміністрації від 30.11.2005 № 569 та затвердженої рішенням обласної ради від 09.12.2005 № 699) забезпечила створення сприятливих умов для видавців, зростання мережі книгорозповсюдження, примноження видавничих традицій Рівненщини. Налагоджено дієву співпрацю з творчими спілками. Організовано ефективний контроль за цільовим використанням бюджетних коштів.
Керуючись статтею 43 Закону України „Про місцеве самоврядування” та за погодженнями з постійними комісіями обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Інформацію про хід виконання Програми розвитку книговидавничої справи, сприяння збільшенню випуску книжкової продукції місцевих авторів у Рівненській області на 2006-2010 роки, схваленої розпорядженням голови облдержадміністрації від 30.11.2005 № 569 та затвердженої рішенням обласної ради від 09.12.2005 № 699, взяти до відома (інформація додається).
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань духовності, культури та соціальної політики (Жуковський А.П.), з питань бюджету, фінансів та податків (Хомич О.В.).
Голова ради О.Ю.Данильчук
Інформація
про хід виконання у 2009 році Програми розвитку книговидавничої справи, сприяння збільшенню випуску книжкової продукції місцевих авторів у Рівненській області на 2006-2010 роки
З метою реалізації на регіональному рівні державної політики у книговидавничій сфері, популяризації нових книжкових розроблена Програма розвитку книговидавничої справи, сприяння збільшенню випуску книжкової продукції місцевих авторів у Рівненській області на 2006-2010 роки. Програма схвалена розпорядженням голови облдержадміністрації від 30 листопада 2005 року № 569 та затверджена рішенням сесії обласної ради від 9 грудня 2005 року № 699. Співвиконавцями Програми є управління культури і туризму та управління освіти і науки облдержадміністрації.
Програмою на видання книг у 2009 році передбачено 263 тис.грн., фактично виділено 50 тис.грн. бюджетних коштів. За них видано літературний збірник «Погорина» та 9 творів місцевих авторів, а саме: 2 книги для дітей, 3 – музичні твори, 1 – гумористичний твір та 3 поетичні збірки.
Мошняга Л.І. - Казки для малечі про серйозні речі (2851,20 грн.).
Хожай В.О. - Оленчине свято (2851,20 грн.).
Ковальчук В.П.- Народна музика Рівненського Полісся: обрядові пісні (2888,20 грн.).
Мельничук С.Ф.- Концертні твори для цимбалів (2930,40 грн.).
Столярчук Б.Й. - Край над Горинню (2773,98 грн.).
Береза Ю.П. - Копитентний керівник (2857,00 грн.).
Бабій С.О. - Осіння райдуга (2912,00 грн.).
Диб’як Н.А. - Зозулі мого саду (3840,00 грн.).
Каневська В.В. - Блакитна зоря (3810,00 грн.).
Літературний збірник «Погорина» (22283,00 грн.).
На сторінках літературного збірника «Погорина» у розділах «Проза», «Поезія», «Письменницькі роздуми», «Ріднокрай», «Мистецтво», «Духовні витоки» та інших висвітлено творчий доробок як відомих у краї письменників, краєзнавців, художників, так і молодих літераторів.
Загальний тираж виданих книг – 3169 примірників, з них літературний збірник «Погорина» - 300 екземплярів.
Практикується видання книг на умовах спів фінансування, для друку книг Столярчука Б.Й. – «Край над Горинню» та Берези Ю.П. – «Копитентний керівник» додатково залучено відповідно 2100,00 грн. та 5000,00 грн.
До обласної державної адміністрації у 2008-2009 роках надійшло 28 звернень від членів обласної організації Національної спілки письменників України та 49 інших авторів (краєзнавців, художників, композиторів та інших) з проханням виділити кошти на видання їхніх творів.
Для забезпечення ефективного розподілу та використання бюджетних коштів на видання книжкових творів місцевих авторів у звітному періоді відбулося 3 засідання координаційної ради. При цьому рада керувалася Положенням, затвердженим розпорядженням голови облдержадміністрації від 20.08.2007 № 395 „Про координаційну раду з питань видавничої справи” із внесеними змінами від 08.01.2008 № 4 та від 22.05.2008 № 219, Рекомендаціями щодо порядку надання матеріалів на її розгляд для видання творів місцевих авторів, затвердженими заступником голови облдержадміністрації 15 січня 2008 року. При прийнятті окремих рішень координаційна рада враховувала пропозиції постійних комісій обласної ради, зокрема з питань освіти, науки, молодіжної політики, молодіжної культури та спорту, духовності, культури та соціальної політики. До складу координаційної ради входять Воляник І.В – член постійної комісії з питань духовності, культури та соціальної політики та Кузьмук Л.І. - член постійної комісії з питань освіти, науки, молодіжної політики, фізичної культури та спорту.
Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 22.05.2008 № 219 „Про внесення змін та доповнень до розпоряджень голови обласної державної адміністрації” тиражі книжкових творів місцевих авторів, що видаються за кошти обласного бюджету, розподіляються таким чином:
- управління культури і туризму облдержадміністрації – 45%;
- управління освіти і науки облдержадміністрації – 25%;
- головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації – 5%;
- головне управління з питань внутрішньої політики та інформації облдержадміністрації – 5%;
- автори – 20%.
Для популяризації української книги в області проводяться книжкові виставки, ярмарки, свята книги, презентації нових видань тощо.
У березні поточного року в області проведено традиційний Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги, присвячений Міжнародному дню дитячої книги, у рамках якого в бібліотечних закладах організовано презентації творів українських письменників, літературні ігри, бесіди, тематичні вечори, зустрічі з письменниками. У районних і міських газетах, заснованих за участю органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, було опубліковано 18 інформаційних повідомлень про проведені заходи у рамках Всеукраїнського тижня дитячої книги.
В обласних, міських і районних газетах, у тому числі заснованих за участю органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування під рубриками „Презентація”, „Нові книги”, „Знай наших!”, „Видавничі новинки”, „Нове видання”, „Мистецькі новини”, „Література”, „Книги земляків”, „Книжкова справа”, „Слово і час”, „Рівненщина літературна” та іншими регулярно подається інформація про нові книжкові надходження.
Кожного року у травні на Рівненщині проводиться обласне свято української мови і Першокниги у с. Пересопниця Рівненського району.
Традиційно до Дня працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження у травні цього року головним управлінням з питань внутрішньої політики та інформації облдержадміністрації у Рівненській обласній державній бібліотеці організовано виставку книжкової продукції, виданої місцевими видавцями у 2008-2009 роках.
Знаковою подією для громадськості області стала презентація 28 травня цього року другої книги тому «Реабілітовані історією. Рівненська область» (тираж 1 тис. примірників), в якій на основі документальних джерел розкриваються причини, характер, специфіка, перебіг політичних репресій тоталітарної доби в Рівненській області.
На цьогорічній V Київській міжнародній книжковій виставці-ярмарку Рівненщина була представлена окремим стендом. Відомий фотохудожник Рівненщини О. Харват, автор фотоальбому „Мій Рівненський край” взяв участь у національному конкурсі „Краща книга України”, що відбувся у рамках виставки-ярмарку.
Для забезпечення широкого розповсюдження української книги обласним комунальним підприємством „Рівнекнига” щорічно проводяться тематичні виставки-продажі літератури під час заходів із вшанування пам’яті козаків і селян, які загинули в битві під Берестечком 1651 року, а також у рамках святкування Дня незалежності України.
В області постійно проводиться робота, спрямована на підвищення авторитету та посилення популяризації української книги. Її складовою частиною є проведення книжкових виставок і ярмарків, науково-практичних конференцій, свят книги, презентацій нових видань за участю письменників, науковців, видавців, поліграфістів. Так, упродовж січня – листопада 2009 року в бібліотечних закладах області відбулося більше 100 презентацій нових книг авторів Рівненщини. Рівненською організацією Національної спілки письменників України проведено 23 зустрічі з учнівською молоддю у рамках заходів «Урок веде письменник».
До Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції внесено 58 суб’єктів видавничої справи. Видавничі організації здійснюють випуск літературно-художніх, історичних, краєзнавчих, наукових, дитячих видань, поетичних збірок, навчально-методичної та наукової літератури.
Станом на 1 листопада 2009 року в області функціонує 36 спеціалізованих книжкових магазини. Провідне місце на регіональному ринку книжкової продукції продовжує посідати обласне комунальне підприємство „Рівне книга”, до складу якого входять 5 магазинів, розташованих у м.Рівне. Гуртово-роздрібне підприємство обласної спілки споживчих товариств обслуговує 6 книгарень, 12 відділів книжкової торгівлі і 17 книжкових куточків у райцентрах і сільських населених пунктах. Кожен районний центр та населені пункти до 3 тисяч жителів забезпечені об’єктом книготоргівлі. Всього на території області функціонує 92 книготорговельних об’єкти різних форм власності. В області виконуються вимоги щодо функціонування об’єктів роздрібної торгівлі книжковою продукцією передбачені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.06.2008 № 902-р.
Для прикладу, згідно з нормативом мінімальна кількість об’єктів книжкової торгівлі для м.Рівне – 12, а фактично працює – 24. Однак, складною залишається ситуація із книготоргівлею у населених пунктах, де проживає до 5 тис. громадян: нормативами передбачено 900 торгових точок, а працює фактично 11. Причиною такого стану є недостатній розвиток інфраструктури сільських населених пунктів. Найменше торгових точок з продажу книжкової продукції у Гощанському (1), Зарічненському (2), Корецькому (2) районах. Краща ситуація з книготоргівлею у Володимирецькому (6), Радивилівському (6), Рокитнівському (6) районах.
Упродовж 2009 року орендодавці не порушували питань щодо розірвання договорів оренди, не вживали заходів з виселення видавництв та підприємств книгорозповсюдження з приміщень, що належать до комунальної власності територіальних громад.
Питома вага вітчизняних книжкових видань, які розповсюджуються через книготорговельну мережу області, становить близько 80 відсотків від загального обсягу реалізації книжкової продукції.
Таким чином, у поточному році виконання Програми розвитку книговидавничої справи, сприяння збільшенню випуску книжкової продукції місцевих авторів у Рівненській області на 2006-2010 роки забезпечено у межах виділених асигнувань.