Проєкти рішень обласної ради
Оприлюднено 05-09-2025ПРОЄКТ
У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме скликання
(Тридцять друга сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від __ _____________ 20___ року №____
Про Кодекс етики депутата та депутатки Рівненської обласної ради восьмого скликання
Враховуючи подання депутатки Рівненської обласної ради Катерини САМАРДАК, Європейський кодекс поведінки для всіх осіб, залучених до місцевого та регіонального врядування, ухвалений Конгресом місцевих та регіональних влад Європи 07.11.2018, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями та президією обласної ради, обласна рада
в и р і ш и л а :
1. Затвердити Кодекс етики депутата та депутатки Рівненської обласної ради восьмого скликання.
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань Регламенту, діяльності правоохоронних органів та боротьби з корупцією.
Голова ради Андрій КАРАУШ
Проєкт рішення підготовлений депутаткою Рівненської обласної ради
Самардак К.В.
Депутатка обласної ради Катерина САМАРДАК
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення обласної ради
від ___ _______ 2025 року
№____
КОДЕКС ЕТИКИ ДЕПУТАТА ТА ДЕПУТАТКИ
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Преамбула
У цьому Кодексі з метою утвердження дотримання гендерної рівності терміни, які позначають професії, посади та статуси, використовуються із вживанням фемінітивів.
Рівненська обласна рада як представницький орган місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області, та кожен депутат/депутатка Рівненської обласної ради, зокрема:
- відчуваючи відповідальність перед мешканцями області та своїми виборцями й усвідомлюючи довіру, висловлену ними;
- керуючись тим, що етичні, недискримінаційні та прозорі дії депутатів/депутаток Рівненської обласної ради значною мірою сприяють формуванню демократичних інститутів у нашій області, посиленню довіри суспільства до органів представницької демократії, розвитку і вдосконаленню норм депутатської етики, зобов'язуються виконувати принципи та інструкції, передбачені цим Кодексом.
* * *
Кодекс етики депутата/депутатки Рівненської обласної ради восьмого скликання (далі – Кодекс) установлює набір етичних принципів і стандартів, на основі яких депутати/депутатки Рівненської обласної ради (далі - депутати/депутатки) здійснюють свою діяльність. Кодекс є корпоративною угодою, розробленою і ухваленою з метою сприяння ефективній діяльності депутатів.
Метою Кодексу є встановлення стандартів і правил поведінки для врегулювання ситуацій етичного характеру, що виникають у процесі здійснення депутатами/депутатками повноважень, покладених на них Конституцією України, законами України та волею виборців, а також для запобігання проявам будь-якої з форм дискримінації.
РОЗДІЛ I
Загальні положення
Стаття 1. Загальні вимоги стосовно поведінки депутата/депутатки
1. У своїй діяльності депутат/депутатка зобов'язаний/зобов'язана:
- захищати інтереси області та безпосередньо своїх виборців;
- керуватися інтересом і благом області, яку він/вона представляє;
- знати положення Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, які є підставою для його/її діяльності;
- виконувати свої обов'язки ретельно, зі старанням, з наміром звітувати про прийняті рішення;
- знати і розуміти демократичні принципи місцевого самоврядування, всебічно сприяти залученню до безпосереднього управління областю мешканців/мешканок Рівненської області;
- взаємодіяти з іншими інституціями громадянського суспільства, громадськими організаціями та органами самоорганізації населення;
- не допускати прояву будь-якої з форм дискримінації за ознакою раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками по відношенню до інших депутатів/депутаток і мешканців/мешканок Рівненської області;
- з повагою ставитися до прав, свобод і законних інтересів мешканців/мешканок Рівненської області, громадських об'єднань;
- не приймати будь-яких гонорарів, подарунків, не отримувати винагород безпосередньо чи опосередковано за дії, пов'язані зі здійсненням ним/нею депутатських повноважень;
- не вдаватися до дій, які могли б спонукати інших до порушення положень законів України і цього Кодексу.
Депутат/депутатка у своїй діяльності мають бути зразком гідності, чесності, порядності та професіоналізму.
Стаття 2. Принципи, якими повинен керуватися депутат/депутатка під час виконання своїх обов'язків
1. Законність і верховенство права.
2. Відданість інтересам Рівненської області.
3. Сумлінність і гуманізм.
4. Доброчесність і прозорість.
5. Об'єктивність і неупередженість.
6. Відповідальність та підзвітність перед виборцями.
7. Публічність.
8. Чесність.
9. Компетентність.
10. Рівність і недискримінація.
Стаття 3. Порядок застосування цього Кодексу
1. У разі порушення депутатом/депутаткою Рівненської обласної ради цього Кодексу головуючий/головуюча на пленарному засіданні Рівненської обласної ради або постійна комісія Рівненської обласної ради, до предмету відання якої віднесено питання Регламенту (далі - Комісія), може застосувати до нього/неї заходи впливу в порядку, визначеному цим Кодексом і Регламентом Рівненської обласної ради.
РОЗДІЛ II
Правила депутатської етики у Рівненській обласній раді, постійних комісіях Рівненської обласної ради
Стаття 4. Присутність на засіданнях
1. Депутат/депутатка зобов'язаний/зобов'язана особисто бути присутнім/присутньою і брати участь у засіданнях Рівненської обласної ради та її органів, до складу яких його/її обрано; добросовісно виконувати рішення і доручення Рівненської обласної ради, постійних та тимчасових контрольних комісій Рівненської обласної ради. Відсутність депутата/депутатки на засіданнях допускається тільки з поважних причин, при цьому депутат/депутатка зобов'язаний/зобов'язана діяти відповідно до порядку, передбаченого Регламентом Рівненської обласної ради. У разі неможливості прибути на пленарне засідання Рівненської обласної ради, засідання постійної чи тимчасової контрольної комісій чи іншого органу, до якого обрано депутата/депутатку, депутат/депутатка повідомляє про це виконавчий апарат Рівненської обласної ради або голову відповідної постійної чи тимчасової контрольної комісії чи іншого органу.
Стаття 5. Голосування на засіданнях
1. Депутат/депутатка голосує особисто. На пленарних засіданнях Рівненської обласної ради не допускається передоручення щодо голосування іншому депутату/депутатці або іншій особі. У разі встановлення таких порушень, факт яких підтверджено документальними доказами або свідченнями очевидців, головуючий/головуюча на пленарному засіданні Рівненської обласної ради виголошує на пленарному засіданні Рівненської обласної ради попередження депутату-порушнику/депутатці-порушниці, а інформація про такі факти публікується на офіційному вебсайті Рівненської обласної ради.
2. Перешкоджання здійсненню волевиявлення депутата/депутатки забороняється.
Стаття 6. Правила поведінки депутатів/депутаток під час пленарних засідань Рівненської обласної ради, засідань постійних комісій Рівненської обласної ради
1. Поведінка депутатів/депутаток та відносини між депутатами/депутатками будуються на основі принципу рівності та недискримінації. Кожен депутат/депутатка зобов'язаний/зобов'язана з повагою ставитися до інших депутатів/депутаток незалежно від їхньої раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, сімейного та майнового стану або інших ознак. Депутати/депутатки повинні здійснювати свою роботу, керуючись принципами вільного колективного обговорення, поваги до плюралізму поглядів і думок, недопущення конфліктів, долати суперечності у позиціях депутатів/депутаток шляхом дискусій та компромісів. Депутат/депутатка не може нав'язувати свою позицію шляхом застосування погроз, ультиматумів, насильства та інших подібних дій.
2. Беручи участь у пленарних засіданнях Рівненської обласної ради, засіданнях постійних та тимчасових контрольних комісій Рівненської обласної ради, депутати/депутатки повинні дотримуватися дисципліни та норм етики і, зокрема, правил, передбачених Регламентом Рівненської обласної ради та цим Кодексом, проявляти ввічливість, толерантність, тактовність та повагу до головуючого/головуючої на засіданні, до депутатів/депутаток та інших осіб, присутніх на засіданні.
3. Не допускаються індивідуальні та колективні дії депутатів/депутаток, спрямовані на зрив чи створення перешкод у проведенні засідань. Зокрема, забороняється:
1) виступати без дозволу головуючого/головуючої, у тому числі з питань, що не стосуються визначеного порядку денного;
2) порушувати встановлені Регламентом Рівненської обласної ради порядок та вимоги стосовно виступів;
3) перешкоджати викладенню або сприйняттю виступу (вигуками, оплесками, звуковими пристроями, вставанням, розмовами по мобільному телефону тощо);
4) використовувати нецензурну лексику, образливі висловлювання, закликати до незаконних і насильницьких дій, допускати образи на адресу інших депутатів/депутаток та інших осіб, державних органів, підприємств, установ та організацій;
5) допускати на адресу інших депутатів/депутаток або інших осіб принизливих коментарів щодо зовнішнього вигляду, статі, віку, сімейного та майнового стану, етнічного або соціального походження, віросповідання, раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, інвалідності або інших ознак;
6) використовувати у своїх промовах будь-які порівняння на адресу інших депутатів/депутаток, інших осіб щодо зовнішнього вигляду, статі, віку, сімейного та майнового стану, етнічного або соціального походження, віросповідання, раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, інвалідності або інших ознак;
7) підбурювати до дискримінації стосовно інших депутатів/депутаток, або осіб, запрошених на засідання, за їх певними ознаками (раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, сімейного та майнового стану або іншими ознаками);
8) використовувати у своїх промовах недостовірні та неперевірені відомості, за винятком, коли депутат/депутатка у своєму виступі послався/послалась на джерело інформації;
9) вносити до зали засідань і використовувати під час проведення засідань плакати, гасла, гучномовці, інші предмети та технічні засоби, що перешкоджають діяльності депутатів і створюють перешкоди у роботі технічного обладнання, необхідного для проведення засідань;
10) цілеспрямовано чинити дії, наслідком яких може бути пошкодження або знищення майна Рівненської обласної ради або майна, яке Рівненською обласною радою орендується;
11) допускати сексуальні домагання, залякування, цькування (зокрема кіберцькування та соціальне цькування), мову ненависті та нешанобливу поведінку.
4. У разі порушення вимог, викладених у цій статті, головуючий/головуюча на пленарному засіданні, на засіданні постійної комісії Рівненської обласної ради має право:
1) закликати депутатів/депутаток до порядку;
2) винести усне зауваження депутату/депутатці;
3) піддати депутата/депутатку публічному осуду шляхом оголошення про порушення на засіданні;
4) звернутися до Комісії, до предмету відання якої віднесено питання депутатської етики, зі скаргою про порушення норм цього Кодексу та проханням надати оцінку вчиненим діям та винести рішення про притягнення депутата(-ів)/депутатки(-ок), що порушив(-ли)/порушила(-и) вимоги цього Кодексу, до відповідальності;
5) попередити про неприпустимість принизливих чи дискримінаційних коментарів та припинити виступ депутата/депутатки;
6) закрити пленарне засідання з підстав, передбачених Регламентом Рівненської обласної ради, закрити засідання постійної комісії обласної ради.
РОЗДІЛ III
Право на володіння та поширення інформації, використання статусу депутата/депутатки
Стаття 7. Використання депутатом/депутаткою свого статусу у питаннях поширення інформації, дотримання депутатської таємниці
1. Депутат/депутатка не повинен/не повинна використовувати свій депутатський статус в особистих, зокрема корисливих, цілях. Це стосується всіх аспектів діяльності депутата/депутатки, його/її відносин з державними органами та органами місцевого самоврядування, посадовими особами, громадськістю та засобами масової інформації.
2. Депутат/депутатка зобов'язаний/зобов'язана використовувати свій депутатський статус лише в службових цілях і не розголошувати інформацію, яка за законодавством належить до інформації з обмеженим доступом і стає відомою йому/їй під час виконання депутатських обов'язків.
3. Депутат/депутатка не може розголошувати інформацію, яка стала йому/їй відома під час здійснення депутатських повноважень, якщо ця інформація:
- стосується питань, розглянутих на закритих засіданнях Рівненської обласної ради та її органів;
- стосується таємниць особистого життя депутата/депутатки, які охороняються законом і стали відомими у зв'язку з розглядом у Рівненській обласній раді питання про порушення депутатом/депутаткою депутатської етики, до винесення рішення по справі про відповідне порушення;
- становить таємницю особистого життя виборця чи іншої особи, що довірена депутату/депутатці за умови її нерозголошення;
- містить персональні дані осіб, і зазначені особи не надали згоду на її поширення.
4. У разі порушення вимог цієї статті суб'єкт, що виявив такі порушення, звертається зі скаргою до Комісії з проханням розглянути справу по суті та винести відповідне рішення з метою покарання депутата-порушника/депутатки-порушниці.
Стаття 8. Використання депутатом/депутаткою депутатського бланка
1. Депутат/депутатка зобов'язаний/зобов'язана використовувати затверджений у встановленому порядку депутатський бланк тільки для офіційних звернень, запитів, листів та документів, які підписуються ним/нею власноруч і необхідні для здійснення депутатських повноважень.
РОЗДІЛ IV
Правила депутатської етики під час роботи з виборцями, із засобами масової інформації, працівниками/працівницями виконавчого виконавчого апарату Рівненської обласної ради та помічниками-консультантами/помічницями-консультантками
Стаття 9. Взаємовідносини депутата/депутатки з виборцями
1. Депутат/депутатка несе відповідальність перед своїми виборцями за обіцянки, дані в період передвиборчої кампанії. Депутат/депутатка повинен/повинна об'єктивно ставитися до своїх обіцянок, не давати обіцянок, що завідомо не можуть бути виконані.
2. Депутат/депутатка повинен/повинна сумлінно виконувати свої обов'язки стосовно роботи з виборцями, проводити прийоми громадян/громадянок, розглядати та надавати відповідь на звернення громадян/громадянок у строки та в порядку, визначені законодавством.
3. Депутат/депутатка через засоби масової інформації і під час зустрічей з виборцями зобов'язаний/зобов'язана інформувати їх про свою діяльність, у тому числі пов'язану з особистими зверненнями громадян/громадянок. Інформація, що надається депутатом/депутаткою виборцям, має бути повною, достовірною та об'єктивною.
4. Депутат/депутатка повинен/повинна вживати всіх необхідних заходів, що не суперечать закону, з метою забезпечення прав, свобод і законних інтересів своїх виборців та інших громадян/громадянок. З метою вирішення проблем громадян/громадянок та реалізації поставлених ними вимог депутат/депутатка повинен/повинна вносити пропозиції у відповідні органи державної влади, органи місцевого самоврядування, громадські організації та інші установи, що відповідальні чи можуть сприяти вирішенню відповідних завдань.
5. Під час особистого спілкування з виборцями депутат/депутатка повинен/повинна намагатися слугувати прикладом професіоналізму, порядності, демократичності та справедливості; проявляти повагу та терпимість до переконань виборців, традицій, культурних особливостей етнічних і соціальних груп, релігійних конфесій, сприяти міжнаціональній та міжконфесійній згоді; проявляти витримку і коректність, особливо у тих випадках, коли власна позиція депутата/депутатки не збігається з думкою виборця.
6. Депутат/депутатка повинен/повинна не допускати прояву будь-якої з форм дискримінації по відношенню до мешканців/мешканок Рівненської області за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками.
7. Депутат/депутатка повинен/повинна вивчати громадську думку та потреби різних груп жінок і чоловіків - мешканців/мешканок Рівненської області, інформувати про них Рівненську обласну раду.
Стаття 10. Взаємодія депутата або депутатки із засобами масової інформації
1. Депутат/депутатка не повинен/не повинна уникати спілкування з представниками/представницями засобів масової інформації, особливо щодо важливих для суспільства питань, а навпаки, намагатися частіше доносити власну позицію, позицію своєї політичної сили чи Рівненської обласної ради в цілому до відома суспільства.
2. Публічні виступи депутата/депутатки мають бути коректними та виваженими, спрямованими на зміцнення авторитету депутата та Рівненської обласної ради в цілому.
3. Якщо депутат/депутатка, виступаючи в засобах масової інформації, на пресконференціях, мітингах з будь-якими публічними заявами, піддає критиці діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій та їх посадових осіб, громадян/громадянок, він/вона повинен/повинна використовувати тільки достовірні, перевірені факти.
4. У своїх публічних виступах, повідомленнях чи коментарях, у тому числі у соціальних мережах, депутат повинен / депутатка повинна уникати висловлювань, які:
- проявляють будь-яку з форм дискримінації по відношенню до мешканців/мешканок Рівненської області за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, наявності інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками;
– містять образливі, недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, колег-депутатів/депутаток, а також містять ненормативну (нецензурну) лексику;
- розпалюють ворожнечу чи ненависть до окремих груп жінок і чоловіків (мешканців/мешканок Рівненської області) за їх ознаками раси, кольору шкіри, етнічного та соціального походження, релігійних та інших переконань;
- підбурюють до дискримінації щодо окремих груп жінок і чоловіків (мешканців/мешканок Рівненської області) за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками.
Стаття 11. Взаємодія депутата/депутатки Рівненської обласної ради з працівниками та працівницями виконавчого апарату Рівненської обласної ради, помічниками-консультантами/помічницями-консультантками депутата/депутатки Рівненської обласної ради
1. Діяльність виконавчого апарату Рівненської обласної ради та помічників-консультантів/помічниць-консультанток спрямована на забезпечення виконання депутатом/депутаткою своїх депутатських повноважень. Працівники/працівниці виконавчого апарату Рівненської обласної ради та помічники-консультанти/помічниці-консультантки повинні сприяти встановленню професійних, конструктивних відносин із депутатом/депутаткою, що є важливим чинником ефективності діяльності Рівненської обласної ради. Депутати/депутатки повинні бути коректними та ввічливими у спілкуванні з працівниками/працівницями виконавчого апарату Рівненської обласної ради та помічниками-консультантами/помічницями-консультантками, демонструвати їм свою повагу та вихованість; те саме стосується працівників/працівниць виконавчого апарату Рівненської обласної ради та помічників-консультантів/помічниць-консультанток по відношенню до депутатів.
2. Депутатам/депутаткам забороняється:
- вчиняти дії, що призводять або можуть призвести до прямої чи непрямої дискримінації щодо працівників/працівниць виконавчого апарату Рівненської обласної ради, помічників-консультантів/помічниць-консультанток за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками;
- вчиняти дії сексуального характеру, виражені словесно або фізично, що принижують чи ображають працівників/працівниць виконавчого апарату Рівненської обласної ради, помічників-консультантів/помічниць-консультанток.
3. Працівники/працівниці виконавчого апарату Рівненської обласної ради та помічники-консультанти/помічниці-консультантки мають право звернутися зі скаргою щодо порушення депутатами/депутатками вимог цього Кодексу, Регламенту Рівненської обласної ради та законів України на предмет неетичної поведінки депутатів/депутаток до Комісії, якщо інше не передбачено законодавством України. Ці скарги підлягають обов'язковому розгляду Комісією і передбачають перевірку фактів, що містяться у скарзі, та у разі виявлення порушень вжиття заходів відповідного реагування.
РОЗДІЛ V
Порядок розгляду питань, пов'язаних із порушенням Кодексу, та відповідальність за порушення
Стаття 12. Порядок розгляду питань, пов'язаних із порушенням Кодексу, та відповідальність за порушення
1. Дотримання депутатом/депутаткою норм цього Кодексу є важливим елементом для всебічної і об'єктивної оцінки його/її професійних і особистих якостей.
2. Головним органом у структурі Рівненської обласної ради, що забезпечує дотримання депутатами/депутатками правил депутатської етики і, зокрема, вимог цього Кодексу, є Комісія з питань Регламенту, діяльності правоохоронних органів та боротьби з корупцією.
3. Депутат/депутатка, депутатська фракція, головуючий/головуюча на засіданні Рівненської обласної ради, міжфракційне об'єднання депутатів/депутаток, працівник/працівниця виконавчого апарату Рівненської обласної ради, помічник-консультант/помічниця-консультантка депутата/депутатки, виборець або громадська організація, які вважають, що депутат(-и)/депутатка(-и) порушив(-ли)/порушила(-и) цей Кодекс, мають право звернутися до Комісії щодо порушення норм цього Кодексу з проханням надати оцінку вчиненим діям і винести рішення про притягнення депутата(-ів)/депутатки(-ок), що порушив(-ли)/порушила(-и) вимоги цього Кодексу, до відповідальності.
4. За результатами розгляду на своєму засіданні у випадку порушення цього Кодексу Комісія має право застосувати до депутата-порушника/депутатки-порушниці один або одночасно кілька таких заходів впливу:
1) попередження із занесенням до протоколу засідання;
2) рекомендація депутату/депутатці публічно вибачитися, у тому числі й через ЗМІ або соціальні мережі, якщо порушення вчинялось через них;
3) інформування про неетичну поведінку депутата/депутатки шляхом розміщення повідомлень у відповідному розділі на офіційному вебсайті Рівненської обласної ради;
4) звернення до політичної партії, від якої його/її обрано депутатом/депутаткою, з пропозицією розглянути питання про можливість відкликання такого депутата/такої депутатки за народною ініціативою.
5. У разі виявлення за результатами розгляду питань щодо порушення депутатами/депутатками норм депутатської етики, ознак злочину або адміністративного правопорушення Комісія передає матеріали справи до правоохоронних органів.