18-04-2025

Як створити ефективну мережу старшої школи?

Круглий стіл на таку тему відбувся за участі представників чотирьох асоціацій місцевого самоврядування. Це освітяни, керівники громад, експерти з Рівненщини та інших областей.

Обговорення актуальної на сьогодні теми стало можливим завдяки програмі Polaris "Підтримка багаторівневого врядування в Україні", яка фінансується урядом Швеції.

Рівненську обласну раду, як члена Української асоціації районних та обласних рад на зустрічі представили голова Андрій Карауш та керуючий справами виконавчого апарату - керівник секретаріату Богдан Сологуб.

Учасники говорили про позитивні сторони реформи старшої школи в Україні, а також озвучили ризики, які вона створює.

- Є ціла низка факторів, на основі яких треба шукати консенсус. Це і фінансова спроможність кожної громади, бо вони є дуже різні. І питання ВПО: чи залишаться вони в конкретній ТГ, чи повернуться додому, - сьогодні практично неможливо спрогнозувати кількість населення в громадах в найближчі роки, - зауважив голова РОР.

Андрій Карауш також звернув увагу на регіональний дисбаланс, коли, наприклад, на півночі області за розрахунками треба збудувати 8 нових закладів освіти, а на півдні, навпаки, – закрити 28 некомплектних і неспроможних шкіл.

- А ще - якісні дороги, забезпечення шкільними автобусами, щоб довозити старшокласників до місця навчання, наявність укриттів, мережа класів для вивчення предмету "Захист України"... Все це питання, від яких залежить успіх цієї реформи, - переконаний голова РОР.

У той же час, на думку більшості учасників круглого столу, не існує єдиної схеми, яка б стовідсотково підійшла для кожної громади. Свої корективи вносить і той важливий факт, що в Україні триває війна.

Нагадаємо, що освітня реформа "Нова українська школа" стартувала у 2017 році і впроваджується поетапно. З 2027–2028 років вона торкнеться старшої школи та профільної освіти. Зокрема, додається ще один рік навчання. А ключове завданням реформи - допомогти учням набути необхідні компетентності, щоб в подальшому ті правильно обрали професійний шлях та були затребуваними фахівцями на ринку праці.

Йдеться про 10, 11 та 12 класи в ліцеях. Адже до 9 класу включно діти навчатимуться в гімназіях.

У вересні минулого року Рівненська обласна рада сесійним рішенням затвердила план формування мережі закладів освіти, розроблений Департаментом освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації. До неї увійшли заклади загальної середньої освіти академічного та професійного спрямування.