19-04-2021

В обласній раді обговорили актуальні питання місцевої політики в умовах нових викликів

В умовах реформи місцевого самоврядування постає чимало викликів, які потрібно долати, аби забезпечити якість та ефективність роботи органів місцевої влади. Про це йшлося під час круглого столу «Актуальні питання місцевої політики в умовах нових викликів», одним з організаторів якого стала Рівненська обласна рада.  

Передусім депутатка обласної ради Світлана Богатирчук-Кривко розповіла про оцінку українських реформ у Раді Європі. З 2008 року депутатка працює в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи, тому має змогу в динаміці оцінити ставлення колег з Ради Європи до українських  реформ.

- Зараз у Раді Європи представлено близько 200 тисяч територіальних громад з  усіх 47 країн, які на сьогодні є її членами. Основним документом, відповідно до якого працює Рада Європи, є Європейська хартія місцевого самоврядування. Україна приєдналася до Ради Європи у 1995 році, і згодом Парламент беззастережно імплементував згаданий документ. Відтак уже двічі Україна підпадала під моніторинг виконання Хартії. На жаль, під час останнього моніторингу стану місцевої демократії у 2013 році у Ради Європи виникло чимало зауважень до виконання цього документа. Звісно, тоді відзначили й певний позитив, як то  діяльність асоціацій, збільшення можливостей наповнення місцевих бюджетів. Проте зауважень теж було багато. Серед  них – незавершення реформи місцевого самоврядування, надмірна його політизація, відсутність системи підготовки кадрів для органів місцевої влади. Нині ж нові виклики ми отримали і через пандемію. Як наслідок, відбулася певна централізація влади та фінансів. Сподіваємося, що не стане незворотним процесом, - зазначила Світлана Богатирчук-Кривко.

Саме «на плечі» місцевої влади лягають нині проблеми, пов’язані з COVID-19 та карантином. Робота малого та середнього бізнесу, забезпечення роботи медичних закладів, функціонування закладів освіти в умовах карантину – усі ці питання постають доволі гостро. І саме органи місцевого самоврядування вимушені виконувати чимало функцій, які за звичних умов мала б забезпечувати центральна влада.  

Під час круглого столу значну увагу цій тематиці приділили й науковці. Зокрема завідувач кафедри громадського здоров’я та фізичного виховання Національного університету «Острозька академія» Ігор Гущук розповів про регіональний аспект питання розбудови системи охорони громадського здоров'я в контексті сталого розвитку та пандемії COVID-19.

Про проблеми субсидіарності локальної влади розповів доктор політичних наук, професор Рівненського державного гуманітарного університету Богдан Юськів. Чимало цікавих думок прозвучало з вуст інших доповідачів.

Натомість депутатка Рівненської обласної ради Алла Черній порушила проблему  розвитку сфери освіти в умовах пандемії COVID-19.  Адже проблеми освітнього процесу в умовах карантину стосуються не лише педагогів, а  й учнів, студентів та їхніх батьків.

- Основна функція освіти – забезпечити якісні послуги. Натомість через недостатній досвід дистанційного навчання цей процес на початку карантину став суттєвим викликом. Ще одним викликом виявилася відсутність необхідної техніки та швидкісного Інтернету. Як не прикро це визнавати, але якість Інтернету у містах та віддалених населених пунктах суттєво різниться не на користь останніх. Врешті, маємо й проблему психологічного дискомфорту – працювати у закритому середовищі, без можливості бачити зворотну реакцію важко. Важливо й те, що нині повноваження держави щодо забезпечення якісної освіти переходять на місцевий рівень. Скажімо, ЗНО є компонентом державної політики у сфері освіти, але ж впровадити його потрібно на локальному рівні.  Тому для забезпечення якісної освіти в нинішніх умовах потрібна партнерська взаємодія між директорами освітніх закладів, керівниками громад, місцевими депутатами, - вважає Алла Черній.

Зважаючи на актуальність тематики, яку порушили учасники круглого столу, Світлана Богатирчук-Кривко запропонувала продовжити обговорення питань, що нині на часі, і в ході наступних засідань  Координаційно-консультативної ради при голові обласної ради.