27-09-2022

У Всесвітній день туризму Дубенський замок відзначив 530-річчя першої писемної згадки

У Всесвітній день туризму в Державному історико-культурному заповіднику Дубна організували міжнародну наукову онлайн конференцію, присвячену 530-річчю першої писемної згадки про Дубенський замок.

До участі у заході запросили істориків, археологів, культурологів, музейників не лише з Рівненщини, а й Київської, Тернопільської, Волинської, Львівської, Черкаської областей, а також з Литви. Теми, які заявлені до презентації, стосуються як давньоруського будівництва XI-XIII ст.ст., так і археологічних знахідок сучасної доби. Науковці з різних регіонів України ділитимуться дослідженнями про визначні пам’ятки історії, культури та архітектури своїх областей. Окремий блок присвячений саме історії Дубенського замку та його експонатів.

Учасників конференції та колектив заповідника привітали голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш та голова обласної військової адміністрації Віталій Коваль.

- Майбутнє є у того народу, який береже своє минуле. Шанує його і аналізує! Україна має славетну історію і Дубенський замок — ще один доказ цьому. Свого часу саме маленьке Дубно було місцем проведення світових контрактів на постачання лісу, зерна, худоби. Саме звідси на Європейські ринки відправляли золото і саме тут народжувалися ювелірні прикраси гідні королівських дворів. У власників замку – князів Острозьких був дозвіл карбувати свої монети. І це свідчить про чималий вплив представників тогочасної української еліти на економічне, політичне та військове життя не тільки Волині, а й цілої Східної Європи, - зауважив Андрій Карауш.

Голова обласної ради наголосив на тому, що і сьогодні Дубенський замок є  візитівкою регіону і туристичним хабом Рівненщини. Андрій Карауш подякував колективу заповідника за любов до історії рідної землі. І з нагоди 530-ї річниці першої писемної згадки про Дубенський замок, а також Всесвітнього дня туризму нагородив Почесною грамотою робітника з комплексного обслуговування та ремонту будівель Державного історико-культурному заповідника м. Дубна Володимира Гаврилюка.

В рамках заходів також відбулося засідання робочої групи на тему «Рівненщина на шляху великого королівського шляху «Via Regia». Нагадаємо, що Дубенський істрико-культурний заповідник є ініціатором масштабного проєкту "Via Regia Ukraine" щодо створення асоціації, яка об'єднує українські культурні установи та організації з п'яти областей України: Рівненської, Волинської, Львівської, Житомирської та Київської. А також створення мережі культурних операторів в містах цих регіонів, які мають багату культурну спадщину, - задля промоції свого історичного надбання та розвитку культурного туризму.   

Під час візиту голова обласної ради обговорив з керівником Дубенського історико-культурного заповідника і низку проблемних питань. Зокрема, щодо обмежених можливостей залучати приватні інвестиції на розвиток замку. Адже через державний статус заклад може розраховувати лише на грантові проєкти та власні надходження.