17-09-2021

У Рівному відкрили виставку про історію кримських татар

«Крим. Народ. Історія. Справедливість» - виставка з такою назвою відкрилася в Рівненському обласному краєзнавчому музеї. 

Науковці Львівського музею історії релігії, які підготували експозицію, мали на меті привернути увагу до історії та культури кримських татар, їхнє життя на півострові.Науковці Львівського музею історії релігії, які підготували експозицію, мали на меті привернути увагу до історії та культури кримських татар, їхнє життя на півострові.

Відвідувачам представлені 11 банерів, кожен з яких присвячений окремій темі: історія, релігія, мова, культура, побут, архітектура. Є тут інформація і про визначних особистостей XIX-XX ст, серед яких - політики та культурні діячі Криму. Тобто в лаконічній формі науковцям вдалося передати основні віхи історії кримських татар.

Історичне тло виставки доповнюють світлини відомих місць півострова. Це переважно фото культових споруд, традиційного житла. Автори більшості світлин - професійні фотографи з Криму, які після його анексії живуть у Львові. Тут є фото Ханського палацу в Бахчисараї – єдиного у світі зразка кримськотатарської палацової культури, інтер’єри мечеті, соколиної вежі, мавзолею та інші.

Уперше експозицію побачили львівяни 18 травня – у 77 річницю депортації кримських татар. Рівне стало першим українським містом, куди львівські науковці привезли свою виставку. А першими відвідувачами експозиції «Крим. Народ. Історія. Справедливість» стали учні Української гімназії.

- Дуже символічно, що ця виставка приїхала саме до Рівного. Адже тут українці також зазнали великих репресій від комуністично-більшовицької влади. Влади, яка довгий час змушувала нас «брататися», а насправді століттями прагнула захопити Україну. Тому справжніми нашими братами є народи, які завжди підтримували нас. Серед них  - і кримські татари, - зауважив заступник голови Рівненської обласної ради Олексій Бучинський, який завітав на відкриття виставки.

Він також наголосив, що дуже важливо, аби якомога більше рівненських школярів та студентів відвідали цю експозицію. Адже сучасна молодь повинна мати чітке переконання, чий насправді є Крим.

Олексій Бучинський також мав нагоду познайомитися та поспілкуватися з кримським татарином Менаном Менановим, який 2014 змушений був залишити рідний Крим і переїхав до Рівного. Він є автором унікального панно «Вишита Україна», яке вже експонувалося в нашому місті.

Особливість цієї мистецької роботи  - в техніці: панно складається з 350 тисяч дерев’яних елементів розміром 2/2 мм кожен. Автор використав 12 порід дерева та інкрустував панно бурштином. Над цією роботою Менан Менанов працював два роки. Унікальне панно внесене до Національного реєстру рекордів України в категорії «Мистецтво».

Сама ж виставка «Крим. Народ. Історія. Справедливість» працюватиме на подвір'ї музею упродовж місяця.