11-04-2023
У Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів краєзнавчий музей презентував нову виставку
Фотодокументальну виставку «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори» створили співробітники Українського інституту національної пам’яті. Складається вона з 21 банера.
Експонати розповідають про мережу концтаборів для цивільних громадян та військовополонених, створену на території нацистської Німеччини та окупованих нею в роки Другої світової війни держав: Дахау, Аушвіц (Освенцім), Майданек, Бухенвальд, Заксенхаузен, Равенсбрюк та інших. Через них пройшли 2,3 мільйона людей різних національностей, зокрема, й українці. Майже 1,7 мільйона, тобто 74% в’язнів загинули. Ті ж, кому вдалося вижити, пройшли через страшні випробування, але не втратили сили духу, людяності.
Серед в’язнів нацистських концтаборів були учасники українського і радянського руху опору, військовополонені червоної армії, євреї і роми, частина остарбайтерів.
Автори виставки зосередили увагу на історіях життя приблизно двох десятків людей. Однак вони відображають долі сотень тисяч в’язнів.
У підготовці виставки фахівці Українського інституту національної пам’яті використали матеріали цілої низки установ. Зокрема, Галузевого державного архіву СБУ, Архіву Центру досліджень визвольного руху, Інституту національної пам’яті Польської Республіки, Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації, фондів Національного музею історії України у Другій світовій війні, Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», фондів Державного музею «Аушвіц-Біркенау» (Польща), Енциклопедії української діаспори та електронного архіву «Діаспоріана».
Доповнили виставку і матеріали з архівів Рівненського обласного краєзнавчого музею – про тих мешканців Рівненщини, які були в’язнями нацистських концтаборів, про концтабори для радянських військовополонених, які діяли у Рівному в період нацистської окупації 1941 – 1944 років.