22-07-2025

Статути, фінансова спроможність та безбар’єрне середовище в громадах – у Рівному відбулося засідання Асоціації міст України

Участь у зборах Регіонального відділення АМУ взяли керівники майже 50 тергромад Рівненщини, представники Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування (ВАОМС), керівники обласної ради та облдержадміністрації.

Так, представники ВАОМС Олександр Слобожан та Оксана Продан розповіли, що робить Асоціація міст України задля відстоювання інтересів місцевого самоврядування, зокрема, у співпраці з парламентом та урядом України. Окремо зупинилися на відповідних законодавчих змінах, які регулюють діяльність ОМС та місцевих адміністрацій.

Акцентували увагу на тому, що до 1 січня 2027 року кожна ТГ має розробити і затвердили свій статут і Асоціація готова допомогти громадам розробити такі фахові та дієві документи.

- Асоціація міст України — це адвокат місцевого самоврядування на всіх рівнях. Вона діє вже 33 роки. Сьогодні було багато корисних порад та акцентів, які точно стануть в нагоді. Зокрема, представникам ТГ були надані рекомендації щодо статутів, які в кожній ТГ мають затвердити упродовж наступних півтора року. Їх неможливо прийняти без громадських слухань, а у підсумку документ дасть розуміння, за якими правилами спілкуватимуться влада і ті, хто її обирав, які є червоні лінії, як молодь з 14 років зможе долучатись до прийняття рішень, як жителі впливатимуть на розподіл бюджету тощо, - підсумував голова РОР Андрій Карауш.
 

Створення безбар’єрного простору – також стало темою для обговорення. Досвідом облаштування такого середовища поділився секретар Рівненської міської ради Віктор Шакирзян. Нагадаємо, що Рівне стало одним із 15 міст України, які увійшли до пілотного проєкту Мінрозвитку «Рух без бар’єрів», ініційованого першою леді Оленою Зеленською.

- Війна породжує нові виклики. Стосуються вони і простору наших громад. Це не лише про пандуси, а й про іншу доступність лікарень, соціальних установ, органів влади тощо. Передусім ми говоримо про людей з інвалідністю та їхні потреби. Тому обласна влада підтримує такі ініціативи як «Рух без бар’єрів», надаючи співфінансування на облаштування безбар’єрного простору в приміщеннях, де розташовані заклади РОР. Це театр ляльок, облмуздрамтеатр, «Інваспорт», будівля на вул. Словацького, де працюють обласні соціальні служби. Змінитися має і приміщення обласної ради та облдержадміністрації, - зауважив голова РОР.