27-03-2023

Рівненська обласна рада - серед лідерів з відкритості

З огляду на те, що пандемія та війна суттєво погіршують доступ громадян до інформації, Рух ЧЕСНО повторно дослідив відкритість міських та обласних рад в Україні у другому півріччі минулого року.

Зокрема, що стосується облрад, то тут сформувалася команда одразу з чотирьох лідерів. Львівська тримає першість із попереднього аналізованого періоду. Три ради покращили результати — Рівненська, Вінницька та Волинська. Ці ради набрали 10 балів із максимально можливих 11. Водночас більш закритими стали Івано-Франківська, Тернопільська та Кіровоградська обласні ради.

Так, Рух ЧЕСНО відзначає Рівненську обласну раду, як позитивний приклад відкритості рад.

«Рівненська обласна рада публікує інформацію щодо відвідування депутатами засідань постійних комісій. Ведення та оприлюднення таких статистичних даних також не є вимогою закону, але це дуже важливо для врахування ефективності роботи депутата виборцем. Згідно із законом "Про статус депутатів місцевих рад", депутат, який пропустив понад 50% засідань сесій та/або комісій протягом календарного року, може бути відкликаний із ради та позбавлений мандата», - йдеться у матеріалі.

Отже, за проаналізований період роботи в умовах повномасштабної війни частина рад поступово відновлює прозорість своєї діяльності та інформування мешканців про неї. Але і досі залишаються такі, які невиправдано обмежують доступ громадян до інформації та даних, які мають бути публічними. Існує межа між питаннями безпеки та підзвітністю органів місцевого самоврядування перед громадянами. Лише у деяких чітко визначених випадках обмеження доступу до інформації може бути виправданим під час війни, але не в частині прийняття органами місцевого самоврядування рішень, які не мають впливу на обороноздатність країни, бо це питання не належить до їхніх повноважень.