02-05-2025
Рівненщина зібрала хірургів з різних областей України
Медики з’їхалися на Хірургічні читання присвячені 100-річчю від дня народження Євгена Борового.
Євген Максимович Боровий – знана далеко за межами Рівненщини особистість. З нього без перебільшення почалася новітня історія хірургічної служби нашого регіону.
Ось кілька ключових фактів про видатного хірурга: 1955 року Євген Боровий очолив хірургічне відділення, а 1968-го став головним хірургом Рівненщини і сформував цілу школу.
Як практик провів тисячі складних операцій, як вчений залишив по собі понад 270 наукових праць, 4 монографії, численні дослідження. Підготував шість кандидатів наук, був наставником для багатьох молодих лікарів, які стали блискучими фахівцями. Очолював обласне товариство хірургів.
Один з вагомих здобутків Борового - розвиток санавіації, що дозволило рятувати життя жителям найвіддаленіших куточків Рівненщини.
Однак чи не найбільший внесок Євген Боровий зробив саме для Рівненської обласної клінічної лікарні, де пропрацював понад пів століття. Завдяки його ініціативам та новаторському підходу обласна лікарня перетворилася на потужний центр хірургічної допомоги. Борового вважають першопрохідцем у проведенні операцій на щитоподібній залозі та одним із перших, хто впровадив ендотрахеальний наркоз.
З ініціативи Євгена Борового було започатковано центр інтенсивної терапії, виконано перші в області операції при пораненнях серця, релаксації діафрагми, кардіостенозі, а також впроваджено складні операції на шлунку, жовчних шляхах, підшлунковій залозі. За ініціативи Євгена Борового в РОКЛ було створено окремі відділення: хірургії органів травлення, ендокринології, хірургічної інфекції та проктології.
Тому саме обласна лікарня ініціювала проведення такого масштабного та важливого заходу як Всеукраїнська науково-практична конференція - щоб не лише пригадати внесок видатного українського медика, а й обговорити актуальні питання сучасної хірургії.
Захід об’єднав майже 200 учасників із семи областей України. Окрім хірургів, до нього доєдналися представники фармацевтичних компаній та виробники хірургічного обладнання. Привітали учасників читань керівники області – голова обласної ради Андрій Карауш, перший заступник голови ОДА Сергій Подолін.
Особливими гостями заходу стали донька Євгена Борового – Олеся Борова-Галай з чоловіком та сином, які також присвятили своє професійне життя хірургії.
Вітаючи учасників Хірургічних читань, голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш нагадав і про обласну премію імені Євгена Борового, яку на Рівненщині щороку вручають кращим хірургам. Переможці попередніх років також стали учасниками конференції.