17-07-2025
Перехід на сонячну енергетику на Рівненщині стрімко набирає обертів
За рік населення області взяло кредитних ресурсів для встановлення сонячних панелей на 80 млн грн, цим самим споживання цього альтернативного джерела енергії зросло майже на 70 %. Стабільно нарощує використання альтернативної енергетики місцевий бізнес. Натомість низьким залишається перехід на інші види енергії серед господарських будівель Рівненщини – лише 0,5%.
Такі цифри озвучили під час VI Форуму енергоефективності, який відбувся у Рівному.
Сонячні електростанції, біоенергетика, теплові насоси - це те, що може забезпечити стабільну роботу підприємств та соціальної інфраструктури, переконані учасники заходу.
Тому і цього разу Форум став платформою для обміну досвідом, ідеями та рішеннями в питаннях розвитку енергоощадних технологій та використання альтернативних та відновлювальних джерел енергії.
Серед учасників - представники громад, органів державної та місцевої влади, комунальних підприємств та установ області, бізнес.
- З кожним роком Форум об'єднує все більше учасників. Це свідчить про те, що і наш бізнес, і населення, і комунальна сфера зацікавлені розвивати енергонезалежність, застосовуючи новітні технології. Такі зустрічі - це гарний майданчик для обміну успішними кейсами, коли ті, хто вже відчув переваги енергонезалежності, діляться досвідом та алгоритмами з тими, хто усвідомив, наскільки важливою сьогодні є така модернізація, - зауважив голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш, вітаючи учасників Форуму.
Особливу увагу під час заходу приділили інструментам державної та міжнародної допомоги, зокрема, грантовим програмам ЄС, кредитним лініям та технічній підтримці донорів.
Також на Рівненщині впроваджуються механізми, які стосуються енергомодернізації обласних комунальних підприємств і закладів. Відповідно до Регіонального енергетичного плану, який затвердили на сесії обласної ради, в обласному бюджеті закладені кошти для відшкодування відсотків за кредитами, які КЗ і КП візьмуть на заходи з енергоефективності та впровадження альтернативних джерел енергії. Крім того, територіальні громади до кінця 2025 року повинні розробити муніципальні енергетичні плани. Завдяки цим документам можна буде ставити довгострокові цілі щодо енергетичного розвитку конкретної ТГ, що, зокрема, передбачає впровадження відновлювальних джерел енергії в громадських будівлях, комунальних установах та закладах.
Енергозабезпечення критичної інфраструктури – тема, яку неможливо оминути в умовах війни. Відтак учасники Форуму ділилися досвідом встановлення когенераційних установок, сонячних електростанцій та облаштування міні-ГЕС.
Агропідприємства Рівненщини, зі свого боку, розповіли про досвід використання альтернативної енергетики в агросекторі: біогазових установок, сонячних електростанцій, вітрових генераторів.