15-01-2021
Обслуговування споживачів – українською: набула чинності ще одна норма «мовного» законодавства
Уже відсьогодні в Україні набули чинності окремі норми закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який ухвалили ще у 2019 році.
Зокрема, з 16 січня вступила в дію стаття 30 згаданого закону, в якій вказано, що мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Відтак підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи-підприємці, інші суб’єкти господарювання, які обслуговують споживачів, відтепер здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари чи послуги, у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою.
Саме українською повинна подаватися інформація на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, квитках, меню та ін.
При цьому в інформації про товари, роботи чи послуги, наданій державною мовою, допускається використання слів, скорочень, абревіатур та позначень англійською мовою та/або з використанням літер латинського та/або грецького алфавітів.
Водночас інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися іншими мовами. І лише на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою.
У разі порушення прав на отримання інформації та послуг українською мовою можна звертатися до Уповноваженого із захисту державної мови на поштову адресу: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12; e-mail: kremin@kmu.gov.ua
Відповідно до ст. 57 Закону за таке порушення Уповноважений або його представник складає акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови й оголошує попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта.
За повторне протягом року порушення Уповноважений накладає на суб'єктів господарювання штраф у розмірі від 300 до 400 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 5100 до 6800 грн).
Виконання норм закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» є поступом у боротьбі за єдність та українські цінності, вважає голова обласної ради Сергій Кондрачук.
- Свого часу для мене саме «Мовний майдан» 2012-го став своєрідною підготовкою до Революції Гідності. Ніколи не забуду ту ніч на розігрітій літнім сонцем бруківці під Українським домом, яка минула під акомпанемент пісень Тараса Компаніченка. Пригадую, я ще здивувався, що після прийняття сумнозвісного мовного закону «Колесніченка-Ківалова» на захист нашої мови вийшло так мало людей. І якби тоді хтось сказав, що два роки потому я братиму участь у Марші мільйонів, я б ніколи не повірив, що українська нація здатна на таке об’єднання. Наша мова є одним з головних засобів зміцнення державної єдності. І тому її захист від атак «п’ятої колони» кремля, серед іншого, і законодавчий – це запорука захисту від посягань на нашу незалежність, - зазначив Сергій Кондрачук.