19-01-2021

Обласна рада вимагає скасувати необґрунтоване підвищення тарифів та збільшити видатки на субсидії

Звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо необхідності скасування рішення про необґрунтоване підвищення тарифів та збільшення видатків на субсидії підтримали сьогодні депутати Рівненської обласної ради.

Прийняттю рішення передувало тривале обговорення та кілька перерв у сесійному засіданні. У результаті текст звернення депутати таки ухвалили.

- Ми прагнули напрацювати максимально конструктивне і дієве звернення, щоб в результаті нас справді почули. У суботу вийшло розпорядження про скликання позачергової сесії, того ж дня був зареєстрований проєкт рішення. Сьогодні представники інших фракцій подали альтернативне звернення. Тож була необхідність випрацювали консолідоване звернення, яке набере максимальну підтримку депутатського корпусу, - зазначив голова обласної ради Сергій Кондрачук.

 

Звернення Рівненської обласної ради до Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо необхідності скасування рішення про необґрунтоване підвищення тарифів та збільшення видатків на субсидії

Підвищено ціну на електроенергію та скасовано пільговий тариф. Збільшилася ціна на газ та його доставку, а також тарифи на тепло. Все це призводить до підвищення цін на товари та послуги. Водночас при плануванні витрат Державного бюджету України на 2021 рік Кабінет Міністрів України скоротив видатки на виплату пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, які є дієвим механізмом соціального захисту незаможних громадян.

В умовах тривалого карантину та зростання безробіття, особливо в сільській місцевості, падіння економіки, тиск на людей шляхом постійного підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги залишає їх за межею виживання.

Ми, депутати Рівненської обласної ради, які представляють інтереси мільйонної громади, вважаємо, що в період пандемії влада повинна підтримати бізнес і людей, відновити економічну стабільність та встановити мораторій на підвищення будь-яких тарифів. Бо це не той шлях, яким мав би йти український уряд. Для початку необхідно ліквідувати корумпованість, непрозорість та неефективність у енергетичній галузі України, а також провести дієві реформи, а не перекладати проблеми НАК «Нафтогаз України» на плечі громадян.

На підставі викладеного, враховуючи широкий суспільний резонанс, що призводить до зростання соціальної напруги, Рівненська обласна рада виступає проти зростання ціни на природний газ, електроенергію, підвищення тарифів за розподіл (доставку) природного газу для газорозподільних компаній та вимагає:

У Президента України:

⁃ Ініціювати на державному рівні невідкладні антикризові рішення, спрямовані на зниження цін для населення на енергоресурси і житлово-комунальні послуги та вжити заходів задля недопущення подібних спроб у майбутньому.

⁃ Ініціювати вироблення механізму функціонування ринку енергоносіїв та комунальних послуг, який передбачатиме адекватне державне регулювання, усунення монопольних зловживань і урахування реальних можливостей громадян сплачувати за комунальні послуги.

⁃ Скоординувати дії державних органів з метою якнайшвидшого втілення таких рішень у життя.

У Кабінету Міністрів України:

⁃ Запровадити в Україні тимчасове регулювання ціни на газ на період дії карантинних обмежень та до завершення нинішнього опалювального сезону як необхідний захід на час подолання кризи, спричиненої пандемією.

⁃ Розробити механізм обмеження націнки постачальників газу на транспортування, прив'язавши її до ціни транспортування НАК «Нафтогаз».

⁃ Здійснити ретельну перевірку всіх газопостачальників, що мають  найвищі тарифи на розподіл газу, з метою усунення зловживань монопольним становищем.

⁃ За час дії тимчасового регулювання розробити чіткий та адекватний механізм функціонування ринку газу в Україні, який виключатиме можливість будь-яких зловживань постачальниками монопольним становищем, що призводить до підвищення цін для населення.

⁃ Стимулювати конкуренцію між постачальниками газу, змусивши усі компанії публікувати річний тариф на газ, який дозволить споживачам олігархічних газзбутів не залежати від щомісячних коливань ціни на газ.

⁃ Усунути всі наявні та можливі перешкоди в процесі обрання споживачами постачальника енергоресурсів.

⁃ Поширити програму субсидій на громадян, які використовують електроенергію для опалення своїх помешкань.

⁃ Запровадити механізми стимулювання одержувачів житлових субсидій та пільговиків до зміни постачальників природного газу, запровадивши фіксовану граничну ціну на газ, що надає держава для цих категорій населення.

⁃ Запровадити систему проведення незалежної перевірки величини тиску та/або якісних показників природного газу, що подається операторами ГРМ до споживача.

- Забезпечити функціонування на території країни незалежних інституцій для здійснення  контролю  щодо  якості  природного газу.

- Збільшити видатки державного бюджету та залучати інвестиції з метою нарощування обсягів видобутку власного газу для потреб громадян.

У Верховної  Ради України:

- Здійснити перерозподіл Державного бюджету на 2021 рік та збільшити видатки на субсидії на найближчому пленарному засіданні Верховної Ради України.

⁃ У найкоротші строки розробити та прийняти Закон про впровадження  Єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги.

У  Рівненської обласної державної адміністрації:

⁃ Посилити роз'яснювальну роботу серед населення про можливість зміни постачальника газу (особливо для жителів сільської місцевості) із зазначенням пропонованих тарифів всіма постачальниками, прав споживачів щодо переходу з обслуговування до іншого постачальника.

⁃ Зобов'язати всіх постачальників газу надавати інформацію про вартість послуг з транспортування газу для населення до ОДА для розміщення на сайтах адміністрацій.

Враховуючи, що населення України виступало інвестором будівництва значного обсягу газових та електромереж, закликаємо вивчити можливість надання компенсацій населенню або знизити на відповідну ціну вартість транспортування газу та електроенергії, а тому звертаємось до органів місцевого самоврядування Рівненщини прийняти відповідні рішення.

Вимагаємо у влади припинити безсистемну та немотивовану діяльність, яка призводить до соціального напруження і погіршення ситуації в країні.