23-12-2022

Депутати вимагають негайно заборонити в Україні російську православну церкву та її структурні підрозділи

Агресія російської федерації проти України з 2014 року, і зокрема повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року, здійснюється як із застосуванням збройних сил держави-агресора, так і з застосуванням засобів пропаганди, маніпуляції та сіяння розбрату в українському суспільстві.

Московська церква посідає чільне місце серед інструментів агресії: як через безпосередню колаборацію – злочинну співпрацю священнослужителів із окупантами – так і через поширення наративів ворога, сіяння ворожнечі серед українців, виправдання російської агресії та перешкоджання об’єднанню українських православних.

Тож на сьогоднішньому засіданні депутати прийняли рішення звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України щодо негайної заборони в Україні російської православної церкви, її структурних підрозділів і залежних від неї організацій.

Адже неможливо приховати факти здачі цілих єпархій російській православній церкві, агітації за «русскій мір і русскоє оружиє», втечі ієрархів-колаборантів до росії, співучасті у викраденні людей, доносів на українських патріотів і ветеранів, священників Православної Церкви України та інших злочинів.

Ілюстрацією моральної деградації колаборантів у рясах виступають випадки розпусти, які шокують громадськість.

Поширеним залишається розкрадання історико-культурної української спадщини, яке проходить повз увагу державних органів.

Обшуки, проведені у монастирях і єпархіях різних областей, і зокрема у Києво-Печерській Лаврі, підтвердили наявність там російських агітаційних матеріалів, спрямованих на розкол українського суспільства, перебування підозрілих осіб.

«Ці факти підтверджують: колаборація з окупантом – це не поодинокі випадки, а системне явище. І це явище не знаходить оцінки у керівництва московської церкви в Україні. Навпаки, бачимо спроби виправдати подібну діяльність або ж замовчати її.

Спроби замаскувати приналежність до москви не мають успіху – за церкву говорять справи.

Російська церква, разом із своїми структурними підрозділами і залежними організаціями, має бути заборонена в Україні.

В цьому контексті підтримуємо рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 року «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 1 грудня 2022 року № 820/2022», - йдеться у зверненні.

Так, депутати виходячи з цього, вимагають:

1. Від Конституційного Суду України – негайного ухвалення рішення щодо конституційності Закону України «Про внесення зміни до статті 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» щодо назви релігійних організацій (об’єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України» від 20 грудня 2018 року № 2662–VIII.»

Московська церква зобов’язана відкрити своє правдиве ім’я.

2. Від Кабінету Міністрів України – внесення у двомісячний строк на розгляд Верховної Ради України законопроєкту щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій відповідно до норм міжнародного права у сфері свободи совісті та зобов’язань України у зв’язку зі вступом до Ради Європи;

вирішити невідкладно питання віднесення Державної служби України з етнополітики та свободи совісті до центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується безпосередньо Кабінетом Міністрів України;

вирішити питання функціонального підпорядкування Державній службі України з етнополітики та свободи совісті структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, до повноважень яких належать питання реалізації права на свободу совісті і віросповідання, діяльності релігійних організацій;

забезпечити у двомісячний строк перевірку наявності правових підстав та дотримання умов користування релігійними організаціями майном, яке перебуває на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та інших культових споруд.

3. Від Верховної Ради України – ухвалення Закону щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій відповідно до норм міжнародного права у сфері свободи совісті та зобов’язань України у зв’язку зі вступом до Ради Європи.

4. Від Президента України взяти на особистий контроль питання щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій.

 

 За це звернення проголосували 53 депутати.