17-12-2024
На Рівненщину приїхав заступник голови НАЗК
Питання підвищення ефективності управління корупційними ризиками в органах державної влади та місцевого самоврядування обговорили сьогодні під час робочої наради за участі заступника голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Сергія Гупяка та інших представників агенції.
У межах свого візиту на Рівненщину делегація НАЗК провела зустріч із керівництвом області, структурними підрозділами ОДА та представниками тергромад.
Сергій Гупяк наголосив на тому, що робота НАЗК базується на трьох ключових принципах: навчити, мотивувати та допомогти. Такі робочі візити, за його словами, дозволяють не лише презентувати плани НАЗК, а й виявляти реальні виклики, що постають перед регіонами.
«НАЗК формує політику запобігання корупції. Ми прагнемо, щоб усі учасники цього процесу працювали якісно, забезпечуючи кращу взаємодію та комунікацію. Інфраструктура запобігання корупції починається з громадянина», — наголосив заступник голови агентства.
За словами Сергія Гупяка, за останнє десятиліття вдалося досягти значних успіхів у боротьбі з корупцією. Якщо у 2015 році понад 70% громадян стикалися з корупційними проявами, то у 2022 році цей показник знизився до менш ніж 20%.
«Це свідчить, що ми на правильному шляху, однак попереду ще багато роботи для мінімізації корупційних викликів у всіх сферах життя та забезпечення невідворотності покарання», — зазначив він.
Серед ключових напрямків взаємодії з НАЗК виділили:
- Посилення ролі антикорупційних уповноважених - це мають бути не лише контролери декларацій, а й помічники керівників органів влади та комунікатори між органами влади й НАЗК.
- Антикорупційні програми - агентство працює над створенням нової стратегії та державної антикорупційної програми на наступний рік.
До створення нової антикорупційної програми планують залучити експертів і громадськість. Нова програма охопить 15 сфер із визначеними корупційними ризиками та заходами для їх мінімізації.
Серед проблемних питань, зокрема й Рівненщини виділили:
- Природоохоронну сферу - надра і лісокористування. Через непрозорість процедур та ускладненість надання дозволів.
- Відбудову та відновлення – суспільство та міжнародні партнери та очікують прозорого підходу до відбудови держави.
- Публічні закупівлі - громадськість сигналізує про завищення цін у тендерних процедурах.
Інструментами, які НАЗК пропонує для протидії корупції та якими можна скористатись в роботі: стратегічний аналіз корупційних ризиків, посібники управління з цими ризиками, методичні рекомендації проведення аналізу контрагентів органами місцевого самоврядування у сфері закупівель тощо
В ході зустрічі, голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш зазначив, що в області приділяють велику увагу антикорупційній політиці. Зокрема, у грудні 2023 року прийнята і виконується нова Антикорупційна програма обласної ради на 2024 – 2026 роки, а у травні цього року рада підєдналася до роботи Єдиного порталу повідомлень викривачів. У раді діє система моніторингу корупційних ризиків, ведеться регулярна кампанія декларування. Також розробляються правила етичної поведінки для працівників органів місцевого самоврядування.
На завершення наради Сергій Гупяк підкреслив, що НАЗК прагне уникнути формального підходу до антикорупційних програм.
«Наше завдання — зробити ці програми дієвими інструментами, а не просто вимогою закону», — зазначив він.
Учасники наради також мали змогу поставити питання та поділитися своїми пропозиціями.