07-10-2021
На Рівненщині зробили перший крок до створення системи послуг раннього втручання
Саме це питання першим сьогодні обговорили на спільному засіданні двох профільних комісії Рівненської обласної та міської рад. А саме: постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства облради та постійної комісії Рівнеради з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населення, захисту учасників бойових дій і членів сімей загиблих героїв Небесної Сотні та учасників бойових дій.
В такому форматі депутати обох рад працювали вперше. Участь в засіданні також взяли голова Рівненської обласної ради Сергій Кондрачук та заступник міського голови Рівного з питань медицини та соціального захисту Юрій Поліщук.
(Юрій Поліщук)
Ідея об’єднати роботу в такому актуальному питанні як раннє втручання належить головам двох комісій Юрію Білику та Юрію Осіпчуку. Адже, на їхню думку, потреба в таких послугах є в усіх громадах Рівненщини.
(Юрій Осіпчук та Юрій Білик)
Нагадаємо, система раннього втручання поєднує в собі медичну, психологічну, соціальну та освітню складові, дає можливість для раннього виявлення та профілактики порушень у дітей, покращує їхній розвиток. А також передбачає супровід і підтримку сімей з дітьми, які мають виявлені порушення розвитку або в яких є ризик виникнення таких порушень.
На сьогодні сім’ї з дітьми, які стикнулися з такими проблемами, отримують послуги у спеціалізованих закладах галузі освіти або ж соціальної сфери. І дуже часто ці послуги не є системними. Натомість філософія раннього втручання передбачає комплексну допомогу саме на початковому етапі розвитку дитини. І, за даними фахівців, лише у Рівному 60 родин вже виявили бажання отримувати такі послуги. На рівні області таких сімей в рази більше.
В Україні вже створений Національний комітет раннього втручання, який співпрацює одразу з трьома міністерствами: МОЗ, МОН та Мінсоцполітики.
Тож під час засідання депутати обмінялися думками, як може виглядати система надання таких послуг на Рівненщині. На думку Світлани Богатирчук-Кривко, у кожному районі можна створити методично-навчальні центри, де викладатимуть сертифіковані тренери. Координувати систему надання цих послуг може обласний центр «Раннього втручання». Депутати також розглянули варіанти створення таких центрів на базі комунальних підприємств системи охорони здоров’я чи соціальної сфери, де вже є досвід надання схожих послуг.
В ході обговорення депутати зійшлися на тому, що передусім необхідно створити консультативний орган, який координуватиме подальшу спільну роботу над створенням мережі послуг раннього втручання на Рівненщині, до якого, окрім депутатів обох комісій, мають увійти представники профільних департаментів та відповідні експерти.
(Ігор Ясенюк)
Окрім питання створення центру «Раннього втручання», на спільному засіданні також порушили низку актуальних питань системи надання медичної допомоги на рівні області та Рівненської тергромади.
- Після старту медичної реформи накопичилося чимало питань, які ми зможемо вирішити ефективно лише спільними зусиллями. Ні для кого не секрет, що чимало рівнян отримують медичні послуги в обласних комунальних підприємствах охорони здоров’я: це і обласна лікарня, і протипухлинний, фтизіопульмонологічний, діагностичний та перинатальний центри. І навпаки, пацієнти з різних районів приїздять за медичною допомогою в лікарні Рівного. Тож виникла необхідність розробити спільний механізм, в тому числі і фінансовий, щоб надавати населенню якісні послуги, - зауважив голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства обласної ради Юрій Білик.
(Юрій Білик, Сергій Кондрачук, Сергій Свисталюк)
Говорили, зокрема, про взаємодію медичних комунальних підприємств області та міста в боротьбі з COVID-19, удосконалення організації надання ургентної допомоги, надання якісної протитуберкульозної допомоги.
Висловити власні думки з проблемних питань мали можливість і керівники обласних та міських підприємств охорони здоров’я, яких також запросили на спільне засідання постійних комісій.