09-09-2024

На Рівненщині вшановують українців - жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини та Західної Бойківщини

9 вересня 1944 року СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням». Унаслідок таких домовленостей відбулося масове примусове виселення українців з Польщі, а поляків з України.

За даними Українського інституту національної пам’яті, лише у 1944-1946 роках понад 482 тис. українців примусово переселили до УРСР. У радянській Україні їх розселили на території 17 областей – від Галичини до Причорномор’я, Слобожанщини та Донеччини. Тоді ж із західних областей радянської України до Польщі переселили майже 790 тис. поляків та євреїв.

Фото з відкритих інтернет-джерел

Як твердять науковці, переселення мало бути добровільним, однак перетворилося на примусові депортації, які супроводжувалися позбавленням майна, обмеженням політичних, соціальних, економічних і культурних прав людей. Історики переконані, що ця  депортація мала на меті знищити тисячолітнє існування найзахіднішої гілки українства.

У грудні 2018 року Верховна Рада України своєю постановою встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення українців у 1944-1951 роках.

З цієї нагоди у Рівному відбувається низка заходів.

Напередодні біля пам'ятного знака на перехресті вулиць Чорновола і Драгоманова зібралися представники родин, які були насильницьки виселені зі своїх домівок. Вшанувати пам’ять жертв депортації та поспілкуватися зі свідками тих сумних подій, завітав голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та податків Рівненської обласної ради Ігор Ясенюк.

А вже сьогодні, у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувся захід «Позбавлені рідної землі», який також присвятили 80-річчю депортації українців з Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини, Бойківщини та Любачівщини. Тут експонується виставка «Вигнання», розроблена Українським інститутом національної пам’яті.

На банерних стендах розміщені фотографії, документи, мапи та діаграми, які розповідають про передумови, хід та наслідки депортацій.

Рівненські музейники доповнили виставку експонатами з архівів РОКМ.