14-06-2022

На Рівненщині відзначили генерал-хорунжого Армії УНР Володимира Оскілка

Володимир Оскілко - український військовий і громадський діяч часів Української Народної Республіки, отаман і генерал-хорунжий Армії УНР. Був командувачем Північної групи військ Директорії, командувачем Північно-Західного антибільшовицького фронту. Один із керівників Української партії соціалістів-самостійників.

Народився 1892 року в селі Городок під Рівним. Закінчив гімназію, потім вчительську семінарію. Працював народним учителем у селі Золоте поблизу Дубровиці. Служив у Російській імперській армії і за часів Першої світової війни зробив успішну кар'єру офіцера, дослужившись до чину підполковника імператорської армії.

Повернувшись в Україну 1917-го Оскілко активно включився в українізацію військових частин.

У грудні 1918 року Оскілко стає полковником збройних сил УНР, а вже у січні 1919 року — генерал-хорунжим і командувачем Північної групи військ Директорії, загальна чисельність якої наближалася до 40 тисяч бійців.

Ці та інші факти з життя мало відомого загалу земляка сьогодні дізналися під час заходу з нагоди 130-ї річниці від дня народження Володимира Оскілка. Його організували в Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці.

Науковці, літератори, представники пластового руху, небайдужа до нашої історії молодь та старше покоління обговорили цікаві і, водночас, суперечливі факти історії тогочасного періоду.

Символічною є і назва книги Володимира Оскілка «Між двома силами», яку він видав 1924 року і в якій осмислював причини поразки Української революції 1917-1921 років.

Через два роки, 19 червня 1926 року агент ЧК убив військового і громадського діяча, коли йому було лише 34 роки.

- Про Володимира Оскілка ми, його земляки, знаємо небагато. Для більшості це прізвище сьогодні прозвучить узагалі вперше. Однак це не применшує ролі та значення його особистості в історії українського визвольного руху, зокрема, на території Рівненщини і Волині. Так, ця історія неоднозначна і складна. І саме тому ми повинні знову і знову її досліджувати, відкривати нові імена і факти. Адже знаючи, розуміючи своє минуле, матимемо шанс побудувати належне майбутнє, - переконаний голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та податків Рівненської обласної ради Ігор Ясенюк, який завітав на захід.  

Під час заходу також презентували портрет генерал-хорунжого Армії УНР, автором якого є український художник-баталіст, головний художник студії Українського батального мистецтва Артур Орльонов.