17-11-2023

На Рівненщині працюють над оцифруванням архівів БТІ

55,9 млрд доларів – такий обсяг втрат житлового фонду, яких зазнала України від початку повномасштабної війни і до осені 2023-го. Країна-агресорка зруйнувала понад 167 тисяч об’єктів житлової нерухомості. Зокрема, 148 тисяч приватних будинків, понад 19 тисяч багатоквартирних та 350 гуртожитків. Такі дані Інституту Київської Школи Економіки.

Через військові дії чимало українців не просто втратили житло чи іншу нерухомість, а й документи, які підтверджують їх право власності. А, отже, це ускладнює можливість отримати відповідні компенсації від держави.

Фахівці та експерти сьогодні працюють над тим, щоб розробити додаткові механізми захисту майнових прав українців в умовах війни.

(Фото - ілюстративне)

Про це, зокрема, йшлося під час експертної дискусії на тему: «Право власності на об’єкти нерухомого майна: від загрози до захисту», яку ініціював благодійний фонд «Право на захист» за підтримки УВКБ ООН та Норвезької ради у справах біженців.

Участь у заході взяли заступник голови Рівненської обласної ради Сергій Свисталюк та директор Рівненського обласного бюро технічної інвентаризації Микола Тарасюк.

Це комунальне підприємство обласної ради – одне з восьми КП на Рівненщині, яке проводить технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна. З 2013 року цю ж роботу можуть здійснювати приватні суб’єкти господарювання. На Рівненщині сьогодні таких понад 50.

З 2003 року вся інформація щодо нерухомого майна з цього періоду заноситься до Державного реєстру речових прав. А з серпня 2021-го інформація про технічну інвентаризацію ОНМ обов’язково вноситься до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

У той же час, як зауважив заступник голови РОР Сергій Свисталюк, в архівах РОБТІ обліковується понад 260 000 справ різних періодів щодо об’єктів, які розташовані по всій Рівненщині.

Щоб захистити ці архіви від потенційних воєнних загроз, постало питання їх оцифрування.

Сергій Свисталюк наголосив на тому, наскільки важливо виділити фінансовий ресурс, щоб комунальні підприємства могли проводити цю роботу. Адже для цього необхідна потужна оргтехніка та спеціальне програмне забезпечення. Крім того, до процесу оцифрування своїх архівів мають бути залучені і приватні фірми.

Учасники дискусії обговорили міжнародний досвід в цьому питанні. А також порушили низку інших питань, які пов’язані з проблемами відновлення втрачених через війну документів, зокрема, щодо місця реєстрації чи майнових прав.

Також поділилися досвідом, як реалізовується програма єВідновлення в різних регіонах України. Водночас, озвучили потенційні перешкоди, з якими стикаються власники пошкодженого або знищеного житла, яке знаходиться на окупованих територіях.

Іноземний досвід надання компенсацій та формування Фонду соціального житла – ці питання також звучали під час експертної дискусії.