10-06-2021
На Рівненщині - критичне недофінансування медицини з боку НСЗУ
Проблему значного недофінансування підприємств медичної галузі Рівненщини сьогодні обговорювали під час засідання постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства Рівненської обласної ради (голова – Юрій Білик). Йдеться практично про всі медзаклади Рівненщини, які уклали угоди з Національною службою здоров’я України та отримують фінансування з державного бюджету. На сьогодні загальна сума недофінансування за цими пакетами складає 180 млн грн. А це передовсім кошти на заробітну плату медикам.
Першими недофінансування відчули нековідні лікарні та районні медзаклади. Передбачені угодами обсяги фінансування покривають потребу в середньому на 60-65 %. Найгірша ситуація з фінансуванням фтизіопульмонологічної та психіатричної служби.
Як розповів генеральний директор Рівненського обласного центру психічного здоров’я населення Олег Колбач, на заробітну плату його працівникам цьогоріч не вистачає 3,6 млн грн. Крім того, НСЗУ постійно змінює вимоги до пакетів послуг, і, обраховуючи їх фінансування, послуговується некоректними статистичними даними 2020 року, коли галузь медицини працювала в ковідних умовах, скоротивши низку послуг.
Про це під час комісії говорили керівники різних медичних підприємств Рівненщини, які звернулися до обласної ради з проханням забезпечити фінансування заробітних плат, комунальних платежів та протипожежних заходів в повному обсязі.
За словами директора Острозької психіатричної лікарні Вадима Бондарчука, cтаном на 1 травня зарплатний борг з боку НСЗУ перед підприємством складає 3,9 млн. грн.
- Національна служба здоров’я зобов’язала нас приймати ковідних хворих. Тому ми виплатили заробітну плату за цих пацієнтів, натомість НСЗУ відповідні виплати не зробило. Так утворилася боргова яма. Окрім того, вони постійно змінюють «правила гри», як результат - замість 3 пакетів ми маємо 1. Наразі НСЗУ нарахувало нам 2,9 млн грн на заробітну плату в місяць, а потреба – на 800 тис грн більше. Тож на кінець року може скластися заборгованість у 13 млн грн, – розповів Вадим Бондарчук.
Заслухавши керівників обласних медзакладів, комісія рекомендувала обласній державній адміністрації віднайти в обласному бюджеті необхідний фінансовий ресурс.
Крім того, і депутати, і керівники медичних підприємств мають намір усі ці проблеми озвучити безпосередньо представникам Національної служби здоров’я України.
- Найближчим часом очікуємо візит керівництва НСЗУ та Центру громадського здоров’я МОЗ України на Рівненщину. Тож рекомендуємо всім керівникам наших медзакладів підготуватися до цієї зустрічі і напряму озвучити ці проблеми представникам служби здоров’я. Варто говорити не лише про недостатнє фінансування, а й про недосконалі підходи в обрахунках пакетів послуг, які використовує НСЗУ», - підсумував голова постійної комісії Юрій Білик.