17-02-2022

На підвищену зарплатню медикам не вистачає коштів

Низку звітів керівників комунальних медичних підприємств  про результати фінансово-господарської діяльності за минулий рік погодили сьогодні члени постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства (голова Юрій Білик). У роботі комісії взяли участь голова обласної ради Сергій Кондрачук та його перший заступник Сергій Свисталюк.

Під час засідання йшлося і про низку інших важливих питань. Зокрема КП «Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка» звернулася щодо виділення з обласного бюджету коштів на придбання медичного обладнання. Як зазначив директор підприємства Віктор Ткач,  йдеться про необхідність придбання ендоскопічного обладнання, потрібного для діагностики та лікування захворювань шлунково-кишкового тракту.  Його придбання дасть змогу розширити діапазон та кількість оперативних втручань.  Загальна вартість обладнання – 8 млн грн. Однак у лікарні сподіваються й на інші джерела фінансування. Тож депутати взяли інформацію до відома, щоб згодом розглянути можливість співфінансування закупівлі апаратури.

(Віктор Ткач)

Натомість у звернені КП «Рівненська обласна стоматологічна поліклініка», яке розглянули члени комісії, йшлося про  потребу виділення з обласного бюджету додаткових коштів на оплату праці.

Як розповіла  директор підприємства Валентина Сухляк, така ситуація склалася у зв’язку з вимогами постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я» від 12.01.2022 року. Виконання вимог постанови вимагає додаткових коштів. Водночас договір з НСЗУ у підприємства укладений лише на один пакет послуг – «Невідкладна медична допомога». Очікувана сума, яку заплановано отримати за надані цьогоріч стоматологічні  послуги, становить 100 тисяч гривень на місяць. Відповідно, аби забезпечити виконання вимог постанови, щомісяця підприємству необхідні додаткові 700 тисяч гривень. 

- Вимога підвищити зарплатню призведе до заборгованості. Істотно підняти ціни на послуги ми також не можемо, адже основна частина наших пацієнтів - пенсіонери, інші соціально незахищені верстви населення. Якщо послуги стануть значно дорожчими, ці люди не підуть лікуватися ні до нас, ні в приватні кабінети й отримають серйозні ускладнення. Тому навіть за умов  оптимізації  структуру надання стоматологічної допомоги потрібно зберегти, - вважає Валентина Сухляк.

(Валентина Сухляк)

З огляду на вимоги згаданої постанови схожа ситуація склалася і в низці інших медустанов. Тимчасовим виходом з неї повинне стати дофінансування від НСЗУ, яке неспроможні виплачувати підвищену зарплатню установи отримуватимуть за окремим механізмом. Однак такий «стабілізаційний пакет» діятиме лише протягом шести місяців, починаючи з 1 березня.    

Схожа ситуація спостерігається і в низці інших комунальних медпідприємств.

Тож наразі члени комісії рекомендували Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я ОДА надати пропозиції щодо фінансування обласної стоматполіклініки.